PDA

View Full Version : Ishrana muznih krava

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

todor
19-02-09, 01:17
ako neko ima neki predlog za spravljanje koncentrata neka piše

farmil
24-02-09, 18:46
kukuruz zrno- 35
kukuruz klip -22.5
sunc. sač.33-18
stočno br -15
soja sačma - 5
so - 1
stočna kreda - 1
d k f - 1.5
premiks - 1
evo jedne recepture, a možeš i sam da sastavljaš recepturu zavisno koje vrste hraniva imaš i koje su tebi isplatljivije ,samo treba voditi računa da smeša zadovoljava proteinske i energentske norme za za krave

branko
25-02-09, 20:21
Odlična receptura. :D

ivanseljak
16-02-10, 21:09
evo naprimer posto vidim da si iz banata postavicu ti tri pitanja
1. Koliko urea e koristis u ishrani kava
2.Dali si pokusao da proizvedes stocni grasak za zrno
3.Koliko je ucesce Sporednih proizvoda prehranbene industrije u obroku tvojih krava
Naravno da si muke isusove ali to je posao koji ste izabrali i morate ga uciniti sto profitabinijim
Primera radi
jedak nilogram ureje ima 46% azota ako pomnozitr sa koeficijentom 6.25 koliko je nonverzia azota u protein dobicete ekvivalent od 287,6 % sirovih proteina ako to podelite sa 44 koliko ima sojina sacma dobicete 6,53. Matematika kaze da jedan kilogram ureje menja 6,5 kilograma soje
Ja sam radio u ogledu gde su krave imale 1% ureje u koncentratu Bivsi direktor jedne fabrike stocne hrane mi je rekao da su oni radili i do 1,8%
A nauka kaze da moze to da ide i do 350g ureje po grlu dnevno
To je primer Nauke o kojoj vam ja govorim

todor
16-02-10, 22:12
ivan seljak odakle si ti ,lalo jedino to da napravimo u vezi krava da se same osemene izleče ništa nejedu a daju makar i 30lit mleka

Zoran0230
16-02-10, 22:30
[quote=ivanseljak ]
evo naprimer posto vidim da si iz banata postavicu ti tri pitanja
1. Koliko urea e koristis u ishrani kava
2.Dali si pokusao da proizvedes stocni grasak za zrno
3.Koliko je ucesce Sporednih proizvoda prehranbene industrije u obroku tvojih krava
Naravno da si muke isusove ali to je posao koji ste izabrali i morate ga uciniti sto profitabinijim
Primera radi
jedak nilogram ureje ima 46% azota ako pomnozitr sa koeficijentom 6.25 koliko je nonverzia azota u protein dobicete ekvivalent od 287,6 % sirovih proteina ako to podelite sa 44 koliko ima sojina sacma dobicete 6,53. Matematika kaze da jedan kilogram ureje menja 6,5 kilograma soje
Ja sam radio u ogledu gde su krave imale 1% ureje u koncentratu Bivsi direktor jedne fabrike stocne hrane mi je rekao da su oni radili i do 1,8%
Nemoj nam stajati na muku sa EU i naučnim dostignućima-kao da je naš stočar glup.Bez subvencija(nakoje mnogi stočari nemaju prava)-niska otkupna cena mleka itd.Sve što si ti napisao
bi mi brzo naučili ako ne znamo.Odgovori mi samo na jedno naučno pitanje:Od kojih sredstava da ispoštujemo tu NAUKU ^-^

ivanseljak
17-02-10, 09:49
pa ja vam kazem put da ustedite
i dao sam cist ptimer

Farmer Bob
17-02-10, 10:08
Ivane,de ti meni kazi sta je to urea u ishrani i gde se to nabavlja?U kom je obliku..? ^-^ ^-^ >:({

todor
17-02-10, 10:17
sigurno je veštačko đubre

Farmer Bob
17-02-10, 10:22
sigurno je veštačko đubre
^-^ ^-^ ^-^ zezas Todore...

ivanseljak
17-02-10, 10:31
Pa može i biti urea ona što se baca po njivama tj mineralno djubrivo ali za ishranu prezivara se koristi rafinisana urea ali to je to u principu takođe se može ubacivati u silažu do 5% ali razblažena sa vodom.

Isključi caps lock, edit by: mims

Farmer Bob
17-02-10, 11:00
PA MOZE I BITI UREA ONA STO SE BACA PO NJIVAMA TJ MINERALNO DJUBRIVO
ALI ZA ISHRANU PREZIVARA SE KORISTI RAFINISANA UREA
ALI TO JE TO U PRINCIPU TAKOJE SE MOZE UBACIVATI U SILAZU DO 5% ALI RAZBLAZENA SA VODOM

^-^ ^-^ hvala ti.A kako da ja to probam a ne koristim silazu u ishrani krava? >:({

ivanseljak
17-02-10, 11:09
jel pravis sam koncentrat?

Farmer Bob
17-02-10, 11:12
Da,ali ne nesto posebno.Klasika....kukuruz,sunc.sacma,stocno brasno,premiks,st.kreda,so....

ivanseljak
17-02-10, 11:28
pa nissta ti vise i ne treba
ostavi mi e mail ja cu ti poslati exel file na kome sam mozes da pravis recepture
izbalansiran je samo protein ali mislim da je to za tebe ok posto vidim da ne radis silazu nemaz veliki broj grla
ako znas engleski mogu ti poslati jako puno radova na temu primene ureje u ushrani prezivara
O grasku da ne govorim

Post je spojen: 1266402605________________________________________ _________
Izvinjavam se moram sada doa idem imamo sastanak u stali
moram neke uzorke da stavim u frizdrayer da se suse za in vitro analizu
pozdrav

d.j.grljanac
17-02-10, 19:52
Naslusao sam se raznih cudnih prica kao sto je ova tvoja ivaneseljaku, jel pijes ti to svoje mleko?

ivanseljak
17-02-10, 21:01
naravno
i mogu ti reci da je melo iz tog testa ilo extra i mnogo bolje nego iz ovog sada gde se radi ekoloska proizvodnja
imao sam i po 500gr kajmaka od 5 litara mleka
Ako se iole razumete u Fiziologiju predzeludaca prezivara onda ce te razumeti koja je funkcija ureje
Ima fabrika koncentrata koje i sada dodaju ureju u koncentrate za tov bikova
A ima i ogleda gde cu bikovi dovljeni urejom i novinama
to je najekstremniji primer

Post je spojen: 1266379358________________________________________ _________
http://www.stocarstvo.com/ishrana/urea_goveda.htm
evo jedan link

Post je spojen: 1266408365________________________________________ _________
http://www.ext.colostate.edu/Pubs/livestk/01608.html
evo drugi ako mozete da razumete

Post je spojen: 1266437341________________________________________ _________
evo i ovaj jako lepo objasnjen
i na internetu koliko hoces slicnih primera
http://www.fao.org/docrep/004/AC149E/AC149E01.htm

tine
22-02-10, 00:41
Primera radi

Bez uvrede, ali ta nauka i realan život nemaju nikakvu izravnu vezu.
Sve što ti pišeš u teoriji stoji, a praksa to izbegava zbog komplikacija, koje to donosi sa sobom.

Pošto pišeš na forumu, koji 'pokriva' najviše poljoprivrednike sa teritorije Srbije, moraš bit vrlo oprezan s takvim predlozima.

Kao prvo: urea je vrlo jak OTROV!
To je činjenica, koju treba imat u vidu i sve svoje aktivnosti prilagodit tome.

Svakako je opcija upotrebe uree u ishrani mlečnih krava realna i ekonomsko povoljna, a zbog opasnoti za životinje (materijalnu štetu) trebaš omogućit neke uslove:
-mešani obrok, i to 100 posto izjednačen, da se spreči da bi neka životinja dobila veću koncentraciju uree
-apsolutno izbalansiran obrok u vidu dovoljne enegetske komponente, koja 'štiti' životinje pred trovanjem (to je malo komplikovanije, a urea treba energiju s kojom se spaja ili troši, ako je nema, sama 'hara' po organizmu)
-apsolutna odsutnost bilo kakve šanse, da obrok dođe u kontakt s vodom (urea se lako topi, voda ju ispira iz nakipanog obroka i koncentrira, na primer u donjem sloju), dosta je i pojilica, koja pušta, ili krava koja pije tako, da sve prska oko sebe
-visoka savest i znanje, da se može baratat i kontrolirat tu opasnost (čudno se čuje, a nemam ideju, kako bi to napisao)

Koliko ja poznajem situaciju, malo je imanja, koja bi ispunjavala sve te uslove.
A da ne bi bio neko uvređen, i u Z. Europi i SAD retka su imanja, koja se usuđuju u taj rizik.
Sve mešaone nude smese s ureom, koriste se u tovu, a kod muzara skoro nikako.

Post je spojen: 1266827444________________________________________ _________
Za moderatora: taj dio kad smo skrenuli s teme o ceni na temu prehrane, može u svoju temu.

ivanseljak
22-02-10, 18:41
Ova prica mi lici na raspravu sa seljacima iz mog bivseg kraja.
Ako im bili sta novo predlozis jedini argument je "nemoj ti meni pricati ja krave gajim 40 god a pre toga ih je i moj otac gajio"
Zbog tkvih Izjava i nestrucnosti koja hara po srbiji i imamo situaciji u kakvoj smo.
To je tacno cena mleka je niska i nece se pomeriti moze samo ici dole.Ljudi su uzeli kredite zaduzili se opredelili se za proizvodnju mleka. Nije to trgovina pa cu danas da prodajem auto delove a sutra cu da otvorim butik a mogu i da ne radim jer mi nista nije gladno ,zedno i ne pomuzeno.
Jedini i realan profit u proizvodnji mleka moze doneti ne povecanje cene mleka vec produktivnosti i snizenja troskova proizvodnje.
Evo vam jos jedna ilustracija dragi stocari posto vidim da ste NAJPAMETNIJI
PLODNOST
Dal ste ikada izracunali kolika vam je plodnost,servis period i utrosak doza po kravi za jednu godinu

Post je spojen: 1266860896________________________________________ _________
I koliko novca bacite zato sto vam krave ceo zivot provedu u zatvorima za goveda. U kojima pojilic curi kako kaze moj predhodnik pa pored toga sto mora da se gusi u zagusljivoj stali ona uvece mora da legne u mokru slamu jer njen gazda sve najbolje zna.
Kraljevina norveska ima zakon kojim obavezuje vlasnike zivotinja da moraju biti napolu i to
Goveda,ovce i koze najmanje 2 meseca u toku godine
Konji Svaki dan ispust ili svaki dan 2 sata treninga ako nema ispust
Ista ta kraljevina Norveska ima rasu goveda NRF koja je najplodnija u svetu poslednje tri godine
sa 80% plodnosti
86 dana servis periodom i 1,63 utrosene doze po kravi godisnje
Iste te krave imaju godisnji prosek od 8000kg mleka i bikovi prirast od 1,2kg/dnevno
Ali gluvom saputo i slepom namigivo nema efekta

Zoran0230
22-02-10, 20:00
Ivane to je Norveška a ovo je Srbija-nemoj se ljutiti bili bi mi mnogo pametniji da imamo malo više sredstava pa bi nam Norveška i cela EU gledala u d---!!!

ivanseljak
22-02-10, 20:18
Pa znate sta sredstva vam nece pasti sa neba!! Nego ih sami morate stvoriti.Da vi vidite u kakvim uslovima ljudi rade i kakve rezultate dobijaju vi bi se stideli vase ravnice na tri reke!!!!
Najlakse je sedeti i plakati ali me samo tesi jedna stvar
Ne znam dal znate ko je bio KNez Milos i kako je vladao Srbijom ali imao je prost sistem za seljake
Kada pita kmetove kako raja?
Buni se Gospodaru. a on ce Stezi kais podizi namete
sledeci put Cuti Gospodaru a on ce Nije robro preterali smo popustaj
Tako i vi dok se bunite i nije toliko strasno kad budete cutali onda ce biti Kriticno

Zoran0230
22-02-10, 20:30
Ovo si u pravu što se kneza tiče ali sada ovi non-stop stežu
Ne znam o kakvim uslovima govoriš-kod nas u Srbiji ili napol
Ja radim pod nenormalnim uslovima;bez subvencija;cena mleka od 20 dinara;osemenjavanje 1600=;obeležavanje 500=;Vađenje posteljice 2500= itd

ivanseljak
22-02-10, 21:01
ne pitao sam
koliko ti krave izlaze napolje, koliki ti je servis period i koliki utrosak doza po kravi godisnje
osemenjavaje je jeftino plasim se da za tu cenu ne mozes dobiti bog zna kakav kavalitet

Zoran0230
22-02-10, 21:09
Krave ne izlaze napolje-jer sam u gradu
Servis period-ne znam šta pod tim podrazumevaš i na koje doze(čega) objasni ti meni to srpski da ceo svet razume

Zoran Kostović
22-02-10, 21:11
@ivanseljak
Počeo si jedan post rečima(parafraziraću):,,imao sam takvu raspravu sa seljacima iz mog kraja".
To je sasvim dovoljno.Znamo mi šta je Norveška a znamo i ko je bio ,,KNez Miloš".Osemenjavanje i servis perid su posebna priča. >:({

ivanseljak
22-02-10, 21:26
Ne znam koliko se krava moze gajuti u gradu?
1.Sevis period je vreme od partusa do fertilne oplodnje!
2.Utorsak doza semena(mini tuba ili Pajeta zavisno od proizvodjaca) po kravi godisnje.
To su osnovne stvari koje bi jedan odgaivac krava trebao da zna!Sva moja prica o rentabilnosti i ekonomicnosti je uzaludna ako ljudi to ne znaju.
Moze mleko da bude i 40 dinara ali to je dzaba po meni
Odma bi se kupio novi traktor bolji od komsinog ili se uredila kuca a za krave one ce se snaci sta pomuzemo to je to
Jos jedno potanje posto sve znate Dal su prezivari boljojedi ili svastojedi?

Post je spojen: 1266841807________________________________________ _________
Ja sam imao proizvodnju koja je bila na odlicnom nivo imao sam 1,5 doza po kravi godisnje,80 dana servis i junice sa startom od 20 do 25 kg mleka prosek je bio 5400 u stali primera radi 12 grla goveda sam hranio sa ukupno 1000 bala sena resto je bila silaza i koncentrat.
sve je bilo odlicno ali nisam hteo da mi iz imleka soli pamet neko ko je jedva i srednju skolu zavrsio

Post je spojen: 1266871869________________________________________ _________
pozdravljam vas narode ja moram da idem naredne tri noci imam uzorkovanje neko pratimo bakteriski profil iz listavca na 4 krave
voleo bi da mi date podatke o servis periodu ako ne mozete da izracunate tutrosak doza po kravi godisnje

CAR
22-02-10, 22:01
Kod nas manje-vise cijena mlijeka 1kn.osijemenjavanje 300kn+prevoz povadjanje 50+prevoz do 3 km 50kn,pregled jajnika ili maternice 150+prevoz,vadjenje posteljice 200+kn+prevoz itd.itd.ja se licno nebavim predajom mlijeka ali imam komsije,prijatelje koji manje-vise rasprodaju krave.Za one koji neznaju orijentaciono tu i tamo 100dinara=10kuna.

nikoladvor
23-02-10, 22:58
ivane mnogo ga tupis kao da smo pali sa marsa

nikoladvor
02-03-10, 19:52
da vam izlozim svoj slucaj,obavesten sam da necu dobiti premiju za zadnji kvartal 2009 g. zato sto mi mi gazdinstvo nije bilo aktivno a sto nisam vratio kredit polj.15 oktobra koji sam vratio 6 1 2010 sa sve kamatom ali sam ipak ostao bez premije za mleko,sta reci azurniji su nego gestapo toliko o nasem ministarstvu poljoprivrede nego nesecam se jeli ono tu da pomogne ili

nikoladvor, nemoj pisati više poruka za redom, imaš opciju izmeni. Malo ste ušli u :){{ sa tom ishranom, postovi će biti premešteni.

mims
06-03-10, 20:02
Odgovarajući postovi i teme, su spojeni u jednu novu temu. >:D

zx
06-03-10, 22:30
ko hoće da se igra ureom postoji namenski i bezbedan proizvod (dodatak) Altech-a __optigen (protektirani azot, postepeno se oslobađa) mada ja nisam video rezultate koji opravdavaju njegovu cenu. Već neko vreme koristim jedan dodatak koji ima puferski efekat(reguliše pH buraga), smanjuje ili eliminiše mikotoksine i povećava iskoristljivost hraniva i njihovu vrednost(povećava nivo bypass proteina) i košta tek oko 10,00 din po kravi dnevno.

ivanseljak PRETERUJEŠ, čini mi se da kod tebe sve počinje i završava se u laboratoriji. Možda su tvoji stavovi zanimljivi na nekom drugom forumu. Znam o čemu pričaš (iz struke sam).

ivanseljak
07-03-10, 07:54
pa sve sto je novo motra prvo da krene si laba!Ali dacu vam, jedan primer, ureje radi, opstine Pozega i valjevo su 80tih tovile 120000 bikova godisnje, znam direktora fabrike koji je radio i u to vreme i rekao mi je bez problema 1,8 posto ureje.takodje moj prijatelj koji je najveci stocar u zlatiborskom okrugu sada mi je pricao da je 80 takodje za profesora Koljajica radio ogled. silirali su kukuruzovinu sa dodatkom ureje i celu zimu koristili.takodje bora dinic preporucuje dodavanje ureje u silazu.i znam ljude koji to rade.
ZX jesi zavrsio u zemunu ili novom sadu?

todor
07-03-10, 08:08
sve je to lepo i dobro ali dali ste se zapitali dali se to isplati po ovoj ceni mleka jer svako gleda da smanji troškove proizvodnje a ne da poveća

ivanseljak
07-03-10, 09:23
pa sve to snizava troskove

ivanm
07-03-10, 13:04
Ivane, dozvoli mi da prokomentarišem i tvoj stav i stav drugih, obzirom da sam i sam i prozvodjač , ali i sasvim dovoljno edukovan da mogu vrlo kompetentno da komentarišem stručne stavove.
Vrlo je neozbiljno sa tvoje strane sto uporedjujes stanje u Norveškoj sa stanjem u Srbiji. Naime, svi oni prate savremene trendove u poljoprivredi ne zato što su prepametni već zatoi što su u MNOGO BOLJEM materisjlnom stanju od nas i zato što su potpomognuti od strane države. ODAKLE ja da uložim u unapredjenje govedarstva ako mi je subvencija po hektaru 3 puta manja negu u EU, dakle i stošna hrana mi je 3puta skuplja, kao input. Dalje, dva do tri puta manje subvencije za umatičena grla. I nakraju, mleko, kao za mene finalni proizvod jeftiniji za 50%od onog u EU. U zemlji Srbiji ja sada ostvarujem prihod od subvencija i mleka u visini od 9000EU, a samo da sve to preselim u tu Norvešku imao bih 15890 EU !!!Da li sam ja to pametan samo ako sam u Norveškoj ili nije do mene, već do neuredjenog tržišta??
Inače, tek za informaciju moja grla simentalske i RHF daju izmedju 5-6000litara, sa servis periodom od 60-70 dana i indexom osemenjavaja 1,3 . Pa i tako ne uspevam da budem rentabilan.
Sastavljanje obroka je posebna priča - letos sa psenicu zbog nemogućnosti lagerovanja prodao da 8 dinara, a sada je kg mekinja 10-12din. Suncokret je bio u vršidbi 16 dinara a njgova sačma je sada 22-25 dinara.
I tako dalje u nedogled...
Jednu stvar da pojasnim. Nisam protivnik "novotarija" i primene savremene nauke. Naprotiv, ljudi kao sto si ti su nasušno potrebni Srbiji i trebaš da imaš podršku svih nas, kao što je imaš sa moje strane, da sto više proširiš svoja znanja savremenim tokovima i tehnologijama pa svojim znanjem da pomogneš zemlji da koliko -toliko uhvati korak sa svetom. Jedino gde grešiš ja tvoj stav prema srpskom seljaku. On je preživeo sve ove nedaće koje nas prate zadnjih 20-tak godina samo zato što je bio konzervativan i tradicionalan. Primer: kako prolaze oni koji su poverovali da je moguće savremeno mlečno govedasrtvo kod nas, podigli kredite pre par godina od po 50-100.000EU za moderne farme ? Pitaj ih koliko su "srećni" ! Pitaj ih da li postoji ijedan predlog modernizacije koji nisu probali , ali i da li je barem jedan "upalio" ! Da ih ne dave krediti kao omča oko vrata, kojima su ih zarobili, svi bi do jednog sve lepo prodali i rekli BEŽI OD OVOG POSLA !!!

todor
07-03-10, 13:25
ivan seljak objasni mi na koji način pojeftinjuje proizvodnju baš me zanima jer pored svih mojih proizvoda osim vitamina koje kupujem jedva da sam nešto u dobitku što je ništa

Zoran0230
07-03-10, 13:28
Ja krave i junade hranim godinama samo kukuruznom prikrupom i detelinom-jedino što nešto krupim u klipu

zx
07-03-10, 16:39
Opa bato!!! Sad smo se rasplinuli i za diskusiju nam treba bar 3 nove teme pa ću otvoriti jednu sveobuhvatnu MLEČNO GOVEDARSTVO gde ćemo diskutovati o svemu, a da ne zbunimo nekog ko otvori ovu temu.
IVANSELJAK-Nismo kolege ali me metabolizam i ishrana vrlo dotiču.OK je sve to što ti pričaš,mada kada neko od odgajivača otvori ovu temu očekuje da nađe nešto primenljivo i ekonomski opravdano.Tako da tvoji stavovi i predlozi ne prolaze jer, koliko sam mogao shvatiti ovde se sreću ljudi iz ekstezivne proizvodnje koji teže ka nekoj ozbiljnijoj priči, ali to još nije taj stepen proizvodnje pa je takav stav ovde ne primeren.O lab. dostignućima možemo da ćaskamo u "caffee-u".

IVANM-koja ti je cena mleka?Delim tvoje mišljenje, ali ne u potpunosti.Voleo bih da se nađemo na novoj temi.I svi ostali naravno.Imaće koristi za sve-ja sam već prošao i greške i uspehe(ovi još traju),pa sam voljan da iznesem svoja iskustva, a i da čujem vaša. Očekujem vas već večeras!!!

Zoran0230
07-03-10, 17:44
zx-potpuno si u pravu,spominju se pojmovi koji su nama nepoznati.Samo bih vas zamolio da nam ne spominjete EU,mi sa njima ne možemo da se merimo-Moje krave imaju do 25l mleka,malo su podložne bolestima(za 20 godina imale su 2 ketoze).Držim u proseku 5-6 krava.Voleo bih da mi ivanseljak prokomentariše ovaj način ishrane >:({

sokobanjac
11-03-10, 12:02
dali je neko koristio mesalicu za mesanje hrane za krave mislim na seno detelinu i silazu i koncentat

Na ovom forumu je uobičajeno da se prvo ukratko predstaviš, to možeš uraditi preko sledećeg linka http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/msg119750/#new Prijatan boravak i dobrodošlicu želi ti uredništvo. Edit by: mims

Farmer Bob
13-03-10, 20:51
zx-potpuno si u pravu,spominju se pojmovi koji su nama nepoznati.Samo bih vas zamolio da nam ne spominjete EU,mi sa njima ne možemo da se merimo-Moje krave imaju do 25l mleka,malo su podložne bolestima(za 20 godina imale su 2 ketoze).Držim u proseku 5-6 krava.Voleo bih da mi ivanseljak prokomentariše ovaj način ishrane >:({
Au,druze malo si me razocarao.A gde je sunc.sacma,stocno brasno i bar malo premiksa? ^-^ Imam ja jednog druga koji hrani kao ti i na toj temi stalno ratujem sa njim.Mislim da se od toga krave samo ugoje,a znas da ne vajla da krava bude jako debela.Ja sam zadovoljan sa sacmom,a posebno sa ovom sad koju sam kupio od naseg @spajkija >:({ >:({ >:({

Zoran0230
13-03-10, 21:44
Ništa od toga ne koristim.Krupim i u klipu i baliram tulaj.Moja 1 krava pojede oko 9 kg prekrupe i isto toliko deteline,Ja ne volim krave da im se vide rebra.

todor
13-03-10, 21:52
Ništa od toga ne koristim.Krupim i u klipu i baliram tulaj.Moja 1 krava pojede oko 9 kg prekrupe i isto toliko deteline,Ja ne volim krave da im se vide rebra.
pazi nekad je bolje da im se vide i rebra nego da im posle teljenja strada jetra kao ja što sam imao kod jedne krave pa posle otišla na klanje bolje im više daji kabastog nego koncentrovanog dela

Zoran0230
13-03-10, 22:03
Na pisao sam u ranijem postu da sam imao samo 2 slučaja ketoze i to su holštajni-simentalci nisu podložni toj bolesti
mora biti ujednačeno-prekupa-detelina ne sme više deteline bar tako govore veterinari-baš onda dolazi do ketoze

milan 87
10-05-10, 21:29
farmeri veliki i mali moje krave daju po 25 litra mleko a vitamini me dnevno kostu 25 dinara po grlu ja mislim da to nije lose .sutra cu da vi napisem kako ja to radim.evo osnovno 6 kila jarma po kravi bala detelina i tolko seno i suma i ja tako dobijam ovo mleko .a vi?

todor
10-05-10, 23:54
farmeri veliki i mali moje krave daju po 25 litra mleko a vitamini me dnevno kostu 25 dinara po grlu ja mislim da to nije lose .sutra cu da vi napisem kako ja to radim.evo osnovno 6 kila jarma po kravi bala detelina i tolko seno i suma i ja tako dobijam ovo mleko .a vi?
jel to bala deteline po svakoj kravi ?

Tema je pročišćena, postovi su premešteni u temu Mlečno govedarstvo.

maki_vs
16-05-10, 20:09
danas na b92 zaharije rece da neki tamo hrani krave sa zelenom detelinom i da imaju mnogo vise mleka a ne napregnu se.u sustini nista konkretno,dali tu detelinu mesa sa slamom ili necim drugim ne rece.nase krave idu u seoski copor i desi se da neka krava pobegne u neku detelinu i sigurno se napregne posle.dali neko zna nesto vise o toj ishrani jer mora da ima neka caka?

Lala iz Banata
16-05-10, 20:17
Ti slusas Zaharijeva sranja? Zelenu deteljinu moras da joj dajes "na kasicicu" inace naduvace se ko zaba.

cika_jova
16-05-10, 22:24
Mi obicno 5 detelinu skupljamo rucno jer ne moze da se osusi - ako se balira ubudjavi se 100%.
Mesamo je sa slamom obavezno i to pola-pola, jer mi se desilo da i ako je stajala 15ak dana u refuzu pre nego sto smo je davali kravama, krava ju je pakovala u zelucu, i kad je to proradilo nista ni troakar nije mogao da pomogne nego je moralo secenje i 2 kolica deteline i pene iz buraga izvadjeno. Kostalo me ko svetog petra kajgana, da ne pominjem zajebancije posle toga i oporavak krave.
Taj sto ti je to pricao ili je pijan ili drogiran ili oboje

todor
16-05-10, 22:33
Mi obicno 5 detelinu skupljamo rucno jer ne moze da se osusi - ako se balira ubudjavi se 100%.
Mesamo je sa slamom obavezno i to pola-pola, jer mi se desilo da i ako je stajala 15ak dana u refuzu pre nego sto smo je davali kravama, krava ju je pakovala u zelucu, i kad je to proradilo nista ni troakar nije mogao da pomogne nego je moralo secenje i 2 kolica deteline i pene iz buraga izvadjeno. Kostalo me ko svetog petra kajgana, da ne pominjem zajebancije posle toga i oporavak krave.
Taj sto ti je to pricao ili je pijan ili drogiran ili oboje
to da ili slama ili kao ja kukurzovina samo što ja 5 detelinu baliram jer se osuši ko bi pokupio 12kj deteline ručno

cika_jova
17-05-10, 10:43
@ todor
ja sam prosle godine 3.5ha pokupio rucno- naravno pre toga grabuljano, a kad je bila ona propast od susne godine na sve to jos 40 ari koseno rucno i doteravano svaki dan dok nije pao sneg u decembru ":":{ ":":{ {"{":
i uvek mesano sa slamom.
3.5 ha lucerke + 4ha livade i nemogu da docekam nikad novu godinu sa senom, posle ide slama i silaza i koncentrat
jel koristis treber ili rezanac ili nesto takvo pored ove klasicne ishrane?

todor
17-05-10, 11:22
samo silažu jel ima dosta svojih njiva pa mi nije potreban treber

Farmer Bob
17-05-10, 11:28
Ja sam kod jednog ovde video jesenas da je covek doneo 5 detel.u rinfuzu i pomesao malo sa tulajom,malo sa slamom i pogazio(ljudi,ne traktor) i ispalo kao senaza i pojele mu krave samo tako.

cika_jova
17-05-10, 12:11
Koliko vi imate krupne stoke i kako bi otprilike bio obrok letnji - zimski?

Farmer Bob
17-05-10, 12:19
Ja sam mislio da cu ove godine posejati nesto sudanske trave(prvi put),pa bar malo leti da ustedim lucerku,ali nisam posejao.Uglavnom su mi obroci isti i leti i zimi.Kukuruz,stocno brasno,sunc.sacma,stocna so,lucerka a kad ugrabim i presovana kukuruzovina.Ove godine mislim da cu uspeti i livadskog sena da spremim,posto ga ima(ima padavina).Drzim 10etak komada goveda.Za sad.

cika_jova
17-05-10, 13:05
Sejao sam ja sudansku travu pre 3-4 godine, ona ne bi smela da se kosi dok ne poraste oko pola metra valjda ima neku zajebanciju, davao sam je uglavnom uzeleno, mada kazu da moze da se susi i da se balira..
Samo da znas od kad poraste oko metar za vrlo kratko vreme poraste i do 2 pa ako je skupljas rucno vilom :<<> {"{": {"{": ":":{ ":":{
To je dobro za neku parcelu koja ti je blizu stale da ti ustedi seno i najbolji je efekat za uzeleno, ali moras da se preracunas sa povrsinom da ti ne bi prerasla a onda je kao sto rekoh :<<> {"{": {"{": ":":{ ":":{

Zoran0230
17-05-10, 13:20
I ja sam nešto načuo da ne sme da se kosi dok je mala(navodno je otrovna),zato je i ne sejem,jednom sam je vezivao u snopove.Ima li neko informaciju da li je otrovna dok je mala ^-^

todor
17-05-10, 13:25
ja je sejem svake godine i kosim je dok je manja i nikad problema inače presujem je kad je suva i krave je rado jedu

zx
17-05-10, 13:50
I ja sam je sejao ranije i najviše je trošio u zeleno. Presovao sam je nekoliko puta, ali je , čini mi se, bolja zelena. Nije otrovna (pripada familiji kukuruza), a u prvom otkosu je valja pustiti da malo više odraste da bi se bolje zabokorila, ako nije sušno leto može dati i 6-7 otkosa. Ne valja je pustiti da preraste jer nabije celuloze i na nju ne možeš računati kao na osnovu obroka.

cika_jova
17-05-10, 14:00
Sudanska trava
Jednogodisnja vrsta koja se koristi za stocnu hranu u zelenom stanju ili za konzervisanje putem susenja ili siliranja.
U fazi kada se koristi za ishranu obicno sadrzi oko 10% proteina, 25-30 % celuloze i oko 9% mineralnih materija.
U toku vegetacije daje oko 40-60t/ha zelene mase ili do 15t/ha suve materije. Kod nas su priznate dve sorte Srem i Zora.
Posebna osobina sudanske trave je otpornost na susu.
Gajenje sudanske trave kod nas treba praktikovati samo kada se seje kao postrni usev.
Treba je sejati na medjurednom rastojanju 20cm pri cemu norma semena iznosi 35-40kg/ha. Dubina setve 2-3cm.

Iz knjige : Krmno bilje na oranicama
Autori : Milorad Stosic, Dragi Lazarevic

miladinovic
17-05-10, 14:41
I ja sam nešto načuo da ne sme da se kosi dok je mala(navodno je otrovna),zato je i ne sejem,jednom sam je vezivao u snopove.Ima li neko informaciju da li je otrovna dok je mala ^-^

Otrovna je sigurno u prvom otkusu nikako ispod 80 cm je ne davati stoci ,u drugom tek kad predje 50 cm a kasnije moze i da je pasu kad malo odraste,inace sejem je vec 10 god i prezadovoljan sam,dajem je i na zeleno i susim kad preostane,prosle god sam je susio kad je bila visoka 2,5 m.tazi dosta djubreta i to je to.
ove god zbog vremena jos nije posejana,cim grane sunce to je prioritet.inace semena ide 5kg na 10 ari

cika_jova
17-05-10, 15:07
Kako je djubris, kad i koje kolicine?

Zoran0230
17-05-10, 22:39
E sad popo budi čovek,jedni kažu otrovna je,drugi nije-šta je prava istina

cika_jova
18-05-10, 09:30
http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1733.post

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/krmni-sirak.pdf

Sirak je krmna biljka koja se sije od kraja travnja do sredine srpnja, inače vrlo
pogodna kao naknadni ili postrni usjev. Neke sorte životinje slabije jedu zbog
dlakavosti, sadržaja saponina i gorkih tvari. Otrovanja su moguća zbog cijanogenih
glikozida, a očituju se simptomima oštećenja središnjega živčanoga sustava i
blokadom dišnoga sustava. Nepovoljan učinak spomenutih antinutritivnih tvari u
sirku može se izbjeći ako se nakon košnje sirak podvrgne provenjavanju. Prinosi
zelene mase izuzetno su veliki (do 50 t/ha), a moguće su tri košnje godišnje. Sirak se
može silirati sam ili u kombinaciji s kukuruzom ili suncokretom. Napasivanje se ne
koristi.

Matija Domaćinović, Zvonko Antunović, Pero Mijić,
Marcela Šperanda, Davor Kralik, Mislav Đidara, Krunoslav Zmaić
Osječko-baranjska
Proizvodnja mlijeka
sveučilišni priručnik

CAR
24-05-10, 12:45
Sad me zvao kolega i pitao da postavim temu na forum umijesto njega ok,

Citiram:scim se moze povecati udio proteina u mlijeku i suhe tvari ja vise neznam sta cu?Znam da melje zitarice i dava kravama,pusta ih na ispasu,docekuje ih livadsko sijeno u jaslama kad dodju ali fali suhe tvari i proteina jako puno.Da pravi org.koncentrat po recepturi to je jako skupo pa melje kukuruz,tritikal,jecam,zob,raz itd.

cika_jova
25-05-10, 17:34
treba soje 10kg na 100kg zobi, i ne boj se

zx
25-05-10, 23:29
Daj težinu krave, litražu i analizu mleka i raspoloživa hraniva pa ću ti izbalansirati obrok.

daniel c
25-05-10, 23:57
kako balansirati obrok da ne dolazi do ketoze svi veterinari kazu da je ketoza posledica neizbalansiranog obroka a niko nezna kako balansirati pa ako noko zna kako nek malo pojasni ^-^

cika_jova
26-05-10, 07:03
ketoza predstavlja oboljenje kada dolazi do opadanja sadrzaja glukoze u krvi, naglog gubljenja telesne mase i opadanja mlecnosti. Obicno se javlja 10-30 dana posle telenja.
ako povecane potrebe krava u hranljivim materijama nakon teljenja nisu podmirene u pravilno izbalansiranom i sastavljenom obroku, krave tada koriste svoje sopstvene masti da bi nadoknadile nedostatak energije.
ako se koriscenje sopstvenih masti odvija suvise brzo, jetra ne uspeva da do kraja transformise masti, nego se one gomilaju u jetri i dolazi do razvoja simptoma ketoze kada se ketonska tela gomilaju u krvi, a zatim u mokraci i mleku.
prvi znaci oboljenja mogu se zapaziti desetak dana nakon teljenja - krave gube apetit, prvo odbijaju koncentrat, pa seno, naglo mrsave, pada proizvodnja mleka i iz nosa im se oseca na aceton.

balansiranje ukratko :
mora se znati telesna masa grla i dnevna proizvodnja mleka - odnosno da li je krava u muzi, visokosteona ili zasusena
2-4% telesne mase je potreba u suvoj materiji, a odnos kabastog i koncentrovanog dela obroka otprilike 70:30
to ti je grubo, postoje tablice za svako hranivo, potrebe i td, sto zavisi od one vrste hrane koju imas da im das - nju i kombinujes u odredjenom odnosu

miladinovic
26-05-10, 08:22
Kako je djubris, kad i koje kolicine?

Sajnjak pre oranja,posto se seje kasno,najbolje je uzorati pocetkom aprila,onda nema potrebe za borbu protiv korova,ona ih ugusi sve lepo.
stajnjaka stavim bikvalno da se zemlja crni,sto vise to bolje,posle svakog kosenja bacam KAN u kolicini od 150 kg po hektaru

zx
26-05-10, 14:42
Ja već rekoh, a i čika_jova, objavi podatke o kravi, proizvodnji i hranivima (koje imaš i koje kupuješ) pa ću ti napraviti najjeftiniji potpuni obrok.

Golub
26-05-10, 18:41
zx Jel će da napišeš i meni ako dam podatke ili nećeš.

Zoran Kostović
26-05-10, 19:01
Hoće. Mi iz Šumadije brzo zaboravljamo i još brže opraštamo. Šalim se malo... >:({

Golub
26-05-10, 21:45
Ja ga zvao na po jedno pivce on tražio dve i čovek se naljutio pa da vidim dal mu je prošlo. >:({

daniel c
26-05-10, 22:03
8)hvala čika jovi na podacima o ketozi , dali to znači da treba poboljšati energetski sastav koncentrata recimo suncokretovom sačmom ili sojom i dali će se povećati i svarlive masti ^-^

cika_jova
26-05-10, 22:44
- Ketoza se javlja u slucajevima kada unos energije ne odgovara trenutacnim potrebama životinje.
Najcešce se javlja u razdoblju od nekoliko dana do šest tjedana nakon teljenja i to kod visokoproizvodnih
životinja. Glavni uzrok nastanka je nemogucnost životinja da konzumiraju dovoljno hrane jer maksimalan
unos hrane kasni za maksimalnom proizvodnjom mlijeka. Pogodovni cimbenik je specifican
metabolizam preživara kojima je glavni izvor glukoze iz hrane propionska kiselina i u manjoj mjeri bjelan-
cevine te dio ugljikohidrata koji se ne razgradi u buragu.
Ketoza može nastati i sekundarno iz bilo kojeg drugog razloga koji dovodi do smanjenja apetita
životinje. Krave koje boluju od ketoze su u negativnoj energetskoj bilanci pa mobiliziraju rezerve u obliku
masnog tkiva iz kojeg zbog nedostatka glukoze nastaju ketonska tijela. Normalna razina ketonskih
tijela u krvi je ispod 10mg/dl (Schultz i sur. 1988.), a vec blažim porastom životinje ulaze u subklinicku
ketozu. Pri tom obliku bolesti dolazi do pada mlijecnosti u ranoj laktaciji (Paavo i sur. 1993.).
U ketozi je znacajna promjena i smanjenje razine glukoze u krvi koja normalno iznosi oko 50mg/dl.
Najbolji nacin lijecenja je intravenozna primjena glukoze i dodavanje propilen glikola ili natrij
propionata u obrok (Van Soest 1994. i Grummer i sur.1994.). Uz to, povoljan ucinak ima primjena
niacina i vitamina B12 (Ishler i sur. 1998.). Hranidba energetski bogatim krmivima uz dodatak propionske
kiseline na kraju suhostaja može smanjiti mobilizaciju masnog tkiva i time sprijeciti subklinicku ketozu
(Mandebvu i sur. 2003.). Preventiva koja bi potpuno iskljucila bolest ne postoji, ali postoji niz pravila koja
mogu znatno smanjiti ucestalost kao i težinu bolesti ako do nje dodje. Obrok tijekom suhostaja je kljucan
za uspješnu laktaciju. Jednako treba izbjegavati predobru kondiciju životinja koja može dovesti do smanjenog
unosa hrane u ranoj laktaciji kao i lošu kondiciju koja nece osigurati dovoljne energetske
zalihe. Obrok mora sadržavati dovoljne kolicine vlaknine i biti ukusan kako bi se održao maksimalan
unos hrane i poželjna kolicina mlijecne masti. Uz to, mora sadržavati i sve ostale potrebne tvari po
preporukama, a bilo koje promjene u obroku moraju biti postupne kroz najmanje 10 do 14 dana (Hill i
Andrews 2000.). U stadima s velikom ucestalošcu ketoze kao i kod svih visokoproizvodnih stada treba
provoditi redovitu kontrolu ketonskih tijela, a u samom stadu treba provoditi odabir prema kakvoci i
apetitu mlijecne krave.
- Svako stanje koje dovodi kravu u negativnu energetsku bilancu dovodi i do mobilizacije masnog
tkiva i posljedicnog porasta slobodnih masnih kiselina u krvi. Kod porasta masnih kiselina u krvi
jetra povecava kolicinu koju uzima i dolazi do odlaganja masti (masna jetra). Najveci rizik postoji
kod životinja koje su imale ketozu i produženi suhostaj. Sindrom najcešce nastaje kad je životinja
hranjena energetski prebogatom hranom tijekom suhostaja (Hill i Andrews, 2000.). Simptomi bolesti
su slicni kao kod ketoze: depresije i opce slabosti.
Mobilizaciju masti je moguce ograniciti pravilnom hranidbom koja ce minimalizirati mogucnost nastanka
negativne energetske bilance. Nastanak omašcenja jetre može se prevenirati promatranjem
kondicije krava tijekom kasne laktacije i suhostaja.
Krave ne smiju biti u predobroj ili lošoj kondiciji odnosno, treba paziti da ne gube ili ne dobivaju
više od pola kondicijske ocjene tijekom suhostaja.

CAR
26-05-10, 22:56
zx
Ako se namene odnosilo ovako glasi "specifikacija"tezina krave cca 550-600kg simentalke,17-20 litara na dvije muznje.Steone 2-4 mijeseca,od krmiva ima kao sta sam naveo u gornjem postu i to melje i mijesa koliko dava to nisam pitao.Krave idu redovno na ispasu na velikom prostoru koji je ogradjen el.pastirom pasu tvrdu travu rijetko mekotu.Evo ovako ispred sebe imam listu i pise:kvaliteta mlijeka 1 mm 4,45,% 2 bijelancevine3,4% ,3 s.t.b.m.8,05%, 4 br.s.s. 1.806.000, 5 br.m.o. 21.000 nadam se da ce mu netko pomoci jer je covijek poludio vec ne on nego mnogi kao sto sam nekad davno rekao.

cika_jova
26-05-10, 22:58
jel on to ima 1.800.000 somatskih celija ^-^

CAR
26-05-10, 23:00
kako pise na papiru koji je ispred mene tako je

cika_jova
26-05-10, 23:06
ili ga razbijaju mastitisi ili ima starije krave ^-^

CAR
26-05-10, 23:14
Poznam covijeka odlicno cak smo kucni prijatelji,covijek i zena zaista paze stoku koliko im mogucnost dozvoljava,krave muzu sa muzilicom koju prepiraju u nekim (praskovima da kazem jer neznam kako se zove to sredstvo) pa poslje muznje naticu neki kurac na vrhove sisa pozuti pola sise neznam ni kako se to zove ali nebitno.Krave su mu od spurice do 6 teoca kako koja sad koju muze koja doji tele nemam pojma znam da ima i dvoje teoca.E sam mastitis nemam pojma mozda je to uzrok ja se inace slabo razumijem u to mljekarstvo.Znam da cesto mlijeko"na pistolju"pokazuje kiselost ili nekakvu krupicavost koliko sam ga uspio razumijeti.Sad analiza mlijeka ubi boze.

cika_jova
26-05-10, 23:23
on ima dobru hemiju mleka - masnoca i proteini, al mu cenu kvare somatske celije, cak je i broj bakterija 21.000 extra klasa
to sto mu na pistolju pokazuje grumuljice to je do hladjenja mleka, vecernje mleko se ne ohladi kako treba i ujutru pokazuje kiselost na pistolju
visok nivo somatskih celija je posledica ili starijih grla, sto je prirodno jer broj somatskih celija se povecava sa staroscu zivotinje ili mastitis

CAR
26-05-10, 23:42
iz krave za 15 minuta na pistolji pokazuje te kako ti kazes gromuljice,zasto?

prof. dr. Seljak
30-05-10, 22:35
To je posledica subkliničkih mastitisa, i broj somatskih ćelija potkrepljuje ovu tezu.Da je u pitanju klinički, akutni mastitis broj somatskih ćelija po mililitru bi bio veći!međutim neka hraniva kao što su silaža, kisele trave mogu promeniti nativnu kiselost mleka pa i zbog toga mleko može koagulisati pri alkoholnoj probi, ali ovo je znatno ređe tako da će biti pre subklinički mastitis. Neka uradi predmuznu probu ili mastitis test, pa će biti siguran! :D

grunt
31-05-10, 11:13
Imam 4 muzne krave sve su mlade 2-3 tele crveni holstajn,i 6 junica koje su osemenjene u zadnjih par meseci.Interesuje me sta od vitamina i premiksa davati muznim kravama zbog mlecnosti,kvaliteta mleka itd?I da se sa tim uklopim u cenu mleka koja je jadna kao sto znamo >:D

cika_jova
31-05-10, 11:24
kazi sta jedu

grunt
31-05-10, 11:48
Obrok je prekrupa,kukuruz,stocna kreda,stocni kvasac,suncukretova sacma,stocno brasno,so.Kabasta hrana detelina ,seno,i seno graorice.

cika_jova
31-05-10, 11:56
ne treba ti nista, sa takovim spektrom si pokriven extra

zx
31-05-10, 13:08
Za Cara
Moraće tvoj kolega ida kupi nešto (proteine,minerale, vitamine)
ispaša 20 kg, seno liv. 5 kg, kukuruz, zob, tritikale, ječam po 2 kg
U ovom obroku ima dovoljno energije, sirovih vlakana i magnezijuma, sve ostalo je u nedostatku.
Pošalji mi cene sojine i sunc. sačme, premiksa i super koncentrata (dopunska smeša)

Pošalji i ti Golube i ko god još hoće

CAR
02-06-10, 22:03
Zx
Totalno neisplativo bi bilo jer kod nas trenutno cijena sojine sacme eskudrirane je 150kn 25kg a to je 150kn=cca 21 euro.Suncokret je jeftiniji ali ne puno tako da od toga nema nista a litra mlijeka trenutno 2kn kn euro 7.3.

cika_jova
02-06-10, 22:53
zx
ne mozes u praksi sastavljati obrok kao sto ti je to bio zadatak na faxu, ako koristis tablice iz stocarstva upravo zbog faktora koji se tu ne uzima u obzir, a to je ::novac::
da bi uspesno resio problem ishrane goveda sa prakticne strane moras u kalkulaciju da ubacis i cenu mleka
ako ubacis cenu mleka i cenu komponenti puko si
jer ti ako radis proracun za ciljanu litrazu ti je dobijas tako sto na osnovu proizvodnje koja se dobija koriscenjem kabastih hraniva dodajes proizvodnju na osnovu koncentrata, e tu je sex zato sto ti tu upada faktor ::novac:: jer niko nema sve komponente kod kuce i mora da ih kupuje

zx
03-06-10, 09:13
Nisu tablice sa stočarstva već softversko rešenje balansa gde unosim proizvodne osobine grla, raspoloživa hraniva i cene istih i cenu mleka, pa tako dobijem najjeftiniji potpuni obrok i novčanu razliku hrana-mleko. Naravno, treba dodati i druge troškove; manipulacija, rad, amortizacija... a kao što ti reče (i ja se slažem) to nije uvek isplativo. Mada bez obzira na sve, krava mora da zadovolji svoje hranljive potrebe na granici održivosti, a povećanje proizvodnje i kalkulacija isplativosti dolaze tek posle.
( Nisam ing. stoč. i već 4 god. živim isključivo od poljoprivrede).

Golub
03-06-10, 09:22
Pošalji i ti Golube

Simentalac: Hranim sa:

- težina oko 700 kg - suva lucerka koliko hoće
- dnevna litraža od 25 do 27 litra - jarma dnevno 8kg - 70%kukuruz 30%tritikale
- trenutno nije steona - kostanvit(zemunski) 3kašike dnevno
- dajem mesečno po 10kubika AD3E vitamin

cika_jova
03-06-10, 09:42
>:({

ja sam sam napravio program koji mi je sve to radio dok mi nisu deca s*ebala kompjuter, sad nikako da se resim da ga ponovo napravim..

sustina bi bila sledeca:

u odnosu na skolsko resavanje problema ishrane sve mora da se istumba, ali po meni resenje problema ishrane bi bilo ovako

mora se znati koji broj grla i koje kategorije ce se drzati u toku godine da bi onda moglo da se preracuna koja im je kolicina pre svega kabaste hrane potrebna i na to dodati 10%, zbog rastura, budjanja i sl

svako od nas zna koje prinose odprilike ima po ha tako da se dobije povrsina u ha

a sto se tice koncentrovanog dela znamo svi sta smo gde posejali i isto od prilike prinose
za dobijanje smese od 16 ili 18 ili 20% proteina neophodno je dodati sojinu ili suncokretovu sacmu - najbolje oboje- i mora ici neki mineralni dodatak

to svi znaju nisam ja sad izmislio toplu vodu

taj se problem mora resavati kroz duzi vremenski period kroz organizaciju proizvodnje hrane, a kupovina da se vrsi kad je cena za to najpovoljnija kupovinom na veliko

i ja sam sad opet otisao u teoriju

najprakticnije:
sta imas to dajes i gledas da izbalansiras sa nekim minimalnim ulaganjem vodeci racuna o cenama, al da organizam grla normalno funkcionise, jer ako pocnu da se na sve jos dodaju veterinarski troskovi ode mast u propast

zx
03-06-10, 22:36
Pozdrav Golube. Evo predloga, i molio bih ostale da prokomentarišu.

tel. težina 700 kg, mlečnost 27 l, mm 4,2% prot. 3,20%

lucerka-seno 15 kg; liv. seno 5 kg; kukuruz 4 kg; tritikale 2 kg; premiks 0,250 kg; st. so 0,040
cena obroka oko 285 din.

Reče da lucerku jede po volji pa sam uzeo da je to, recimo 20 kg i u tom slučaju se javlja veliki višak proteina (dovoljno za 39 l mleka) pa sam je sveo na 15 kg i dodao 5 kg liv. sena koje je popravilo fosfor koji je bio u nedostatku, a time se i regulisao odnos Ca:P. Ako imaš neku drugačiju kombinaciju pošalji, u bazi imam 249 hraniva različitih vrsta i kvaliteta (možeš da naglasiš da li je prvi ili dalji otkos sena, stepen zrelosti,...).Stavio sam ti premiks (izaberi proizvođača sam) umesto koštanog brašna jer je kompletnijeg sastava, a cena je približna.

@ cika_jova
Za program bih ti rado izašao u susret, ali ne mogu da ga kopiram, a nije mi problem da uradim proračune, pa izvoli. Naravno i svi ostali kome treba.
Delim tvoje mišljenje u potpunosti, samo bih dodao da ko se bavi govedima (i mleko i tov) silaža treba da bude osnova i tokom cele godine.

zx
04-06-10, 01:51
Za Zeku
Poslao si mi na pp ,a nadam se da ti ne smeta preko foruma da bi i drugi videli primere pa da komentarišemo svi >:({

Pošto mi nisi opisao grla, uzeo sam u obzir sledeće i nije problem ako je drugačije- uradiću ti ponovo, samo javi ako ima promena.

t.m. 650 kg; mleko 25l; mm 4,2%; prot. 3,2%
sastav koncentrata:
-lucerka 10kg; liv. seno 5 kg; 15% st. brašno; 15% sunc. sačma; 67% kukuruz; 3% premiks;
-koncentrat 8kg

Kao kod Goluba umanjio sam lucerku i dodao seno iz istog razloga i dodaj oko 30 g soli. Koncentrat ima 12,88% proteina i dobar je s tim što uvek bi trebalo da izvor proteina bude sačma soje, suncokreta i po mogućstvu uljane repice (koja nije uvek dostupna), a i cene diktiraju oko čega smo svi složni.

Ovo su osnovne potrebe! Kao što cika_jova kaže, svaka štala i svaka krava je za sebe. Kad nahranite krave po bilo kojoj preporuci i tablici pa se posle 1-2 sata vratite u štalu (kada je normalan ambijent), 80% > krava treba da leži i preživa, ako ne, nešto fali.

cika_jova
04-06-10, 09:09
Bravo momci ovo je prava stvar i za nas za medjusobne konsultacije, a i za druge sto citaju ovu temu..

Probacu da ponovo uradim program, nisam valjda tolko izlapeo..
to vam ostajem duzan..

Ja silaze imam za jos par dana, slazem se da silaza treba da bude osnova jer je najjeftinija hrana, i bilo bi dobro da ako neko koristi inokulante da svoj stav i misljenje o tome...

Isto tako i o kolicinama koje se daju sto se tice silaze isto tako..

"" Kao kod Goluba umanjio sam lucerku i dodao seno iz istog razloga i dodaj oko 30 g soli. Koncentrat ima 12,88% proteina i dobar je s tim što uvek bi trebalo da izvor proteina bude sačma soje, suncokreta i po mogućstvu uljane repice (koja nije uvek dostupna), a i cene diktiraju oko čega smo svi složni."

Upravo tako visak kalcijuma ce se prvo odraziti na papke, sa soli treba pazljivo, zbog proliva, visak proteina se takodje odrazava na balezi, ona posle dolazi nekako penasta i redja..

Izvor proteina treba da bude u sacmi soje i suncokreta to utice i na kvalitet i kolicinu mleka i na popravljanje kondicije krave..

koncentrat treba za vece kolicine mleka da bude oko 18% proteina, sto nas opet vraca na upotrebu uljanih sacmi..

zx
04-06-10, 09:49
Napred ljudi. Imam još varijanti koje sam izvodio u svojoj štali koje su skuplje po direktnom ulazu, ali na obračunu laktacije i te kako se isplati. O tome večeras oko 21 h.

prof. dr. Seljak
04-06-10, 19:58
Za cika_jovu:
Što se tiče inokulanata,učestvovao sam u ogledu koji smo sproveli na farmama PKB-a, i došli do zaključaka da ako se se silaža celle biljke kukuruza odradi valjano(voštana zrelost,anaerobnost (sabijenost)) ekonomski nije opravdano dodavatri inokulante u ovu vrstu silaže, znači ne postiže se poboljšanje kvaliteta silaže koje oprvdava sredstva uložena u inokulant. E sad sa silažom trava,pogotovu leguminoza i sa senažom to je druga priča, mada ključ je u sabijenosti ili eventualnom dodatku nekog ugljenohidratnog koncentrovanog hraniva! Mada se često koriste i ne škode, znači da koriste! :lol: Ali može i bez njih!

zeko
04-06-10, 20:35
zx
hvala za proračun i za savete liv.seno nemam čim to mogu zameniti
još me interesuje koji premiks ti koristiš i šta misliš o standard crvenom od stoposto

cika_jova
04-06-10, 20:54
prof dr seljak

ma sto se tice te svrhe inokulanata u poboljsanom previranju i povecanju kvaliteta silaze tu se sa tobom slazem 100%, ali me interesuje u slucaju produzenog davanja kukuruzne silaze u toku letnjih meseci, uticaj povisenih temperatura na pojavu naknadnog vrenja i odrzanja kvaliteta silaze - kakvo je vase iskustvo sa tim ?

prof. dr. Seljak
04-06-10, 21:18
Pazite, naknadna fermentacija se javlja povećane vlažnosti silaže, tj siliranjem u mlečnoj fazi ili kod nas lud običaj dodavanja vode u siliranu masu pri sabijanju! Tada nema spasa od buterne fermentacije! Drugi slučajh je kad se pH silaže ne spusti ispod 5,tad gotovo redovno dolazi do naknadne fermentacije! Možda u drugom slučaju bi upotreba inokulanata malol poboljšala stvar, ali ne bi sprečila to! Što se tiče održivosti silaže u ovim mesecima samo dve stvari ispoštovati i nema ama baš nikakvih problema, što je velika količina silaže po silo trenču to je bolji kvalitet i bolje se čuva a drugi je pravilno izuzimanje, znači bez bunarenja, čupanja,već ravno odsecanje. Kod manjih proizvođača odličan posao radi dobro naoštrena motika ili nož za seno, ko ga ima! Ovo znam iz naučnog ugla a i probao sam praktično! Tako jednostavno a extra radi posao!

cika_jova
04-06-10, 21:48
i opet proracun koliko grla, koliko mogu da pojedu odnos debljine silaze, duzine i sirine rova - to je interesantno za one koji do sada nisu pravili silazu, problem prostora - bolje tanji sloj i duzi nego deblji - zbog ravnomernog izuzimanja

zx
04-06-10, 22:58
@ Zeko, možeš 5 kg slame i da povećaš lucerku za 2-3 kg. Zaboravio sam da ti kažem za ječam- dobar je. Ja ga koristim (1/3 ječam,2/3 kukuruz), mada zadnje vreme često čujem preporuke da u smeši žitarica kukuruz ne prelazi više od 2kg dnevno po grlu, a ostalo da čine strne žitarice (svarljiviji su i kvalitetniji ugljeni hidrati). Zasejao sam i ovas za ovu godinu. Što se tiče standard crvenog moje iskustvo je bilo loše, ali to je iz 2006. , do sada su ga valjda unapredili. Posle toga ga više nisam ni kupio ni preporučio (u to vreme sam radio za njih komercijalu!!!). Zadnjih godina koristim panto kr-60 ili milkivit tmr 800 i ok su.

@ cika_jova pogledaj na "Kukuruzna silaža" i "Pokrivanje silaže" , čini mi se februar. Ima korisnih komentara i iskustava da se ne ponavljam. Mislim da tamo nije pomenuto planiranje količine, a to je 8 tona po uslovnom grlu (500 kg telesne mase) za celu godinu. Ja prolazim i sa 7 t. Sve ostalo smo prilično detaljno razradili.

zeko
05-06-10, 00:14
zx
kad kažeš a si imao loše iskustvo sa standard crvenim na šta konkretno misliš
što se tiče panto kr 60 koliko njega ide i dali se dodaje kreda dfk so i koliko isto i za milkavit

zx
06-06-10, 09:14
Sa standard crvenim mi je bilo opalo mleko za oko 10%. kr-60 dajem 2% (150-200 g dnevno po kravi- zavisno od muže)

mirko_markovic67
06-06-10, 23:13
Ja moje krave pustim na pašu od maja do novembra, nemogu da se bakćem s proteinima, premiksimai ostalim dodacima. samo im dajem još ječmenu jarmu, so i ponekad kostanvit. Tako da je računica prosta troškovi ishrane niski, pa ono što dobijem je čisto. http://i48.tinypic.com/n18h1g.jpg

Zoran Kostović
17-07-10, 15:53
@mirko_markovic67
Imas li problema sa muvama, obadima i ostalom gamadi koja napada grla na otvorenom?
Da li je pocela zetva kod tebe?

miladinovic
12-08-10, 07:14
Sudanska sejana pocetkom juna(niej moglo pre zbog vrem uslova),kosena pre 7 dana,visina joj je bila od 2 do 2,5 m,veci deo je bio polegao pa je kosenje bilo muka
http://i38.tinypic.com/ayvdxe.jpg
http://i37.tinypic.com/34jeoia.jpg

cika_jova
12-08-10, 09:15
i ja sam imao isti slucaj pre neku godinu, ako mislis da je tovaris rucno - vilom, a ne da baliras, onda prvo popij po kila rakije inace ces da popizdis extra, jer je to posao ":":{

miladinovic
12-08-10, 09:58
ma navikao sam vec,10 godina iskustva i muka:),svakako je tesko i u bali i rucno

Zoran0230
12-08-10, 21:03
što je pustiš toliko da izraste ^-^

zzivica
17-10-10, 21:57
ja sam ove godine skinuo 2000 kg soje sa 1 ha koja nemora termicki da se obradjuje pa je dajem kravama kod nas je 6000 din=100kg a to mi je nemoguce za taj sport kojim se bavim,celog zivota radim sa kravama i stalno se razmisljam koliko se samo vremena potrosi za odrzavanje zdravlja i koliko hrane pojedu nemam racuna da ih hranim ali selo nije selo bez krava i svinja.

cika_jova
20-10-10, 07:55
ciji koncentrat koristite u ishrani krava i koliko ga placate i uslovi placanja - odlozeno ili avansno?

todor
20-10-10, 08:05
ja sam ove godine skinuo 2000 kg soje sa 1 ha koja nemora termicki da se obradjuje pa je dajem kravama kod nas je 6000 din=100kg a to mi je nemoguce za taj sport kojim se bavim,celog zivota radim sa kravama i stalno se razmisljam koliko se samo vremena potrosi za odrzavanje zdravlja i koliko hrane pojedu nemam racuna da ih hranim ali selo nije selo bez krava i svinja.
koju sortu si sejao da nije lana ili laura

grunt
08-12-10, 17:22
Imam problem sa junicom steona 7meseci,prestala da jede obrok i detelinu tesko ustaje i kaslje,dali je neko imao junicu sa ovakvim simptomima?

Zoran Kostović
08-12-10, 18:10
Šta kažu veterinari ako si ih kontaktirao?
Meni takvi simptomi ne deluju baš bezazleno. Kada je sve to počelo?

grunt
08-12-10, 18:37
Bio je veterinar bas sad dao injekcije i docice ujutru da izmeri temperaturu,kaze da je neki virus,temperatura je povisena.Bio sam na odmoru u Vrnjackoj Banji pre desetak dana,prolazio sam kroz Stubal i obisao sve manastire odusevio sam se divan kraj. >:D

Lala iz Banata
08-12-10, 19:08
Imam problem sa junicom steona 7meseci,prestala da jede obrok i detelinu tesko ustaje i kaslje,dali je neko imao junicu sa ovakvim simptomima?

Dajte vi njoj odmah infuziju, kalcijum + glukoza.

Zoran Kostović
08-12-10, 21:01
@grunt
Zašto nisi svratio kod mene? Kuća mi je 100-tinak metara od glavnog puta. Mogao si da pitaš, uglavnom me svi poznaju. Od manastira Sv. Petke sam udaljen oko jedan kilometar. Mogu ti reći da sam malo i ljut. >:D
Odoh u :){{.
Izveštavaj o toku lečenja.

ivanm
08-12-10, 21:59
ciji koncentrat koristite u ishrani krava i koliko ga placate i uslovi placanja - odlozeno ili avansno?

Gazda Jovo, ja koristim AGROMIL iz Pojata, 40 kg=1269 din u maloprodaji, i mogu ti reći da je ODLIČAN. Jeste da nije granuliran, ali čak ni sa ''čuvenim'' GEBI-jem nisam imao utrošak od samo 350gr za 1 litar mleka. Šta više sad ga mešam po pola sa kukuruzum (koji imam-da pojeftinim troškove) i opšte nisu smanjile mleko ! Više sam nego zadovoljan, a što se tiče cene, verovatno može biti povoljnije ako bih uzimao u vele prodaji.

cika_jova
08-12-10, 22:08
@ grunt
jel preziva?
da li jede zob kad joj das?
kolika je temperatura?
od kad je u takvom stanju?

grunt
09-12-10, 17:45
Imala je temperaturu 41,5 veterinar dao neke injekcije sinoc i jutros ponovo danas je temperatura pala i pocela je da jede normalno,kaze moguce da je neki virus ili neka bakterija e sad to su reci veterinara ^-^

ivanm
09-12-10, 18:13
Da je virus ne bi joj tako brzo pala temperatura i počela da jede. Najbitnije da je počela da jede. Pitaj vet. da li daje antibiotike (!!), a ako daje, obavezno kravi u prekrup (koncentrat) dodaj po 2 kesice suvog kvasca na obrok. Ako nemaš njega, može i onaj u kockama (svež) - time će pre da se povrati u normalu i da povrati mikrofloru koju ubija mikroflloru u buragu !!

cika_jova
09-12-10, 23:20
grunt jel ima proliv?

grunt
13-12-10, 17:06
Sa kravom je sve ok hvala bogu pocela da jede normalno i lagano ustaje ne moram da je dizem odnosno teram da ustane,proliv nije imala. >:D

isidor
13-12-10, 17:09
Jeli neko hrani goveda sa mlatom ,iz pivare sldare

mixi
19-12-10, 01:10
Da li neko od vas pravi senazu i ako pravi neka mi kaze kakva je. Da li je bolja od suve deteline. >:D

jaksic
25-12-10, 13:19
Na ovim linkovima ima nešto od tih stvari - dve brošure o ishrani itelesnoj kondiciji i dve sa nekim osnovnim kombinatorikama. To su dokumenti koji su uspešno obezbedili dizanje mlečnosti na teritoriji Sokobanje, Aleksinca i Niša i do 40 litara mleka. Sajt je deo projekta unapređenja stočarstva na ovim prostorimai - u eksperimentalnoj je fazi i nije popunjen do kraja, ali ima neke korisne stvari. Naći ćete i za sebe nešto sigurno.

http://www.avm.rs/proj_ml_unapr.htm

http://www.avm.rs/dokumenti/Ishrana%20i%20balansiranje%20obroka-%20brosura.pdf
http://www.avm.rs/dokumenti/Telesna%20kondicija%20krava_PRC.pdf

http://www.avm.rs/dokumenti/Primeri%20obroka.pdf
http://www.avm.rs/dokumenti/Obroci%20K-L%20silaza.pdf

cika_jova
25-12-10, 18:53
jaksic

a za tebe jedan vrlo koristan link http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.3570;topicseen

i na njemu ces naci za sebe nesto sigurno >:D

milanmozgovo
05-01-11, 22:56
ovako muzem je 3 puta danas nije dala vise od 6 litra.ima je 600 kila jede zob detelinu seno .vime nije crvno normalno.kako vi izgleda??

cika_jova
05-01-11, 22:58
kao bikulja :lol: , mala sala nemoj da se ljutis
jel tvrdo vime na dodir, jel oteklo ?

Milan klik
27-01-11, 21:31
Dali neko od vas ima iskustva sa korišćenjem ne preradjenog suncokreta u spravljanju koncentrata za krave,ja sam probao pošto mi je to bila jeftinija varijanta,zapravo sam ga šproizveo na svojim njivama.Koristim ga tako što stavljam 35% kukuruza u zrnu,10% stnih žita,15%suncokreta,10%stočnog br. i 5% soje nepreradjene.

mims
29-01-11, 14:44
Ajde se ti lepo predstavi u odgovarajućoj temi pa ćeš i dobiti odgovor. >:({

zicko
27-02-11, 10:41
da li neko zna kolika je cena pivskog(pivarskog) trebera

ivanm
27-02-11, 12:46
Zicko,
ti pitas na forumu a pivara ti u dvoristu ^-^ (mislim jagodinska)....

zicko
27-02-11, 17:08
ivanm,tacno je to da mi je pivara u dvoristu ali kupiti kamion trebera od nje je ravan dobijanju sedmice na lotou,smesno,zalosno ali istinito,iskreno zadnju turu sto sam od njih kupio bila je pre oko dve godine i od tad bukvalno vise ni sam ni pokusavao cuo sam da je jedan moj rodjak pokusavao da uzme za sebe,zavitlavaliga sa jednog na drugi broj telefona skoro mesec dana da bi mu na kraju rekli da nije bio ni na spisku za dobijanje,strasno ::lose::

kifler
27-02-11, 20:25
Broj telefona od ilije on vozi treber 0642808665

draganbilli
21-03-11, 21:19
Imali iko iskustva sa protomilkom sano program za ishranu muznih krava?kod mene sojina sacma 1,10km a protomilk 1,20km

cika_jova
21-03-11, 21:53
jel koristi neko koncentrat za muzare, ako koristi koji i koja mu je cena ?

Milan Stevancevic
22-03-11, 19:45
koristim ja panto,dajem 2 kg na obrok i nesto mekinja i prosecna mlecost mi je 7,500 l u laktaciji.......... :D

Pročitajte prvo pravila ovog foruma. Imate i temu za predstavljanje:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Z.K.

goranpejcic
22-03-11, 23:24
...draganbilli- ja sam skoro uzeo Protamilk complete, to je neka novija formula,i sano predstavnik kaze da nju sad uzimaju. Cena je bila 66 din (0,64e).
...oseti se razlika, samo je postepeno uvodi u smesu, ima karbamid.
...uglavnom sam zadovoljan Sano proizvodima.

milan 87
23-04-11, 23:05
danas mi jedan covek reko da treba dati kravi prvo detelinu pa onda zob da bi to posle bolje svarila dali je to tacno??

cika_jova
23-04-11, 23:11
bolje je tako kabasto pa koncentrovano

todor
24-04-11, 05:29
...draganbilli- ja sam skoro uzeo Protamilk complete, to je neka novija formula,i sano predstavnik kaze da nju sad uzimaju. Cena je bila 66 din (0,64e).
...oseti se razlika, samo je postepeno uvodi u smesu, ima karbamid.
...uglavnom sam zadovoljan Sano proizvodima.isto to sam i ja govorio pa kad sam napokon skontao da nijedna krava nije steona onda sam prešao na šauman premiks i hvala bogu za vrlo kratko vreme su sve ostale steone jeste da je on 5400din 30kg ali ga ide 1% što me izadje još i jeftinije

draganbilli
24-04-11, 09:23
isto to sam i ja govorio pa kad sam napokon skontao da nijedna krava nije steona onda sam prešao na šauman premiks i hvala bogu za vrlo kratko vreme su sve ostale steone jeste da je on 5400din 30kg ali ga ide 1% što me izadje još i jeftinije

Slazem se s vama da je sauman daleko ispred svih, ja sam ga koristio izvandredni rezultati i u mljekarstvu i u tovu junadi!ali 1mi prodali 6 mjeseci prosao rok upotrebe ja im vratio ona u apoteci mi rekla da za mene vise nema saumana,jbg kad nam trgovci i uvoznici kroje kapu

nju-viliđ
14-06-11, 10:05
Sto bolje zasijati za krave koju zitaricu. Jecam ili psenicu? i zasto? ili cak mozda tritikale

pocerina
14-06-11, 15:08
JA ubacujem i tritikale i psenicu, zavisi kako sta kada imam

cika_jova
14-06-11, 18:11
tritikale ide u skoro sve koncentrate zbog hranljivih vrednosti, a psenicu mi dajemo samo kroz mekinje

nikola_VUK
06-07-11, 01:08
Jel koristio ko Maxi protein ili Jabuka stocne hrane i kakva su vam iskustva sa njima?

Maximus Ruralis
06-07-11, 10:52
Za ozbiljnu proizvodnju prvo razmisli o Schauman premiksima,preparatima i dodacima.....po meni sve ostalo je diskutabilno,da ne kazem smesno u poredjenju sa njima

evo link..http://www.paxel.rs/sr/category/products/schaumann#

cika_jova
06-07-11, 12:04
hmmmmmmm.........
za ozbiljnu proizvodnju uzmi papir, olovku i digitron, pa se sracunavaj - ne donosi uvek maksimalna proizvodnja i najveci profit >:D
pisano je vec o granicnim vrednostima...

inace u pitanju su krave - ziva bica tako da uvek ima nepredvidjenih situacija ne ide uvek po planu

nikola_VUK
06-07-11, 13:45
Koje su razlike u cenama izmedju Schaumann-a i ostalih, ovde sam pitao za Maxi protein, koncentrat za muzare 18% proteina je oko 0,3 eura?

Maximus Ruralis
06-07-11, 23:01
Ne bih se slozio sa cika-jovom..!!
Ne uzimaj digitron,u mom kraju uzmu digitron i odmah racunaju 40 l mleka x 365 dana x krava xxx = milioni na kvadrat.Tako kaze matematika,a u stvarnosti krave posle godinu ili dve na klanicu.U vezi ovoga probacu da citiram veoma pamtnog coveka sa HR foruma ...BOGECA

-krave same zbrajaju i ako im date sve sto treba,one ce vam to vratiti visestruko...............ovako nekako on to kaze i covek je sto posto u pravu.Dobra genetika je samo preduslov za profitabilnu proizvodnju.Hrana je uslov svih uslova.Bez dobre hrane nema proizvodnje.Visokomlecne krave se ne hrane senom i koncentratom.Ono moze,ali od te rabote korist imaju samo veterinari i na kraju ,,matrapazi i mesari.

Ako u ishrani nema ...primer....stocnog graska i lucerke,kao proteinskog hraniva i silaze kukuruza + silaza ili senaza st.sirka ili sudanske trave kao ugljeno-hidratnog hraniva tj, energetskog,nema ni uspesne proizvodnje.Ako se obezbede pomenuta hraniva i to u godisnjim potrebama,izvrse analize,sabere se obrok,koncentrat dolazi samo kao dopuna da se popravi bilans proteina ili energije i da se daju vitamini i minerali.Recimo ako je obrok izbalansiran,nema potrebe za davanjem koncentrarta,vec se minerali i vitamini mogu dati i sa 1 kg stocnog brasna.

Ozbiljna proizvodnja mleka mora da podrazumeva sopstvenu proizvodnju koncentrata.Samo sebi mogu da verujem sta je sve uslo u sastav.Kod vrhunskih grla u obzir dolaze samo provereni proizvodjaci i to premiksa i par sitnih dodataka.Neuporedivo je ...Schauman ili neka firma koja je juce privatizovana,a novi vlasnik je dojucerasnji majstor za tapete ili krojac.

Jos nesto.Koncentrati se prave od trenutno dostupnih komponenata zbog cenovne prihvatljivosti.Znaci svaka nova tura koncentrata se razlikuje od predhodne po sastavu komponenti i krave negativno odreaguju.
Sa dobrom ishranom i to ,,voluminozom,,kako kaze Bogec,viskomlecne krave su profitabilne,daju velike kolicine mleka i ne obolevaju,a zivotni vek im je dug.Losom ishranom,pa makar zivele i u ,,hotelu za krave,,pravi se samo posao za veterinare i ,,matrapaze,,( matrapaze ne pominje Bogec,vec ja ...prosto ne mogu bez njih )

Kod mene ima puno negativnih primera kada ljudi nabave krave iz uvoza,a nemaju cime da ih hrane....tuga i zalost.Znaci hrana,hrana i hrana...!!

Jos nesto.Sa duznim postovanjem prema pojedinim clanovima koji zele da izadju u susret i daju savet za spremanje koncentrata na osnovu dosttupnih komponenti.Sve mi to lici na one vracare koje telefonom skidaju magiju ili nesto bajaju.

Hraniva toliko odstupaju od tablica da je bilo kakvo ,,savetovanje,,odokativno,,.Lucerka moze da ima 12.a moze i 20% proteina......u zavisnosti kada je skinut usev i dalji postupak bitno utice na hranljivu vrednost.Sojina sacma po tablicama ima gotovo uvek 44% pr.Ja sam vrsio analize i retko kada je bila 42%,uvek manje.Ima jos puno primera.Znaci tablice i programi za izradu koncentrata,pa jos i na daljinu su ,,babske price,,....bez anlize hraniva nema nista tacno.

nikola_VUK
07-07-11, 00:47
Procitao sam sve sto je Bogec pisao i mogu da se slozim sa tobom da je to sto on radi ekstra i da dosta ljudi moze svasta da nauci od njega, ne samo sto se tice ishrane nego i genetike i ekonomije na farmi. Ali jedno veliko ali, probaj malo bolje da citas Bogecove postove, u jednom momentu je radio silazu zrna kukuruza, nije to nista neobicno ali pricamo o 90 tona silaze, tako da ona njegova prica kako kravicama daje samo silazu i seno, a stocno brasno kupuje samo da bi vitamine stavio u to, ne pije vodu.
Sad indirektno cu povezati ove stvari i objasniti ti koji je tu moj rezon: Junice koje uzmem pretpostavimo da imaju genetski potencijal za Holstajn oko 9.000 l (znamo svi da moze da bude i 12.000 kao u Izraelu ali da budemo realni), imam nameru da na osnovu procitanog i saveta dosta ljudi sa kojima sam ostvario kontakt (jedan od njih je Dr Dubljevic koji je doktorirao uprav na krmnoj hrani) spremim silazu celog kukuruza, senazu lucerke, senazu graska i jecma, dosta sena lucerke i ljulja, kao i dosta sena sa livada, preko leta zelene krme od sudanske i sirka a zimi od stocnog kelja koji ovde zbog blagih zima moze da uspeva cak i zimi itd. da ne davim jer je post vec predugacak, uglavnom ja to sve pripremim i sa tim mogu da dobijem oko 6-6.500 l mleka zar onda nije pametno u takvu ishranu umesto 7 kg silaze ubaciti 7kg koncentrata dnevno i dobiti jos dodatnih 2 - 2.500 l mleka godisnje?
Vezano za spremanje koncentrata posto je mnogo toplo leti na ovom podrucju sve kulture moraj da se zalivaju tako da je proizvodnja kukuruza za zrno i soje vrlo zahtevna tako da mi se ne isplati da sam pravim koncentrat.
Volio bih da se malo vise ljudi ukljuci u ovu diskusiju, jer je u pitanju ne samo ishrana nego i ekonomija na farmi.

Maximus Ruralis
07-07-11, 01:10
Sve sto si pomenuo je dobro osim kupovine koncentrata......veruj mi,izgoreo sam se mnogo puta i kostalo me je kao Sv.Petra kajgana.......samo ono sta sam napravis to je to......!!
A ovo Bogec sto je pisao je potpuno tacmo......kada se uradi kumulativni obracun obroka od pomenutih hraniva,za potpuno zadovoljenje potreba visokomlecnih krava falli nesto malo preoteina i energije.Silirani kukuruz u zrnu je jako dobar za krave.Neizostavno ga mora imati u obroku.

Dodavanjem velikih kolicina koncentrata u obrok,kada vec pominjes ovako dobra hraniva,neces nista dobiti,osim poskupljnja proizvodnje.Pravi obrok na kalkulaciji od maximalnih 3-4 kg konc.dnevno.
Poenta je u kvalitetu proizvedenih krmiva.Tu ti treba strucnjak,a ti ga imas.

Sa Bogecom se ne bih slozio oko dodavanja animalnih hraniva za obrok krava koje daju vise od 35-40 litara.Po meni to se mora,a znam da se on ne bi slozio.Da ima znanje,ima brate..!!
Sve pohvale za Bogeca i da je sreca i mi ovde da imamo jednog.

mbranko
07-07-11, 01:11
nikola sve ovo ti je onako grubo receno "lupanje" napamet jer bez analize hrane koju sam proizvodis ne mozes nista znati što, kako i koliko im dodavati kroz smjesu. neznam omjere sto i kako brat daje kravama ali znam da mu par puta godisnje rade analizu sjenaze, silaze i smjese koju sam sprema od manje vise svojih zitarica kukuruz, jecam i kupljenih komponenti sojina sacma, sojina pogaca, bypass soja (posebna soja za prezivace) suncokretova sacma ili repicina sacma , mekinje i naravno premiksi. jedno vrijeme im je davao i melasu ili sladoliq http://www.sladorana.hr/sladoliq. inace mjesecno dobiva rezultate analiza mlijeka i to za svaku kravu posebno pa ako bilo koji parametar nije u redu (mast, proteini,urea) rade se dodatne analize i prema rezultatima te analize se radi korekcija smjese. samo na takav nacin uz dobru genetiku mozes imati ovakve rezultate kakve ti navodis. a ovo sto pises da ti se ne isplati raditi svoj koncentrat (smjesu) na taj nacin ti rade i recimo u austriji (tirol i gornja stajerska) pa i njemackoj (bavarska) jer ti je bolje pripremiti dovoljne kolicine hrane koju moze sam proizvesti s dobrom ekonomskom racunicom nego forsirati nesto sto jednostavno ne uspijeva u tvojim uvjetima i imati vece troskove nego da si to kupio.

Maximus Ruralis
07-07-11, 01:17
Branko...u Austriji i Nemackoj nece da te prevare u kvalitetu koncentrata....tako je Svaba vaspitan.Kod nas je to prosto kao dva i dva ..!!

Koncentrat moze da se pravi i od kupljenih komponenti.Ne izadje puno jeftinije,ali je sigurnost daleko veca.

mbranko
07-07-11, 01:35
dobro to sve ovisi o firmi koja ti prodaje koncentrat ali mogu ti podvaliti mjesec dva, no ne i na dulji rok. i kod nas su takve falš firme propale a ostale su samo ozbiljne i tu i tamo neka nova se pojavi pa ako radi kako treba onda ostaje a ako mučka onda ubrzo ode k vragu. ali zato barem kod nas ti savjetodavna sluzba vrsi analizu i to ti je glavni pokazatelj kvalitete koncetrata a ne ono sto ti je proizvodjac dao na papiru.

Maximus Ruralis
07-07-11, 01:54
E, prijatelju moj,kod nas ti je obratna stvar.Oni sto su posteno radili,propali su,jer nisu bili konkurentni nepostenima.Kvalitet hraniva je jako diskutabilan i varira ,tako da nisi nikada siguran.Kontrola kvaliteta je nikakva,pa imamo ceste probeme sa prolivima i vecim procentom uginuca,narocito zivine.

Znaci za sada,samo sopstvena proizvodnja,koja uzgred receno nije ni teska.

Pominjali smo Bogeca....nije aktivan na forumu,poznajes li coveka licno i sta se desava sa njim ?Kod nas se par vrlo poznatih i priznatih strucnjaka pozitivno izjasnilo u vezi njega i onoga sto je pisao i radio.Jedan profesor fakulteta,a inace je ekspert za krmno bilje, u potpunosti je podrzao vecinu Bogecovih stavova.Na osnovu slika zasejanih kultura,narocito ljulja,rekao je da je to svetski VRH i da nikada u zivotu nije video bolje,a obisao je zemljinu kuglu bezbroj puta.

Kako je bio gost u mom kraju, ( profesor )razocarano je rekao da smo jos uvek Srednji vek sto se tice ishrane i genetike.U potpunosti se slazem...!!

nikola_VUK
07-07-11, 12:03
nikola sve ovo ti je onako grubo receno "lupanje" napamet jer bez analize hrane koju sam proizvodis ne mozes nista znati što, kako i koliko im dodavati kroz smjesu. neznam omjere sto i kako brat daje kravama ali znam da mu par puta godisnje rade analizu sjenaze, silaze i smjese koju sam sprema od manje vise svojih zitarica kukuruz, jecam i kupljenih komponenti sojina sacma, sojina pogaca, bypass soja (posebna soja za prezivace) suncokretova sacma ili repicina sacma , mekinje i naravno premiksi. jedno vrijeme im je davao i melasu ili sladoliq http://www.sladorana.hr/sladoliq. inace mjesecno dobiva rezultate analiza mlijeka i to za svaku kravu posebno pa ako bilo koji parametar nije u redu (mast, proteini,urea) rade se dodatne analize i prema rezultatima te analize se radi korekcija smjese. samo na takav nacin uz dobru genetiku mozes imati ovakve rezultate kakve ti navodis. a ovo sto pises da ti se ne isplati raditi svoj koncentrat (smjesu) na taj nacin ti rade i recimo u austriji (tirol i gornja stajerska) pa i njemackoj (bavarska) jer ti je bolje pripremiti dovoljne kolicine hrane koju moze sam proizvesti s dobrom ekonomskom racunicom nego forsirati nesto sto jednostavno ne uspijeva u tvojim uvjetima i imati vece troskove nego da si to kupio.

U pravu si potpuno, naravno da sam lupao, poenta je bila u tome da naglasim na koji nacin bi hranio krave, i ako postoji potencijal i mogucnost da krava proizvede vise ne treba robovati tome da je kravi ekonomski ne isplativo dati vise od 3-4kg koncentrata, naravno treba probati pa ako krava daje istu kolicinu mleka na 5 i na 6kg koncentrata ne treba joj davati 6.

nju-viliđ
07-07-11, 12:13
U pravu si potpuno, naravno da sam lupao, poenta je bila u tome da naglasim na koji nacin bi hranio krave, i ako postoji potencijal i mogucnost da krava proizvede vise ne treba robovati tome da je kravi ekonomski ne isplativo dati vise od 3-4kg koncentrata, naravno treba probati pa ako krava daje istu kolicinu mleka na 5 i na 6kg koncentrata ne treba joj davati 6.

Bas tako,a ja vidim da ljudi stavljaju 6 kg da ipak ima vise nek se nade.
Dok se to ne promjeni samo ce rijetki imati ozbiljnu i profitabilnu proizvodnju.

mbranko
07-07-11, 12:19
mozda sam se malo grubo izrazio ali ako si shvatio bit posta je ta da bez analize hrane nemozes znati koliko i sto kravama nedostaje da bi povecale proizvodnju. a koliko paznje brat daje analizi je i podatak da su cak skupljali izmet i njega dali na analizu da bi vidjelo da li krave uspiju probaviti sve sto im je dano i dali treba sto mijenjati kod pripreme hrane (granulacija zitarica i soje).

@maximus , bogeca nazalost nisam uspio upoznati mada je bio kod mene ali nije se najavio pa mene nije bilo kod kuce, on je inace dipl ing. agronomije i to ako sam ga dobro shvatio bas trave i travnjastvo, a ad priprema i magisterij. nije aktivan ni na nasim hr forumima jer mu je vjerojatno dop...lo sto puta ponavljati jedno te isto.

cika_jova
07-07-11, 14:32
e moji drugari....
letite u nekim teorijama, a bas me interesuje kako to kod vas kuci funkcionise u praksi
a moji rezultati su u odgovarajucoj temi

http://poljoinfo.com/showthread.php?468-Kolika-je-cena-sirovog-mleka-kod-vas&highlight=cena+mleka

>:({

tine
07-07-11, 15:49
Ako može, pišimo tu o ishrani, a o izgradnji farme i uzgoju krmnog bilja u svojim temama. Ishrana je u pricipu tehnološki pristup, da u skladu sa DATIM uslovima, materijalnim mogučnostima, sirovinskim izvorima itd. sastavimo obrok, koji u što više 'susreće' fiziološke potrebe životinja, a uz to nam nudi povoljan ekonomski rezultat. Često se zaboravlja na sklop U DATIM USLOVIMA. Sigurno smo svi imali priliku probat neku sirovinu , premiks, hranu, koja je imala izrazito povoljan utecaj na našu stoku. I svima se desilo, da smo bili prinuđeni ostupiti od toga, jer je ili pala cena naših proizvoda, ili porasla cena toga (obično se desilo oboje :( ). Zbog toga je potrebno da svi kod sebe ustanovimo , koje kulture smo u stanju racionalno uzgojiti u dovoljnim količinama, imamo li opciju da se opskrbljavamo s nekim ostacima od prehrambne industrije (ostaci od proizvodnje piva, šečera...), ta na bazi toga definiramo planirani nivo proizvodnje po životinji. A ekonomija nema nikakve direktne veze sa proizvodnjom po grlu. Ako se može u nekom kraju organizirat sezonsko telenje i ispašu preko velikog dela godine, dosta nam je i 3000 litara po grlu, da nama ostane na kraju isto para ko kod 10.000 litara po kravi u nekoj drugoj sredini.

Maximus Ruralis
07-07-11, 21:57
cika-jovo....ako si mislio da diskutujemo o ceni sirovog mleka,tu ti nisam dobar sagovornik....godinama proizvodimo sir i kajmak i prodajemo ga na pijaci i ako mi verujes ne znam ni otprilike koja je cena mleka.

cika_jova
07-07-11, 23:35
ja samo zelim da kazem da to sto vi pricate je lepa prica,al po meni samo prica
a praksa je nesto drugo...
1. u Srbiji nadji mi ko ce da ti vrsi te analize
2. kolko ce to da kosta
3. odakle ces to da platis
4. treba da platis od zarade
5. zaradu treba da ostvaris
6. kako doci do zarade
7. uz pomoc mleka, sira, kajmaka kao finalnog proizvoda na osnovu kojeg se ostvaruje zarada
8. sta je zarada?
9. zarada je ono sto ti ostane kad odbijes troskove
10. sta su troskovi
11. ako hoces da se bavis govedarskom proizvodnjom eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeee..............................
izvolte nastaviti dalje

steva44
07-07-11, 23:54
kod mene ukraju nema nijednog sto se od mleka obogatio .sem preradivaca to jest mlekara . a ti maxsimuse st mozes da prodas sir i kajmak to je drugo .mi ovde zavisimo iskjlucivo od mlekara pa nisu ljudi rasprodali tolke krave sto je to profitabilno

Maximus Ruralis
08-07-11, 00:19
cika-jovo..!!!

Ta lepa prica se zove nauka,a nije nikakva jeres ni svetogrdje pratiti i uciti.Doduse niko nikoga i ne tera da nauci nesto novo i kakvom proizvodnjom i nacinom ishrane da smanji troskove i poveca sebi zaradu,a da zivotinjama bude bolje........bez ikakve zelje za diskusijom ovoga tipa,samo da kazem da sve analize vrsi institut za krmno bilje,a sto se tice cene....moze cak da bude i besplatno!

Da se razumemo.Ni od proizvodnje i prodaje na pijacu ne ocekujem da se obogatim,ali sam svoj gazda,nemam montiranih analiza,kasnjenja u placanju i drugih zezalica.Vise se radi,vise se i zaradi,a glava manje boli !

cika_jova
08-07-11, 07:25
Ta lepa prica se zove nauka,a nije nikakva jeres ni svetogrdje pratiti i uciti
druze to niko ne spori, i ne moras da mi objasnjavas sta je nauka jer sam apsolvent poljoprivrednog fakulteta
Doduse niko nikoga i ne tera da nauci nesto novo i kakvom proizvodnjom i nacinom ishrane da smanji troskove i poveca sebi zaradu,a da zivotinjama bude bolje......
Ovde je tema ishrana i svaka diskusija je izuzetno korisna za svakoga koji se ovim poslom bavi
Ja se proizvodnjom mleka bavim i od toga moja porodica - 9 clanova zivi i to nam je jedini izvor prihoda - ako ne racunam 2 poljoprivrene penzije sto mi primaju baba i deda koje iznose nesto malo vise od 8000 mesecno
Ne osporavam ja previse to sto si ti napisao, ali prilikom sastavljanja obroka za grla mora se voditi racuna o vise faktora od kojih i cena kostanja odredjenog hraniva igra vrlo bitnu ulogu, jer ako je cena hraniva veca od prodajne cene tvoga proizvoda ti ces to da radis dok ne bankrotiras, a ti se poslom bavis da bi zaradio, a ne da bi propao
drugi isto tako bitan faktor u organizaciji proizvodnje hrane je i broj grla na osnovu cega se odredjuju potrebe grla za odredjenom kolicinom kabastih (koncentrovanih) hraniva, pa na osnovu nekog prosecnog prinosa odredjujes kolika ti je povrsina potrebna za dobijanje te kolicine, a tu se opet gleda koliko svoje zemlje imas, a koliko mozes da uzmes u zakup i po kojoj ceni
zatim vreme prispeca odredjenih biljnih kultura koje ce se koristiti u toku godine, bitna je i udaljenost parcela, mehanizacija sa kojom raspolazes, bitno je i koliko radno sposobnih ljudi imas u kuci - il ako mozes da nadjes i platis radnika, a koliko ce i oni da ti opterete jedinicu proizvoda da bi ti prodajna cena u sebi sadrzala i neku zaradu, itd itd itd
svako domacinstvo - farma je prica za sebe i ne postoji univerzalno resenje, vec se ono pronalazi na osnovu onoga sa cime se na gazdinstvu raspolaze, da se sopstveni resursi iskoriste na sto bolji nacin - samo smernice su univerzalne ali svako ima razlicito resenje

ivanm
08-07-11, 09:41
Да би ова тема мало изашла из форме теоретске расправе и неких не схватања исхране уопште, а не само крава потребно је да напоменем да је исхрана наука, али огромна. Мора се мноооого тога знати да би се упустили у дубоку дискусију. Не сматрам себе препаметним и свезнајућим, али рецимо да доста добро баратам облашћу, а до пре пар месеци имао сам сопствену мини-фарму музара.
Као прво - без концентрата нема озбиљне производње, јер не можеш да јој обезбедиш на други начин све што јој треба. Нпр. крава од 600кг има запремину бурага без обзира на производњу млека, али она која даје "само" 25 литара млека мора д адневно унесе у себе око 2 кг сировог протеина !!! Даље, за врло интензиван метаболизам какав је код музара све хранљиве материје морају бити "на изволте", јер ако није лако сварљиво и лако доступно за даљу "уградњу" у оно што зовемо млеко крави ће требати много више енергије и много више ће оштећивати свој организам да би произвела то млеко. Зато није само битно обезбедити укуону количину неких хранљивих материја, већ да буду лако сварљиве и лако доступне организму (ова два нису иста појма). И наравно, овако интензиван метабиолизам захтева и велике количине витамина и микро елемената. - Па сад да питам - како то урадити без доброг концентрта??
Друго, заборави на слепу примену теоретски знања, која су насушно потребна, до стално понављам, али теорија је нешто чему нас уче само да би смо могли лакше да пливамо у практичним проблемима. СВЕ табеле, како хемисјких анализа хранива, тако и потреба животиња з апоједине активности (млеко, тов, рад) су само оквирне !!! Пшеница прошле и ове годиен нису истог хемисјког, па ни нутритивног састава (више кише, фузаријуми....) са друге стране и свака животиња је индивидуа за себе. Некој крави за 1л млека је довољно 350гр концентрата, некој и целих 470 (моја искуства). Најбоља и једина права хемијска анализа хранива или квалитета концентрата нису скупе анализе или још скупље рекламе, неко лактофриз. Ја сам свакоднево пратио млечност сваке моје краве. Када сам се одлучивао за неки други концентрат, увек само купио да могу 3-4 краве храним 10-15 дана.После тог времена се покаже да ли има смисла мењати прозвођача (или начин исхране) или не.
Треће- не бих се сложио да је баш толики хаос у квaлитету концентрата и премикса код нас.Нема разлога да не помињемо конкретне куће - једно време је ГЕБИ био неприкосновен, добар концентрат за прихватљиву цену, али конкуренција расте, тако да сам ја користио крајем прошле године AГРОМИЛ - иста цена, бољи резултати (330-360гр/литру млека) и то по цени коико и мене кошта да проиведем концентрат, а вој рад и малтретирање не урачунавам. И 100ПОСТО не заостају, али сам се лакше договорио са лок. дистрибутером за премил.
Четрврто - једну ствар морате знати. СВАКА крава има генетски потенцијал да произведе током живота око 35-40.000 литара млека, само је питање интезитета производње. Интезитет производње вуче са собом и добре , али мнооого лоших страна. Зато, као што Јова рече - оловку у руке !!!

nikola_VUK
08-07-11, 20:18
Ovaj tvoja racunica o 330gr koncentrata za litru mleka zanima me kako je racunas tj da li je to krava daje 30l mleka sa utroskom od 10kg koncentrata ili krava daje bez koncentrata 18l a sa 5kg koncentrata daje 30l mleka.

ivanm
08-07-11, 22:35
дакле, конкретно, оброк је био 20кг силаже + 4-5кг сена луцерке па на то за сваки литар млека треба да поједе око 350 грама концентрата. само да поновим, неке краве (оне које су старије или су раније биле болесне од метаболичких болести - кетоза, кисела индигестија) морале су да добију више, као што написах некима и до 450 грама.
опет ћу се поновити, врло зависи од квалитета хранива - није свако сено луцерке исто, поготово није свака силажа иста. ја сам овакве резултате имао са квалитетном силажом (али без адитива) са пуно зрна и силажним хибридима (кws грекале и микадо).

nikola_VUK
08-07-11, 23:16
Znaci cisto sa ekonomske tacke gledista, koliko je isplativo ako ti kravi na 6.000l/godisnje treba da das 2.100kg koncentrata ili u mojem slucaju (koncentrat 0.30 eura) oko 600 eura?

Maximus Ruralis
09-07-11, 02:11
Vise to izadje od 600 eura.U proseku i neka bude 400 gr x 6 000=2 400 kg.Na ovu kolicinu moras da dodas i koncentrat za bar 20 dana pre telenja kao uvod u laktaciju sto je oko 100 kg.
2500 kg x o.30 = 750 eura.I to nije sve.Sa takvim nacinom ishrane moras da racunas i na veterinarske usluge ( ketoza,kisela indigestija i jos stosta )pa je konacna cifra oko 1 ooo eura po grlu.

Sada je laksa racunica koliko je jeftinija ishrana senazom.

tine
09-07-11, 07:59
Za 6000 litara sa dobrim kabastim delom obroka ne bi smeo potrošit toliko koncentrata.
I taj koncentrat ne treba bit toliko kvalitetan (skup), ko za krave sa npr. 8000 litara.

nikola_VUK
09-07-11, 09:31
Slažem se sa Tinom jer video sam dosta prirucnika o ishrani muzara i nisam video nigde takve podatke, evo par recepata za ishranu, ako se ne varam mislim da je u pitanju 7000l mleka:

tabl. 1

1. kukuruzna silaža 25 kg
2. seno lucerke 5 kg
3. seno crvene deteline 5 kg
4. Pivski trop 5 kg
5. pšenične mekinje 1 kg
6. ovas (zob) 2 kg
7. tritikale 3 kg
8. stočna so 0,05 kg
9 premiks 0,200 kg
10 super koncentrat 30% 3 kg

tabl. 2

1. kukuruzna silaža 20 kg
2. seno lucerke 5 kg
3. seno ječma i grahorice 3 kg
4. silaža grahorice i ovsa 3 kg
5. senaža lucerke 5 kg
6. pivski trop 2 kg
7. suvi repin rezanac 1 kg
8. pšenične mekinje 1 kg
9. ovas 2 kg
10. tritikale 3 kg
11 grašak zrno 2 kg
12 stočna so 0,05 kg

13 super koncentrat 30% 2 kg

cika_jova
09-07-11, 09:40
silaza i senaza su jeftina hraniva - sa male povrsine se dobijaju velike kolicine kabaste hrane, ali obrok se sastoji iz kabastog i koncentrovanog dela
postoje tablice koje pokazuju okvirne potrebe zivotinja u laktaciji, zasusenju...
na osnovu potreba se vrsi formiranje obroka kako bi se zadovoljile potrebe zivotinje za odrzavanje dobre telesne kondicije i odgovorajucu proizvodnju mleka ili pravilan razvoj teleta
za svako hranivo postoje vrednosti - okvirne - i na osnovu svih tih podataka se vrsi formiranje obroka
da napomenem da ratarska proizvodnja mora biti uskladjena - prilagodjena stocarskoj, znaci proizvodi se hrana za potrebe krava ili bilo koje druge kategorije
a u praksi obicno nema dovoljno pa im dajes nekako ravnomerno kolko imas, zato kazem da svako mora imati neku svoju racunicu - na osnovu onoga sto ima mora sam organizovati obrok koji ce zadovoljavati potrebe zivotinje kolko-tolko da bude u dobroj kondiciji, da redovno ispoljava estrus, da ima dobru koncepciju, da daje zdravu i vitalnu telad
a sto se tice kupovine gotovog koncentrata i to individualno zavisi pocev od toga koje kuce imaju promotere u blizini, znaci da postoji realna mogucnost nabavke, zatim kvalitet, cena, uslovi placanja itd... i to sve treba uklopiti u cenu mleka, sira, kajmaka kojeg vec proizvoda koji donosi prihod da bi se isplatilo to raditi

cika_jova
09-07-11, 09:57
au nikola_vuk
varijanta 1
treba da na svojim povrsinama imas zasejano : kukuruz, psenicu, ovas, tritikal, grasak, lucerku, crvenu detelinu - 7 polja
a u varijanti 2
silazni kukuruz, lucerku, jecam i grahoricu, ovas i grahoricu,psenicu, ovas, tritikal i grasak - 8 polja
pa sracunaj agrotehniku za sve, vreme izvodjenja radova, i potrebne povrsine tih kultura za odredjeni broj krava pa nam javi rezultat

nikola_VUK
09-07-11, 10:37
Naravno da si u pravu, ovo je idealna varijanta, posle se vracamo na ono sto si ti pricao, tj. zavisi sta imas, tako da mozes nesto i da kupis, i da modifikujes recepturu, recimo ovde je treber oko 0.04e ili ti oko 4 dinara, sasavim je logicno da ga necu stavljati samo dve ili pet kilograma nego cu ga (kad ga ima) forsirati na 8-10kg, i smanjiti one komponente koje kupujem.
Mozda se nismo shvatili, ali recepte koje sam napisao sam stavio zbog toga sto ne mogu da verujem da kravi koja daje u vrhu laktacije 45l mleka treba dati 15kg koncentrata.

tine
09-07-11, 13:48
Kravu i ne možeš 'direktno' nahranit za 45-50 kg mleka.

Za tu proizvodnju ju moraš krmit od tada kad ju zasušiš.

Mislim, za visoku proizvodnju joj trebaš dat toliko koncentrata, da moraš bit vrhunski majstor u prehrani sastaviti takav obrok bez velikih zdravstvenih problema za životinju.

Takva proizvodnja se 'podržava' iz telesnih rezervi krave.

Maximus Ruralis
09-07-11, 17:22
Za ozbiljnu proizvodnju mleka neophodna je ishrana koja mora da podrzi tu proizvodnju,a da ne ugrozi zdravlje krave.
Bez dobro osmisljenog setvenog plana nema ni dobre i JEFTINE ishrane.Obrok mora da se bazira na kabastim hranivima i to u dobroj srazmeri proteinskih i energerskih hraniva,a po savetu stracnjaka u kabastom obroku mora da bude najmanje dva PROTEINSKA i dva ENERGETSKA hraniva.

Najeftiniji izvor proteina je senaza stocnog graska sa zitaricama (ovas ili raz ) i lucerka.Dobro spremljene senaze od ova dva hraniva mogu imati oko 20%lako svarljivih proteina.Tehnologija proizvodnje je jako dobro poznata i primenom agrotehnickih mera u nasim uslovima postizu se odlicni prinosi.

Energetska hraniva kao sto su silaza cele biljke kukuruza,silaza st.sirka ili senaze ljulja i sudanske trave su dobra i jeftina.Takodje u nasim uslovima daju dobre prinose i neke proizvoljne kalkulacije kazu da proizvodnja jednog kilograma ne prelazi 4 dinara.

Ako se u ishrani visokomlecnih krava iskljuci sezonski karakter ishrane,proizvedu dovoljne kolicine gore pomenutih hraniva i ta hraniva izanaliziraju,tek tada mozemo sastaviti obrok i da sa velikom sigurnoscu utvrdimo cega ima a sta jos kroz koncentrat dodati u obrok.To je vec ozbiljna ishrana.

Primera radi,ako se obrok sastoji od senaze graska i sena luceke kao proteinskog dela i silaze kukuruza i senaze sudanske trave kao enrgetskog dela,realno je pretpostaviti da vec obroku ima oko 15% proteina i da kroz koncentrat dodajemo 3 %.Proteini koji se nalaze u ovim hranivima su lako svarljivi i sto je vazno,jeftini su.

Koncentrat koji je pozeljno proizvoditi na gazdinstvu,iz vec poznatih razloga o kojima smo pisali,mora da se sastoji iz lako dostupnih hraniva i da njihov broj bude sto manji.Kao osnov u izradi koncentrata treba se bazirati na vlazno siliranom zrnu kukuruza,ima daleko vece iskoriscenje hranjivih materija od suvog zrna i na zrnu graska kao izvoru proteina.Uz to suncokretova sacma sa 33% i stocno brasno su dovoljni kao hraniva.Nije veliki broj hraniva,lakse se radi i skladisti,jednostavno manje se misli.Naravno vitaminsko mineralni deo je obavezan ( stocna kreda,dikalcijum fosfat i dobar premiks,razlicit za svaku fazu ishrane u toku godine).
Recepture koje je objavio Nikola su suvise komplikovane i samim tim i zastarele.Zamislite samo koliko treba prostora za sl;adistenje toliko razlicitih komponenti i sve vam je jasno,Uvek je prisutna i mogucnost greske prilikom izrade tako komplikovanih smesa.Koncentrati koje kupujemo imaju 4,75 MJ/kg SM,a kravama koje daju oko 25 l mleka treba 6 MJ/kg energije.Kod krava koje daju vise od 30-35 l neobhodno je 7 MJ/kg energije i dodavanje animalnih hraniva u vidu protektiranih masti.Ovo sam naveo kao primer cega u samom startu nedostaje.

Znaci ako je ishrana bazirana na jeftinim,ali i ujedno kvalitetnim kabastim hranivima,dodavanjem sve skupljeg koncentrata samo dopunjavamo ono cega nedostaje u obroku.ta kolicina je minimalna i ne poskupljije proizvodnju kao u slucaju kada se obrok sastoji od silaze,sena i ogromnih kolicina koncentrata.

Uz veliku novcanu ustedu,ovakav nacin ishrane je jako dobar sto se tice zdravlja krava.....lakse se tele,ne obolevaju,imaju daleko duzi vek,a i dobiveno mleko je po svim pokazateljima boljeg kvaliteta.

nikola_VUK
09-07-11, 19:51
tabl. 1

1. kukuruzna silaža 25 kg
2. seno lucerke 5 kg
3. seno crvene deteline 5 kg
4. Pivski trop 5 kg
5. pšenične mekinje 1 kg
6. ovas (zob) 2 kg
7. tritikale 3 kg
8. stočna so 0,05 kg
9 premiks 0,200 kg
10 super koncentrat 30% 3 kg

Pogledaj razliku u ovom receptu i tome sto si sam naveo, koliko je vise komponenti u ovoj recepturi? Meni je treber odgovarao jer ga imam u blizini i kosta oko 0.04e/kg tako da moze da ga ide i vise, ako se ne varam mislim da biovas i mekinje mogle skroz da se skinu a da se sa vise sena poveca celuloza.
Naveo sam ranije ovo je samo primer, mislim da sam sa ovog foruma skidao tablice o hranjivim vrednostima, tako da samo treba malo upodobiti sa trenutnim mogucnostima, o tome je i Cika_Jova pisao.

cika_jova
09-07-11, 23:46
ne bih mogao da se slozim sa povecanjem sena na ustrb ovsa i mekinja iz vise razloga, a najprakticniji je da je seno rizicno i skup posao, dok recimo ovas samo posej i malo posoli djubretom i ne pipaj ga do vrsaja, a inace sadrzi lako svarljive proteine, a ko ima povrsinu da zaseje psenicu i ona nije veliko ulaganje u odnosu na recimo kukuruz racunato / ha, psenica se dalje moze menjati za mekinje ili kupiti u zetvi mekinje kada im je cena najniza, a zito prodati po novoj godini kad mu je cena u porastu...
inace tine - kod mene je u stali krava koja je izbacila 46l mleka dnevno, ima u nekoj temi sam napisao recepturu koncentrata koji sam pravio i jela ga je 10kg dnevno

inace mladji clanovi citajte teme od pocetka pre nego sto postavite pitanje jer se u vise navrata ponavljaju jedne iste stvari

nikola_VUK
10-07-11, 22:04
Znam da je teže spremiti seno nego ovas i kupiti mekinje, ali sam to rekao sa aspekta smanjivanja broja komponenti u ishrani, a sa druge strane pošto već moraš da spremaš seno, spremiti ga zu malo većim količinama mislim da ne bi bio problem, a definitivno mislim da bi se ishrana poprilično poboljšala sa lucerkom.

Maximus Ruralis
10-07-11, 22:34
@tine

Da li bi ste mogli da nam detaljnije opisete sastav obroka i kolicinu.Takodje razliku letnji-zimski obrok...?

Hvala.

cika_jova
10-07-11, 22:37
letji obrok - seno, zeleni konvejer
zimski - silaza, repini rezanci
ranije dok nije bilo silaze preko cele godine

Maximus Ruralis
10-07-11, 23:02
Hvala..!!

Van teme je,ali nikada necu zaboraviti kako me je jedan polaznik srednje poljoprivredne skole pitao.....,,kakve veze ima zeleni kontejner sa ishranom stoke,,.....danima sam se smejao.
Bilo davno,sada je on jako dobar strucnjak,ali nazalost veoma je daleko.

nikola_VUK
13-07-11, 23:27
Citajuci knjigu od Grubica i Adamovica, video sam neke linkove za programe za izradu recepture za ishranu krava, pa sam uspeo da pronadjem program i da ga skinem, mislim da je super ali je pitanje koliko sam ja merodavan za to evo ga link pa probajte dairy cattle (http://www.nap.edu/readingroom.php?book=dairymodel&page=)

Maximus Ruralis
16-09-11, 22:31
Malo nam je zamrla tema,pa evo par zapazanja vise kao zanimljivost.

Čitam u literaturi da je krava rase hojštajn Lucy za 365 dana dala 34175 kg mleka doduse sa ,,samo,,2,6 % posto mlecne masti (MM),a krava Greenridge Berretta Accent rase dzerzej 18891 kg sa 4,8 % MM.

Prosto da covek ne poveruje,a svakako mora da se zapita...pa sta jedu ? ^-^

Nisam nasao neko opsirnije objasnjenje,ali nesto se ipak moze zakljuciti.Kaze nauka da ovako visoka proizvodnja prvenstveno polazi od genetskog potencijala i mogucnosti konzumacije velikih kolicina visokokvalitetnih hraniva i to do 5,6% suve materije u odnosu na telesnu masu.Koliko je to?Ako je holstajnka Lucy teska 625 kg ona dnevno jede 35 kg SM.Odnos kabastih hraniva i koncentrata je 70-30,pa je to dnevno silaze i senaze 61,25 kg,a koncentrata 12,6 kg.Iako se potencira na izuzetnom kvalitetu hraniva za ovakvu proizvodnju I ,,hemija,,je jedan od glavnih faktora I o tome nesto kasnije.
Nesto o kolicini mlecne masti.Ako se dobivena kolicina mleka preracuna u 4% imamo sledeci rezultat.Holstanka 34175 x 2,6 : 4 dobijemo 22 213 kg.mleka sa 4% mlecne masti ili 888,5 kg mm.
Accent rase dzerzej…..18891 x 4,8 : 4……………22 669kg.mleka sa 4% mlecne masti ili 906,7 kg mm
Znaci nije sve ni u kolicini.Dzerzejka sa skoro duplo manjom kolicinom mleka, ima na godisnjem nivou skoro 20 kg ciste mlecne masti vise od svetske rekorderke

mbranko
16-09-11, 22:44
Prosto da covek ne poveruje,a svakako mora da se zapita...pa sta jedu ? ^-^

nije pitanje sto jedu vec koliko šubera (injekcija) dobiju dnevno proguglaj bovine ili posilac sa monsanto

Maximus Ruralis
16-09-11, 22:59
Na farmama muznih krava u SAD,sve krave dobijaju na 14 dana u proseku po 30 mg hormona BST...( govedji somatotropin ).Sampionska grla sigurno i vise.U Evropi je zabranjena upotreba ovog hormona,pa samim tim i kod nas.
Inace ovaj hormon je stalno prisutan u mleku i nasih krava,ali sigurno u mnogo manjoj kolicini od ovog ,,jenkijevskog,,
A sto se tice posilaka i ostalih gluposti,moram da priznam da nesto nisam pratio i nisam bas upucen.

mbranko
16-09-11, 23:05
to ti je sto si ti naveo BST je kratica od Bovine SomatoTropin , a komercijalni (tržišni) naziv proizvoda je Posilac

Maximus Ruralis
16-09-11, 23:15
Hvala ! Prredpostavljao sam,ali nisam bio siguran.Kako se BST i normalno nalazi u mleku,...,,strucnjaci,, iz SAD tvrde da je ljudski organizam priviknut na njega i kao takav nije stetan za ljudsko zdravlje.Vrsi se veliki pritisak na zakonodavstvo evropskih zemalja da dozvole njegovu upotrebu i u Evropi.
A kako kazu poznavaoci,proizvodnja ovog hormona nije skupa,a donosi ogroman profit i eto razloga za velika lobiranja i ubedjivanja.Inace povecanje ,,mlecnosti,,sa upotrebom BST hormona je oko 20 %.

Lucy je dala za 365 dana 22 213 kg 4%-tnog mleka.U normalnoj laktaciji za 305 dana to bi bilo 18 561 kg.Ako anuliramo ucinak datog BST od 30 mg na 14 dana od minimalno 20%,a toliko se racuna da ima ,,ucinak,, dobijemo rezultat od 14 849 kg,sto je i dalje veoma visoka mlecnost i ima vise rezona od one prve cifre.

mbranko
16-09-11, 23:25
a plus toga svega je jos uvijek patentno zasticen od monsanta pa postoji velika mogucnost da im i prodje taj pritisak. a ovi strucnjaci iz SAD-a su manje vise svi na neki nacin povezani s monsantom (kao i neki bivsi i sadasnji ministri u RS) , isprika moderatorima na "laganom" OT-u

Maximus Ruralis
16-09-11, 23:54
Ako je ovo ,,RS,, Srbija....nista cudno i novo.Ovi nasi bi se i sa samim djavolom povezali za 3 dinara koristi,a ne za ,,ohoo-ho,,provizije od monsanta i slicnih.

Evo jos nesto u vezi ishrane,bolje receno dodataka hrani, koji prate ovako visoku proizvodju.Medju prvim i obaveznim pominje se stocni kvasac i to minimalnih 10 grama dnevno.Stalna upotreba pokrece neke procese koji smanjuju broj somatskih celija.a povecavaju kolicinu mleka i mlecnu mast.Mislim da je kolicina od 10 grama dnevno premala i da ona iznosi nekoliko puta vise.

Da ne duzim i davim,nabrojacu samo dodatke bez komentara....Organski vezani selen,cink 0,1 mg na 1 kg SM obroka....Holin.....organski vezani hrom...niacin oko 6 gr,dve nedelje pre telenje i oko 10 nedelja nakom.......organski vezan metionin i jos neke sitnice.

Kod visoke proizvodnje obavezno je uvodjenje animalnih hraniva u obrok i to najcesce Ribljeg brasna do 0,5 kg dnevno i krvnog brasna do 0,2 kg.Takodje dodaju se i masti,bez kojih ne bi bilo moguce postici nivo energije u obroku,a on se krece oko 7,7 MJ/kg.Od masti jedna trecina iz hraniva biljnog porekla,jedna trecina animalnog,najcesce svinjske masti i trecina masti koja se nalazi u protektiranom obliku.

Inace u proizvodnji komcentrata osim zrna pamuka nisam primeti nesto novo i neobicno.

nju-viliđ
17-09-11, 00:06
Inace u proizvodnji komcentrata osim zrna pamuka nisam primeti nesto novo i neobicno.

Zrno pamuka? Zbog masti,proteina?

Maximus Ruralis
17-09-11, 00:19
Ne znam,ali to ne znaci da necu da saznam.Nije mi literatura trenutno dostupna.

tine
17-09-11, 09:54
Vrlo je interesantan detajl, da se Posilac proizvodi(o) u Austriji.
Neke godina unazad je bila proizvodna cena oko 2 US centa, a prodajna blizu 100 puta više.

Činjenica je, da i prirodnim procesima i stanjima životinja nivo somatropina u mleku očito podosta variira. Pa analitičnim metodama utvrđen nivo somatropina u mleku ne može bit korišten za dokaz ili opovrgnju korištenja veštačkog.

Zabrana u Europi je pored brige za potrošaće i prikladan izgovor za zatvaranje tržišta.
Zbog teškog dokazivanja, ja sam siguran, da ga pojedinci koriste i u Europi.
Uspešno korištenje je vezano sa vrlo jakom i izbalansiranom prehranom.
Zbog zabrane korištenja proteina životinjskog izvora u prehrani preživara, nije lakotoliko izbalansirat obrok, da se trošak somatropina 'pokrije' višom proizvodnjom.
Tako da je po meni to veći faktor ograničenja ilegalnog korištenja nego zakonodavstvo.

Ni u SAD se ne koristi na svim imanjima.
Ima i tamo prerađivaća, koji otkupljuju mleko bez BST i u prodaji se posebno naglašava, našto ko u Europi ekološki uzgolj.

U vezi semena pamuka, pored dobrih enegetskih osobina zbog ulja u sebi ima i pamučni omot, koji je čista celuloza i donosi u burag čistu 'sirovinu' za sintezu masnih kiselina.
Popularno je u prehrani zbog niske cena komponenti u njemu u sporedbi s drugim izvorima. Jer proizvodnja pamuka je ogromna u svetu, pa je seme nusproizvod, koji se na taj način plasira.
Ne znam, kako je skorištenjem semena za uljnu industriju. Nekad se koristilo u te svrhe.
Možda ima koji član foruma iz Makedonije, pa bi nama mogao dat informacije u vezi namene korištenja tog semena.
Mislim, da se (bar nekad) tamo proizvodio pamuk, a znam da se u Bugarskoj i Grčkoj.

Maximus Ruralis
17-09-11, 21:37
Nivo somatropina u krvi i mleku krava proporcionalno raste sa nivoom proizvodnje.Prosto receno,sto bolja muzara,nivo hormona je veci ! BST pomaze da se iz vraniva ,,izvuce sto vise,,Krave sa vecim nivoom hormona mogu da konzumiraju vece kolicine hraniva i naravno daju vecu kolicinu mleka.Sada koliko je davanje sinteticki proizvedenog hormona stetno ili ne stvar je diskusije.

U Evropi je skandal izbio kada je otkriveno da mafija u Italiji na nekoj farmi bivola koristi hormon BST u enormnim kolicinama.Mislim da je clan spensi o tome pisao.A koristi se sigurno.Danasnji kapitalizam je toliko postao alav da ako neko kaze,krave od cigle daju vise mleka,ovi alavi skotovi ima da ih nateraju i cigle da gutaju,a platice nekakvu matoru budalu da nas putem medija ubedjuje kako je to veoma dobro.

Alavost i nista vise...!!!

A sto se tice zabrane koriscenja animalnih hraniva u ishrani prezivara,koliko je meni poznato u Srbiji nema takve zabrane,vec samo preporuka o kolicini koriscenja i to za Mesno-kostano brasno do 5% smese ili 0,7 kg dnevno...Riblje brasno do 0,5 kg........Brasno od krvi do 0,2 kg.....Hidrolizovano brasno od perja do 0,7 kg.

Ako gresim,neka me neko ispravi.

Jos nesto u upotrebi BST.Njegovom upotrebom dobija se velika kocina veoma loseg mleka,sto se tice kolicine mlecne masti i proteina.Skracuje se vek grla na jednu ili dve laktacije,a to nije dugorocno opredeljenje evropskih stocara, koji teze da imaju farme sa dugotrajnim grlima,jer je amortizacija stada sada znatno skuplja nego u bliskoj proslosti.Smtraju da se sa starijim grlima lakse manipulise,naviknute su na citav proces proizvodnje.Takodje teze da proizvedeno mleko nude sa vecom kolicinom mlecne masti i proteina,a to postizu uvodjenjem u ishranu vecih kolicina veoma kvalitetnih kabastih hraniva,a smanjenjem kolicine koncentrata.Akcenat prilikom selekcionisanja grla je na ovim ossobinama,gde kvantitet nije presudan,vec kvalitet.Uspesi nisu izostali,narocito kod holandskih stocara,gde ima farmi da sa holstajnom postizu i 4,5 % mlecne masti.

Mozda ovakva opredeljenja malo zaustave sirenje upotrebe sintetickih hormona.Doduse,tamo je i samo trziste vise edukovano,pa je za ocekivati da proizvodjaci sintetickih hormona veci pritisak vrse na manjim i siromasnijim,kao sto smo mi.

mbranko
17-09-11, 23:35
kod nas u hrvatskoj je vec dugo vremena zabranjena upotreba tvari zivotinjskog porijekla za ishranu svih vrsta zivotinja. i ne samo to vec je i zabranjen izvoz pa tako najveca kafilerija u RH (agroproteinka) kostano i mesno brasno nastalo spaljivanjem lesina i klaonickog otpada utiskuje u napustene naftne bušotine.

Maximus Ruralis
18-09-11, 13:05
@mbranko...kazes da je u Republici Hrvatskoj zabranjena upotreba hraniva animalnog porekla za SVE vrste zivotinja...?....mislim da gresis ili si se pogresno izrazio.Recimo u industriskoj proizvodnji hrane za macke i pse u celom svetu je dozvoljeno.Ne vidim razloga da zakonodavstvo kod vas to sancionise,ili si mislio na prezivare i konje.

prof. dr. Seljak
18-09-11, 13:20
I u zemlji Srbiji je zabranjena upotreba animalnih hraniva u ishrani prezivara. Mislim da je u celoj Evropi to uvedeno posle one krize sa bolecu ludih krava, kao jedan vid prevencije ove bolesti. Kada je rec o ishrani neprezivarani tu se ta praksa napusta jer ima jeftinijih i kvalitetnijih sintetickih zamena za animalna hraniva, pogotovu kad se ima uvidu vrlo cesto falsifikovanje i vrlo diskutabilan mikrobioloski kvalitet.

mbranko
19-09-11, 21:20
@mbranko...kazes da je u Republici Hrvatskoj zabranjena upotreba hraniva animalnog porekla za SVE vrste zivotinja...?....mislim da gresis ili si se pogresno izrazio.Recimo u industriskoj proizvodnji hrane za macke i pse u celom svetu je dozvoljeno.Ne vidim razloga da zakonodavstvo kod vas to sancionise,ili si mislio na prezivare i konje.

krivo sam se "odrazio" Lkl{{ ali mislio sam na zivotinje koje se koriste za ljudsku ishranu (mislim da bi ovo bila najtocnija formulacija ::000::)

Maximus Ruralis
19-09-11, 21:25
Dobra formulacija...Lkl{{

Inace gospodin profesor je u pravu,zabranjena je upotreba u Srbiji....provereno !

ivanm
20-09-11, 20:51
Коришћење БСТа је само још један вид бестијалности и алавости Монсанто концерна којег апсолутно ни мало не интересује здравље и живот људи већ само и једино новац.
Иначе, морам да додам један податак везан за повећање млечности. Наиме, свака крава има потенцијал да током живота произведе 40-45.000литара млека. Што пре то уради, то ће пре угинути. Једноставно, она као фабрика, не може да издржи већу продукцију, јер се јетра, плућа и бубрези толико истроше продуктима метаболизма потребним да се произведе та количина млека да нема те силе која ће је одржати дуже у животу.
Законски код нас је забрањена употреба хранива анималног порекла само у исхрани говеда, али и ту постоји један смешан апсурд - Закон о безбедности хране се бави безбедности хране за људе и и храни за животиње за производњу хране, а пси, мачке, птице то шиша.

И још нешто, врло важно - размишљајте о говедима као и савршеним "МЕСОЈЕДИМА", јер то они и јесу. Тек онда ћете моћи да разумете исхрану крава на прави начин.Пре него што ме неко разапне због ове констатације одмах ћу да је објасним - -у преджелуцима, еволутивно, преживари стварају добре услове за раст и развој инфузорија, које једним делом потпомажу варење хране (добро познат податак), али оне заправу представњају храну за говеда јер се варе у танким цревима. На тај начин, врло перфидно преживари имају стално доступну анималну компоненту у дигестивном тракту (која је велике биолошле, енергетске вредности која се врло лако вари).

cika_jova
20-09-11, 21:13
Иначе, морам да додам један податак везан за повећање млечности. Наиме, свака крава има потенцијал да током живота произведе 40-45.000литара млека. Што пре то уради, то ће пре угинути. Једноставно, она као фабрика, не може да издржи већу продукцију, јер се јетра, плућа и бубрези толико истроше продуктима метаболизма потребним да се произведе та количина млека да нема те силе која ће је одржати дуже у животу.

што нас наводи на причу како су раније краве пасле од априла до новембра и живеле по 20 година и зоб добијале ѕа Васкрс, Славу и Божић, а млека имале ко сад нека смлечнија коза

draganbilli
22-11-11, 20:47
Neznam dalije ovo prava tema ali me interesuje dalije neko od vas sijao psenicu i u proljece je kosio i spremao u bale one u najlon,i koristio za muzne krave.Moj rođak prošle godine tako uradio i kaže damu krave daju i do 30% više mlijeka nego kada ih hranio sa suvom lucerkom i kukuruznom silažom.Obrok za krave mu se sastoji od te psenice kukuruzne silaže i vrlo malo suve lucerke ili slame i koncentrovane hrane u slobodnom spravljanju(sojina,suncokretova sačma i kukuruz),posle skidanja psenice u maju, sijao na istim parcelama kukuruz za silažu.

pankin
22-11-11, 22:20
može ječam je još bolji bio sam na prezentaciji john deer strojeva i radili su sjenažu sa hektara ječma i išao sam poslije da vidim nakon fermentacije i bila je odlična

CAR
23-11-11, 06:37
Kod nas sa zobi tako rade sta se kaze uzeleno je pokose i davaju kravama ali mali broj ljudi to radi jer je mlijeko neisplativo prodavati zbog cijene.Jedna litra nafte 7litara mlijeka pa koliko bi ta krava trebala davati mlijeka da sama za sebe zaradi hranu a jos meni da nesto ostane.

pankin
23-11-11, 20:06
al ga se ti @care sad nasra ili mi ne živimo u istoj državi.jel to neka posebna vrsta nafte kad košta preko dvadeset kuna?

gorankomsa
09-12-11, 23:34
dali neko ima iskustvo sa sanovim kocentratom protanmilk komplet

beli86
11-01-12, 16:51
poz svima treba mi mala pomoc. hranim krave sa inbergovom potpunom smesom koju dodajem do 15 posto plus inbergiov dodatak vita,ina i minerala za krave muzare i sve to izmesam sa stocnim brasnom i kukuruzom + lucerka jedan obrok jedan silaza i jedan livadsko seno dali ima neko bolje resenje i dali je ovo dobro posto sam mlad u ovom poslu svega nekoliko godina ineki dobara savet bi midobro doso. hvala unapred

pankin
11-01-12, 17:04
dali neko ima iskustvo sa sanovim kocentratom protanmilk komplet ja sam ga koristio i imao sam bolje rezultate kad sam sam pravio smjesu od minimalnog broja komponenti nego kad sam njega koristio.ako ti je pristupačan biomin uzmi od njih isto to puno je kvalitetnije i premiks je već unutra

gorankomsa
12-01-12, 18:32
nisam cuo za biomin kod sana nema ili se nekako drugacije zove

Igorvet
12-01-12, 19:10
Ja sam probao sa sanom,ali nije islo nista na bolje,nisam ni u kom slucaju zadovoljan sa njihovim programom.Izdvajam milsan koji je stvarno extra i sanosan za suvu dezinfekciju....

pankin
12-01-12, 19:32
ma ne biomin je firma iz austrije a ta stvar kao protamilk kod njih se zove supermilk i sa njim sam imao odlične rezultate .ja sad koristim njihove inokulante za silažu i odlični su a dosta povoljni

gorankomsa
12-01-12, 23:37
neznam dali imaju biomin premiksi kod nas u prodaji.koja cena je tog kocentrata kod vas i koliko ga posto dajes

pankin
13-01-12, 08:35
ima ga kod vas a cena je bila otprilike kao i protamilk samo što u protamilku nema premiksa

gorankomsa
13-01-12, 10:02
mozes mi napisati recepturu hrane koju pravis za krave

pankin
13-01-12, 11:20
ja trenutno koristim beljski super 34 %proteina oni ga preporučuju 25 % a ja ga stavljam 20% ,7% stočnog graška 2% premiksa-sano profisan,44% kukuruz i 27 % pšenice.hranim lucernom sa 19% proteina i prvoklasna silaža

bosanac_iz_bosne
19-01-12, 19:26
Jedno pitanje.

Kada priđem kravama,odmah počinju da me ližu,ili zgrabe za odjeću.Da li je to nedostatak nekih vitamina.Inače hranim ih kvalitetnim sijenom,lucerkom ili travnim smjesama,kao i kukuruznom prekrupom .Vremenom dajem i kostovit.

pocerina
19-01-12, 19:31
Jel ubacujes so u kukuruznu prekrupu ?

Surdonja
19-01-12, 19:48
@ pocerina predpostavljam da si pomislio da lizu zbog nedostatka soli. Ja imam slican problem dva juneta kako im pridjem, svog me ubalave i uzvacu. Pre neko jutro mi jedno svuklo kapu sa glave, jedva sam mu oteo iz usta. Davao sam im ranije samo mineralnu so za lzanje, mislio sam da tako ne unesu dovoljno soli u organzam, posto me lizu. Poceo sam da ubacujem so i u koncentrat, medjutim oni me lizu li lizu i dalje. Pa ako moze neki savet i meni.

bosanac_iz_bosne
19-01-12, 19:52
Jel ubacujes so u kukuruznu prekrupu ?

Ubacujem.

Interesantno i telad od ovih krava imaju iste navike.

pocerina
19-01-12, 20:24
Pa ne znam, mozda im je to navika, stvarno ne znam zbog cega to rade... I kod mene to ponekad se desava ali ne stalno...

cika_jova
19-01-12, 20:26
то је социално понашање, краве су друштвене животиње

draganbilli
19-01-12, 22:19
Hehe i moja stoka se konstantno liže i vuče za odjeću,nemožešim prići,pogotovo kad bikove hranimo jasle i hodnik su uski previše pa im jednostavno nije svejedno proći kad su veliki.Krave su uvezene pa nemaju rogova inače imali bi problema,jer im prilazimo sa strane nemamo hranidbeni hodnik.

mixi
12-02-12, 20:07
jaksic

a za tebe jedan vrlo koristan link http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.3570;topicseen

i na njemu ces naci za sebe nesto sigurno >:D
Hvala veliko!

djendrag
13-02-12, 09:26
interesuje me koje premikse (kojih proizvdjaca) koristite u ishrani muznih krava, u Srbiji, Hrvatskoj, BIH, pa ako Vam nije tesko da kazete svoje iskustvo, jer sad se na nasem trzistu pojavljuju se mnogi koji nude svoje proizvode a pri tom blate ostale, tihi rat. Hvala unapred.

Obrljan94
13-02-12, 10:28
Imao sam priliku pre nekoliko dana da vidim kravu koja nece da okusi sijeno da jede,sijeno je stvarno odlicnog kvaliteta ali krava nece ni da okusi kakvo god sijeno da joj se da ona nece sta bi to moglo da bude zasto ona nece da jede sijeno,krave jede sve ostalo baliranu kukuruzovinu,silazu,obrok,rezance samo sijena nece nikako sta mislite zasto ona nece da jede sijena i sta bi trebalo uraditi da pocne jesti sijeno?

RatkoPa
13-02-12, 10:39
Daj joj samo seno dva-tri dana i pocece da ga jede,verovatno nikad do sad nije dobijala seno

nesa1
13-02-12, 10:46
Probaj da nafajtas seno slanom vodom.

dragan69
13-02-12, 10:52
А код мене супротан случај јуница која се отелила пре 1 месец неће да једе концетрат а све остало једе.

ivan77
25-03-12, 12:10
pozdrav svima.
interesuje me da li neko od vas seje ovas i kosi ga dok je jos zelen osusi i balira i koristi u ishrani krava.
voelo bi da cujem neki komentar o ovome.
hvala

Zoran Kostović
25-03-12, 12:19
Sejem u kombinaciji sa stočnim graškom a samog ne.

ivan77
25-03-12, 13:43
Sejem u kombinaciji sa stočnim graškom a samog ne.
o kojoj fazi kosis?

djendrag
25-03-12, 20:21
Problem kod susene zobi je da spage na balama isjeku misevi, kod mene se to desilo dosta puta, ali kvalitet tog sijena je dosta dobar i krave ga rado jedu.

RatkoPa
26-03-12, 06:21
Za sve te probleme sa misevima koji pregrizu kanape je SO,baci po balama kad ih pakujes i svi kanapi ce bitiu citavi
Nepomaze kod pacova a kod miseva 100% ja so bacam i po dzakovima sa kukuruzom

Jovica2010
29-03-12, 07:10
Ja sijem ovas (zob) sa grahoricom, posijao sam pre dve nedelje, već se vide redovi.
Kosim kad grahorica počne da formira zrno u mahunama.Najveći problem je sušenje, jako loše podnosi ako pokisne pokošena.
Kod mene u šupi ima ježeva i mačaka i već par godina ni jedna jedina špaga nije bila presečena, a i solim bale uvek kad se sslaže u šupi.

Piksi
29-03-12, 19:57
poz.kad smo kod sejanja zobi i gehorice za kosenje,e pa ja sam pre 10-ak dana prvi put to posajao pa cu videti kako ce to biti.posejao sam 60 ari.

Zoran Kostović
29-03-12, 20:49
---------- Poruka napisana u 20:49 ---------- Prethodna poruka je at 20:47 ----------

o kojoj fazi kosis?

U fazi voštanog zrenja, za siliranje.

Jovica2010
31-03-12, 00:28
Ako bude kiše posle grahorice se može posijati i proso, ja sam prošle godine sijao krajem maja i u onoj suši bilo je dosta mase.

ivan77
24-04-12, 14:35
pozdrav, imam jedno pitanje. kolko kolicinski smem da dajem perka kravama dnevno i da li i steone krave smeju da jedu perka kao i ostale ili im treba dati manju kolicinu?

sova
04-07-12, 20:21
Danas umalo da mi ugine krava, otac im dao krompir (losa cijena, a imam vise od hektara pa hranim stoku) i zaglavi se komad u jednjaku, veterinar kaze, na mjestu gdje on prolazi kroz dijafragmu. Prvi pokusaj sa gumenim crijevom da se to "odstopa" nije uspio pa joj je dao nekakvu injekciju za opustanje misica i nista. Tek kad je donio nekakvu metalnu fleksibilmu sondu uz dosta muke je uspio i odmah je se splasnula, prethodno se pocela naduvavati zbog nemogucnosti podrigivanja. Znaci odsad niposto krompir, a da nije prosao kroz masinu za mljevenje.

Zmaj 151
14-10-12, 22:22
dajem
20kg silaze
8kg deteline
8kg repinih rezanaca
7kg koncentrata
5kg sojine slame
3kg slame
na 25 muzara a junicama samo rezanci sojina slama i malo koncentrata >:({

nju-viliđ
15-10-12, 22:09
Jel netko davao kravama brašno ovo koje ljudi jedu da i krava jede? pitam jer sam čuo da ljude i tim hrane, a ne kužim zašto. kakvog to ima utjecaja?

Zmaj 151
15-10-12, 22:12
nije malo skupo,mozda stocno brasno ili osmica poznatije?@->--

nju-viliđ
15-10-12, 22:27
Eto meni kaže jedan ja davam kravi to brašno što i ljudi jedu. ja stao i gledam :D
pitam zašto,veli neznam tako stari hoće da se radi .

Zmaj 151
15-10-12, 22:32
nisam za to cuo ja dajem i kupusov list i cveklu i sargarepu a za to nisam cuo
http://www.dodaj.rs/f/1P/vz/lRDngka/74474.jpghttp://www.dodaj.rs/f/3U/wL/1JgHMCvv/7474.jpg

German hunting terrier | Jagdterrier