ZMAJ kombajni

Ma kad bi se kosilo po jusu i laganica 10 kj to je sasvim ok ,radili smo mi na nasim parcelama i sa trojkom i dvojkama i vise .Ali nema potrebe sasvim puna kapa 10 kj
 
Koji je class???zmaj 142 sa hederom od 3.6 je mocan a sa fabrickim 4.2 onako malo bi sporije isao ne znam???

- - - - - - - - - -

Sta je to 10 kj???
 
ja mislim da ce claas biti brzi jer ima bubanj od 125cm i sira sita

- - - - - - - - - -

ja mislim da ce claas biti brzi jer ima bubanj od 125cm i sira sita
 
I ja mu to pricam ali ovaj moj drug ne odustaje od toga da nemogu ja das e merim sa njim jer je zmaj veci kombajn od Claas Mercatora,mada je kod mene veci i bubanj i sita i bunker.. Motori su slicni samo sto je kod mene orginal Perkins nije S46...
 
Ovako ja sam imao Class-a 3metra keder 105 bubanj i mogao je lagano da poznej u danu 5ha.ako 142 moze da poznje samo 5,7 ha za dan onda jbg,ono jeste bubanj iste sirine ali je heder veci kod zmaja i sita sira i jaci motor...Merkator je mocna masina nema sta,i u rangu je 142,a sto se tice motora i ovaj S46 je po licenci Perkinsa isti je to djavo..
 
Decki, ne znam kako vi terate te zmajeve, ali opet ce biti da ja lazem i izmisljam kao i za teranje u kukuruzu 2. pun varijator. Davnih dana dok sam jos bio osnovna skola prvi "Veliki" kombajn u kraju je bio zmaj 142RM 4.2 heder, cudo jedno koliko je to bio ogroman stroj... No ne mozes proci vamo, ne mozes proci tamo, kolega je perjao dan i noc jer je to bio jedan od rijetkih kombajna u selu i malo malo neki kvar. Dojadilo mu vuci heder na kolicima po uskim putevima i dvije sezone kasnije se u selu pojavljuje s hederom 3.6m u psenici da je ne znam kakva. kao i u kukuruzu 2. pun varijator i tu sezonu je zavrsio s vrlo malo zastoja i bez i jednog ozbiljnijeg kvara. Kombajn je s tim uzim hederom imao kapaciteta da tera i sjecku za slamu koja je kasnije ugradjena a imao je standardni s46 motor u sebi. Kad mu je srezao heder, kombajn i kombajner su se preporodili, jednostavno u to vrijeme nije bilo tolikih njiva u privatnom vlasnistvu da je 142 mogao svugdje doci s 4.20 hederom.

10kj koje spominjete s 3.6m hederom 142 je u stanju spiciti u jednom popodnevu i to garantiram glavom. Ja sa 133 sa selidbom pokosim 10kj u danu bez ikakvih problema a prije 10 ujutro ne krecem u posao i kipam u mjestu u prikolice. za 142 je 10kj taman da se zagrije na radnu temperaturu. Naravno, sve ovisi i od prinosa na njivi i stanja usjeva, korovi, kipanje u hodu ili na mjestu, da li kombajn ceka prikolice ili ne, kvarovi, seljenje od njive do njive, ali 10kj sa svim nabrojanim 142 danas MORA skinuti.
 
Pa ja sam naveo da bez preterrivanja po jusu ti je malo slabiji varijator od max u prvoj brzini .I da se popije par ladnih piva i klopa itd . A ja sam takodje kosio u vecini slucajeva 2 pun varijator ,ali da su to godine kako treba i da rodi kako bi trebalo djavola bi ti tero 2 pun varijator !!!
 
Svako tera kombajn kako hoce. Kad ujutru pravim raspored za kosenje ,napravim takav plan da neteram ni sebe ni masinu. Nikad neteram drugom niti sam ikad terao, a uvek se sve uradilo. Pricam o Z-142.
 
PKB sta si kosio u drugoj pun varijator?Psenicu,suncokret?
U drugoj sam samo kukuruz skidao kad su prinosi do 3000kg po ha,i kad mi psenice ostane oko 1m da kosi heder.
A to sto 142 sa 3,60 hederom za poslepodne skine 10 kj stvarno nebi komentarisao,i sam Bobo je napisao malo malo pa kvar,a tek rastur i necistocu mogu da zamislim.
 
Poslednja izmena:
Sve sam kosio i nema necistoce ali ima rastura ne strasno ali ima . Ima neki put problema kad su velike vrucine bas kad upece sunce hoce da se greje 142 doduse se nije grejala ali 143 se greje sve cisto kao suza i bez termostata i opet ,cak smo menjali i satove nismo im verovali i stavili druge ali kad upece na zitu greju se ali ima tu drugih stvari . I soju sam kosio drugom pun varijator ima rastura nema necistoce .Ali to je kombinat i ja kad sam radio malo privatno vodio sam vise racuna nece neki gazda da ti njemu pretrcis drugom pun varijator i da mu naplatis 6000 . Kombajn u sustini radi bolje kad ima mase sto je bolja masa lepse radi.
 
Sve je u iskustvu i podešavanju kombajna.Ima i onih koji dave i mile po njivi da bi navodno kvalitetnije uradili i bez rastura a za njima se zeleni kao gora.
 
JA za m kosio najvise 10h dnevno,njiva dugacka 1km kipuje se na obe uvrtine u to je prava mera za z-142(normalan heder) ,sve preko toga kod mene u Sumadiji je nemoguce ili kombajner nije normalan!
 
Jeste i to jedan od razloga i usmerivaci su drugaciji na 3 jci ,ali po meni od kako smo promenili fabricke vodene pumpe na ovim se za sezonu pojede kolo straota bozija i dog necrknu opet lezajevi da se remontuje opet pumpa necirkulise voda dovoljno dobro mozda i gresim.
 
Slazem se da lepse radi sa vise mase,ali ne 2 na pun varijator.
A sto se tice suncokreta i te brzine sa malo rastura to pricajte onom ko ga nikad nije radio,mozda i poveruje.
 
Nazad
Vrh