Secerna repa 2016

Verujem da ima svega. Šećernu repu je najteže proizvesti, sve se meri i prinos i kvalitet. Plus toliko je veliki uticaj uslova spoljašnje sredine, kako onih koji se mogu kontrolisati djubrivo, obrada zemljišta, hemijski tretmani od korova i bolesti, do vremenskih prilika, tipa zemljišta na koje čovek relativno malo može da utiče.
Nažalost mali broj kvalitetnih istraživanja se sprovodi na repi. Od kako sam preuzeo odeljenje i tek zagrebao iznda površine vidim koliko stvari treba ispitati. Radimo sada neke analize djubrenja 20 različitih varijanti. Jedan zaključak kaže da različite doze djubriva uopšte ne utiču na sadržaj kalijuma u korenu repe. Zemljište je černozem, ali takva su većina u vojvodini. Jednostavno imamo dovoljno kalijuma u osnovnom substratu i skoro svaka prekomerna upotreba kalijuma ne donosi profit. Ali sa druge strane djubrenje jako utiče na sadržaj šećera, kao i na štetni amino azot. Treba sada posebno razdvojiti i izmeriti uticaj pojedini makroelemenata, ali osnovni obrisi su tu. Nažalost neko misli da je zapadna agrotehnika dobra za nas, naravno da nije. Nažalost mi kao narod ne pokušavamo da stvaramo nešto svoje, već mislimo da ako prepišemo sa zapada recepte da će uspeti i kod nas. Nažalost to tako ne ide. Treba da prepišemo njihov pristup prema problemu, studioznost, preciznost, planiranje. Naravno pre toga treba da imamo ideju šta da ispitujemo i istražujemo.
Ne znam više ni šta pišem. U svakom slučaju znam da i ja mogu i moram još mnogo da napredujem u ovoj oblasti. Ovde za sada samo delim iskustva, znanja i informacije koje dobijem, jer država me plaća da se bavim ovim poslom. Nadam se da ćemo u narednom periodu imati mnogo veći broj korisnih istraživanja koja će pomoći da podignemo proizvodnju šećerne repe na viši nivo.
 
Zavrsio repu za povu godinu. Utisak je da trecu godinu za redom smo legli na rudu. Necu pisati rezultate jer su razocaravajuci za mene. Ocekivao sam vise od ovakve godine, medjutim vise srece drugi put. Poslednja dobra godina je bila 2013 za repu, ovo je sve presipanje iz suljeg u prazno. Da dodam da smo juce se zaglavljivali sa kamionima, pa je Fendt od 360ks morao na kraju da izvlaci kamione. Razlog je pljusak pre 2 dana od 50l kise za sat vremena sa malko leda. Ne pamtim led polovinom septembra da se ikada desio... Kako cu to uzorati sa 558 nemam pojma, jer mestom je zemlja tvrdja od betona.
 
Juce izvadjena repa,cekamo utovar...
1j1200.jpg

2mxn9cj.jpg
 
Kod nas se vadi, tovari i prevrce. Sve odjednom.
8ff79b68b07b3c0ddebfc035f87c1e0a.jpg
ddacd12df86251a44f2518780ad17b48.jpg
c994f065fa8a0ed0d9a2b18a02fcc36d.jpg


Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Tako nekako. Usput i test kanala koliko moze repe stati u njega. Samo kamion nije izdrzo.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Sasija je pukla. Nemam detaljnije slike. Nisam bio na mestu dogadjaja. Radio sam na drugom kraju atara.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Danas mu je bio dobar neki dan. Nisam. Ja sam vec dosta uradio. Sad malo vi.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Drugaru vratili 3 kamiona repe......previse trulih.....no comment....:sta:

WBLtHc8.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh