Bolesti ovaca

OPET PROBLEM.Owca zasusena pre 4mes,wec je 2,5 sjagnjena,jutros widim desna strana wimena naduwena,izmuzem wodnjikawu zuckastu tecnost jedno 50ml,sa belim ugrušcima,koji je to mastitis?
 
ja sam davao gentamicin i bilo je sve ok,ovca je imala jagnjad staru mesec dana a 1 strana je bila naduvena i tekucima je biila bistro belicasta iz te sise.posto je sjagnjena gentamicin otpada ako zelis spasiti plod.
 
Koliko se iz ove delimicne anamneze moze zakljucii, ovca je imala mastitis pre zasusivanja tj. u prosloj laktaciji i bakterija je ostala u vimenu.2,5 meseci je malo ne tipicno jer obicno pred jagnjenje ovca pocinje pa pravi mleko a samim tim i podlogu za bakterije.U vecem broju slucajeva se radi o Staph. aureus-u koji je jako dosadan i tezak za lecenje podotovu ako se radi od prilike, tj vizualno.Mnoge vrste bakterija u rezistentne na veliki broj antibiotika.Moja preporuka jer uzeti sterilnu probu mleka, odneti na bakteriolosku analizu a potom antibiogram.Jedino se tako moze efikasno mastitis leciti, sve drugo je nagadjanje i samo slucajnost da ce terapija uspeti.Mi smo takodje imali jednu ovcu koja je jos pri zasusivanju imala problema.Uzeli smo probu, redovno izmuzivali i terapirali intramuskularno a zadnjeg dana ubacili injektor za zasusivanje i to je dobro funksionisalo.
 
Поздрав народе,
имам проблем код једног грла,реч је о овну.Неки дан сам приметио да му је на једном оку као нека скрама, замагљена.Значи преко целе јабучице му се налази, врло мало види на то око и врло мало сузи.Друго око му је потпуно здраво.Да ли то може да буде од повреде или је неко обољење ако уопште може да буде болест јер је само једно у питању.Хвала унапред.
 
molim za pomoc

imam ovcu koja malo krvari na nos i slini dali znate sta je to?
da nije metilj?
ovca je sjagnjena sta da radim?
 
uparavo tako nešto i obično do takvih uboda dolazi na jaslama gde se ovce guraju oko hrane
 
Јел давао неко вермитан таблете високосјагњеним овцама против паразита или неке друге које садрже албендазол.Пише да не сме првих 45 дана бременитости а за крај ништа није наведено.Треба да ми се јагње неке овце у децембру па да питам дал им смем дати?
поздрав
 
Pa ako pise u uputstvu da sme u prvih 45 dana bremenitosti onda je logicno da posle nesme da se daje.
Svi preparati protiv parazita se ne daju u bremenitosti po reporuci proizvodjaca.

Posto ti se ovce jagnje u decembru sta te kosta da sacekas da se ojagnje i da ih onda tretiras.
Jednostavno se ne kockas.
 
Погрешно сам написао, исправио сам - не сме првих 45 дана. Мислио сам за сваку сигурност да побијем паразите јер нисам стиго пре мркања, мислио сам да ће касније да се паре.
 
Ne sme u prvih 45 i u zadnjih 45 dana,ja dajem redovno vermitan zato sto mislim da je najbolji,kad smem tj zanam od kaza je sjagnjena ovca,za koju ne znam dobija fascoverm.
 
Јел има неки препарат против паразита а да се сме давати без обзира на то да ли је овца бременита или није ?
 
Kao што видиш могу се давати само зависи који је период бременитости и не за време мркања,Мислим да фасковерм може увек.
 
Ветеринар навалио, хоће да вадимо крв овцама а пред јагњење су, па ми се то не ради сада. Радили смо то сваке године али после јагњења. Каже да је министар наредио па сам их обојицу лепо по Српски поздравио. Јел неко вадио крв пред само јагњење ?
 
Код мене су фини, питају јел хоћу...
Кад смо већ код бруцелозе јел зна неко која је процедура ако се нађе неко грло позитивно на бруцелозу? Јел се цело стадо уништава или само то грло?
 
Kod nas su uzimali uzorke krvi nezavisno os stadijuma graviditeta ali je bret pripremio prostor i zivotinje,oni su samo uzimali uzorke. Sve je bilo ok
 
Nazad
Vrh