Povratak na selo

Malina kao i proizvodnja krastavaca hoce dobar izvor vode i dosta radne snage.To su porodicni poslovi...
 
Pozdrav kolega,moje misljenje je da ti se krave vise isplate na sistemu krava tele,ako imas ispasu,minimalna ulaganja,a pored toga krenes jos sa 20-tak ovaca i polako siris stado,rece da imas i sljivu,...Prosiris jos malo vocarstvo i imas par proizvoda koje mozes prodati od voca, kao prvo samo voce kad uzri,onda rakija,kompot,dzem,slatko....treba napraviti krug od pocetka do finalnog proizvoda...A naj bitnije u svemu ti je da imas ustedjevinu da zivis i placas neke osnovne racune bar prvih godinu dana dok ne napravis jedan krug i stignu tvoji proizvodi na prodaju...samo hrabro i svako dobro zelim:ppozdrav:
 
Ja razumem ljude koji kritikuju ovu ideju i da je tesko da se zivi od poljoprivrede na toliko zemlje koliko kolega ima ali i na selu ima posla sto sezonskog, sto usluga (covek ima traktorce). Osim toga nek proizvede hrane kvalitetne za sebe i svoju porodicu pa i to nesto vredi. Imace kvalitetnih proizvoda prehranbenih koji su inace najskuplji da ne jede virsle i parizere. To dosta olaksava i obogati kucni budzet a da ne pricam o kvalitetu zivota za decu i porodicu
 
Moje mišljenje je da bi trebao da se fokusiraš na stvaranje finalnog proizvoda, znači da se opredeliš za jednu proizvodnu delatnost i da pokušaš da napraviš gotov proizvod. Mnogi od nas se bave poluproizvodima i to je sve osim dobre zarade, jedino ko ima veću površinu zemljišta može nešto više zaraditi, ali je to opet mnogo manje nego na finalnom proizvodu.
 
Sa 23 godine moze se sve samo napred momcino veruj u tvoju ideju i uspeces...samo jako veruj...
 
Kakvo selo ???, 23 godine, idi u inozemstvo, bre. Da selo valja ne bi svi isli u gradove.

- - - - - - - - - -

Vise ces zaraditi u nekoj bezveznoj firmi nego od toga u selu, i nemas brigu, radis od 8 do 16
 
Bolje u firmi nego namirivat stoku i nadnicit citav dan za koru hljeba i zivot od danas do sutra.
 
Prvo, neki ljudi ovde bas nemaju predstavu kako izgleda kada treba da krecete na selu od nule, bez velikih prihoda i rezervi novca. Pricate o 200 ovaca, a on ce da jede gloginje dok krene da zaradjuje od njih? Ako ces da bezis na selo da bi za pocetak imao sta da jedes, mozes probati. Imas 80 ari sljive- bice nesto rakije, zaradices po koji dinar za tekuce troskove. Trebace ti basta za povrce, jer ces tesko moci da ga kupujes, 10-ak ari ce biti dovoljno. Trebace ti krompir bar 3-4 ara, da imas obilan izvor hrane. Trebace ti neko prase, jer ces imati dosta pomija i ostataka od hrane, jedno prase mozes othhraniti kako oces, a na jesen ce biti mesa. Jato kokosaka za jaja i meso (lepo rece neko). Trebace ti sir i mleko- za pocetak preporucujem 4-5 koza, koza je sirotinjska krava, malo ulaganja-velika korist- sir, mleko i jarici. Trebace ti jedna lepa povrsina za detelinu, kukuruz i zito, za hranu za to malo zivotinja. Imas povrsine za pasu? Onda i nekoliko ovaca za pocetak. Ako razmisljas na tu temu- kreni tako, ulozices relativno malo para i jako mnogo posla, pa ako se ne smoris za godinu dana onda razmisli sta od toga ti najvise odgovara i idi na tu stranu. Imaj u vidu da je 2 hektara dovoljno samo za kolko tolko ozbiljnu vocarsku proizvodnju ili pak ratarstvo i stocarstvo kolko samo za prezivljavanje. Ili pametnije, uljudi te sljive sto imas, posadi neku povrsinu novih, idi tamo redovno vikendom da ih lepo obradis i produvas glavu, samo od tog hektara sljiva ces imati dovoljno posla za celu godinu da ti ne bude dosadno. Imas mehanizaciju i sve sto ti treba. Bice tu i nesto para, sto od prodaje sljive, sto od rakije. Ako ti se usladi- lako ces se preseliti na selo posle. Neko ko nije radio od jutra do sutra ne moze ni da zamisli koliko je posla potrebno da bi se jedno skromno domacinstvo samo odrzalo u zivotu.

P.S. Za 10-15 krava ce ti trebati 5 puta veca povrsina pod zemljom... Mnoooooogo ulaganja i posla za pocetnika
 
Ако радите у стругари здравље се много брже нарушава него у пољопривреди. Исти случај је и у неким творницама. Ако је посао у предузећу лаган боље је него у пољопривреди. Даље, боље је бити возач у Њемачкој него сељак.
 
Ma, iskreno, da moja zena hoce odmah bi se vratio na selo, nije mi daleko od posla 20-ak minuta kolima, ali da radim od meraka po malo ono sto volim i nista vise. Mnoooogo je posla da se vodi domacinstvo. Prvo, treba ti vredna zena da vodi kucu, da bi ti mogao da dirincis oko poljoprivrede i stoke. Treba ti puna kuca ljudi da bi moglo da se postigne sve. Drugo, ako nemas nikog vise u kuci vezan si za nju 365 dana godisnje, nece stoka sama da se hrani. Ako pak oces da se bavis samo jednom kulturom treba da imas solidnu zalihu kesha na racunu, inace si puko ko zvecka ako bude losa godina. Lep je to zivot, ali nije lak. Idealna varijanta je da imas stalan posao, redovna primanja, a poljoprivreda da ti bude neobavezujuci hobi i zanimacija za zivce. Takodje, ako hoces da zaradjujes od poljoprivre treba ti puno zemlje, osim ako oces malinu da sadis, a za nju ti pak trebaju muska pocetna ulaganja i puno mehanizacije i posla. U poljoprivredi nijedna para nije laka, osim ako upadnes preko noci u komsijinu bastu i oberes mu sav kupus :haha:
 
Evo ovako, da se zaposlis, tesko je, nema posla. Ako se zaposlis samo od te zarade moze se riknuti! Ali da bi dosao i do takve plate i zaposlenja trebas podmititi neke maloumnike iz sadasnje vlasti koji ne znaju ni tablicu mnozenja! Potom si usao u masinu i treba da sledis njihov put i ujedno ces imati obavezu i da vuces za tobom jos nekog sirotana! Pored svega drugog jedan plus ti je to sto ces se voziti autobusom po celoj Srbiji i imaces prilike dosta toga da vidis i sto je najvaznije dobices i sendvic kojeg ces kad tad ispovracati!
Ako pocinjes poljoprivredom od nule neces nikad nista imati!
Sta god zaradjujes ide u neke investicije kao sto su razni betoni i razna gvozdjarija i uvec ces biti kratak za dinar!
Ako si mlad i nisi jos ozenjen pici brate negde na zapadu i moli Boga samo za zdravlje, ostalo ce doci samo od sebe i setices se korisnog saveta kojeg sam ti dao kad tad!
A sad potrudi se brzo da procitas ovaj savet jer ne verujem da ce dugo ostati u temi! Jer uglavnom sve sto je iskreno receno o sadasnjoj situaciji to se uglavnom brise! Vise puta se vecina pita zasto? Dali iz nekog straha ili neceg drugog!
Ipak poslacu ti i na pp jer nece ti skoditi a ti ces resiti sta dalje! :ppozdrav:
 
Mlad covek obavezno treba da ide u svet. Prvi je razlog da vidi sveta(jer ako ga ne vidi, nece imati nikakve kriterijume vrednosti u zivotu), a drugi razlog je da se materijalno obezbedi, jer ovde to sigurno ne moze.
Ulazak u politikantsku pricu je ispod ljudskog dostojanstva normalno vaspitanog coveka, ali mnogi to rade i to je njihov izbor.
Poceti poljoprivredu od nule u 23-oj godini je avantura koja bi se zavrsila za manje od pola godine..
 
...a u svetu cvetaju ruže i svi žive srećno, dugovečno i bezbrižno... E pa nije baš tako! Ne mogu ni svi otići u Nemačku i voziti kamion kad im padne na pamet. Mnogi nemaju nikoga ko bi ih mogao zaposliti u neku takvu firmu. Drugo, mnogi ljudi su otišli pa kad su shvatili šta je vratili se nazad. Dva posla rade da bi nešto novca uštedeli, od jutra do sutra, pa opet u krug. Razlog zbog kojeg i posle svega ostaju tamo jeste da bi bar deci obezbedili neku vedriju budućnost, ako je već oni nemaju. I šta ti onda znače pare? Ništa! Prođe ti život i mladost. Je..š takav život, svede ti se na isto što bi imao i ovde, al svoj na svome, ne kod nekog ko će da te jaši čitav dan.

Drugo je kad su u pitanju ljudi sa fakultetima koji su tim strancima deficitarni, onda je to neka sasvim druga priča i po pitanju posla i po pitanju novca.
 
Osnovno pitanje je količina zemlje koju bi mogao da obrađuješ,ako imaš samo 2ha možeš razmišljati samo o nekom povrtarstvu,ako imaš do 10ha možeš da se upustiš u voćarstvo ili da se baviš ratarstvom uz neko stočarstvo(svinje,ovce,koze),a za ratarenje Ti treba puno više zemlje za obradu.I ja sam igrom slučaja krenuo da se bavim poljoprivredom ali takođe radim u firmi i imam dobra primanja(privatna firma) i nisam se nikada odlučio da se vratim na selo.Još 1987 je moj pokojni deda ostavio ćaletu 1,5ha zemlje,onda su keva i pokojni ćale kupili plac u selu bez ikakvih objekata,onda je vlast devedesetih vratila još 4,5ha zemlje,onda smo kupovali mehanizaciju i još nešto zemlje.Takođe smo pravili objekte,prvo tovilište za nekih 35 svinja a onda 2003-e još jedno za 125 svinja.Sada posedujem mehanizaciju,sve sem kombajna i imam u svom vlasništvu oko 11ha zemlje i radim u arendu nekih 1,2ha.Svake godine utovim oko 200 svinja i nisam se nikad odlučio da napustim posao.Takođe sam napravio montažne silose od 600tona ali ih još nisam stavio u funkciju a ove godine sam kupio ekstruder za soju i počeo da radim za sebe i pomalo uslugu.Sve to na selu je jako nesigurno i teško bih se odlučio da se vratim na selo i bavim se samo poljoprivredom.Ovako još uvek mogu da stignem sve i dok je tako neću ništa menjati.Takođe 1990-e g. sam bio u Kanadi 4,5 meseci ali nisam ostao tamo.Mislim takođe da je za mladog čoveka bolje da ide u inostransvo nego da se vraća na selo,u svakom slučaju je sigurnije otići i raditi u neko sređenoj državi nego čekati ovde neka bolja vremena.U ovoj državi poljoprivrednika niko ne ceni i ne zarezuje,a sve će nam se to obiti o glavu u budućnosti.Mnogo mladih ljudi iz moje okoline odlazi u inostranstvo i mislim da ćemo vrlo brzo imati problem sa nedostatkom radne snage,klinci odlaze u Nemačku,Slovačku i gde god mogu a sve zato što se ovde radi za nekih 300 evra mesečno i naravno da ne vide ovde nikakvu perspektivu,a da ne pričamo da im kojekakvi balvani u politici ovde određuju ko može da dobije posao u nekom javnom preduzeću ili državnoj službi.Moj savet za mlade ljude je SAMO PALITE ODAVDE.Neće vam biti lako tamo ali pogledajte da li se neko vraća(vrlo je malo takvih).
 
Ovo kao emigrant ja nebi nikad radio....bez uvrede druze....Vjerujem da crce radec,,,,Ja nisam ljubitelj da jedna guzica sjedi na dvije stolice...il poljoprivreda il drugi poso a trcat sa jednog posla na drugi odtog nema nist....Imamo mi ovdje dosta ljudi koji su se vratili iz inostranstva i koji su u penziji i sad drze po nekoliko prasilica....ti ubijaju ove ostale poljoprivrednike...oni imaju paru,ukidaju cijenu drugim,mjesto da uzivaju u penziji
 
Slazem se sa floydom,a ovim zagovornicima da treba otici brze bolje porucujem da idu sami,pogotovo doticnom Peri,neka posalje svoje sinove vani...
Momak ima zelju da radi,i uz malo pameti moze da napravi sasvim dobru pricu,a oni koji misle da preko cveta cvece preprucujem malo da izvire iz svog sela na 10 dana da vide kako i tamo zivi radnicka klasa,pogotovo austrija i takve drzave..ako ne stemplas i radis posle posla kao konj,mogli Boga da da sastavis mesec,a hvala Bogu porezi u Srbiji su smesni naspram poreza i obaveza tamo,plus sto par doticnih koji savetuju upravo odlazak i sami unazadjuju drzavu u kojoj zive raznim muljanjem,varanjem sistema i sl plus su se javno hvalili na sva usta o tome..
 
Putine bez uvrede, ti kao da radis za drzavu i ove nase domace politicare koji zajebavaju narod kako im padne na pamet.
Neznam jesi li ti nekad radio u sistemu zapadne drzave, gde ti se svaki sat(i minut) posteno plati po dogovoru, u poredjenju sa nasim vecpomenutim nabedjenim gazdama(koji rade kako oni smatraju da treba-a imaju 8 ipo razreda oko skole) koji prekovremeni rad ne placaju, a radno vreme je do kada oni kazu.
Dali znas nekog ko se vratio sa zapada ili istoka radi toga sto nije uspeo zaraditi, a hteo je da radi?
Reci nekom da je rad na nasem selu idilican sa dobrim izgledima za prosperitet je u najmanju ruku zavaravanje i obmanjivanje.
U svetu ruze ne cvetaju, ali se novac daleko lakse zaradjuje nego ovde..
Ko nije probao moze da siri demagogiju do mile volje..
Takodje i ovi koje roditelji i dede/babe pokrivaju, a oni poljoprivredu rade rekreativno koliko mogu i imaju pokrivene minuse u poslovanju.
Za njih je ovde odlicno, jer u inostranstvu niko nikog ne pokriva..
 
Samo pokušavam da mu kažem šta može da očekuje,sa 2 ha zemlje ne vidim nikakvu perspektivu da bi mogao da živi na selu od poljoprivrede,tako da nemojte zavlačiti čoveka,voleo bih da Putin i Smiljan napišu koliko zemlje obrađuju pa da vidimo gde smo.Ja sam napisao koliko ja obrađujem i da kad bih se oslonio samo na poljoprivredu ne bi tu bilo neke zarade.
 
Putine bez uvrede, ti kao da radis za drzavu i ove nase domace politicare koji zajebavaju narod kako im padne na pamet.
Neznam jesi li ti nekad radio u sistemu zapadne drzave, gde ti se svaki sat(i minut) posteno plati po dogovoru, u poredjenju sa nasim vecpomenutim nabedjenim gazdama(koji rade kako oni smatraju da treba-a imaju 8 ipo razreda oko skole) koji prekovremeni rad ne placaju, a radno vreme je do kada oni kazu.
Dali znas nekog ko se vratio sa zapada ili istoka radi toga sto nije uspeo zaraditi, a hteo je da radi?
Reci nekom da je rad na nasem selu idilican sa dobrim izgledima za prosperitet je u najmanju ruku zavaravanje i obmanjivanje.
U svetu ruze ne cvetaju, ali se novac daleko lakse zaradjuje nego ovde..
Ko nije probao moze da siri demagogiju do mile volje..
Takodje i ovi koje roditelji i dede/babe pokrivaju, a oni poljoprivredu rade rekreativno koliko mogu i imaju pokrivene minuse u poslovanju.
Za njih je ovde odlicno, jer u inostranstvu niko nikog ne pokriva..

Ne radim za drzavu,radim za sebe,a i ja koliko znam cinim tu drzavu,kao sto su je cinili moj otac,deda,pradeda itd,borili se za nju,stvarali je..Ne kazem da nisu u pravu za politicare i nazalost sistem koji nam je doneo taj zapad koji toliko forsiras..sistem vrednosti su nam poremetili totalno,zene u crnom,informer,ispiranje mozga..
Bio sam na tom zapadu,smem se kladiti vise puta od tebe,znam odlicno kako sistem funkcinose,sistem damo ti dosta uzmemo ti dosta,i gde si i sta si,imas isto kao kod kuce,samo imas bolje auto na liznig,bolju gardarobu i lepsu kucu.a deca ti se asmiliriaju sa nemcima,uce nemacki,i kroz par godina,dodjes kuci i shvatis da si zadnji koji ce da zivi na tom kucistu,a zivelo je GORE i U TEZIM VREMENIMA od tebe x generacija pre.To sebi necu da dozvolim dok god mogu da zivim normalno ovde u svojoj zemlji,sa svojim narodom...Zato sam ti i rekao idi malo preko,iznenadices se koliko nisi pozeljan tamo osim ako nisi doktor...aj uzdravlje.

Emigrant odbradjujem mnogo vise od tebe..ali smo krenuli sa 1,5 kj kao i on,pradeda je krenuo.jer su mu ostatak oduzeli komunisti,duga prica..slazem se da ne moze da drzi 20 krava sa 2 ha,al moze da radi 1ha maline jedan ha plastenicke proizvodnje,i da se fokusira na to..ne mora da se u vojvodini malina sadi gde moze da se radi stocarstvo i ratarstvo i BOgom dano je za to,kao sto je suludo u Arilju proizvoditi kukuruz za prodaju.To drzava treba da regulise kao sto je Svajcarska to regulisala.itd.
 
Nazad
Vrh