MTZ Belarus

Vlasnici MTZ-a izgleda da su malo zaspali ili nemogu da dodu sebi od nove godine. :spavam: :spavam: :spavam: :spavam:
 
Bubu je napisao(la):
Posto je u mom okruzenju zemlja srednje teska za oranje, posle ovih silnih kisa i ostalih vremenskih nepogoda-svi su se traktori pokazali sta mogu. Ko je do sada orao sa Rusom i 3 brazde po 30 cm zahvata sada ore sa 2 po 30 ili 35 i nije mu lako. Orali drug , njegov kompanjon i ja (BELARUS 52 SUPER, T40A i IMT 577) sa plugovima (IMT 757.20, i IMT 610.14 x 2) Rusevi trosili 20 l po jutru a ja manje od 15 (oni sa pogon na sva 4 tocka i blokadama a ja sa pogonom samo na zadnje tockove, bez blokade) s tim da je 52-ka za nijansu brza od nas dvojice. Toliko o potrosnji i isplativosti Rusa. Bas sam pitao drugara koji ima 820 eurolux iz 2003 godine-njegov pod punim opterecenjem trosi 13 l/h a moj 577 trosi 8 l. Ucinak im se ne razlikuje puno. Pa vi sad napravite matematiku - 500 h x 5 l razlike je 2500 l nafte po 81,20 RSD izadje 203000 RSD sto dodje 2500 evra. I tako 5 godina i Rus u razlici potrosnje popije jos jedan takav polovan traktor. Volem ja da teram Rusa ali je ipak IMT taj kojem sa prvi put kvacilo stisnuo i u brzinu ubacio i koji ne izneveri kao skoro svaki Ruja.. Inace ako bi neko da tera Rusa sa malom potrosnjom, postoji varijanta ugradnje PERKINS motora. :D
Ciganin hvali svoga konja.Ja imam rusa t 40 duplaka koji u oranju trosi manje od ferbusona.Rusa treba znati iskoristiti rus ce da potrosi u transportu al u teskim poslovima nikad 577 ne moze da pridje rusu,nema toga ko moze da me ubedi.Imao sam ja i 565 imt a u paru sam radioo sa rusom ne moze niko rusu vodu da donese (pricamo o traktorima slicnih karakteristika).IMT 30 litara po hektaru rus 23 litre po hektaru PROVERENO.
 
zoran kjlajicevo je napisao(la):
Attila je napisao(la):
1025 je puno bolji traktor od 1021 nije hidrolika može da se podesi brzina rada da ore bez točka (na plugu) a šta se menjača tiče bolji je ovaj 4x4 jer je ovaj menjač namenjem za traktor od 130ks tako da to nikad neće pokidati
svaki belorus moze da ore bez tocka na plugu
U pravu je covek pa naravno da moze jer rus ima i pozicije i plivajuci polozaj.Jeste lakse da se oslonis na tocak jer kad pustas hidrauliku ne moras da gledas koliko duboko pustas plug samo na plivajuci polozaj i tocak ne da dublje (dok ne podignes tocak)
 
zoran kjlajicevo je napisao(la):
Attila je napisao(la):
1025 je puno bolji traktor od 1021 nije hidrolika može da se podesi brzina rada da ore bez točka (na plugu) a šta se menjača tiče bolji je ovaj 4x4 jer je ovaj menjač namenjem za traktor od 130ks tako da to nikad neće pokidati
svaki belorus moze da ore bez tocka na plugu
kako mislis da moze da ore svaki rus bez tocka na plugu, ja imam 82.1 nema pozicioni regulator (finu hidrauliku ) i tu nema oranja bez tocka.
 
mladenmaso je napisao(la):
kako mislis da moze da ore svaki rus bez tocka na plugu, ja imam 82.1 nema pozicioni regulator (finu hidrauliku ) i tu nema oranja bez tocka.

lijepo , i ja orem normalno i bez pozicionera i bez točka
ne vidim zašto bi to bio problem :sta:
 
Često sam morao da orem bez točka(mtz 82.1 + vogel, a nemam finu hidrauliku, već samo one palice kod volana), zbog gušenja. Naravno lakše je sa točkom, ali može i bez. Kako: Kad ulazim u njivu, spustim plug do kraja, tj gurnem treću palicu do kraja, i plug kreće da se zabada u zemlju, kad procenim da je dovoljna dubina, to je obično posle par metara, vratim tu palicu do sredine, da bude u ravni sa ostalim palicama, i to je to, plug ostaje zaključan na tu dubinu. :cao:
 
Farmer II je napisao(la):
Često sam morao da orem bez točka(mtz 82.1 + vogel, a nemam finu hidrauliku, već samo one palice kod volana), zbog gušenja. Naravno lakše je sa točkom, ali može i bez. Kako: Kad ulazim u njivu, spustim plug do kraja, tj gurnem treću palicu do kraja, i plug kreće da se zabada u zemlju, kad procenim da je dovoljna dubina, to je obično posle par metara, vratim tu palicu do sredine, da bude u ravni sa ostalim palicama, i to je to, plug ostaje zaključan na tu dubinu. :cao:

To funkcionise na ravnoj zemlji, al kod mene u BiH od te priče nema ništa. Njive su krive i uvrnute po svim osama, ako bi zakljucao plug na jedan polozaj negdje bi isao po povrsini a negdje bi se zavalio do rama u zemlju. Ja se nadam da ću kupiti sebi 82.1, orao bih sa Raba obrtnim plugom 2x12" (nije veliki zahvat, ali bi bila dobra dubina i malo manja brazda jer kod mene zemlja nije baš pogodna za obradu kad se ore sa 14" ili nedobog 16") i orao bih iskljucivo sa točkom, nebitno ima li finu hidrauliku ili ne. Zemljiste je takvo da ga je jedino moguće orati "kopiranjem", a to moze samo točak (moze i fina hidraulika, ali morao bi paziti stalno na dubinu i ušinuti vrat).
 
danger je napisao(la):
@Farmer 2
i to je po tebi sad super resenje za oranje ::lose::
Daleko je to od super rešenja, i nisam nigde ni rekao da je to super rešenje. Neko je pitao kako se ore bez točka. Rešenje je preći njivu tarupom, rešenje je napraviti odstojnik koji će udaljiti točak od rama(urađeno), rešenje je i preći njivu tanjiračom, postaviti predplužnjake, ugraditi preciznu hidrauliku....eto to su rešenja :cao:
 
zorancile je napisao(la):
Savoris, jel koristiš dve ručice?

ma jok , njive su kratke i nemam ja kada da se koristim onom polugom za olakšavanje

zombi , griješiš :nono:
i ja sam na istom terenu , kada ideš i naidješ na takvo kao što ti pričaš desi se da brazda bude malo plića-dublja , ali da iskoči to nikako
rus ti je konstruisan tako da iako se plugovi zabiju do kraja on će da ih provuče , dok ne probaš rusa nemoj ga kuditi , vučna sila je nevjerovatna u odnosu na traktor koji ti sada koristiš , nebo i zemlja
a ako već ti oreš sa tim svojim traktorom 10-15cm rus će 'ladno da na tim kritičnim mjestima potegne i do 40cm dubine , PROVJERENO ::namigivanje::
 
savoris je napisao(la):
zorancile je napisao(la):
Savoris, jel koristiš dve ručice?

ma jok , njive su kratke i nemam ja kada da se koristim onom polugom za olakšavanje

zombi , griješiš :nono:
i ja sam na istom terenu , kada ideš i naidješ na takvo kao što ti pričaš desi se da brazda bude malo plića-dublja , ali da iskoči to nikako
rus ti je konstruisan tako da iako se plugovi zabiju do kraja on će da ih provuče , dok ne probaš rusa nemoj ga kuditi , vučna sila je nevjerovatna u odnosu na traktor koji ti sada koristiš , nebo i zemlja
a ako već ti oreš sa tim svojim traktorom 10-15cm rus će 'ladno da na tim kritičnim mjestima potegne i do 40cm dubine , PROVJERENO ::namigivanje::

Nee, ne kudim ja rusa, znam koliko je moćan, u to ne sumnjam ni najmanje. Jednostavno volim da je sve uzorano na istu dubinu, pa zato smatram da je korištenje točka dobro. Ne treba mi sad baš 40cm, ali ako budem imao sreće da uzmem rusa, oraću 30cm svugdje.
 
zombi nisi me razumio , pusti ti to što ti voliš da je sve uzorano u 1cm , ja ti kažem da na tim prevojima plug se zabije maksimalno i tako je bolje , u kombinaciji takvog oranja i rotodrljače njiva se mnogo brzo poravnja
ali čini mi se da mi lagano idemo u :off_topic:
 
nisam reko da je nemoguce orati bez tocka moze se orati i bez lemesa ali da bude lakse i jednostavnije bolje je sa tockom kad udjes u brazdu gurnes rucicu skroz gore i neokreci se, sto se tice neravni terena i kolotocina iza beraca tu je problem bez tocka kod mene je plug 3 brazde i dugacak kad prednji tockovi uskoce u rupu plug iz zemlje kad se popnu na brinu plug u zemlju. :cao:
 
Nazad
Vrh