Cena tovljenika na tržištu

vidim da je ovde rasprava postala velika pa bih da se ne trenutak ukljucim i kazem kakva je situacija u zapadnoj evropi, mislim na Dansku, Hoalndiju, Nemacku, Austriju jer te zemlje malo poznajem.
Neka prosecna zarada po tovljeniku je kad se svi ulozi odbiju od 12-16 evra po komadu, zavisno od trenutne cene na trzistu svih faktora koji se menanju. To se moze ostvariti sa minimalnim prosecnimm prirastom od 750gr u tovu (od 30-110kg) sa konverzijom hrane oko 3,0, sa gibitcima u tovu oko 1%, sa prosecnom mesnatoscu od 59-60% i farma mora imati bar 500tovnih mesta. Odgajivaci svinja nemaju subvencije, oni retko kukakju da je cena mala jer na nju ne mogu da uticu vec samo na svoju proizvodnju.Ja sam inace iz Poazrevackog kraja a trenutno zivim u Austriji. Kod nas je cena prasica duze vreme bila iznad 220din pa cak u nekim trenutcima i do 280 a tovljenici 150-180 dinara. Ovo nisu neke bezvezne informacije vec sa vecih farmi kako su oni prodavali. To je bila nenormalno visoka cena za svinjsko meso sto je navelo mnoge ljude da povecaju proizvodnju pa sad ima mnogo ponude na trzistu. Sad ce uslediti pokolj ili kroz koji mesec pa od jeseni ponovo rast cena. Ja znam da su mnogima obrtna sretstva problem i da se neka vec proizvodnja tesko moze pokrenuti beez ozbiljnijih sretstava , jedino je udruzivanje neko resenje ali tu je potrebno par ljudi koji jedan drugome veruju i imaju isti cilj sto je u Srbiji na zalost retka pojava. toliko od mene, izvinite ako sam prekinuo diskusiju
 
Oni koji vole reš pečeno prasence ili slasnu jagnjetinu s ražnja morali bi hitno da promene jelovnik!
EU u panici, a kod nas niko ne haje
Od nečega se mora umreti,al mi smo se barem najeli dobrog..
 
Jedna svinja sa kvalitenim koncentratom pojede za 6 meseci izmedju 300 i 350 kg. koncentrata.
[/quote]

Ja sam prosle godine sa Big Dutchman SINGLEPORC IV hranilicom postigao konverziju hrane 2,7kg za kg prirasta! Pa mozes da probas da pojeftinis proizvodnju! Sad i nas Jompex pravi takve hranilice doduse sa dva hranidbena mesta, gotovo su identicne i kostaju 230e ja sam sad uzeo jednu, jer sam Big Dutchman dobio na probu od drugara.
 
jutros mi nude 100 din za kg pare na vagi neznam sta da radim imam hrane za jos 10 dana dali da sacekam ili ne :sta:
 
Pazi samo da te ne zjb.Kada ti se pruži prilika treba je iskoristiti.
To je neka normalnija cena nego ona za 80-90 RSD.
Šta ako za 10 dana ne bude trgovine :sta:, a ti nemaš hrane
 
pa valjda nece bar se ja nadam bas sam se zabrinuo,a sto se tice kvaliteta tu jedino mogu da budem miran isao sam sa pigi +premium -(sano program) i veoma sam zadovoljan sto se tice konverzije hrane i kvaliteta tovljenika i naravno ulozenog novca.
 
zapamtite jedno osnovno pravilo u poljoprivredi kojom se svi bavimo-kad god vam se pruži prilika da uzmete novac, uzmite ga jer niste sigurni kad će se to sledeći put desiti ja sam ovu školu platio nekoliko puta :D
 
Nazad
Vrh