Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Pošto nemožemo znati za padavine , gustinu treba odrediti prema tipu zemlje . Niska , ravna , dublja zemljišta , teže zemlje , sa više gline ili humusa ili riječne nanose treba sijati gušće , birati fiksne hibride i obično je maks prinos 80-90000 biljaka po ha . Laka zemljišta, pjeskovita , plića , brežuljke , šljunkovita sa malo humusa ali i gline treba sijati rjedje i uzimati fleksibilne hibride .

Momo, jasno mi je zbog cega na lakom idu feksibilni, ali zasto na boljim tipovima uzimati fiksne(zato sto su kompletno zavrseni ili nesto drugo) ja sam mislio mogu i jedni i drugi, nije bitno?
 
Poslednja izmena:
Imao sam cast, i srecu da obidjem dkc-ov ogledni centar u Backom dobrom polju prosle godine.Posle onoga neke stvari su mi postale mnogo jasnije,mada generalno vec nekih 6-7 godina masina radi od 17-19cm sem 2kj na 22,5 za berbu. Obratite paznju na odnos sklopa i broja redova zrna u klipu.
dkc-010.jpg
[/IMG]
dkc-012.jpg
Lepo za videti, ali praksa je daleko od toga. 100000 biljaka cista ludost i ne verujem da iko toliko rizikuje. Nije mi jasno kako su postigli da su klipovi gotovo podjednaki i sa 60000 i sa 100000 biljaka. Ja sam imao DKC u ekstra rodnoj i pogodnoj godini za kukuruz par brazdi sa dupliranom setvom sto bi priblizno bio sklop oko stotke. Svaka stabljika je ponela klip, ali gotovo upola manji i tulaj je bio visok i tanak zbog gustine pa je bilo dosta koji se prelomio na pola. Tako da ovaj ogled bas ne pije vode kod mene, a grafikoni ko grafikoni cista statistika i matematika. Praksa????
 
Fiksni bolje u "dobroj" zemlji (većeg kapaciteta čuvanja vlage i hrane) , valjda zato da u gustom sklopu ne redukuju broj redova i dužinu klipa jer bi to trebalo da može ta emlja da iznese.
 
Video sam ja sta mogu pojedini hibridi DKC kad zasusi. Nisu ni ostale kuce bolje kad je deficit vlage u pitanju, ali neki DKC hibridi su izrazito netoleranti na nedostatak vlage.
Ogledi su jedno veliko NISTA, da ne upotrebim tezu rec, i oni ne pokazuju ama bas nista. Oni su jedino dobri kad se oo njih prave dani polja pa bude dzabe "pive i rane".
Svako vec za sebe zna koji hibrid je dobar za njega i kad je suvo i kad je mokro, ali price o 80 i vise hiljada biljaka u suvom ratarenju mogu da prodju samo kad je godina kao ova.
Mene vise interesuje standard, da on bude stabilan, a jedne godine pukovnik, a druge pokojnik. Kad u berbi imas vise od 60k biljaka koje nose zdrav i prav klip ne boj se.
 
al to praktično znači da moraš sijati bar 70 i par hiljada da ostane tolko pravih klipova , bar je kod mene tako , kolko god se trudim fali bar 10-15% biljaka koje imaju prav i zdrav klip .
 
Upravo tako. Zato se i preporucuje setva na 19 cm da bi na kraju to ispalo 22 cm. Nema sanse da od 100 posejanih bude 100 klipova. Sto kasnije fao grupe stim raste i mogucnost da nadoknade sklop. Ne kazem, mogu i raznije fao grupe donekle da nadoknade sklop vecim klipom, ali znacajno manje.
 
Delim mišljenje kolege paor, nezaboravite da taj ogled se nalazi u zalivnom sistemu (dal je zalivan, neznam) i ako je u pitanju ogled iz prošle godine koliko sam upoznat tu je u toku leta kad mu je bilo najpotrebnije vlage bila neka velika kišurina te je i bilo dobrih rezultata a bio sam tu pored na danima polja PSS Vrbas (čiji je ogled bio do DKC) i videla se razlika koliko su bile biljke zelenije u odnosu na naš atar.
 
ove godine mozemo da se nadamo kao da smo imali zalivne sisteme bar u mom ataru jer bilo kise na svakih 3-4 dana , kod nas se ovakva kisna godina ne pamti . ja sam posejao na 22cm 4795 i ocekujem 5,50 do 6,50 tona po jutru ,ali samo vlaga da ne zezne stvar .
 
Delim mišljenje kolege paor, nezaboravite da taj ogled se nalazi u zalivnom sistemu (dal je zalivan, neznam) i ako je u pitanju ogled iz prošle godine koliko sam upoznat tu je u toku leta kad mu je bilo najpotrebnije vlage bila neka velika kišurina te je i bilo dobrih rezultata a bio sam tu pored na danima polja PSS Vrbas (čiji je ogled bio do DKC) i videla se razlika koliko su bile biljke zelenije u odnosu na naš atar.

Moje njive se nalaze u blizini toga ogleda,vazdušnom linijom nema ni 100 metara .Prošle godine kiša je padala svaki treći dan do 13.jula(oko 25 juna palo je skoro 25 litara kiše).Onda je zasušilo i bile su temperature skoro 38 stepeni,međutim 31.avgusta je palo 9 litara kiše koja je i imala presudan uticaj na prinos prošle godine
 
upravo tako, ljudi su jasno rekli nije u navodnjavanju al bog nas pogledao,bilo je radjeno i uporednih ogleda sa konkurencijom za koje su rekli neki su tu a neki bas i nisu.Da ne pomislite da radim nesto za dkc, al dok ne vidite ne sudite.
Cici ako se dobro secam 90-1000 je twin row
 
Video sam ja te DKC 2012g. 5276 toliko nahvaljeni sejan na 22,5cm prinos 300kg/ha,a ZP 505 na istoj njivi na 24cm 6000kg/ha!
 
E, Tomo, ovo sto si sad napisao ne bi ni ti mogao poverovati! Da si reko na razlicitim mestima ili sa apsolutno drugom agrotehnikom jos bi neko i mogao da poveruje!
Ali neka bude!:osmeh::ppozdrav:
O toj 2012 god. napisao sam vise puta da samo taj DKC 5783 me izvukao iz g.. sa rodom od 4500 kg/kj mada je prvi u ataru izgoreo. As 72 od 500 do 11oo kg/kj, As 54 500 kg/kj, Helico do 1000 kg/kj, V 74 do 1000 kg/kj itd. Sav kukuruz je bio posejan u razmaku od par dana pocetkom Aprila!
 
Za 5783 jasno pise da nije za lose uslove gajenja, ja sam ga 2012 imao od 0 do 5t po kj, sve na 18. A, 5276 iste godine sam imao 2,5 t po kj gde su dve njive pored, sa leve strane dale 1.8 i 2t razlicitih pionira a njiva sa desne 0,8 t As-a . gustina dkc-a 18cm
 
Mislim da si preterao sa gustinom. 5783 ipak je pregusto na 18cm. Da je 2010 ili ova godina pa u redu, ali neka prosecna godina po meni je to pregusto. Rodice on slicno i sa 20-21cm razmaka a prilicno je sigurnije.
 
Ima tu 100 faktora koji uticu. U 2012 je bilo bito i u kom, smeru stoji njiva u odnosu na strujanje vazduha.
 
2012 je specificna godina i prilicna je enigma i dalje sta se sve desilo. U nekim razmatranjima ne treba je uzimati u obzir jer takvi ektremi se javljaju retko.
 
Nazad
Vrh