ZMAJ kombajni

Zar u uputstvu ne pise da se uspe u posudu ispod sjedala ulje, otpusti se sisica i da se pumpa pedala?? Posuda i komad crijeva sluze samo zato da uhvate ulje da ne curi po zemlji i da ne sprica okolo kad se odvrce sisica da izadje zrak.

Sistem koji ja opisujem radi na obrnutom principu. Ulje ne tocis kroz posudicu u kabini nit pumpas pedale, samo spricom NA SILU teras ulje kroz sisice skroz dok ne napunis posudicu ispod sjedala i zrak izrazi gore u posudicu i nema ni pumpanja nit ista i sam odradis kocnice za 10 minuta ako nema potrebe dotezati (podesavati) diskove na kocnicama.
 
Pročitao sam ranije negde da si ti pisao za taj sistem kako si radio i veruj da mi je padalo na pamet da i ja to uradim i uradio bih tako da mi ovo nije uspelo a lično mislim da je jedini problem sa redovnim luftiranjem jer se donji cilindar nalazi iznad sisice za ozraku pa u njemu ostaje vazduh inače da je sisica na najvišljoj tački cilindra kako bi i trebalo da bude do ovakvih problema nebi dolazilo
 
Zar u uputstvu ne pise da se uspe u posudu ispod sjedala ulje, otpusti se sisica i da se pumpa pedala?? Posuda i komad crijeva sluze samo zato da uhvate ulje da ne curi po zemlji i da ne sprica okolo kad se odvrce sisica da izadje zrak.

Sistem koji ja opisujem radi na obrnutom principu. Ulje ne tocis kroz posudicu u kabini nit pumpas pedale, samo spricom NA SILU teras ulje kroz sisice skroz dok ne napunis posudicu ispod sjedala i zrak izrazi gore u posudicu i nema ni pumpanja nit ista i sam odradis kocnice za 10 minuta ako nema potrebe dotezati (podesavati) diskove na kocnicama.
Ne,piše nasuti u gornju ali i u donju s crevom namaknutim na sisicu i pumpati dok se sistem ne ozrači
 
Ja sam letos menjao gumice i u gornjim i donjim cilindrima,samo sipao u posudu ulje zapumpao nekoliko puta dok nije pocelo strcati na sisicama,ponovio to dvaput pod pritiskom i bez problema dobio druk koji i sada stoji,tako da me cudi sto se ponegde javljaju ti problemi,ustvari tu mora da postoji neki primarni problem inace kada je sve u redu za spricanjem ne moze da postoji potreba,jer su glavni kocioni dosta vislji od radnih cilindara tako da kada se odvije sisica ulje i na slobodni pad bi trebalo samo da tece sve dok se sisica ne zategne.
 
Ne,piše nasuti u gornju ali i u donju s crevom namaknutim na sisicu i pumpati dok se sistem ne ozrači

Pise da se umoci u ulje da pri povratu pedale na sisicu ne bi povuklo zrak. Znam sta pricam, vozio sam lade od svoje 10. godine i isto tako po njima sarafao i muke mucio s kocnicama. S ladom sam upoznao pola majstora u gradu i od njih ucio trikove zanata ;) Ako imas pomocnika, on moze u kabini pumpati pedale ( pod uslovom da glavni cilindar hoce povuci ulje iz posudice ispod sjedala) a ti dolje kod pomocnog kocionog odvrces i zavrces sisicu. kad on stisne pedalu, ti odvrnes dok pedala ne propadne, zavrnes i on ju tek onda smije pustiti jer bi u protivnom krozsisicu povuklo zrak i nisi napravio nista. Zato ako nemas pomocnika, komad crijeva spojis na sisicu a drugi umocis u neki kanistercic s UK uljem. gore sipas i pumpas sve dok ne iscuri zrak. kasnije samo dotegnes sisicu i kocnica je odzracena.

Ja sam letos menjao gumice i u gornjim i donjim cilindrima,samo sipao u posudu ulje zapumpao nekoliko puta dok nije pocelo strcati na sisicama,ponovio to dvaput pod pritiskom i bez problema dobio druk koji i sada stoji,tako da me cudi sto se ponegde javljaju ti problemi,ustvari tu mora da postoji neki primarni problem inace kada je sve u redu za spricanjem ne moze da postoji potreba,jer su glavni kocioni dosta vislji od radnih cilindara tako da kada se odvije sisica ulje i na slobodni pad bi trebalo samo da tece sve dok se sisica ne zategne.

E, vidis, ako glavni kocioni povuce ulje iz posude, tu nema nikakve potrebe za spricom i drugim izmisljotinama. Moj kombajn kad je kupljen imao je samo desnu kocnicu i ja sam htio osposobiti i lijevu, ali nisam uspio na nacin koji ti opisujes, nije htjelo ni gravitaciono ulje samo sici iz posude iako je sisica stajala otegnuta sat i vise vremena. Onda smo skidali glavni kocioni cilindar, pregledavali ga i ustanovili da je kao nov i da tu nema greske. Tad sam izgubio i desnu kocnicu a ovaj i dalje ne zeli povuci ulje iz posude ispod sjedala. Nista, vadi posudu provjeravaj crijevo i sve opet OK.

Nakon malo mudrovanja dodjem na ideju sa spricom i uradim i lijevu i desnu kocnicu i drze cjelu sezonu bez greske. Negdje mi vuce zrak tako da svako proljece pred zetvu odzracujem ponovo i dura cjelu sezonu. Pojeo sam gov*o sto prosle godine pred zetvu nisam dirao kocnice jer su pod supom jos uvijek radile i kad sam kombajn terao kroz bascu nizbrdo u dvoriste, izbaci mi iz brzine a ujedno propadnu i kocnice. Nisam ni mogao zamisliti koliko kombajn bzo moze ici i koliko je to uzasan osjecaj kad izbjegavas vocke s 20 i vise km/h. Onda kad umro nisam od straha, vala necu nikad. Od onda pred sezonu OBAVEZAN pregled i servisiranje kocnica...
 
POtrebna mala pomoc poznavaoca Zmaj kombajna.Imam slicni trijar kao na slici ali problem je sto nemam kajseve na njemu.Clan koji je slikao trijer je kupio kajs na pijaci od nekog Zmaj kombajna(ne zna model)i isekao na meru i sastavio.Da li znate koji model Zmajevog kombajna nosi ovakav kajs i gde se montira??Hvala unapred.

FvfbpV.jpg
exFvfbpVj
Ja sam našao komad nekog širokog kaiša, mislim da je onaj široki od zmajevog kombaja, isekao ga uzduž i popreko po meri i sastavio obućarskim koncem i dobro je ispalo.
 
koliko ja znam samo zmaj univerzal, 141, 142 imaju takv pogonski remen. stim sto je na univerzalu malo kraci a na ova dva duzi.
 
Mislim da na male zmajeve ide dulji remen nego na 141-2... Ne znam na pamet dimenziju ali mislim da je dosta dulji. Isto tako i sesterokutni je na malim kombajnima dulji nego na 142...

Za ove namjene komsija na trijer mece zupcasto remenje od auta, samo ih nareze koja mu duljina treba, glatki kraj dolje a gore ih poveze zivom i teraj bez brige... Ako bas trebate siroki remen, zar nije lakse naci negdje kume za transportne trake - elevatore i kupiti ili na otpadu ili u trgovini "na metar" i jeftinije a mislim i bolje nego remen...
 
Stavljao sam ja od aautomobila zupcasti ali kao da je poluplastican i uopste ne mogu da ga spojim zalepim.A te trake ima u prodavnici ali nema sa dva i tri platna nego samo sa jedno a to je slabo.
 
Hajde za dobre poznavaoce Z-142 jedno blic pitanje zato sto sam konacno dosao pri kraju remonta i skracivanja hedera i sutra ga farbam,ali se danima mislim i pitam zasto je moj heder fabricki/prva farba/komplet boje ona banana tj slonova kost a nije crvena kao sto gledam sve ostale na slikama?Pitam zato sto se mislim da li da ga ocrvenim ili ostavim kao sto je bio.
 
I moj je ta boja isto a zasto nije crven nebi znao.Mozda bila kriza nekakva pa nisu imali crvene farbe a ove bilo viska
:ideja:
 
Kod nas kad vide taj beli heder svi se lepe na njega kao navodno da su najkvalitetniji od svih koji su izasli iz Zmaja?!
 
Nema veze s kvalitetom kombajna. MISLIM da je to bila 88 godina kad su farbali kombajne u narandzasto s bijelim hederima i bijelim felgama. "kao" za izvoz a svi ostali u jugoslaviji...
 
Nazad
Vrh