Soja 2016

Evo jedne slike od danasnjeg Wendyja ali telefonska fotografija ne moze da docara kako to uzivo izgleda.

esloqb.jpg



Trijumf i Wendy i dalje ostaju u igri Fantast dobio crveni karton. Polegao je bio i obecavao je kule i gradove a na kraju nista spektakularno nije dao.
 
Ja danas napravio glupost . Dosad nisam skinuo ni zrna soje , danas mi kombajner radio komšiji blizu moje manje parcele , ni hektar pun, a inače je podaleko . Odem da vidim , inače mi to jedina sijana u aprilu , odmah sputa pogledam zrno jes sitno al suvo baš , aj da radimo . Medjutim to je bilo tako samo spočetka , ostatak njive zeleno totalno . Bilo mi žao kad je došo i kombajn i traktor da prekidam .Prinos je dobar , neznam tačno al dobro je ali vlaga 22-24% !! Sad pitanje , rastanjio sam to na najlon , pregrtaću par dana na suncu dobre su prognoze , šta će od toga biti , ili mora na sušenje ?
 
Cicimoric kad je sejana Wendy? Citao sam da je ona iz 1 grupe zrenja i dosta njih se zalilo da nemože čovek dočekati dok sazri.
 
Momo, ne mora na suenje.Imao sam pre par godina takvu razonodu.Skinuli sa 20% vlage, sirili par dana po betonu pa uvece skupljali u prikolicu.Ako se dobro secam posle 4-5 dana spala je na 14% , s'tim sto su bili topli dani,otprilike kao i sad sto najavljuju bilo negde oko 2,5T soje.
 
Danas kosili usluzno parcelu gde je uneto 250 kg ureje/kj za kukuruz ali je bilo problema s nicanjem - zicar, pipa ga unistili pa je posejana soja, prinos nista specijalan, tako da je to jos jedan dokaz da na soju najvise uticu klimatski faktori, mikroklima i da N nema neki uticaj na prinos soje cak naprotiv velika kolicina moze dovesti do kontra efekta ... ko ima posnije parcele ili viska novaca jedino NPK u jesen :osmeh:
 
Ma zato ja ne ocekujem da ljudi ovde iznesu, jer stvarno nema smisla. Ne znate vi sta je potencijal Jermenovcanske zemlje sto se soje tice... i nije merodavan podatak, jer "drugde" ne moze tako.
 
Juče pukao top.Oteglo se malo zbog kiše.Ova godina je malo specifična,zrno zrelo a masa jaka.Na svim parcelama sejan je Galeb,seme iz naše radinosti.Pred usev kukuzovinište i sojište bez đubriva.Zaštita Ikarus,Bentamark,Symphony i Flupisor.Pošto je kiša padala na kašičicu prinosi su varirali od 1500 do 1800 kg/k.j+najezda miševa koji su napravili harakiri bukvalno.Vlaga se kretala od 11 do 13,8% a primese od 3,2 do 3,6%.To je to od mene,bez rekorda.
 
Nisu, kod mene neki delovi atara sad rade u puno. Prinosi od 25 do 29 meteri po kj. Slično se piše i ovde na forumu pa je možda nekom i nelagodno da napiše nešto ako ima manje prinose...
 
Ovogodisnji prosek 2518. Najbolje dala belga 2800, najlosije balkan a je i ponegde leda mada prosek na toj parceli je 22 meteri. Valjevka zlatna sredina. Ostavljeno seme valjevke i belge. Kupicu jos Wendy. Od djubriva dobili an i ureu 75 kg po kj i jednog i drugog.
 
Nazad
Vrh