Suša 2015

Ja sam danas obišao atar,kao što sam i obećao posle kiše,ako se to može nazvati kišom,situacija je jako šarena. Što se tiče kukuruza,ko je ranije sejao,i dao prihranu može se nečemu nadati,ostali ili ništa ili neki minimum,a što se tiče soje,ona jako loše izgleda,i mislim da će se gubitci tu najviše primetiti.Suncokret kao u redovnoj godini.Slika će biti malo kasnije
 
Evo mi navodnjavamo kukuruz. Prehranjen je sa 300kh/ha ureei izrastao je 2-3m visine i uvlatao. Nije bas najmodriji, a nije ni los. Malo je odozdo potpaljeno prve 2 liske. Sad mu treba voda da stvori pravi klip i da ga nalije kako treba:ppozdrav:
 
Komso sto si se odmah nasao uvredjen, nije te niko napao vec situacija na terenu govori suprotno.
Ima njiva gde se stvarno domacinski radilo ali takav teren i kukuruz vec podgoreo preko klipa , a ima gde je ulozeno samo ono sto mora pa se jos dobro drzi.
Jednostavno takav teren....
A i tvoja izjava da "nema zime" i Markova "moze se necemu nadati" nisu bas iste.
Ja imam na dve njive gde ce podbacaj biti oko 30% , a imam jednu od 1.2ha gde je sad vec ocigledno da je otisla skoro polovina.
 
Milane. Svakako da tip zemljista igra vaznu ulogu,tako je i ovde kod mene. Medjutim mnogi ovde tvrde da nevalja sejati kuruze pre 1maja, posle im drugi kriv.Izvinite ako sam nekog uvredio sa tim postom jer sam se lose izrazio
 
Susa u donjem Pomoravlju traje vec vise od mesec dana,gde bukvalno od Vidovdana nije pala ni kap kise.Najbolji dokaz je to sto je V.Morava na svom istorijskom minimumu.Mislili smo da nam se nece ponoviti 2012,ali ipak uvek moze gore.:ppozdrav:
 
Cuo sam se sa sestrom u Kikindi, kaze da kukuruz mora da tarupira potpuno je izgoreo, pa ce izbalirati,pa ce biti za ovce,sto pojedu pojedu bice djubreta....
Ovde u Subotici nije tako strasno, pogotovo delovi koji su poslednjih dana dobili kise, bice ga vise nego 2012 godine
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da ćemo ove godine imati nalošiji prinos semena krastavca od kad ga radimo .Pogotovo na kasnijoj sorti (sunčani potok)
Solarna sušara radi sa minimalnim kapacitetom, ovaj "odozgo" baš dobro naložio.

dscf3714.jpg
 
Juce kad sam pokusao da skidam suncokret na visljim terenima prema padini,mi ga zovemo pesak,video sam da tamo kukuruzi izgledaju identicno kao 2012 godine ako ne i gore.Vise ce da rodi suncokret kilograma nego kukuruz.
 
Vojvodina definitivno najviše trpi.

Ovamo južnije je to neuporedivo bolje.Naravno,i ovde ima gubitaka ali to je smešno naspram ostatka.

Najslabiji je onaj posađen na brežuljcima,osunčan dobar deo dana.Tu ima štete 30-35% rekao bih.

Kako se ide dole ka reci situacija sve bolja.Dole u Ključu,ravnici tj. polju uz Moravu gde je većina njiva,kukuruz strava-maltene skroz zelen niti 5% gubitka neće biti.
 
Za moj kraj 2012 uopste nije bila losa godina, suncokret bio 55 dinara imali smo srece da dobijemo nesto kise pa je bilo i kukuruza a cena mu u zetvi bila lepa.Za mene je 2013 bila losija godina.
 
U mom kraju 2011 i ova kao preslikane i za malu nijansu bolje od 2012 ,tako bar za sad izgleda.
A konacni sud ce biti kad udju kombajni u njivu.
 
Kod mene u kraju je sad ovi par dana unistilo kukuruz, nekako su se drzali ali su poklekli dosta ih se osusilo do vrha i klipove su oborili. Kod mene je bila najgora 2012, drugo mjesto je 2013, trece mjesto 2011 ova bi ih mogla sve preci.
 
Sve je relativno rekao je Anštajn ali da je dobro nije, pogotovo kod nas. Kukuruz bolje, soja lošije
 
Nazad
Vrh