Kukuruz 2015

skinuli smo DKC 52.. neznam tacno koji hibrid,16,5 vlaga prinos 49 t. na 10 kj.
smestio kuci u šupu :osmeh:
 
Skinut BC 582 juce.Rekordni prinos u ataru.Mlatila ga susa,led ga stukao.KWS izgoreo ostali paljetci.ZP 677,njiva do moje ja kad sam sejao BC ovaj ZP 677 bio u kolena.Nije imala lepsa njiva garantujem i lepsi kukuruz.Onda se desila katastrofa ali posle oprasivanja.Kukuruz je bio u fazi taman najbolji za kuvanje klipovi 30 cm a sada sam gledao sta i kad da berem kad vidim taj kuruz ljudi on se sprcio najveci kao dlan i to je maksimalna velicina vecinom su i manji.Ne verujem sta mu se desilo.Moj LK skinut takodje,mogu da kazem da nisam preterano zadovoljan ali preziveo je Becar.U odnosu na druge kuce on je ipak opravdao cenu.Tanak je klip,16 redova srednje duzine.Placen je 3200 28 000 semenki,u sustini nije on los ali uporediti ga sa BC to je nemoguce.Sa 555 stoje ovako stvari-Sejan na tri njive sve u isti dan.Jedna njiva teska smonica prosle godine bila sudanska trava.Djubrena pre tri godine sa doosta stajnjaka iz farme tovnih pilica.Tu je bacen 555 na 25cm jako kasno sam ga sejao.Tu je razvalio inace taj potez sela je relativno tj potez atara je relativno napusten jer kod nas i dalje se poljoprivreda radi sa IMt 533 i oni su nemocni tu da oru tako da se te njive tu prve napustaju.Tu je razvalio kako je rodio.Nije jos za branje sigurno dve nedelje.Zelen je kao u pola leta ali je klip relativno suv.Na drugoj njivi to je vrh njiva,djubrena nedaj boze.Posejan isti dan sa istom sejalicom,isto seme.Dva puta sam ga zalivao letos i nije ni prici onome drugome.Neznam sta da mislim.Sve ista agrotehnika e sada razlika je u zemlji definitivno,sastav zemlje ove teze za rad verovatno vise odgovara.Neznam definitivno sam zakljucio jednu stvar u ovoj godini a to je - Ko je ranije sadio kukuruz ima solidan kukuruz ko je sadio kasnije posle optimalnog vremena za sejanje i taj ima solidan kukuruz a ko je sejao u optimalno vreme taj je KOD NAS podbacio to nije slucaj na njivi ili dve vec na 80%njiva.
 
Pre par godina je jedan lik kod nas u Vrbasu skupljao vrece od ZP-a po njivama od gazde kod kojeg je radio i pakovao merkatilni kukuruz iz cardaka krunio je samo vrhove i do pola klipa farbao ih nekom crvenom bojom i po vasaru rasturao uz pricu kao radi za njih semensku robu pa nemaju para da mu plate vec ovako mu daju u naturi.Kada su ga savatali jedno godinu i malko vise je ljustio krtolu na klisi,a od tada je ZP uveo one crte na kesama valjda ih ima 10 i izmedju 5 i 6 se prosivaju!Zadnjih 2-3 godine kod nas ima za 2 crvene vreca NS hibrida kukuruza ispod ruke koje oces i zaprasenih insekticidom i navodno original seme jer je jedan promoter NS semena gledao i rekao da je pravo seme nije fals,a ove godine se tacno videlo u ataru ko je sejao ta semena za 2 crvene svaka njiva je kukuruz sa zemljom zalepljen i muku muce sa berbom!
 
Ne znam šta je u pitanju ja sam seme kupio kod proverenih trgovaca a i oni nabavljaju od proverenih dobavljača,zato sumnjam da je mogao samo sa instituta izaći takav.
 
Danas smo krenuli da ovrsemo 7 kj Pionira P0865 (FAO 640), sejan 16.04 na repistu, u jesen dobio 100kg map-a, I u prolece 135kg uree po kj, bio sam razocaran, posto je pre 10ak dana izgledao katastrofalno, ali taj izgled je na moju srecu bio samo na toj strani gde sam ja ulazio u njivu I to nekih 20 - 30 metara, a kasnije je bio ok.
Uglavnom ocekivao samo 2000 kg po kj, i uzeo 2 prikolice, ali ispalo je na kraju da je bilo skoro 6 prikolica, prinos je 5217 kg po kj vlaga 16,5.
Lepo je kada ocekujes jako lose, a ono ispadne vrlo dobro.
2015-09-23-zeljdos-2.jpg
2015-10-04-3.jpg


- - - - - - - - - -

Na ovoj slici dole je Genetic hibrid mislim Pantera, posejan malo dalje od ove moje njive sto sam danas radio, kombajn je tamo otisao posle mene, pa sam ja slikao. Izgleda odlicno, ovde ce biti preko 5500 kg po kj, inace ovaj deo naseg atara je ove godine najlosije prosaoimg]http://www.dodaj.rs/f/c/JD/3Hu9kfwD/genetic.jpg[/img]

- - - - - - - - - -

genetic.jpg
 
Nema sigurne poljoapoteke, uzimajte na institutima ako ste u mogucnosti. Ja narucim ovog prpleca u kao sigurnoj poljoapiteci NS5051, on ga donese posle par dana a veliki distributeri niko nije dobio, odakle je on nabavio nemam pojma, dobri smo pa sam precutao. Uglavnom nikom neverujte.
 
Koliko se naplacuje lager za kukuruz?
Imam neku ponudu da ostavim na lager, skida se 0,5% mesecno od novembra.
Nisam do sada ostagljao na lager pa ne znam kako se krene?
 
To je povoljno , kod nas je 1% mjesečno , zavisi samo dali i koliko uzimaju za ulaz-izlaz , pošto je sušenje itd , sve treba uzeti u obzir . Osim toga bude nekad silos koji ima recimo zalihu prošlogodišnjeg kukuruza koji nije imao prolazan kvalitet blago rečeno , ili smeće tačnije rečeno , pa zavisi šta ćeš dobiti kada budeš uzimao.
 
Posto planiram prvi put da berem kukuruz u zrnu, interesuje me kolika maksimalna vlaga sme da bude za takvu berbu. Mozda taj podatak vec negde postoji ali ga nisam nasao. Hvala.
 
Pretpostavljam da planiraš da ostavljaš za sebe . Bez dodatnog sušenja , sve iznad 14% je rizično .Ako ćeš potrošiti u roku mjesec , dva može i do 17% , do dvadesetak dana čuvanja možda i 18% . Da , pazi uzmi u obzir da će kada prodje kroz kombajn vlaga biti viša za 1-2% nego kada okruniš i izmjeriš za probu.
 
Ja sam danas proveravao vlagu i bila je 19 a na nekim parcelama i 23 % sto znaci da je previse za takvu operaciju.
 
Zalivana parcela 60 ari, 666 i neki NS 6000+ dale su u klipu pune tri prikolice. Fakova od 6tona, IMT jednosovinka i stara dubravina dvosovinka, obe sa arnjevima. Nemam pojma koliko to dodje tezine, ali odokativno ima tu dobrog roda. Toliko od mene ove godine!
 
Nazad
Vrh