Oranje

Bilo je idealno oranje i vlaga taman da se predje spremacem, ali odmah taj dan ili eventualno sutra... sve sto je ostalo na suncu par dana ispeklo se to je sad kamen zivi, pa cak i u strnjici, gde je bilo fino sitno, nogu da polomis! Bez kise neke ne znam kad ce se to razmeksati da se izravna, a planirao sam i ja to ove godine, ali eto...ili kisa ili mraz, inace nema sanse po ovim dzombama.
 
Druže ta navika ti nije dobra iz dva razloga. Prvo više izbija trava drugo oranje liči kao da praviš redove za krompir.To je nepravilno prednja i zadnja brazda treba da su jednake kad pogledaš oranje da su sve brazde kao jedna.

Potpuno si u pravu...nije da uvijek tako radim al sam pozno kod kolege forumasa da je slicno mom oranju kad previse raspustim toplinger....
 
Meni se ove godine dzomba ore najbolje pa onda sojiste,najgore se ore strnjiste koje je bilo orano pre setve psenice...
 
prosle godine mokro bilo pa se ugazilo jos i muke zive uzorati, a sad se fino rasipa

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Mirmag jer ovo ostavljaš kao zimsko oranje? Ako ostavljaš kakva ti njiva bude posle velikih kiša i dobrog snega? Čime posle sređuješ za setvu?
 
Jedna i od mene, može uvek bolje:

24pi5gi.jpg
 
Nisam ni plug zakačio remontujem mu točak a prvo djubre ide a oranje kad bude biće...
 
Meni ostalo da krunim 4kj i 3kj cvekle da uradim u kraj sa oranjem... Merio sam potrosnju,napunjen do cepa 180L,uradjeno 9,5kj(5,5 kj dzomba i 4kj strnjiste) danas ponovo napunjen do cepa 104L...
 
Šta se moglo orati je uzorano .Ostalo još 50-setak jutara ,posle neke kiše.
 
Ne mora da padne kisa da bi se bolje odnosno lakse oralo. Dovoljno je da ozbiljnije zahladni. Tada se vodena para koja potice iz podzemlja pri prolasku kroz rashladjeno zemljiste kondenzuje. To se manifestuje kao da se zemljiste ''oznoji'' i ore se samo tako.
 
Nazad
Vrh