Kako i sa čime odseći rep kod jagnjadi (Kupiranje)?

entuzijasta

Banned
Učlanjen(a)
26 Feb 2010
Poruka
999
Lokacija
D.Dobric Loznica
Pozdrav svima, vec duze vreme citam vase diskusije, probleme i resenja za iste... I kao sto vidite, resih da vam se pridruzim :cao:
E, sad posto smo na temi saveti dobro bi mi dosao jedan :D
Imam dva zenska jagnjeta, bliznakinje i nabavio sam gumice za repove pa bih da im stavim jer nameravam da ih ostavim za priplod... Problem je sto su one stare oko 1.5 mesec pa me zanima koliko je to pametan potez, pametan jeste, ali zbog starosti, da ih nece stopirati u razvoju, eto, ako je neko imao slicno iskustvo bicu mu zahvalan ::namigivanje::
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

Ako nisu vakcinisane od klostridija obavezno daj teteser i slobodno stavi tako da patrljkom mogu da dohvate stidnicu
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

zmaj972 je napisao(la):
Ako nisu vakcinisane od klostridija obavezno daj teteser i slobodno stavi tako da patrljkom mogu da dohvate stidnicu
Sve ovo stoji osim patrljka.Da li ce ga biti ili ne zavisi od rase.Postoji nesto sto se zove tradicija i ako vec uzgajamo tudje rase ovaca red je i da postujemo tudju tradiciju u nacinu kupiranja repova.
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

Ako nisu vakcinisane od klostridija obavezno daj teteser i slobodno stavi tako da patrljkom mogu da dohvate stidnicu/quote]

samo sam im davao selen i ovce su vakcinisane od suge... Nisam bas ekspert za te pojmove, to znaci da bi trebalo da im dam tetanus ako mislim sad da im stavim gumice?
 
Kako i sa čime odseći rep kod jagnjadi?

jednom sam probo sa gumicom ali doslo je do trovanja jagnjeta i do uginuca.
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

postoje specijalne gumice za krupiranje repova ( malog prečnika deblje i veoma jake) najbolje staviti u prvih 10 dana života nemože od toga doći do trovanja svi mi to radimo već rutinski provereno,može u prvih nekoliko minuta jagnje da se baca leže dok rep ne utrne i to je sve nakod 10-15 dana rep sam odpadne i gotova, ja sam u zadnje vreme počeo da praktikujem ženskama gumicu staviti što je moguće višlje prema korenu a muškima malo duže da pokrije genitalije i to je to
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Verovatno si radio stariju jagnjad,obavezno vakcinisati klostridije, ako neradiš vakcinaciju dati antitetanus serum kod stavljanja gumica
Post je spojen: [time]1267292189[/time]
_________________________________________________
Ovo izpoštujte i neće biti problema
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

i ja sam imao trovanje,i koristio sam specijalnu gumicu za to,jagnje dobio tetanus
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

Praksa kaže ostaviti patrljak,kod ženki u vreme mrke nasele se crvi(muvlje larve),kada ima rep(parljak)ima čime da se brani,provereno u Karađorđevu.Da li ima konja u tom dvorištu?Tetanus je vrsta klostridijalne infekcije,zato je bolja vakcinacija(kventodiz,poliovin i sl.)
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

ma jagnje imao nedelju dana,i posle 2 ned. uginuo od tetanusa
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Zasto pitas za konje, bas sam radoznao jer planiram da nabavim konja pa da nemam nekih problema sa ovcama posle. :ppozdrav:
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Jako je mala verovatnoca da jagnje dobije tetanus od gumice,cesce dobije tetanus od pupka,desava se da ne zaraste dobro.
Ja ne praktikujem da zenskim jaganjcima stavim gumicu sto blize korenu,stavim je oko 3cm od korena da joj prekrije polni organ.
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

mislim da ima smisla to sa ostavljanjem malog repica ne samo leti zbog muva nego i zimi zbog hladnoce, da koliko toliko zastiti analni otvor... po meni...
konja nema, ako izuzmes mene :haha:
 
Odg: Mali savjeti zlata vrijede.......

Slazem se sa vama da treba ostaviti repic,imao sam lose iskustvo sa ovcom kojoj je rep odsecen skroz do korena,desava se da se ucrvlja pa posle ne mozes da se otarasis crva,a i ovca vidno propadne!
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

zmaj972 je napisao(la):
Verovatno si radio stariju jagnjad,obavezno vakcinisati klostridije, ako neradiš vakcinaciju dati antitetanus serum kod stavljanja gumica
Post je spojen: [time]1267234589[/time]
_________________________________________________
Ovo izpoštujte i neće biti problema

da zaboravih reći ja obavezno jaganjce vakcinišem od mesec i po dana KVENTODIZ-om protiv klostridije a nakon 14 dana revakcina, pupak uvek tretiram jodom i fala bogu dosad sve ok (preventiva je majka zdravlja)
e sad zašto podvezujem ženske visoko iz praktičnih razloga kod jagnjenja lako se uočavaju promene na vulvi što je predznak da je jagnjenje blizu (inače to sam video od francuza oni sva grla tako rade) Miladinović i Zemun će znati o čemu pričam

slr1wp.jpg


nadam se da se vidi (slikano mobilnim)
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Prevencija klostridioze se ne radi cjepljenjem janjadi.Cjepe se gravidne ovce, koje prenose imunitet na janjad i traje 3 mjeseca. Narocito janjad od cjepljenih ovaca ne smiju se cjepit prva 3 mjeseca zivota, jer u protivnom mozes prouzrocit klostidiozu.
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Radi se i vakcinacija jagnjadi ali tek od starosti mesec i po dana
ustvari proizvodjač vakcine kaže: jagnjad vakcinisanih majki vakcinisati u osmoj nedelji života a revakcinisati dve nedelje kasnije
a jagnjad nevakcinisanih majki u drugoj i četvrtoj nedelji života
a ja sam sa osam nedelja skratio na šest nedelja po preporuci stručnih ljudi sa VFNS pošto poznaju prilike na našem terenu i čestu pojavu klostridije kod nas ali odkad se redovno vakciniše uspelo se suzbiti u velikoj meri
 
Odg: kako i sa cime odseci rep kod jagnjadi

Шта је костридија укратко, ако може ?
 
Nazad
Vrh