Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

mk484475

Član
Učlanjen(a)
22 Maj 2017
Poruka
32
Lokacija
Leskovac
http://jugmedia.rs/malinari-najavljuju-protest-cena-crvenog-zlata-pada-na-100-dinara/




Malinari najavljuju protest, cena „crvenog zlata“ pada na 100 dinara!

Leskovački malinari zakazali su protest za ponedeljak, 12. juna u centru Leskovca, zbog izuzetno niske otkupne cene od 120 dinara po kilogramu i najave otkupljivača da će već naredne nedelje pasti na svega 100 dinara.


Protesti se šire celom Srbijom, odnosno, u svim regionima gde se gaje maline u velikim količinama, a Jablanički okrug je jedan od njih. Ukoliko se zadrži cena od 120 dinara, ne preostaje nam ništa drugo nego da potrsimo malinjake, kao što smo to uradili sa višnjama. Pitam se kome ovakvo stanje odgovara u Srbiji i ko stoji iza ove katastrofe za poljoprivrednike“, kaže večeras za Jugmediu Stanoje Jovanović iz okoline Leskovca.


U isto vreme kilogram malina se na leskovačkim zelenim pijacama ovih dana prodavao od 220 do 200 dinara, a u Beogradu od 300 do 350 dinara po kilogramu.

... link
 
Ovde sam odvoji ovo da bi tema o plasmanu i cenama ostala čista, a da ljudi koji imaju neke teorije šta je i kako mogli da pišu.

Naravno i u ovoj temi važe pravila foruma.
 
Ovih dana sam išao po gradu i što se pakovanja tiče, kreću se od 250-500g i cena je za te kutijice bila 250 dinara u proseku...

- - - - - - - - - -

A ovo sam slikao malopre u jednom marketu... Znam-znam, ovo nije nikakav pokazatelj niti nešto znači (bar tako neki kažu) ali ono, kad vidite ovde po forumu šta vidite već danima/mesecima, a onda tamo vidite ovako nešto, nije baš sve jedno, zar ne? :)

Jos da si pogledao poreklo maline,video bi da je dosla iz Meksika.....Zamislite,ljudi,bahatosti,u sred sezone maline u Srbiji,neko uveze svezi malinu iz Meksika...Razumeo bih da je sada januar i da nemamo nase maline,pa da uvoze svezu....Najlepsa stvar u svemmu je to da im niko nece kupovati tu malinu i da ce mi propasti.....Sto se tice cene,u Arilju jos nista nema,licitira se da ce krenuti sa 120 i da konacna cena nece preci 150 dinara,a u najgorem slucaju po njih,planiraju da je plate 180 dinara.Vreme ce pokazati,jer su i prosle godine isto planirali,pa smo videli na sta je izaslo......
 
Odlicna ideja.
Nadam se da ce pametnjakovici koji pisu o pijacama i prodavnicama konacno naci svoje mesto,poput klovnova u cirkusu, a da ce se na pravoj temi pisati samo proverene informacije o ceni.

Jel realno koga briga koliko kosta 200 grama maline u Ruandi na pijaci,a zbog takvih i njima slicnih smo i stigli do ove cene koja jeste.
 
Upravo dobio poruku sutra na platou ispred Doma kulture u Lebanu protest malinara u 12;00
 
Mislio sam da se samobanujem al ima vremena..? Modeme molim ako ovaj post nije za ovu temu ,da ga prebace u odgovarajucu temu..?

Pozdrav!
Sinoc sam bio u Prnjavoru na sastanku.
Moje vidjenje sastanka,
Problem je u nama malinarima,kao da ne znamo ni sta hocemo, sem vece cene i kritikovanja vlasti.
Predstavnici iz minstarstva poljop.i trgovine..su nepotrebno iz zvizdani...samo zato sto nas MOLE da im pomognemo u resavanju ..naseg problema ...tako da tri dana ne beremo malinu. ( po meni tri dana je ? malo al 7-10 dana bi resilo problem na duzi rok) Sto bi i oni intezivnijim kontrolama dodatno vrsili pritisak ! Lepo su nam dali do znanja da oni NEMOGU nekog da nateraju da taj neko plati nesto vise tamo nekom! Ali svojim odredjenim aktivnostima uz nasu pomoc (nebranja) mogli bi vrsiti dodatni pritisak na resavanju problema
Moje vidjenjenje..?
Posto poznajem mnoge iz okoline..? stekao sam utisak da ..? ne mali broj prisutnih na sastanku je bilo..iz fele..
1) lobista na nisku cenu iz razloga sto se bave otkupom (imaju otkupna mesta za nekog) i zbog te zarade njih i ne zanima mnogo cena za svoju malinu
2) Nakupci i .....I jos kako ih nazivamo razne zjale i vrane...?
3) I neki sto imaju nekakav malinjak ( sa po 1 do-2.5 kg/m/d) ko ji im i nije vazan kao glavni izvor prihoda.Vec im je vaznije bilo da svoje politicke frustacije nam prikazu.
Nabrojani pod 1-2-3- su uglavnom bili naj grlatiji (bucni) moglo bi se reci minirali skup..?
Stoga se nije ni moglo doci do nekakvog kvalitetnog dogovora .Al zato je doslo do NEPOTREBNE blokade.
Nikakve blokade ( sem mozda neke mini blokade na otkupnim mestima gde bi molili svoje komsije da vrate donesenu malinu i da je nekom poklone zbog nase al i njegove maline),Nasilje , Politiziranje i sl. NEEE resava nam problem.
PODRZAVAM ne branje maline 3-10 dana!!!!!
ZAAOOO mi je maline ...ona sto odpada....nije neka kolicina.? Al jos ne planiram da zapocnem berbu.. bar do cetvrtka ...???
Sto sam i dao u izjavi za RT Sabac ...sto molim one sto gledaju RT Sabac ...ako su u mogucnosti sa yu tub.. snimak prebace u grupu...da se podsetim ...izjave. Pozdrav!
 
Neeeee Stevane, ne piši o ceni na pijacama... To kad napišeš da tamo košta milione i milione novaca smeta hladnjačarima koji ne žele da plate nego da im damo džaba... :p Ovo je tema za pisanje samo o cenama gde je kec na prva cifra, mi što pišemo ove bezobrazne cifre koje počinju sa 2 i 3, ne daj bože sa 4 i 5 nisu dozvoljeni u ovoj temi... :haha:
 
Sve pijace u Srbiji moze da namiri jedno selo koje ima malo jacu proizvodnju.
Sta cemo sa ostalih 1000 sela koja gaje malinu?
Da li je moguce da nemate ni toliki kapacitet da to ukapirate?
Zasto svakom ko vam ukaze na realnost lepite etiketu da je hladnjacar?
Zasto ne pisete o ceni maline,kada vam je sto puta receno da je ovo tema o tome?
Dokle ce da tolerisu tvoje djilkosko seljacke fore?


Dajte ljudi uozbiljite se,ima ovde ljudi koji stvarno zive od maline,i kojima je veoma bitna informacija o ceni, i uopste im nije do vaseg jeftinog humora.

Cuo sam da je La vita izasla sa cenom od 150 dinara,da li ima neko iz Bruske ili Aleksandrovacke opstine da potvrdi tu informaciju?
 
Sve ok, pisemo svi, ali bas da vredjamo, nije u redu

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Potražnja za beračima malina, dnevnica do 3.300 dinara --- izvor rs.n1info.com


Udruženje malinara iz Arilja "Vilamet spas" ponudilo je žiteljima Topličkog okruga sezonski posao na branju ovogodišnjeg roda malina u tom kraju. Kažu da su dnevnica i uslovi rada dobri, ali da i pored toga ima malo zainteresovanih za branje malina.


Procenjeno je da Arilju, čuvenom po proizvodnji malina, trenutno nedostaje oko 5.000 sezonskih radnika.


"Tokom sezone uposlimo oko 15.000 berača iz svih krajeva Srbije, ali je iz godine u godinu sve teže doći do dobrih radnika za ovaj posao, iako su zarada i uslovi rada veoma dobri", rekao je predsednik Udruženja Dragan Bogdanović.


Prema njegovim rečima, berači imaju dnevnicu od 2.000 do 2.200 dinara i besplatno tri obroka dnevno i prenoćište.


"U Požegi se beračima malina nudi 3.300 dinara, ali i pored toga odziv je mali i trenutno nedostaje oko 5.000 radnika", rekao je Bogdanović.


U ariljskim malinjacima već ima zrelih plodova, pa se očekuje da berba počne za nedelju dana.
 
Ne da beru, ne da rade, oće sede u kafićima da srčy kafe i pušedu cigare

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@Pole

U pravu su ljudi iz ministarstva koji su primetili da proizvodjaci ne znaju sta zele. Nemaju kvalitetne predstavnike koji bi trebalo da ih zastupaju. Svi zele vecu cenu ali na osnovu cega, koji su argumenti za to i kako "naterati" privatne firme da plate nesto sto ne zele.

Moj predlog svi znate (pisao sam o njemu hiljadu puta do sada) treba se ici u tom smeru ili se treba ici mozda jos u pravcu subvencija tako da drzava jednom trajno resi taj problem, tj da subvecionise one proizvodjace koji su pretrpeli stetu ili kada je cena u otkupu suvise niska stim da bi morao da se napravi jedan fond, koji bi se punio onih godina kada cena u otkupu bude veca i zadovoljavajuca za proivdjace. Nabacao sam puno ali se nadam da shvatate sustinu i moju poentu cele price.

Kao i uvek ja nudim resenja i nikad ne sirim defetizam i negativnu energiju, ovo nije prvi put da se nalazimo u ovakvoj situaciji. Protesti i blokade nisu nikakvo resenje, prosipanje i nebranje isto. Najbolje resenje bi bilo da se proizvodjaci udruze i da onda preuzmu sudbinu u svoje ruke.
 
Poslednja izmena:
To sto vi pokusavate sa maloprodajom Srbija treba da pokusa isto to ali u izvozu sa polkom i polanom.

Neka resenja se moraju traziti, novi kanali prodaje, moramo biti kreativni brzi i bolje od konkurencije jedino tako mozemo opstati.
 

Zanimnjive ideje, naročito ona o fondu koji bi se punio u godinama sa izrazito visokom cenom.
Ali mislim da je to, ipak, nesprovodivo.

Osnovni problem je u tome da je malina precenjena.
To mora da se izniveliše, da njena cena dugoročno priđe realnoj, sa manjim oscilacijama oko te cifre, tek nakon toga je moguće razmišljati o merama zazaštitu od ekstrema.

U ovakvim situacijama proizvođači bi iz tog fonda tražili i kad je cena 150 dinara, i tad tvrdili da je to nerealno niska cena, i da zarede nema.

I da se niko na naljuti (ili i neka se ljuti), šta se ulaže u proizvodnju maline?
Uglavnom male površine ne baš kvalitetnog zemljišta, neka sitna, jeftina, mehanizacija i dosta manuelnog, jednostavnog, rada, koji može raditi i najnekvalifikovanija radna snaga.
To nije recept za veliku zaradu, naprotiv.
 
Zao mi vas je proizvodjaci maline !!! isto kao i svinjari, ratari, psenica, kukuruz, sve ama bas sve u ovoj nasoj Srbiji je OBEZVREDJENO !!!
Nastupio je moderan feudalizam najgoreg stepena.
Nek nam je svima nama proizvodjacima Bog u pomoci.....::pomoc:;
 
Znaci odradis proteste i cena se automatski menja,do duse to god nas ide na nize,al dobro i onako smo bana republika pa to i nije toliko cudno
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh