AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Kod mene AS 51 uglavnom sa po dva klipa a ima dosta i sa tri. Našao sam dva i sa po četiri klipa jako lepo formirana.. Sutra ću slikati pa ću postaviti slike.
 
Nisam stigao danas da odem do njive gde mi je AS 51.
To mi je parcela od 2.2 ha a okrenuta ka jugu. Zemlja je 6. klase, a AS poterao skoro sve po dva klipa, a kiše slabo. Iz tog razloga brinem...
 
AS 72.....mali pa debo...otac ga .ebo.......

674lsx.jpg


nvcr9d.jpg
 
I kod nas se AS hibridi odlično drže, ja lično imam oko 5 hektara AS-72 i prezadovoljan sam za sada što kaže moj komšija skoro svaki klip izlazi i komušine. Što se tiče branja odlično se bere u klipu i skoro da nema gubitka zrna i kada je vlaga ispod 20 %.
 
Ja sam večeras gledao moj AS72, a ista je priča i sa ostalim hibridima. Nažalost, nije baš najbolje nalio zrno zbog ove suše u avgustu. Zrna su "mršavija" nego prošle godine, i ceo klip je onako "šušljiv". Na izgled je dobar, al' kad se izvadi iz ljuštike i malo okruni, vidi se da prinos neće biti ni blizu prošlogodišnjem. Šteta jer je i sklopom i klipom obećavao dosta. Ponavljam, ista priča je i za ostale hibride drugih semenskih kuća koje imam.

Imam još nešto da kažem u vezi AS hibrida. Početkom ove nedelje posetio nas je promoter AS-a Milan Mašić i sa nama obišao neke njive sa AS kukuruzima. Pri tome nam je (meni i još dvojici poljoprivrednika) objasnio i pojasnio dosta agronomskih stvari i dao niz korisnih saveta. Ovo je prvi put da sam doživeo da neki od promotera raznih semenskih kuća obiđe i nas male poljoprivrednike, izađe na njivu i vidi stvarno stanje. To se do sad dešavalo samo kod velikih gazda sa mnogo jutara kukuruza, a kod nas malih nikad. Baš sam se prijatno iznenadio i zato bravo za tog momka!
 
Joj tolko hvaljen as72... koji sam i ja posejao ove godine klip na izgled "debeo" a u stvari cokanac je debeo a zrna su plitka,komsija sejao prosle godine cardak do vrha a kg u zmajevkama 8200-8300 nema gramazu...a "shuljci' debeli ko crnacke k... naberes puno a okrunis prc
 
Zbog situacije sa podzemnim vodama u proleće smo se odlučili za As-54,cena je bila najpovoljnija a takođe i rokovi plaćanja.U suštini nije to loš hibrid
As -54 sejan na tanjirano zemljište koje je 2 i 4 klase,sejan je 5.05.
P8120004.JPG

P8120005.JPG

P8120006.JPG


Međutim kad se na istoj parceli nađe pored hibrida iste grupe zrenja vidi se da je slabiji hibrid.Sejani su 21.04.na oko21 cm.Nikli su odlično i do metličenja nije bilo neke vidljive razlike.
Ovo je drugi hibrid.
P8120008.JPG

Ovo je AS 54
P8120009.JPG

P8120010.JPG


Levo od mere je drugi hibrid i ima 1200 g zrna,
desno od mere je komšijin dekalb i ima 1150 g zrna
skroz desno je AS 54 i ima 1050 grama zrna
P8120025.JPG
 
Evo par slika i informacija o AS51.
1z6bbwi.jpg
1z1qt0l.jpg
5d3oy0.jpg
egjyb.jpg
Sejan je 14.04 na razmak 22.3cm imao je 3x15 zaoravano u jesen i prehranu preko lista 2x3kg galenikino folijarno.Ima dosta neujednacen klip i ima malo budji na pojedinim klipovima.Dosta sumovit a ima i neki jalovi.Sve u svemu nista posebno i neverujem da su ga sejati vise.
 
Par reci i slika o AS-u 72 Setva 20.04 baceno blizu 400kg 3x15 i 300 kg Urea po hektaru...Od samog starta odlican,njiva cista,ali obilaskom sredinom avgusta primetio sam da je dosta brzi od ostalih i fao grupe 700 cak i 600...To me je bas zacudilo i napisao sam da sumnjam da je on FAO 600.E sad,juce sam obilazio i evo slika
13z5xk3.jpg
a u odnosu na konkurenciju izgleda ovako
307xocp.jpg
(bez sase je AS)
Sklop izuzetan preko 95%,kukuruzni plamenac ga spopao bio i ostecenja na vrhovima klipa su oko 20-25%,berba oko 20-og ovog meseca...
 
Da se neko ne oseti uvredjenim,al' bez npk u jesen i urea/san/an/kan u prolece,nema kukuruza!
Zapravo moze biti,al' se onda zemlja za sledecu godinu isposti,pa tad podbaci.
Za kukuruz mora belo!
 
Nazad
Vrh