Plug - osnovna tema

Jednobrazni i dvobrazni nošeni plugovi ne mogu da oru bez toplinka ostali verovatno mogu. Gde gledate kad orete? ja uvek gledam nazad, dok većina gleda samo napred tek kad obiđu krug vide šta su uradili.
 
Ja sam bio kupio za ovu jesenju sezonu malu kamericu i monitor kako bih bez okretanja mogao da vidim rad pluga. :osmeh: To je video moj komšija i napao me da mu tu kombinaciju prodam za kombajn. Bio je prilično ubedljiv, i prodam mu kamericu i monitor. Monitor je crkao posle dve nedelje... ::sramota::
 
Ja vodim jednog sa sobom da sedi na blatobranu i gleda kao kad spartam:haha:stvarno se covek moze nasmejati na ovom forumu.Što se tice brda ko nije radio u tim uslovima ne zna sta je radi i muka kad prednji tockovi pocnu da klepeću,s srce ubrzava ritam.........
 
Od 5ha imam 0,75ha brdovito i pod nagibom. Tegovi napred, leva noga na kvacilu sve vreme za svaki slucaj, leva ruka na volanu, desna ruka na hidrauliku da sve vreme poplicis i podubis u zavisnosti od nagiba i zemlje, rucni gas podesen jer ti desna noga treba sve vreme da bude spremna za blokadu diferencijala... Pa ti onda izadji iz traktora u tom trenutku i posmatraj kako traktor ore sam jer si odlicno nastelovao plug, i posmatraj brazde kako su identicne..
 
Ja samo nazad i gledam,volim da gledam kako slaze i okrece zemlju, napred samo kad okrecem i kad menjam radio stanicu:osmeh: Mislio sam da montiram neku kameru , ili da izvedem sa 2 ogledala, pa da ne moram da se okrecem:osmeh:

Dukej koliko si platio opremu?
 
Sto puta sam rekao,u ravnici samo budala ne zna upucati plug.Da dođete u brdo i pod nagibe gdje nizobalu ide jedno štelovanje a uz brdo drugo pitao bi vas,klinac bi snimali klipove i kačili na net.
E sto jes,jes.Ovde kod mene ima i ravnice i brdovitog terena.Gde je brdovito mi(ljudi iz sela) ostavljaju to i neobradjuju sa traktorima nego posade bagremar ili samo nikne iako lako moze da se radi sa traktorom ali,dosta omladina otisla u inostranstvo dosta u gradove pa se ljudi i ne utrkuju bas za obradive povrsine.Imao sam priliku da idem kroz Sumadiju pre par dana pa kakve oni njive obradjuju tj pod kojim nagibom pa mi takve sume nemamo takoreci.Bas sam se cudio njiva u bregu posejan kukuruz i Zmaj 132 vrse.Toliko je strmo da njiva se obradjuje u polumesec,tako se ore tako i posejane vrste jer pravo ne moze da se izadje uzbrdo.E onog domacina bih ja pohvalio.Tamo treba znati i uzorati a,bogami i pokupiti rod.Svaka cast tim ljudima.Videvsi one parcele vise sam poceo ceniti svoje.
 
Kad te situacija natera, radi se svakakva zemlja.

Imam jednu njivu koju radim po poprecnom nagibu a uvratine uzbrdo-nizbrdo. GARANTIRAM da se netko od ovih "ravnicara" sa mnom provoza u traktoru kad se ta njiva duboko ore, da bi bilo vriske i galame i iskakanja kroz zatvorena vrata. Ove godine se na jednom mjestu ni ja nisam usudio orati uzduzno, nego sam tu na sred njive okretao i orao nizbrdo taj komadic sto je neobradjen ostao.

Kad se vrsi psenica, kombajn kad vrsi ide toliko nakoso kroz njivu da slama ispada na nepokosenu psenicu, Na svu srecu, samo je jedna njiva takva opasna, ostale su ili manjeg nagiba ili se radi uzbrdo-nizbrdo a uvratine pri dnu ravne pa nema problema s okretanjem.

Nisam mogao birati gdje cu se roditi ni sta cu raditi u zivotu pa sam zadovoljan sto imam i ovo.

Da se razumijemo, u dobrim godinama sam ljubomoran na ljude koji rade samo ravne, velike table pravilnog oblika a u ovakvim losim, vlaznim godinama moja ocjedita brda ne bi dao za duplo vece ravne povrsine ;)

Sve to ima svoje...
 
Danasnja zanimacija..stari Lemind ,jos je moj deda orao sa njim ko zna koliko hektara i ko zna koliko godina..to moze samo da se nagadja!Zalosno da propada i stoji pa smo resili da ga sredimo i smestimo ,zatrebace sigurno!
IMG_20141217_112938.jpg
IMG_20141217_113006.jpg
IMG_20141217_113104.jpg
IMG_20141217_114450.jpg
IMG_20141217_125242.jpg
 
prnjavor3 Ne znaju oni sta je brdo, nisu nikad ni radili parcele kao mi ( blizu smo znam kakav teren radis) oni su naucili u parcela po 500 m duzine i sve ravno. Moja najveca parcela je 123x76m, ostale su sve manje, od 0.2h do 0.7h, i 90% njih su pod nagibom ili u brdu. Da Vam se prvi gornji tocak podigne u zrak, pitao bih Vas da li bi snimali klipove..
 
Već sam pisao o tome , a čudi me da nisam vidio da niko to nije primijenio ko radi u brdima . Naime imam vrlo malo zemlje koje radim da je brijeg a u jednoj parceli jedan dio je jaaako strm , tolko da kad orem sa 3 x16" plugom nizbrdo ide 2. brzom na leru , a uzbrdo 3. sporom u A , ovi sa MF će znati koja je to razlika . Da imam samo više takve zemlje skino bi jednu brazdu sa jedne strane pa bi uzbrdo orao sa 2 a nizbrdo sa 3 brazde . To neznam što ljudi ne urade pa recimo nizbrdo 2 brazde (ili čak 3 ) a uzbrdo ako treba ostavi se 1 brazda .
 
Ne znam, iskreno, vjerujem da bi na ovoj mojoj njivi plug okretac meni dosao glave. Brena i ovako mia posla da se okrene na kraju njive i to pod kocnicom, kamo li da nosim jos tezi stroj na polugama...

Inace, ideja je vrhunska, ko radi dosta brdovite zemlje, ovo je odlicno rjesenje! Bila bi garant ista potrosnja goriva a napravio bi se bolji posao.

Svaka cast na ideji!
 
Nazad
Vrh