Sorta maline - Fertodi zamatos

На висинама испод 450 метара колико је незванично утврђено да Виламет веома тешко преживљава, Фертоди је једна од опција која је свакако боља и од Полке и од Полане. То је робусна биљка која има стабљику више него дупло јачу од Виламета. Може да понесе много рода и то су те разлике. Не мора се садити на 3 , може од 2,6 до 3 метра ред од реда. Ако се добро храни, боље је да је шире.
Za polku nisi u pravu uopste. Ferotdy ne moze nikako biti bolja opcija od polke koja ide po 250din za kg. Znaci nema pojma!! I polkin naslednik i neko bolji od nje tesko da ce se skorije pojaviti. Fertody je jedino dobar da se imaju letnja sa njom i jesenja berba sa polkom. Jedino zato. Drugo, Fertody je nahvaljen od strane rasadnicara da bi ga prodao po 0,78e a videcemo kakav je u praksi.
 
Каква је разлика у цени? 10 динара? Много си сигуран у то што мислиш, једино ако браниш Полку да би је продавао као саднице можеш тако да пишеш и ја то разумем. Међутим, постоји низ детаља који битно могу да промене твоје мишљење о Полки. Твоје је да даље читаш, усавршаваш знање и напредујеш. Што се тиче цене од 78 центи, Фертоди имаш да нађеш и на Алибаби по 50 центи, а на њиховом мађарском сајту се продаје по 40 центи. Плус 20% порез Мађарској, царине, превоз, фитосанитарна контрола, мало да заради Флорива и ето цене у Србији по 78 центи. Саднице су из увоза, нису домаће.
 
Poslednja izmena:
Nije 10 nego 40 din razlika ove godine, a to nije malo. Ovde su placali oko 210 letnje sorte u hladnjaci. Ne radi se uopste o sadnicama, vec u tome da je odlicna malina. Ajde napisi koji su to detalji koji ce promeniti moje misljenje u vezi polke, zivo me zanima??? A ovaj Fertody sigurno da je ok, ali bajke o 30t po hektaru su stvarno bajke i cista propaganda.
 
Nije 10 nego 40 din razlika ove godine, a to nije malo. Ovde su placali oko 210 letnje sorte u hladnjaci. Ne radi se uopste o sadnicama, vec u tome da je odlicna malina. Ajde napisi koji su to detalji koji ce promeniti moje misljenje u vezi polke, zivo me zanima??? A ovaj Fertody sigurno da je ok, ali bajke o 30t po hektaru su stvarno bajke i cista propaganda.
У Ивањици је плаћан 240 динара, а Полку сам чуо да су плаћали од 180 до 300. Фертоди је пројектован да пребаци и 35 тона по хктару уз потпуну агротехнику, орошавање, сенчење, наводњавање, ђубрење..У Србији га са овим увозом неће бити више од 10 хектара.
Разлика је у уштедама,а ево како: Полка може да добаци до 20 т по хектару и берач дневно може да пронађе и набере дупло мање него берач Фертодија због тога што је Полка густа и у односу на Виламет, плодови су хаотично распоређени. Кад се дода 115 дана бербе у односу на 45 колико траје берба Фертодија, добија се четворострука уштеда, још кад се дода и оних могућих 15 т више од Полке, онда је све јасно.
Уштеда у потрошњи енергије за наводњавање је не мала ставка. по врућинама, да би имали шта да беру Полка мора да се залива од 15 до 20 литара воде по дужном метру сваког дана због њеног специфичног раста нових изданака који су родни и које свакако мораш да добро заливаш. Код Фертодија је то сведено и потребно је знатно мање воде јер је родни изданак већ формиран и довољно је заливање и орошавање у периоду зрења и брања, касније у доба формирања изданака за наредну сезону, али ни приближно као Полка није захтеван.
Средњерочно, то су ставке које битно утичу на комплетне приходе од бављења малинарством, а то је најбитинији детаљ производње.
 
У Ивањици је плаћан 240 динара, а Полку сам чуо да су плаћали од 180 до 300. Фертоди је пројектован да пребаци и 35 тона по хктару уз потпуну агротехнику, орошавање, сенчење, наводњавање, ђубрење..У Србији га са овим увозом неће бити више од 10 хектара.
Разлика је у уштедама,а ево како: Полка може да добаци до 20 т по хектару и берач дневно може да пронађе и набере дупло мање него берач Фертодија због тога што је Полка густа и у односу на Виламет, плодови су хаотично распоређени. Кад се дода 115 дана бербе у односу на 45 колико траје берба Фертодија, добија се четворострука уштеда, још кад се дода и оних могућих 15 т више од Полке, онда је све јасно.
Уштеда у потрошњи енергије за наводњавање је не мала ставка. по врућинама, да би имали шта да беру Полка мора да се залива од 15 до 20 литара воде по дужном метру сваког дана због њеног специфичног раста нових изданака који су родни и које свакако мораш да добро заливаш. Код Фертодија је то сведено и потребно је знатно мање воде јер је родни изданак већ формиран и довољно је заливање и орошавање у периоду зрења и брања, касније у доба формирања изданака за наредну сезону, али ни приближно као Полка није захтеван.
Средњерочно, то су ставке које битно утичу на комплетне приходе од бављења малинарством, а то је најбитинији детаљ производње.
Ako je 240 din to je super, samo mi je cudno da je neko placa vise od Vilameta. Sto se tice navodnjavanja mislim da je previse to sto si napisao, ja sam radio 6-8 litara po duznom metru, ali maksimalno 8 litara u julu i avgustu, svaki drugi dan zalivanje. Zalivao sam pre i posle jula i avgusta ali sa manje vode. Vodio sam se time da mi 10-12 cm u dubinu ima vlage i nista vise. Znaci ne da leze zile u vodi, vec da ima vlage na toj dubini. I Fertody isto mora da se zaliva, pa kod njega mozda jedina usteda moze biti oko vode, ako ustede i iima uopste. Imao sam oko 35 berbi jer se bere prvo svaki drugi dan, pa posle treci, cetvrti, peti zavisi. Cisto sumnjam da ces na Fertody Zamatos imati manje od 30-ak berbi za tih 45 dana, tako da mu to dodje tu negde. Sto se tice tih pojektovanih prinosa ne bih nista komentarisao, ali mislim da je za polku najrealniji prinos od 10-12tona po hektaru. A Fertody imam informacije od psss VA od po meni realnog i postenog inzenjera, da je ima jedan proizvodjac u va, i da je prinos, kada bi se ta njegova povrsina i to sto nabere on racunala po hektaru negde oko 15-18 tona po hektaru. Videcemo za koju godinu, pa cemo pisati iskustva. :) Sta je sa tulaminom, imas li informacije kako se on ponasa u niziji?
 
Ako je 240 din to je super, samo mi je cudno da je neko placa vise od Vilameta. Sto se tice navodnjavanja mislim da je previse to sto si napisao, ja sam radio 6-8 litara po duznom metru, ali maksimalno 8 litara u julu i avgustu, svaki drugi dan zalivanje. Zalivao sam pre i posle jula i avgusta ali sa manje vode. Vodio sam se time da mi 10-12 cm u dubinu ima vlage i nista vise. Znaci ne da leze zile u vodi, vec da ima vlage na toj dubini. I Fertody isto mora da se zaliva, pa kod njega mozda jedina usteda moze biti oko vode, ako ustede i iima uopste. Imao sam oko 35 berbi jer se bere prvo svaki drugi dan, pa posle treci, cetvrti, peti zavisi. Cisto sumnjam da ces na Fertody Zamatos imati manje od 30-ak berbi za tih 45 dana, tako da mu to dodje tu negde. Sto se tice tih pojektovanih prinosa ne bih nista komentarisao, ali mislim da je za polku najrealniji prinos od 10-12tona po hektaru. A Fertody imam informacije od psss VA od po meni realnog i postenog inzenjera, da je ima jedan proizvodjac u va, i da je prinos, kada bi se ta njegova povrsina i to sto nabere on racunala po hektaru negde oko 15-18 tona po hektaru. Videcemo za koju godinu, pa cemo pisati iskustva. :) Sta je sa tulaminom, imas li informacije kako se on ponasa u niziji?
Да, писаћу како ће бити. О Тјуламину не знам ништа.

- - - - - - - - - -

То је све теоретски.
 
Imate na oglasu kupujem prodajem broj pa pozovite za detalje i informacije o ovoj sadnici.
 
0.60e Zamatos u Pozegi da se naruci a sa sertifikatom 0.90e.Za kontakt posaljite mail. Imate na oglasu kupujem prodajem broj pa pozovite za detalje i informacije o ovoj sadnici.
A na oglasu 0,70 e .??
Jako neozbiljno ...
------------------------------------
@Dragpre
@Vlada Nikolic
Za jednu "oglednu" parcelu naručio sam sadnice firmi u kojoj ste i vi kupili. Družićemo se ovde nadam se i razmenjivati iskustva ...
:ppozdrav: ...
 
Poslednja izmena:
Fertodi na 330 mnm je krenuo. Na ostavljenim štapovima koji nisu kraćeni na dva pupoljka je već sve zeleno, po 5, 6 listova su izbili. Ovi skraćeni guraju iz korena , međutim mora se proveriti posle kiše u kojem stepenu je zemlja sabijena da bi se procenilo imaju li izbojci snage da probiju tu koru ili nemaju. To zavisi od vode i pritiska koji je u izbojcima. Što je bliži koren vrhu zemlje, to je veći pritisak unutar izbojka i ima veću silu koja može da probije. Ako su izbojci dugački već 2 cm u zemlji i do vrha ima još 3 ili 4 cm, a kora zemlje je tvrda teško će moći da probiju pa je razbijanje pokorice okopavanjem obavezna mera da se ne osuše sadnice. Pojedina semena nabijaju do 9 bari pritiska u klicama i takve klice mogu da probiju i asfalt, a sve je povezano sa vodom.https://www.youtube.com/watch?v=fjBot-pPQEs
 
Stara cena pogledaj sada.Zelim da bude dostupna svima a cena je najbolja u Srbiji.

- - - - - - - - - -

A na oglasu 0,70 e .??
Jako neozbiljno ...
------------------------------------
@Dragpre
@Vlada Nikolic
Za jednu "oglednu" parcelu naručio sam sadnice firmi u kojoj ste i vi kupili. Družićemo se ovde nadam se i razmenjivati iskustva ...
:ppozdrav: ...


Ja sam je direktno uvezao preko radnje iz Madjarske.I licno video zasade ove maline stare vise od 10 godina kao i mlade i licno razmenio iskustva sa vlasnikom istih.Zato sam i posadio na nekih 25 ari a planiram i vise.I mogu da je preporucim od srca.
 
Ok super i ja planiram da je znatno prosirim. Kako ti deluje, rodnost i to sto si video? Na kojoj su nadmorskoj visini ti zasadi sto si gledao? Sta kaze madjar koje su joj mane?
 
Nazad
Vrh