Sistemi za navodnjavanje

Ucur

Novajlija
Učlanjen(a)
19 Jan 2010
Poruka
2
Pozdrav svim clanovima foruma,
ukoliko budete imali pitanja vezana za sisteme za navodnjavanje, izbor sistema, proracune sistema pišite u ovoj temi. Kakva je situacija, zaista se dešavaju ekstremi kad su vremenske prilike u pitanju. A za povrtarstvo je bitna stabilnost koju možemo postići navodnjavanje,
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

imam izbusen bunar na njivi pa bih hteo da zalivam biljke rasprskivacima i topovima ako je moguce da ih tera
vilagerova pumpa

snaga: 5,0 Ks
motor: 4-taktni benzinski
težak: 28,0 kg
protok: 580 L/min
prečnik usisa: 50 mm
prečnik izlaza: 50 mm
dubina izvlačenja: 8 m
visina izbacivanja: 30 m

vec zalivam dinje i lubenice sistemom kap po kap...

a hteo bi da malo zalijem i ostale biljcice :D


hvala...
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

to zavisi od bunara kolika je kolicina vode u njemu i dali ima dotok vode da podmiri pumpu inace sve pumpe vuku sa 7 m i u tih 7 m mora konstatno da bunar dodaje vodu
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Slazem se sa Topalovicem ako bunar nema vode dzaba jaka pumpa.
Moj bunar je na f-75 i kapacitet mu je oko 15000 litara po satu.
Pricao sam sa bunardjijama kako je najbolje da na jednom mestu dobijes veci kapacitet vode,kaze jednostavno na razmaku od dva metra izbusimo jos jedan posle povezes ta dva na jednu pumpu i imas dupli kapacitet vode inace moj bunar je na 13metara,a zalivam sa severovom pumpom koja se pokazala vrlo dobro.
Da se nadovezem na Urbanov odgovor,ne mora da znaci da svaka pumpa daje 3-bara,mozda u tvom slucaju ako imas odredjenu povrsinu pa uspes da nabijes taj pritisak,pokusaj da prepolovis povrsinu koju zalivas pritisak ce se popeti na 6-bara,a takodje povecaj povrsinu koju zalivas i to sa istom pumpom neces imati ni 1-bar pritiska,pumpa i bunar se uskladjuju u zavisnosti od povrsine ne rade se dzabe proracuni i projekti navodnjavanja za zalivanje naravno ako su velike povrsine ove male mozes kako hoces.

Voda je glavni izvor zivota.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ sasa j
Te pumpe nemogu da postignu veći pritisak od nominalnog pa sve da im staviš čep na odvod. Bojim se da to što ti predlažu majstori bunardžije samo sebi tvrde posao. Ta dva bunara na 2 m razmaka crpe istu vodu t.j. iz iste žile ili rezervoara. Ako ti baš treba toliki kapacitet bolje da staviš odmah cev većeg prečnika. Ali mislim da to ne utiče na kapacitet već da je bitno kakav dotok vode imaš t.j. koliki ti je rezervoar napravljen u dnu bunara. Nešto mi tih 13m izgleda plitko ali možda je kod vas takav teren.
Nego, mene interesuje kako meriš kapacitet bunara? Već smo negde pričali o tome ali bez odgovora. Inače ja imam bunar na 28 m fi 63, a gore je redukovan na fi 50 i stavljen nepovratni ventil. Ja iz njega redovno vučem 200-250 l/min. ali sam vukao i za 50% više od toga ali samo u par navrata.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

jedno od resenja je iskopati bazen i imati skladiste vode ja sam tako uradio davne 1997god i sada imam akumulaciju vode od 65 km3 vode za leto inace mi je bunar na 14 metara fi 160 od povrsine do vode imam nekih 5-6 m i koristm petostepenu pumpu jastrebac sa kolicinom vode 360l/min zasad je podmiriva potrebe a u leto kad je potrebna veca kolicina vode tu je akumulacijaa i bolje je zalivati odstajalom vodom koja je priblizne tem. kao i vazduh.


 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ DaVinci @ urban

Ako bunar ima dovoljno vode, mogao bi da lepo iskoristiš tu pumpu. Postoje "tifonski" rasprskivači koji rade na majim pritiscima od većine. Ja sam koristio italijanske SIME i to model JOLLY i pumpu HONDA od 600 litara u minuti sa pritiskom od 3 bara.
rasprskivaci%20-%20SIME%20-%20jolly%20settore_m.jpg


jolly.jpg


U priloženoj tabeli se vidi da ti raspskivači rade već od 1,5 bara. Ja sam radio sa dva rasprskivača istovremeno jer mi je to više odgovaralo za moju površinu koju sam zalivao.

Ako te nešto više interesue slobodno pitaj.

Pozdrav od Mirka iz Kule!
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@nebojsa
Nešto mi tih 13m izgleda plitko ali možda je kod vas takav teren.

ovde se bumare ne kopaju tamo gde ima vode nego gde trazis mesto koje ti najvise odgovara,
gde god zabodes curi.

prva voda 2-5 m, druga 12-17, treca 18-22, pa na 50 -70, oko 80, 150-170,

ima vode koliko hoces, lako je biti pametan
ja na 20 met. teram pun gas na 30.000 lit./h. 3 cola pumpa 'LADNO :cool:
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ Okrim
Komšija jesi li top kupio u Vrbasu? Koliko para je bio? Kakva su tvoja iskustva sa njim, koliki prečnik može da pokrije?
@ aremane
Što se tiče vode tako je i kod nas. I ovde je visok nivo podzemne vode, i ovde je tzv druga voda na istoj dubini, ali ako hoćeš da budeš siguran onda ideš do 30m.
@ topalovic
Svaka čast za bazen ::svaka cast:: tu možeš i da se rashladiš kad upeče zvezda. U pravu si za temperaturu vode za navodnjavanje ali ako je izbor hladna ili nikakva...
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ nebojsa

Rasprskivače sam kupio u "Agrointer"-u iz Novog sada. Prvo sam kupio jedan i kad sam video da mi nehvata celu širinu useva koji sam zalivao, naručio sam još jedan. To je bilo pre tri godine za jedan sam platio oko 4000 dinara, ali sam dobio refundaciju troškova od 50% na osnovu Uredbe Ministarstva, ali samo za jedan, jer je račun od prvog bio stariji od 30 dana kada sam podnosio zahtev.

Rasprskivače sam postavio na tronošce visine oko 2 metra i oba rade istovremeno, stim što imam i razdelnik, tako da mogu jedan zatvoriti dok ga premeštam. Taj tip rasprskivača je sektorski i toje jako dobro rešenje, jer se precizno moze odrediti sektor koji se želi zalivati.

Ja sam sa ta dva rasprskivača odjednom zalivao oko 2 hektara širine, mislim da je bilo 72 reda postrnog kukuruza.

Ako želiš videti kako izgledaju rasprskivači možeš navratiti do mene. :ppozdrav:

Još jednu stvar nisam napomenuo, a to je da sam vodu koristio iz kanala, a ne iz bunara.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Vidim da se ovde vodila diskusija, evo nekoliko odgovora:
1.) Kapacitet bunara treba da kaze bunardzija koji ga je busio.

2.) Za dimenzionisanje pumpe je veoma bitno znati koji je dinamicki nivo vode u bunaru, tj. koji je nivo vode prilikom eksploatacije.

3.) Busiti dva bunara jedan pored drugog je suludo-covek je gore sasvim lepo napisao, "BUNARDZIJE SAMO TVRDE POSAO", jako lako moze doci do urusavanja bunara.

4.) DaVinci-sve zavisi sa koliko rasprskivaca hoces da zalivas, jer su oni veliki potrosaci-zavisno od povrsine.

Za sada toliko, pozdrav svima,
Sinisa, Novi Sad
www.agroaqua.com
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Svako ima neko svoje razmisljanje vecina vas ima neko vece iskustvo.

@Nebojsa vezano za kapacitet vode si dobio odgovor od Aremane istina je da ovde ima bas dosta vode zato sto je peskovita podloga takodje ima i velikih slojeva sljunka pa samim tim je veci protok vode.U Petrovcicu i Becmenu (okolna sela) je sastav zemljista malo losije ima dosta gline.
Meni iskreno nije potrebno za sada nesto veliki kapacitet vode,bunardjija mi garantuje da je bunar kapaciteta 250l u min.
Sto se tice bumpe ove su pumpe stepenaste i siguran sam da u zatvorenom sistemu moze da nabije pritisak da pukne cev zato sto je namenjena za hidropak a mozes da je nadogradjujes samo dodajes stepene i povecavas kapacitet izlaz i ulaz je 5/4 ova trenutno vuce oko 80l u min,a imam i motornu koja vuce 300l u min.
Ne znam da li si probao da u taj tvoj bunar ubacis okiten crevo 5/4 sa korpom na dnu i klinasti nepovratni,kazu da se mnogo lakse izvlaci voda manje se pumpa opterecuje nego kad vuce direktno kroz sito_Ove bunardzije vaze za jedne od najboljih.
Samo da dodam da mi je bunar
Ucur sto se tice stavke 3:svaki bunar buseni ne kopani se urusava cim se ubaci cev a izvadi burgija.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Kod nas u macvi je sasvim drugacije kod nas se bunari buse od 8 do 10 metara stim sto kod nas sljunak na oko 2,5 metara sad kad je bila velika voda na mestima je bilo da iz cevi izlazi voda ja imam zalecovu VTP 12 i terao sam dva topa sa diznama 20 i 22 na tifonu fi90 300metara je crevo i bacalo je oko 80do90 metara u precniku zavisi od vetra a sa pritiskom na ulazu u tifon od oko 6 bari zaboravio sam da kazem da je precnik cevi kod mene fi110 a kod nas sad u zadnje vreme stavljaju cevi od kanalizacije fi 125 pa u nju ubacuju bunarace od oko 6metara i niko nema problema sa bunarom.Samo jos ovo da kazem da kod nas bunare busimo burgijom kroz zemlju to je nekih 2,5 metara a posle buckom tako da se prilikom busenja ne koristi nikakva emulzija koja bi ucvrstivala zidove bunara vec se buckom vadi sljunak i alat propada na dole na zeljenu dubinu,kad sidje dovoljno onda se u alat ubaci cev koja je zatvorena od dole i ima rupe od oko 2do 2,5 metra visine i rupe se izbuse od fi 5 do 7 mm zavisi cime radi .Tako je kod nas ako nekog nesto jos interesujeneka pita .Da kazem jos i ovo sve sto je nivo vode vislji pumpa ima veci kapacitet to vam je prikazano u svakom dijagramu od pumpe.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ Okrim
Blago tebi kad možeš vući vodu iz kanala. Kad bude sistem u radu doći ću da vidim.

@ sasa j
Imam nepovratni ventil a to sa okitenom nisam razmišljao, nisam osetio da mi je pumpa pod opterećenjem. U vezi pumpe: motorne pumpe tipa tomos, vilager, dmd... ne mogu da nabiju veliki pritisak. Drugo su te pumpe na struju što ti imaš. Ja nisam te sreće da imam struju na njivi pa mi je motorna pumpa jedino rešenje.
Što se tiče bunara kod nas je takav slučaj da se na nekih 30m (+- par metara) nalazi jedan tvrđi sloj, kao neka mekša stenovita ploča (verovatno neki sediment). Kada se prođe kroz nju ispod je tzv zeleni ili plavi pesak i to je kao neki bazen pun vode. Fora je da se pumpom taj pesak izvuče i da se ispod tog stenovitog svoda napravi što veći rezervoar. Taj svod sprečava urušavanje gornjih slojeva. Ako se napravi dobar rezervoar nema šanse da imaš peska u vodi. Ja mogu da ne čistim filter mesecima.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@Ukur

sa gore navedenom pumpom hteo bi da zalivam povrsini od 1-2 hektara
bunar mi je na sredini njive znaci 200m u dva pravca

200m duzine i oko 20-30-50m sirine, povrsina za zalivanje
ako je moguce sa jednim ili (dva) topom pa da ga povlacim od kraja njive ka sredini ka bunaru :kisa:
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ nebojsa

Što se tiče mojeg sistema za zalivanje mogu biti izuzetno zadovoljan jer mogu koristiti vodu iz kanala koji se nalazi sa dve strane parcele od nešto više nego 5 ha, tu kanal pravi krivinu i odmah se pruža celom dužinom njive.

@ DaVinci

Iz mojeg iskustva ti mogu reći da mislim da možeš zalivati tu parcelu, pod uslovom da u bunaru ima dovoljno vode.
Moj ti je savet da obratiš pažnju na odabir cevi i spojnica u zavisnosti od kulture koju ćeš zalivati, a posebno obrati pažnju na izbor "topa". Savetujem ti da izabereš od proverenog proizvođača koji za svoj proizvod daje garanciju, a moj predlog je da to bide sektorski koji na pritisku od 2 bara ima domet oko 20 metara i to u kombinaciji dva komada.
Još ti moram napomenuti, a to sigurno isam znaš, da se sa povećanjem dužine cevi izmežu pumpe i "topa" dosta smanjuje pritisak.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@Nebojsa
Neznam kakav je tacno sastav zemljista tamo gde mi je bunar mada su mi i bunardzije rekle da nije bas sjajno za za bunar ideala je kao sto si rekao u jednoj od poruka 30-ak metara tako su mi i oni rekli za sad mi ne treba toliko vode.
Ti sito ne cistis duze vreme,kod mene se nakupi peska pa moram da ih cistim mozda ce vremenem da se procisti skoro je busen a planiram na leto da povezem jacu pumpu da je pustam da tera vodu mislim da ce se samim tim praviti veci bazen i cistiti od peska,sta ti mislis da li bi nesto postigao sa tim.
@Zoran0001
Ti si nahvalio sistem busenja sa buckalicom koji su primenili kod mene prve bunardzije pa na kraju nisam imao vode u tom bunaru da bi dosli Madjari i nekih dva metra pored tog povukli vodu i da kucnem u drvo tece jos uvek.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

da li neko ima skice gredicara jer bih teo sam da napravim

Post je spojen: [time]1264938040[/time]
_________________________________________________
izvinjavam se za ovo ``teo`` nije namerno
 
Nazad
Vrh