Cena Suncokreta rod 2014.g.

Ko je obnovio gazdinstvo, predao je I setvenu kulturu, tako da se tacno zna cega ima posejano I na kojim povrsinama, pa mogu da formiraju cenu odma posle setve, drzava je u talu sa otkupljivacima pa im verovatno daju te informacije da mogu da nas zajebavaju
 
Niko ti na garantuje da akontativna cena ne moze da bude niza u odkupu. Slicno kao kod avansa. Sve zavisi kako su se dve strane dogovorile.
 
Posle ovih enormnih kolocina vode cena moze da bude samo veca...niko nije lud da dodje do zakljucka da suncokret ima najvise da strada od svih kultura...I rana i kasna setva ne valjaju,prvi zbog bolesti,ovi drugi zbog loseg oprasivanja i kasnije bolesti...
 
Suncokret je vec nadrljao,negde u manjoj negde u vecoj meri.Ovako kisno i vlazno vreme mu uopste ne prijaju i ako se ovakvo vreme nastavi i tokom avgusta bice velikih problema.
 
Ja zbog ""nenormalne"" dobre cene prosle godine nisam posijao ni ar tako da nemam puno briga oko suncukreta
 
Poslednja izmena:
Takodje sam ostao dosledan sa 0 ha posejanih.Iskreno verujem da cena nece biti proslogodisnja nego dosta veca neka kaze ko sta hoce ali ima ga znatno manje posejanog u nasem ataru.
 
Cena ce biti veca posle ovih vremenskih prilika, samo je pitanje koliki ce biti rod.
 
Bice frke oko suncokreta, izvesno je da ce mo imati los rod, ako se poklopi sa losom cenom, odosmo u pajin...sve ispod 70000din bruto prihoda po jutru ne odgovara...recimo ako mi prosecan rod bude 1,5t/kj (sto je lako moguce) trebala bi cena od 46din (sto je isto lako moguce na ovakav los rod)
neke moje povrsne kalkulacije...
 
Poslednja izmena:
Iz razgovora s ljudima stekao sam utisak da su navise kivni na pricu sa suncokretom (daleko od toga da su zadovoljni sa psenicom i kukuruzom, ali to je druga prica), i ako opet bude lose, najlakse se resavaju da izbace suncokret iz setve.
 
:cool:...sve ostalo, ovako ili onako može da pojede stoka, da se bar troškovi okrpe....uljarica je rulet...:cool:
 
Dali je ovo istina?:sta:

logo.png


Prva prodaja suncokreta na Produktnoj berzi u Novom Sadu






Žetva suncokreta u Vojvodini se polako zahuktava, a potpun zamah se očekuje narednih dana. S obzirom da nije najavljivana kiša, poljoprivrednici pomalo i oklevaju sa žetvom čekajući veću cenu od početne, koja se kreće od 47 do 52 dinara po kilogramu. Njih će svakako obradovati vest da je na samom početku ovogodišnje žetve počela prodaja zrna suncokreta i na Produktnoj berzi u Novom Sadu i to po ceni od 50 dinara po kilogramu (bez PDV). Jelena Krstić, iz NVO „Agroprofit” iz Novog Sada, kaže da je trgovina zrnom suncokreta na Produktnoj berzi u Novom Sadu dobar znak za ratare i da to najavljuje da će nastati jagma za ovom industrijskom biljkom. - Razloga ima više što će se tražiti suncokret, a dva su potpuno poznata: suncokret ima kupca u Mađarskoj, a i uljara u Kruševcu želi da obnovi proizvodnju. Poznato je da će rod biti u celini manji nego ranije – kaže Jelena Krstić i dodaje da su to ozbiljni razlozi za povećanje cena suncokreta tokom žetve. Do danas nijedna od uljara, kako je saznao „AgroServis”, ratarima nije ponudila smanjenje pariteta na osnovu kojih su ugovarali proizvodnju. Po ceni otkupa, ako se ništa ne promeni, ratari će mineralna đubriva kroz robnu razmenu platiti za polovinu ili duplo više od prodajnih cena u vreme kada su ugovarali proizvodnju. Za jedan kilogram ureje ratari su se obavezali da daju 1,45 ili 1,50 kilograma suncokreta i sada smatraju da je to čisto zelenašenje organizatora proizvodnje. Agroservis
 
Nazad
Vrh