Fungicidi u strnim žitaricama

Klasici se formiraju jos u fazi bokorenja,a za njihov genetski potencijal tjs broj klasica brine osnovno djubrivo...aj zdravo.

Sto se tice hemije,ma ljudi prskajte i kiselom vodom,marim ja,ja samo pomazem i govorim sta je sta iz iskustva i da to jeftino izadje skupo,npr kada naleti godina kao 2014 a jako je za sada slicna.
Zbog cene i treba teziti boljoj i vecoj proizvodnji da bi bio tu negde.
 
Pogresnu sliku imas o regulatorima,regulator svakako opravda svoje ulaganje,a u vecini slucajeva to vrati mnogo vise puta. Druga stvar,ima odredjeno koliko cistog azota treba uneti po Ha,ne znam da li si cuo da psenica hoce da polegne od jakog vetra,pogotovo ako je visoka sorta u pitanju. A i koliko me racun sluzi,vise ostane na 4t po jutru nego na 3t, tesko da ce razlika u ulaganju biti tih 1000kg, a u prinosu ce biti i vise.

Ti i pojedini članovi stvarno mislite da niko drugi nije probao neki ogled kod sebe?Samo dodjemo ovde i prepisemo tuđe iskustvo.Isto kao što kažu da samo rasli imi hibrid ne skida express sun tehnologija a ja probao pa znam da skida.
Sve to ima svoje ali racunica je danas jako bitna.
 
Bayer -CELLO fungicid, am-tebukonazol -100 g/l,.
-protiokonazol-100g/l
-spiroksamin -250g/l.
Preparat namenjen protiv Fuzarijuma,pepelnice i pegavosti lista. 1,25l/ha.Pitanje je koliko je efikasan i kada ga primeniti?Cena oko 4000 d./l.
 
Ukoliko se rade preventivni tretmani,fungicidi koji nisu cenovno u vrhu ,odrade sasvim dobar posao,niko ne kaze da falcon,zantara,itd nisu odlicni,ali nisu neophodni, za zdrav usev i dobar prinos,nije sve tako kao sto pricaju promoteri,slusao sam pre par dana jednog strucnjaka iz BASF,sve zna,izmedju ostalog pricao o zastiti soje od korova,akcenat stavio na ambroziju,sve po redu,sta i kako treba,i pokaze njivu koju je on *spasavao*,i dubinski i povrsinski,ambrozije kao u rasadniku,tako da,svi se oni hvale strucnoscu i teorijom,i praksom, teorijom u praksi,ali je sve to ponajvise marketing.
 
Koliko ljudi toliko ćudi. S obzirom da se bavim i prodajom, naučio sam da svako ima svoj neki sistem rada i ulaganja i to se vrlo teško menja.
Ima ljudi koji mi uvek traže najjeftinije, pa i po cenu slabije efikasnosti, što ja iskreno ne mogu da razumem. A ima i ljudi koji ponekad i preteraju sa ulaganjima, mada je takvih retko. U konačnici svako kroji svoju računicu i najbolje je tako.
Što se mene lično tiče uvek izbegavam najjeftiniju hemiju, zbog sijaset razloga. Ne kažem da ne radi poso, ali izbegavam. Isto tako, smatram da su Bayer, BASF, Syngenta itd. koplje iznad svih ostalih, ali znaju da preteraju u ceni, koja za naše uslove i naše nepostojeće podsticaje često prevelika. Pa gledam da biram nešto između, da odnos cene i kvaliteta bude najbolji.
 
Za mene je izmedju Agrosava za velik broj preparata. DuPont je preskupo komplet sve. Njihov Arigo kao da je od zlata a identicno radi kao i kinez. Potom njihov Harmony je bezobrazno skup! Acanto su reklamirali i 2015, 2016 kada je jasno da je taj preparat u nasem ataru ubio nam usev secerne repe i da smo imali digestije uzasne zbog rezistencije iz 2014. Poret svega toga dolaze kod nas i hvale Acanto, kada sam ih stisao da nesto nije u redu, onda kao pa ok, mozete u zadnjem tretmanu ga koristiti. Bayer kukuruzna hemija jeste najbolja, ali su preterali. Laudis je bio 2000din sada je napicen na skoro 3000din.
 
Pozdrav kolege, evo ovako... Vec 4 godine od stnih kultura sejemo samo jecam, uvek smo isli samo jedan tretman i to acantom, nismo imali problema sto se tice bolesti a imali smo i dobar prinos. Od ove godine imamo i psenicu, posto su kod nje dva tretmana obavezna, odlucili smo da i na jecmu uradimo dva tretmana...Posto su ulaganja velika, a cena nasih proizvoda takva kakva jeste, odlucili smo se da uradimo dve jeftinije varijante, za prvi tretman bi koristili fungicid Valijant aktivna mat. propikonazol 250g/l a za drugi fungicid Nomad mec aktivna mat. tebukonazol 200g/l i propikonazol 300g/l... Da li je neko koristio ove preparate, kako je zadovoljan?? Posto imamo nesto i uljane repice, prosle godine nismo uradili tretmane fungicidom, a ove godine bi eto uradili, sta mislite da li mogu da se koriste ova dva fungicida i za uljanu repicu?? Hvala :ppozdrav:
 
Po meni, uzmi nomad u prvom tretmanu, a u drugom neku kopiju Duet Ultre. Cenovno ce slicno izaci, a bice bolja zastita. Nomad je dobar, radio ga.
Za uljanu, opet po meni, bolje uradi jedan tretman, ali sa kvalitetnijim fungicidom tipa Propulse, Pictor, Amistar, Acanto u fazi pocetka cvetanja.
 
Nazad
Vrh