Oranje

Opet krece ona,vi sirotinja sa slabim masinama ne umete raditi zemlju ,nego dajte nama sa po 50 i kusur hekara i to vase da mi nasim azdajama lepo obradimo,a vi radite kod privatnika za 20 000dinara .....

1. Zemlja u koju se ne izvozi stajnjak i koja se redovno pali ce sigurno kroz odredjeni broj godina promeniti strukturu i biti sve teza za obradu

2. Mozda jedno zaoravanje zetvenih ostatako ne moze podici humus na zavidnom nivou ,ali sigurno ima znacaj za odrzavanje odredjenog procenata u zemlji

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

Svaka ti dala:ppozdrav:

Pogledaj Tombica kako ore-sve pršti.Milina gledati.
 
Da bi napravio stajnjak, treba ti i zetvenih ostataka za njegovu proizvodnju, pa na kraju nebi imao sta da palis.... Kad bi na svako jutro stojala po jedna krava ili 10 svinja u nekom svinjcu, imali bi i stajnjaka za odrzavanje humusa u zemlji a nebi imali potrebe za paljenjem...
 
Ja sam nažalost ove godine morao da zapalim, prvi put posle skoro 5 ili 6 godina. Probao sam i jednostano nije moglo. Mase je bilo ekstremno mnogo (kukuruz dao 14-15 tona zrna po hektaru) a kombajn se nije baš proslavio sa sječkom, u principu je više izlomio i pomotao kukuruzovinu nego što ju je stvarno isjekao. Probao sam sve, oranje uzduž, pa poprijeko, pa dijagonalno, pa sa crtalima pa bez njih, pa brzo ili polako i opet nije moglo. Nisam pokušavao tanjirati jer nemam tanjiraču koja može nešto uraditi, imam IMT 20 diskova, sa njom sam probao prije par godina ali apsolutno ništa ne može da uradi da olakša zaoravanje. Zbog toga sam morao da zapalim jbga.
 
Ja sam nažalost ove godine morao da zapalim, prvi put posle skoro 5 ili 6 godina. Probao sam i jednostano nije moglo. Mase je bilo ekstremno mnogo (kukuruz dao 14-15 tona zrna po hektaru) a kombajn se nije baš proslavio sa sječkom, u principu je više izlomio i pomotao kukuruzovinu nego što ju je stvarno isjekao. Probao sam sve, oranje uzduž, pa poprijeko, pa dijagonalno, pa sa crtalima pa bez njih, pa brzo ili polako i opet nije moglo. Nisam pokušavao tanjirati jer nemam tanjiraču koja može nešto uraditi, imam IMT 20 diskova, sa njom sam probao prije par godina ali apsolutno ništa ne može da uradi da olakša zaoravanje. Zbog toga sam morao da zapalim jbga.

Pretpostavljam da si ubrzo posle žetve orao? Probaj da ostaviš da stoji minimum mesec dana i po mogućstvu da padne kiša, razlika velika, ja barem imam takva iskustva i nikad zato i ne palim.
 
Danas nastavio malo sa oranjem.Posle 25lit padavina ide lakše i bolje ali nije to još ono pravo.
Zaoravam žetvene ostatke i dalje i vidim razliku a ko ne želi nek spaljiva i dalje samo nemoj moje đubrivo da spaljuje i usev.
 
Mada mi nije bilo jasno što se ima pabirčiti, koliko to klipova ostane iza berača? Možda jedan ili dva na uvratinama?

Iza berača malo ostane, to je tačno, istina, neki više, neki manje, prosipaju, ništa drastično, ali zato iza kombajna koji piči ko besan da danas uradi 20 jutara uslužno, e to je tuga...
Nisam kombajner, nikada nisam seo u kombajn, ali sam se nagledao kombajna, ove godine kao da su se trkali po njivama, to je bilo strašno, heder naiđe na stabljiku s klipom, a od udarca ispadne na zemlju umesto kombajn da ga pokupi, tolika je suša bila, a red i spisak za kombajniranje (skidanje u zrnu), podugačak !!!
Naravno, naplata je 50 eura po jutru, kombajneru se xebe dal' je kombajn nešto pokupio s njive ili je prazan, njiva je ovršena, rastur se ne računa i to je to, veslam brzom brzinom na sledeću, vreme je lova....
Razlika je bila očigledna, komšija sa njivom u prvom redu, a odmah preko puta moje njive, je skidao kombajnom, u zrnu, i naravno, zapalio strnjište, ostalo je kukuruza u klipu za malu dubravu bez pomoćnih stranica, pabirčio jedan kolega konjar koji ima vremena na pretek a nema puno svoje zemlje...
Što je najgore, kombajner je i vlasnik njive, kad na svojoj sopstvenoj nema milosti, šta mi "mušterije" da kažemo....
Za razliku od njih, ja sam najmio dvoredni berač i moljakao momčinu koji je "pilotirao" da uspori, jer jako prosipa, uvažio je i smanjio gas, par dana po završetku zapalio sam strnjište, i ako je bilo pola male auto prikolice za napabirčiti, to je možda 3-4 džaka kukuruza u klipu, da sam znao koliko malo ima ne bih ni pabirčio, izgubio sam dan bezveze šetajući po njivi ko lud k****....
Naravno, počastio sam momka kada sam odneo pare za branje, sigurno je sat duže (ako ne i više) ostao zbog mog "zakeranja"....
Izvinjavam se za :off_topic:, samo sam se nadovezao na predhodnu diskusiju, i ovim se završava moj "upad" ovde...
 
Kad vec spominjete spaljivanje,dosad sto sam uzorao kukuruziste sve je bilo spaljeno,ne samo moje nego uokolo dobar deo atara,ko je upalio bog ce ga znati.Nemam problema sa zaoravanjem zetvenih ostataka,dobar plug lepo zaorava.Jedino sam bio besan kad mi se komsija hvalio kako je dobro uradio sto je upalio svoju njivu(kukuruziste)pa je izgorela i moja njiva do njegove,ja sam imao psenicu,strnjiku,a ja namerno sam ostavio slamu razbacenu na njivi jer ce tamo dogodine beli luk,a sa tudje njive sam pokupio slamu.
 
То што је остало од горе је ризом трске, избачен орањем....није савршен плуг нити све скрије, али 99% масе успешо заоре...

снимак од прошле године, кукурузишта, када сам коначно подесио претплужњаке да одраде бољи посао. него пре тог подешавања...остане од горе масе као што сам рекао, али не много...

Bas me zanima kako bi orao za osmoredim adapterom a da ne tanjiras
 
Pretpostavljam da si ubrzo posle žetve orao? Probaj da ostaviš da stoji minimum mesec dana i po mogućstvu da padne kiša, razlika velika, ja barem imam takva iskustva i nikad zato i ne palim.

Problem je što je kod mene sve na brdu, ima i žestokih nagiba. Kukuruzovina kad pokisne više ne nećeš ni uzorati jer počne da trune i bude klizavo kao led. U jesen 2014. godine sam imao vrlo gorka iskustva sa tim, zato orem što je prije moguće dok je suvo.
 
Nazad
Vrh