Zatvaranje zimske brazde

Oko te matematike jedino je stajnjak cista zarada :haha: Od kad smo rasformirali mlecno govedarstvo (zbog iste matematike) a navilki da torimo godisnje po 5-6kj. Presao sam na robnu razmenu, ja ljudima baliranu slamu, oni meni stajnjak, njima dobro imaju dzabe slami bez muke, a ja i dalje torim svoje njive... Ove godine dopremljeno 4000bala na 4gazdinstva +nas mali tov junadi, opet ce se ispostovato kvota od 6 do 8kj. nadjubrene zemlje :off_topic:

Sto se tice zatvaranja brazde, dok sam jutros izvukao spremac, podmazao, pripremio, uhvarti me pola10 a u 12,30 razjuri me kisa sa uradjenih 18kj. Inace jako se lepo radilo, ne hvata zemlja ni malo a nema ni prasine, idealni uslovi, a u ataru zive duse! bas cudno za ovo doba rodine :haha:
 
У централној Србији се не баца ђубриво по целој површини,већ у сејалици за кукуруз,речи стручњака са предавања.
 
Oko te matematike jedino je stajnjak cista zarada :haha: Od kad smo rasformirali mlecno govedarstvo (zbog iste matematike) a navilki da torimo godisnje po 5-6kj. Presao sam na robnu razmenu, ja ljudima baliranu slamu, oni meni stajnjak, njima dobro imaju dzabe slami bez muke, a ja i dalje torim svoje njive... Ove godine dopremljeno 4000bala na 4gazdinstva +nas mali tov junadi, opet ce se ispostovato kvota od 6 do 8kj. nadjubrene zemlje :off_topic:

Sto se tice zatvaranja brazde, dok sam jutros izvukao spremac, podmazao, pripremio, uhvarti me pola10 a u 12,30 razjuri me kisa sa uradjenih 18kj. Inace jako se lepo radilo, ne hvata zemlja ni malo a nema ni prasine, idealni uslovi, a u ataru zive duse! bas cudno za ovo doba rodine :haha:

Za 3h si uradio 18kj pa kakvu ti to aždaju teraš prosek 10min/kj:sta::sta:
 
To nije ništa.Imam jednu parcelu od 14.5 k.j u komadu koju orem svake godine i pripremam za setvu.U zavisnosti od raspoloženja treba mi sat i po do dva sata maksimalno da je istamburam.
 
Ovde je uzorano,pa presao setvospremacem,pa je trebalo da se baci djubrivo pa da opet preletim sa setvospremacem i da se poseje jecam za kucne potrebe...ali iz nekih razloga smo ostali samo na prvom prohodu sa setvospremacem...pa se moze reci da je to zatvaranje brazde u jesen...

db5bc92ee84c90ff8cc7ba5810607b34.jpg


b479ee8cde9e96e717b52f6bc43704a6.jpg


aaf272746eb99de1af9a9d5363a80340.jpg
 
Kod nas je danas bilo pravo blato u njivama,dok se izmedju BP i NS prasilo ali bukvalno za jednom sejalicom(povrtarska neka kultura je sejana).


Sto se stajnjaka tice nema,ga pa nema,ali zaorati zetvene ostatke i eventualno posoliti 50kg ureje na kukuruzu u jesen mnogo znaci. Koga interesuje moze sutra to da pita profesora Marinkovica,cak su radili analizu koliko je isplativije zaorati zetvene ostatke,pa od povecanog prinosa iduce godine kupiti npr ogrev.
 
Prilicno lepo izgledaju parcele koje ste ravnali ovih dana.Kod nas je po prilicno suva zemlja odgore i moglo bi se raditi,ali meni licno se ne zuri. Lepo sitno se uzoralo i iz dva prohoda setvospremacem u martu mora biti sitno kao prasina. Meni cale kaze da sto se ranije zatvori brazda,to na prolece brze krece sitna trava.
 
Da me neko ne uzme ze loseg,ali po meni i mnogima to sto brze propi.is kroz parcelu je poso, po meni nije 'poso',barem ja nisam tako ucen. sad kako ko...ima neki decko iz susednog sela koji mlati masinu ''rusa'' sto brze bas asfaltom kad prodje kod moje kuce moz da prepoznas ko je i ako si kilometar udaljen, i njemu je izgleda brzina vrlina ali ako sve stvari radis tako? onda ::pomoc:;
 
Jel taj od 6m za 1221, koiko je težak taj spremač?
Jeste za njega, mislim da smo ga izvagali na 1400kg. Da se razumemo, ne mogu ja ovu strvinu ni da vucem brzo, idem 3rang 3brzina na 1800 obrtaja to je nekih 10km/h, merio sam veceras tacno 6min. krug.
Veceras odem u 21h i tacno u 00-00 ostane mi jos jedan krug od 18 tog kj. i na uvaratinama mi se otkaci jedna strana spremaca, jedno 15min sam se patio da ga zakacim!

- - - - - - - - - -

Evo jedna od jutros.Prekidam sa radom.Razlog je sto cu pre setve samo baciti djubrivo i jednom ovako proci.
Rizican potez da ti brazda bude ne zatvorena do aprila, ako mart bude suv ode tvoja vlaga u nepovrat zbog 2l nafte.
 
Pa u planu je urea kao i uvek i mozda 20-25 ha da probam sa superstartom iz Elixira.
Ako idem samo ureju ide 150kg/kj za kukuruz i 100kg/kj za suncokret.Ako budem isao sa super startom malko cu smanjiti ureju.Gledao sam juce oranja.Ima sitnog ponika korova.
 
Mislio sam ako si resio nesto NPK da ti kazem njega po oranju,ali posto neces ta opcija otpada.
Bolje i sad ureu razbaciti,pa zadrljati,nego cekati pred setvu da je onda razbacis i tek tad zatvoris brazdu.
 
E o bacanju ureje sad sam nesto razmisljao ali se bojim da ne bude u martu puno padavina pa da azot ode bestraga.
 
Diklofen samo bez zurbe. Ja sam probao i novembarsko zatvaranje brazde i u rano prolece. I sve mi se nekako svelo na isto,nikakve ja tu razlike video nisam,ni u prinosu ni u ocuvanju vlage. Ureju uglavnom bacam 10-tak dana pred setvu. Ako usev dobije kisu u pravo vreme i dovolju kolicinu djubriva,totalno je nebitno kad se brazda zatvorila i na koji nacin.
 
Nazad
Vrh