Oranje

Poslednjih tri godine orem na max 25-27cm.Uopšte ne zaostajem po prinosu ni za jednim domaćinom koji ore na 30cm i dublje.
Isti slucaj i kod mene,ja sam u pocetku bio ubedjen da i u oranju sto dublje to bolje:osmeh:,ali sam vremenom shvatio da sem vece potrosnje D2 nisam nista postigao u povecanju prinosa tako da zadnjih godina ne prelazim 27cm!
 
Cim vreme dozvoli nastavljam oranje strnjika,zemlja se prilicno sabila od kisa pa 5100 i 589 prilicno zapinju.Ako neuspem da skinem kukuruz do setve psenice moram je sejati u monokulturi.Trenutni pokazatelji sa njive govore da kukuruz nece biti za skidanje za mesec dana,mozda skinem neku njivu koja nije presejana a ostalo tesko.
 
Ako mognes za mesec ti si car .Opet imas 20 dana do kraja optimalnog roka za setvu psenice.
 
Evo i ja gledam kod burazera i komsije onaj AS31 jos uvek bela brada na klipovima,a planiraju psenicu kad oberu kuruz.Garantujem da od te rabote nema nista.
 
Posle kombajna poprskana njiva totalom(budjavi Glifol),posle 15 dana sam uzorao i posle nekih kisa podrljao da bi mogao ako zatreba da ponovo prskam totalom.Sad je trava krenula,pocinje da zeleni polako a ima i psenice,kombajn prosipao.Sejem tu opet zitarice,sta mislite dali bi bilo pametno da ne preoravam da prodjem pred setvu posto je ravno tilerom,razrivacem na 15cm dubine i da podrljam i sejanje ili da ipak to preorem.
Nije velika povrsina 0,4h
A imam isto jednu takvu njivu 1 hektar koja je pod zakup uzeta i na njoj je bila zob,pa je njiva odmarala jednu sezonu pa sad opet sejem psenicu,ista radnja odradjena,total,oranje,drljanje i sad krece sitna trava.
 
ja sam orao strnjak kad se trava lepo izasla. posle toga dva puta tanjirao ma milina kako lepo, juce sam bacao osoku po istim njivama, neverovatno koliko je ponovo sitne trave izislo. ja mislim da ce zimsko oranje na tim parcelama da porani.
 
Neće ta sitna trava sad tako brzo i visoko da naraste.... Septembar je već....
 
Sta mislite da li mogu vec da pocnem da orem Zimsko oranje (strnjista tretirana Totalom a ima i tanjiranih samo)???? Total je sve sredio,ali se plasim da nije previse rano za pocetak zimskog oranje???
Mislio sam da kad imam slobodnog vremena izorem tako po neku njivu...
 
Nazad
Vrh