Polana

Jutros opet mraz.
Ako još neko ima ideju šta je kod čede sa malinom...bilo bi korisno za sve

Pozdrav Vlado,treba stvarno pomoci coveku iskusniji malinari verovotno znaju. Cedo probaj da dodjes do zastitara koji radi kod Perisica,Jovica se zove,cinimi se dobar i hoce da pomogne.
 
Cedo :ppozdrav:.....Nisam 100% kompetentan

Al ja bih radio ovako prvi dan - Agrolif (kalc-magnezijum) 50g na 10 lit.vode + 1 mll Epin ehstra na 10 /l/v

Drugi dan KSC II ( Vodotopivo djubr.) 40 gr/10 l/v

Treci dan KSC I 50 g/10/l/v + FERTI LIDER Vital po preporuci

Licno mislim da nije nista drasticno ....sem sto je njiva ? mozda izlozena nekoj vetrometini stoga je stepen -dva niza temperatura , + a vecoj rosi sa brzim dejstvom jutarnjeg sunca i izaziva bakterioznu plamenjacu (palez) ...?? nzm
 
Jedan mali offtopic: Ja sam prošle godine na svom voćnjaku koristio fertileader vital za prehranu preko lista, ove godine ga nigdje ne mogu naći (iz Bosne sam). Da li neko ima iskustvo kakav je foligal super kao zamjena? Dosta je jeftiniji od vitala...
 
boyla boyla,al si ti lak na ruku,sve mi se sadnice primile što si poslao i +2 korena bez stablo,ništa nisam prehranjivao đubrio,tek sad pomalo,ičim izađe izdanak izemlju prekratim sadnicu do zemlju.
 
Danas razlacenje taka za sistem kpk

011.jpg
 
pecan06
koliko je star taj malinjak sa slike

- - - - - - - - - -

pecan06
koliko je star taj malinjak sa slike
 
gledam koliko je "razvijen", moj je posađen u novembru al neke biljke su 15ak cm a neke tek izbijaju iz zemlje pa mi čudno kako na nekim slikama već dobro oformljeni redovi a kod mene se tek naziru redovi kad pogledaš od početka. pozdrav
 
gledam koliko je "razvijen", moj je posađen u novembru al neke biljke su 15ak cm a neke tek izbijaju iz zemlje pa mi čudno kako na nekim slikama već dobro oformljeni redovi a kod mene se tek naziru redovi kad pogledaš od početka. pozdrav
Tako je i kod mene dvdgorane,isto sadjene 14 novembra neke 15-ak cm a neke tek izbijaju.Bice i nase ko pecanove06 sledece godine,ne sekiraj se,samo zdravlje.Bitno mi je da su se 99% primile a i ovaj jedan posto ima jos nade.Kod mene je jako plodna njiva ali od velikih kisa zemlja je mnogo nabijena pa tesko probija do povrsine.
 
Prosle godine u novembru je posađena,ovo je sad prva godina.
Ima i kod mene na po nekim pupoljaka a nema je sta videti,izasla 10 cm iz zemlje.
 
Poslednja izmena:
Kod mene nije ništa bolje, malina je na vetrometini i svaki mraz je pokupila i vidi se kako zaostaje. Ali poslednjih dana se popravila tera kao iz vode. Međutim, gledam danas neku koja još nije krenula, zdrav pupoljak na njoj. Evo sad će krenuti, ova kiša nas je spasila. Mada spremam kap po kap, sve mi se odužilo ,zbog rutave bube na jednoj drugoj voćki. Nikako postaviti u p.m. Al' sad pijem pivce i uživam u ovoj kiši, neka pada:ppozdrav: . Sad je i kpk spreman, tako da ne brini Gorane stići će naša malina i ovu što je stvarno lepa- pecanova. Svaka čast Peco:osmeh:.
 
Danas razlacenje taka za sistem kpk
Pozdrav jel se ovako daleko postavlja traka za kap po kap,cini mi se predaleko od reda kako posle frezom proci?

- - - - - - - - - -

Pitanje za iskusne malinare.Na jesen sam zasadio 2000 sadnica polane ,danas sam gledao mislim da jos ni 50% nije izbilo iz zemlje dali je normalno da toliko kasne.Drugo pitanje kada bi trebao poceti sa nekom prihranom,zastitomi koje preparate koristiti.Da li postoji neka tabela koliko prihrane,koliko prskanja u toku godine?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ove trake sam rasirio, jer su od prosle godine, da isprobam da li neka nije zapusila ili nije prekinuta.
trake se postavlju uz malinu, sa obe strane
 
cedo - Crvenka
"I prosle godine su ove bile znacajno losije i nekako blede."
Mislim da treba poceti odavde jer ono sto je isto prosle i ove godine osim maline je zemljiste.Ja bih uradio analizu zemljista da se vidi ph i sadrzaj hranjivih materija.Komsija ima skoro isti ako ne i isti problem (valjalo bi da uslikas neki od suvih listova izbliza i napises da li se mrvi taj suvi deo ,ako je tako onda je isti slucaj) njemu je savetovano da oprska Isabionom (Syngenta) ,ali je uradio Megafolom (Valagro) i da unese azot u nekom od brzo usvojivih oblika (ne znam da li je to uradio jer se sve desilo u zadnja dva dana).U svakom slucaju neki od tih biostimulatora sigurno ne skodi ,a moze brzo da se uradi i efekat je brzo vidljiv i pomoci ce kod ovih estih temeraturnih promena.


- - - - - - - - - -

Da izbije 50% do 28 aprila je malo ralozi bi mogli biti: los sadni materijal,preduboka sadnja i mnogo nagrtanja,hladno vreme.Tu gde ti fali lagano otkopaj i vidi da li je krenula iz dubine da li je lastar ziv ili ne daj Boze mrtav ,a mozda ga i nema jer kod nas su krali iz zemlje.Prva zastita bi mogla biti prskanje bakrom kad bude oko 15cm,a prihrana zavisi od kvaliteta zemljista mozda si trebao nesto da uneses i pre sadnje ,vec si mogao nesto tipa 15-30-15 ali to opet zavisi od zemljista ne sme nicega da bude ni previse.Tabele i savete daju svi ozbiljni proizvodjaci prihrane TimacAgro,Yara,Fitofert(Agromarket)... ili za hemiju Syngenta,Basf...
 
Dali je normalno da mala biljka vec tera pupoljke? Ovo je prva god pa neznam nista. Dali mozda treba da se kidaju ti pupoljci kako bi biljka ,lupam, bolje rasla,terala u visinu ne u cvet?!
 
Nazad
Vrh