Rolo balirka.

kod mene na welgeru 120 cm,da je bar 160
 
Ma ide i sa 1,3 ali ja se nebi bunio i da je 2,20 ili 2,40m
Sa velikim pick-up om kukuruzovinu nebi morao da skupljas na redove nego bi odma balirao a i kad baliras seno sa sirim lakse puni krajeve komore i stim pravi bolju balu.....
 
savet

imali ko iskustva sa rivierom RC121 sa kaisima imam problem sa baliranjem slame
fotografija0662.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Seno radi dobro slamu nece ni suvu ni vlaznu samo je drobi nece da mota. Ovo mi je prva rolopresa i prva sezona da znam da nema resenja za to da je prodajem i uzmem na valjke
 
Igordulic namota u zelenoj masi ako ima lozice ili ako sa suncem zgrnes zna namotati, jeli se tebi desavalo da namotava na spirale.
Kolega je radio sa valjcima popodne i nije moglo raspadne se bala ujutru je islo, a ovo sam cuo da nije mogla raditi kaisarka slamu, kod nas na kaise nece niko gotovo.
 
Ja nisam imo prilike da presujem neku zelenu masu,tako da ne znam,no cuo sam od neki da zna da se namotava zelena masa no nikad nisam imo prilike da to vidim,a za kaisarke znam da svi koji imaju ozbiljniju neku marku da u suvom rastura,nabija kao luda,e sad ne znam zato od naseg clana nece da radi,jedino ne znam s koliko ks je pogoni i da li bi mogao da proba brze da tera da nema vremena da je izdrobi,ali nije mi jasno ni zasto vlaznu nece to je za svaku rolopresu boljitak kad se masa jednostavno sama od sebe lepi jedna za drugu..
A za valjke i presovanje bez vlage ide to no zavisi i od prese kakve valjke ima,ako su obli nema sanse no ako su grbavi ili sa blagim bregicima po sebi onda se jos da ali naravno daleko je to od zbijenosti bale kao po vlazi,sem ako malo pokisne slama puno se bolje mota,nego onako kad je ziva,taj se izraz kod nas koristijer onda bezi i dzabe da kolko nabijas ne pomaze.
 
presu vuce mf 65 i neoseca je ni u brdu nigde igra se sa njom seno sabija odlicno ali slamu nece da pocne da mota probali smo posle kise vlaznu nece suvu da nepricam kad se ubaci malo sena da pocne ona ide ali to nije posao
 
jednostavno nemoze covjek a pocne da sabija balu slama je klizava i proklize nemoze da ju zavrti uopste ,kao i kod nas sa fiksnim komorama nju pun puni i kad treba da pocne da nabija ona stane i vise ju bog nepokrenu nego izbaci pa pokusaj ponovo
 
Onda presa ne valja i treba pobec od nje sto dalje,stariji tipovi jd presa znam da rade besprekorno,cak i helston iako je nevolim ni spominjati moze da radi po suvom samo je problem vezivanje kolko sam ja cuo od ljudi,a za valjke presudan je oblik samog valjka ako su oblisa minimalnim ispupcenjima onda nema sanse bez vlage da radi,no to je vec opet druga prica.
A jeste probali za raznim kombajnima da presujete? jer neki kombajni znaju da dosta izlupaju slamu pa za neke prese to predstavlja problem.
I sta se desi kad nece da mota ukoce se kaisi,zaustavi kardan ili? po cemu vidite da nece da radi ?
 
kod mene na valjke ako radim slamu odma iza kombajna ide bez problema ako je osusi posve onda stane bala u nuar prese ne okrece se uopste
 
Nazad
Vrh