Sistemi za navodnjavanje

Da li je neko koristio one kapaljke sto se posebno ubacuju na crevo i imbus ključem se steluje količina vode, ja sam kupio takve ali nisam postavljao sistem još pa me interesuje da li je to tesko nastelovati sve lepo, takve sam uzeo samo zbog nagiba da bi nastelovati svugdje jednako ako bude moglo, bar približno jednako?
 
Nisam koristio te sa inbus ključem ali sam koristio uopšte kapaljke kojima se šteluje protok. Neko moje zapažanje je da ne mogu sve baš precizno da se našteluju da daju istu količinu vode posebno ako ih ima mnogo u redu i ako je veliki pad pa je razlika u pritisku velika. Taman našteluješ jednu da daje neku količinu vode a one kapaljke iznad i ispod nje promene protok i sve tako- Sizifov posao...

Dakle ako je crevo u koje ubadaš kapaljke na nekom velikom padu treba da uradiš sledeće:
- Da onu kapaljku koja je u najnižoj tački bude najviše stegnuta jer je kod nje i najveći pritisak.
- Da kad ideš ka gore kapaljke treba sve slabije stezati sve do prve koju ćeš skroz popustiti ili vrlo malo stegnuti jer je na njoj najniži pritisak.

Ako tako u startu postaviš štelujuće kapaljke na padu, kasnije ćeš imati manje posla pri doštelavanju pojedinih kapaljki. To jest biće ujednačeniji protok na svim kapaljkama.

Za nagibe inače treba koristiti ubadajuće kapaljke sa kompenzacijom pritiska ali naravno možeš i ovako.
 
Poslednja izmena:
@ alen1972
Jesi uzeo one zute kapaljke? Bojim se druze da ces da osedis dok to sve nastelujes. Najbolja varijanta su creva sa kompenzujucim kapljacima

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
62precnik creva je mali na duzinu od300m.po meni uzmi novo jer ces ostvariti i povracaj od 50posto.Znam da je teska situacija ali ako nisi pri parama uzmes neki kredit od fonda i cim dobijes povracaj pola vratis. Bice malo skuplje nego ovaj ali i srazmerno bolje u odnosu na ovaj.
 
Hvala na odgovorima,znam da bi bilo bolje novo uzeti ipak novo je novo,ali trenutno imam druge planove za investiciju,i tifon bi mi sluzio za postrnu cveklu, rotkvu,inace radim na kpk sistem(mrkvu)
 
Nisam koristio te sa inbus ključem ali sam koristio uopšte kapaljke kojima se šteluje protok. Neko moje zapažanje je da ne mogu sve baš precizno da se našteluju da daju istu količinu vode posebno ako ih ima mnogo u redu i ako je veliki pad pa je razlika u pritisku velika. Taman našteluješ jednu da daje neku količinu vode a one kapaljke iznad i ispod nje promene protok i sve tako- Sizifov posao...

Dakle ako je crevo u koje ubadaš kapaljke na nekom velikom padu treba da uradiš sledeće:
- Da onu kapaljku koja je u najnižoj tački bude najviše stegnuta jer je kod nje i najveći pritisak.
- Da kad ideš ka gore kapaljke treba sve slabije stezati sve do prve koju ćeš skroz popustiti ili vrlo malo stegnuti jer je na njoj najniži pritisak.

Ako tako u startu postaviš štelujuće kapaljke na padu, kasnije ćeš imati manje posla pri doštelavanju pojedinih kapaljki. To jest biće ujednačeniji protok na svim kapaljkama.

Za nagibe inače treba koristiti ubadajuće kapaljke sa kompenzacijom pritiska ali naravno možeš i ovako.
Ja sam hteo da kupim ono sa ugradjenim kompezujucim kapaljkama ali nigde nisam mogao da nadjem sa razmakom kapaljki od 1m. Samo zbog toga sam se odlučio za ove i verujem da to nije lako nastelovati. Kod mene ima 17 redova od 52-53m. Uzeo sam crevo fi16 - 16din/m i kapaljke 3din/m. Ja sam uzeo da stavljam 2 kapaljke po sadnici kupine ali možda je dovoljna i jedna kapaljka kad moze da se nasteluje na malo veći protok.

- - - - - - - - - -

@ alen1972
Jesi uzeo one zute kapaljke? Bojim se druze da ces da osedis dok to sve nastelujes. Najbolja varijanta su creva sa kompenzujucim kapljacima

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Ove su crne ali mislim da mislimo na iste, to su te, znam da ce biti tesko sve nastelovati, sreća pa nemam puno, oko 900 sadnica.
 
Ako je na ulje nevredi toliko para.Da ga preradis na vodu treba oko 600 evrica.koliko sam video na slikama cini mi se da je na vodu
 
Ja sam hteo da kupim ono sa ugradjenim kompezujucim kapaljkama ali nigde nisam mogao da nadjem sa razmakom kapaljki od 1m. Samo zbog toga sam se odlučio za ove i verujem da to nije lako nastelovati. Kod mene ima 17 redova od 52-53m. Uzeo sam crevo fi16 - 16din/m i kapaljke 3din/m. Ja sam uzeo da stavljam 2 kapaljke po sadnici kupine ali možda je dovoljna i jedna kapaljka kad moze da se nasteluje na malo veći protok.


Hteo sam da ti kažem da postoje kapaljke sa kompenzacijom pritiska koje se ubadaju u ta PE creva 16 mm, 20 mm. Cena im je oko 15 RSD/kom. Imaš varijante od 2 l/h, 4 l/h, 8 l/h... Fina gumica koja se nalazi u kapljaču reguliše protok tako što pritiska lavirint kroz koji prolazi voda i tako kompenzuje taj višak pritiska. Postoji i tema konkretno o ubodnim kapljačima pa kad završiš sistem ti okači po koju sliku:
http://poljoinfo.com/showthread.php?8400-Ubodni-kapljači-kapalice
d3pm24e.jpg
 
Nikoliko. Ja to ne bih kupovao. Ako bas hoces nesto jeftino, imas za 100-120e nove cetvorotaktne pumpe od 2 i 3 cola. Nije bog zna koji kvalitet ali je novo. A ima i tomoski polovnih relativno jeftino. Za onu ne znas ni kakva je, ni koliko daje vode, ni pritisak...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
evo i mog tifona...u pitanju je Bauer RainStar duzina 380 metara fi 90mm ima skije i top(trenutno je na prodaju jer za dva tifona nema posla)kod nas je 4 godine i za to vreme nam se isplatio,sa njim smo zalivali postrnu silazu lucerku i soju.
dscn4115.jpg
dscn4117.jpg
dscn4119.jpg
 
Nazad
Vrh