PDA

View Full Version : Silosi i sušare

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3

dr1111
14-04-11, 21:16
mikulas
Imam ja koficasti 17m,60t/h,elevator je polovan.Ako te interesuje javi se na pp

branko
14-04-11, 21:33
Već sam nekoliko puta ponovio...

Cena kompletne sušare je bila 7800 evra.

mikulaš
17-04-11, 22:04
mikulas
Imam ja koficasti 17m,60t/h,elevator je polovan.Ako te interesuje javi se na pp
Pošali mi broj tvog telefona na mikulas@panet.rs
Neznam zbog čega nemogu ili neumem da ti pošalem privatnu poruku !!!

dr1111
20-04-11, 07:18
Probaj da obrises poruke

idklecin
15-05-11, 21:37
www.agroservice.rs danas na sajmu na ulazu od vitoroga ,bio izlozen manji silos od 5 vagona cena 2800e ,montaza 350e,a vase je izbetonirati stope gde ce silos doci,gledali smo danas neke silose pa smo zastali malo da popricamo sa ovim ljudima,ok su oni daju i projekat i sve sto je potrebno .nema samo elevatore to ide posebno ali kazu moze spiralni transporteri da se koriste,iznenadio sam se stvarno dobro odradjeni

Farmer II
21-05-11, 15:46
Za grejanje ne mozemo da se slozimo, on se greje iznutra, grejanje od spolja je verovatno zanemarlivo, za kondenzaciju se slazem.Bez odrzavanja, i da traje vecno, druze, necemo ni da komentarisemo, mnogo vise stvari moze da podje po zlu kod betonskog, a i nista nije vecno... To da je jeftiniji, da ti verujem na rec, posto stvarno nisam upucen u cene gradnje....

E sad, najveca mana betonskog silosa-je kad se upali kukuruz, pa se napravi "pogaca"....taj silos je zavrsio karijeru!...Moras da lupas zid, i to se vise ne zakrpi. Dok kod limenog mozes da rupu saniras na vise nacina, i da se ne narusi integritet silosa....
Nadam se da se slazes samnom...ti prodajes robu, ja diskutujem sa tobom o toj robi, nista zlonamerno
Druže, šta si mislio ovim "pa se napravi "pogaca"....taj silos je zavrsio karijeru", i zašto mora da se razbija zid silosa? Jest da je stara poruka, ali bolje da se pita pre početka radova.

Betonski Silosi
22-05-11, 10:10
Druže, šta si mislio ovim "pa se napravi "pogaca"....taj silos je zavrsio karijeru", i zašto mora da se razbija zid silosa? Jest da je stara poruka, ali bolje da se pita pre početka radova.

Mogao bih ja da ti razresim dilemu oko toga u detalje, ali ispasce da se reklamiram, pa zato odustajem.Cini mi se da smo vec kontaktirali jednom prilikom, ako se nevaram, pa ako prihvatas moje misljenje mozes me pozvati na 022 671 564 ili 066 207 044. Moje prakticno iskustvo je po tm pitanjima 'samo' 27 godina.

Farmer II
22-05-11, 11:50
Mogao bih ja da ti razresim dilemu oko toga u detalje, ali ispasce da se reklamiram, pa zato odustajem.Cini mi se da smo vec kontaktirali jednom prilikom, ako se nevaram, pa ako prihvatas moje misljenje mozes me pozvati na 022 671 564 ili 066 207 044. Moje prakticno iskustvo je po tm pitanjima 'samo' 27 godina.
Jesmo kontaktirali, al ja sad ne mogu da pronađem te poruke, a probao sam da ti pošaljem opet poruku, ne može zbog sandučeta. Naravno da prihvatam mišljenje, i ako može da ga pošalješ preko poruke...ubaci tu i onu ponudu za silose koje radiš....opasno me iznervirali ovi otkupljivači-derikože, nešto mora da se uradi sa smeštajnim kapacitetima . Živeli

Boki-Vl
22-05-11, 12:43
@Betonski Silosi
Druze obrisi poruke jel ti sanduce puno...

Betonski Silosi
22-05-11, 19:37
@Betonski Silosi
Druze obrisi poruke jel ti sanduce puno...

Obrisano ... hvala ! :)

animal sciense sax
25-05-11, 16:54
Ljudi ja imam jedno pitanje koliko bi mogli da kostaju betonski silosi njih osam kapaciteta 500 tona, i cetri medjucelije kapaciteta 150 t, ja sam dobio jednu informaciju koja mislim da je lazna i prenaduvana cena.to je podatak koji sam dobio od direktora jedne fabrike stocne hrane.... reci cu posle vase procene koliko je on rekao...

Betonski Silosi
25-05-11, 18:55
Ljudi ja imam jedno pitanje koliko bi mogli da kostaju betonski silosi njih osam kapaciteta 500 tona, i cetri medjucelije kapaciteta 150 t, ja sam dobio jednu informaciju koja mislim da je lazna i prenaduvana cena.to je podatak koji sam dobio od direktora jedne fabrike stocne hrane.... reci cu posle vase procene koliko je on rekao...
Taj kapacitet moze da se uradi { 500 + 150 t} za oko 37000e + transport.

animal sciense sax
25-05-11, 19:57
E ovako ja sam dobio podatak od direktora da su osam silosa od 500 tona i 4 medjucelije njihova izgradnja kostala oko 1200000 odnosno recima milion dvesta hiljada evra to trideset sedam hiljada za jedan betonski i jednu medjuceliju...... ako je tvoja procena tacna onda se u knjigovodstvu firme prenaduvavaju stvari....

Betonski Silosi
25-05-11, 20:15
E ovako ja sam dobio podatak od direktora da su osam silosa od 500 tona i 4 medjucelije njihova izgradnja kostala oko 1200000 odnosno recima milion dvesta hiljada evra to trideset sedam hiljada za jedan betonski i jednu medjuceliju...... ako je tvoja procena tacna onda se u knjigovodstvu firme prenaduvavaju stvari....

Mozda se nismo razumeli dobro. Ja sam razumeo ovako: 8 silosa ukupno 500t +4 ukupno 150t= 650t. Ako si mislio pojedinacno svaki po 500t onda je moja greska, medjutim i to je onda mnogo manje od 1200000. Ja sam naveo cenu kostanja za ono kako sam ja shvatio i odnosi se na sve silose a ne na 1 kako ti kazes

animal sciense sax
25-05-11, 20:24
Dobro nema veze, onda bi ovako po tvom proracunu ne bi ispalo vise od 200. 000 hiljada evra, 8 silosa po 500t i 4 silosa 150 t ukupni kapacitet 4600 tona materijal beton , nego i kada bi i mi dobili kredit od evropske banke za obnovu i razvoj i mi bismo naduvavali sve u svemu otkrili smo jednu laz....Zahvaljujem na pomoci u resavanju ove problematike!

Betonski Silosi
25-05-11, 20:32
Diskutabilno je to sad. Sve zavisi kakav je ukupan sadrzaj te investicije, sta obuhvata. Troskovi infrastrukture: transporta, prijema, merenja itd nisu mali

Farmer II
09-06-11, 08:04
Neko je u ovom delu foruma napisao koliko mu susara trosi nafte, secam se da su se mnogi raspitivali, bilo je to otprilike prosle jeseni u vreme skidanja kukuruza. I sad ne mogu da nadjem taj podatak, sve sam pretrazio, da li se neko seca kolika je bila cifra u pitanju?

Peter
09-06-11, 14:37
Ovde je Tovljac jundi naveo koliko mu trosi susara...
http://poljoinfo.com/showthread.php?2202-Tovlja%C4%8D-junadi

dragan82
30-06-11, 01:32
Evo moje buduce susare. Idem u subotu da je demontiram.

http://i52.tinypic.com/33oqmp1.jpg

http://i54.tinypic.com/678awl.jpg
Inace radi na gas

talianu
01-07-11, 00:35
Dragane nemoj zaboraviti da je slikaš al detaljno>:({
Koliko novaca ako nije tajna.Ili mada ako kažeš da nije na prodaju ti navedi koliko bi koštala u srbiji.

dragan82
01-07-11, 00:44
Nisam ni pomislio da je prodam . Inace kapacitet je 4000kg

talianu
01-07-11, 07:54
Mene okvirno interesuju cene,da li vredi praviti nešto poput Brankove sušare na stranama 1 ili 2 ove teme ili pak tražiti polovnu.
Slikaj kad budeš razmontirao . pozdrav

dragan82
01-07-11, 09:20
Ocu. Slikacu sve pojedinacno.

dragan82
02-07-11, 23:26
http://i51.tinypic.com/o6cz82.jpg

Obratite paznju na ove male merdevine koje se nalaze u susaru. One sluze da prilikom pustanja zrna iz susare , ne dodje do zacepljenja. Ovako uz ove merdevine manji je pritisak na izlaz.

talianu
03-07-11, 22:25
Je li ovaj sulundar (cev) u sredini preforiran (rupičast)? na slici se baš ne vidi dobro.

Srdjan Žorž
03-07-11, 23:12
Pa trebalo bi inace nece prolaziti vazduh kroz masu za susenje.Nije lose resenje ove drvene susare samo je malo rizicna da ne dodje do paljevine.A moze i zizak da je pojede dok stoji van sezone.

talianu
04-07-11, 00:52
Znam da bi "trebalo" ali ne vidim.
Ovde nema kruženja kukuruza kroz sušaru ,to mi se malo ne sviđa jer ne verujem da se osuši isto u delu do sulundara i u delu do drvene ograde.

dragan82
04-07-11, 04:13
Jeste cev sve izbusena ili takoreci cev je kao jedno sito.

mladen87
04-07-11, 10:01
Znam da bi "trebalo" ali ne vidim.
Ovde nema kruženja kukuruza kroz sušaru ,to mi se malo ne sviđa jer ne verujem da se osuši isto u delu do sulundara i u delu do drvene ograde.
naravno da se ne osusi za isto vreme,ali susis dok sve ne bude suvo!koji je precnik i visina susare?

dragan82
04-07-11, 16:03
Nisam tacno izmerio . Mislim da je precnik oko 1,5m a visina ne bi mogo reci. pogledacu u katalog , mozda nesto pise. Seljak mi je objasnio da ovakva susara je naj bolja . Zato sto ove daske posle susenja zita ili kukuruza ne daju da se zitarice povrate , ili kako se vec kaze ( da povrate vlagu). On mi objasnio da nije toliko dobro kad je cela spoljna strana metalna.

talianu
04-07-11, 19:56
Jel ti rekao koliko je vreme sušenja za neku određenu vlagu i kolikoenergenta troši.
Ima i jednu prednost,sigurno nema loma pošto kukuruz "miruje" nema neprestanog kruženja kroz sušaru.
Branko bi nam mogao reći kako on izlazi na kraj sa lomom i koliko ga ima.

branko
04-07-11, 22:11
U ovoj sušari koju ja imam ima minimalno loma.
Spirala koja služi za mešanje je dovoljno udaljena od zida cevi u kojoj se nalazi, te tu nema nikakvog loma.
Lom koji nastane tokom punjenja sušare je minimalan, jer se sušara relativno brzo puni, te nivo kukuruza dosta brzo poraste i smanji se visina sa koje zrno pada.
Sitan lom koji ima, a koji najčešće dolazi iz kombajna, uglavnom propadne kroz donji, kosi, deo sušare. Tu propadne i dobar deo plevice.

Uglavnom kada osušim kukuruz i vozim u lokalni silos na skladištenje, ili prodaju, nema šta da mi odbiju, jer je vlaga "naštelovana" malo ispod 14% a loma imam manje nego što pravi njihova protočna sušara.

Inače to što kaže Dragan82 jeste delimično tačno.
Kukuruz koji se suši u protočnoj sušari suši se ubrzano i sa visokom tempreturom, te se unutrašnjost zrna (klica) nedovoljno osuši. Kada se zrno rashlađuje, temperatura zrna se ujednačava te vlaga iz unutrašnjosti zrna se raspoređuje po celoj zapremini zrna, tj izlazi prema površini, i onda izgleda da kukuruz "povrati" vlagu.
Ova sušara koju imam suši polako, te se svako zrno osuši potpuno po celoj zapremini.
Nikada mi se nije desilo da kukuruz nakon hlađenja "povrati" vlagu. To bi teortski moglo da se desi jedino ako je nakon sušenja, prilikom rashlađivanja, velika spoljnja vlažnost vazduha.

mladen87
14-07-11, 00:28
@dragan82 kakav gorionik i ventilator za uduvavanje imas na susari,mislim na jacinu?jel bi mogla da se nadje ta oprema posebno da se kupi?

dragan82
14-07-11, 06:44
Na predhodnoj stranici mozes videti gorionik i ventilator. Gorionik radi na gas i nije nista posebno. Ja mislik da je to obicna grejalica za grejanje hala. A ventilator nije puno veliki , mnogo je manji od ventilatora koji duva seno kroz cevi na tavan. I njega mozes videti na predhodnu stranicu, nalazi se odma pored duvaljke.

ljakse
26-07-11, 21:04
Evo dve firme koji montiraju silose:AGROKONS DOO,24323 Feketić M. Tita 40,Tel:024/730-232,www.agrokons.co.rs i STATIK DOO,26220 Kovin Smederevska 72,Tel:013/741-224,741-533,www.statik.rs Za cene nisam smeo da pitam ni jedne ni druge...

spasoje
09-08-11, 12:28
Kod susenja je jako vazno da se zrno povremeno pokrene sa mesta tj da se promesa . Tako dobijemo ravnomerno osuseno zrno i zaustavljamo proces kad nam to odgovar (dali hocemo vlagu 13 14 15 16 %) Ja koristim duvansku susaru 4.5x 3m.Sipam 1 do 1.5 m. visine(10 do 15) tona. Pošto zrak dolazi ispod poda prvo se suši donji sloj pa srednji i na kraju gornji.kada dole vlaga padne na 13% u sredini je 17 a gore 23. kada gore postignem 14% dole je ispod 10%.Tako ce biti i kod Draganove. Kada pokraj zida vlaga bude 14 uz cevku ce biti dosta niža .Moj je zakljucak susara bez mesanja zrna nipošto.:<<>

mladen87
09-08-11, 14:03
na kojoj temperaturi drzis gorionik na susari i koliki su ti troskovi susenja po kilogramu kukuruza?

spasoje
09-08-11, 18:30
Evo jedne sa sajma.http://i53.tinypic.com/30vya15.jpghttp://i54.tinypic.com/309m0ps.jpghttp://i56.tinypic.com/t81cgy.jpg Cenu nemogu ni da prevalim preko jezika KOL,KA je

talianu
09-08-11, 22:02
Ako se ne varam 35000 eura,samo ne znam da li za izloženi model ili model od 10t

spasoje
10-08-11, 15:50
Eto ti si sve rekao

Makisa
27-09-11, 00:14
Interesuje me izgradnja silosa za skladistenje kukuruza i jecma. Kapacitet od 40-50 tona. Koliko bi to kostalo, da li je za kukuruz potrebna susara i da li postoji mozda neki drugi nacin za skladistenje svezeg kukuruza u zrnu a da ne mora da se vestacki susi ? Sve sto bih skladistio koristio bih za svoju stoku znaci nista ne ide za prodaju . Hvala unapred na odgovoru.

bobocan
27-09-11, 14:46
sirov tj.vlazan kukuruz moras susiti ili postoji tekucina koja se sprica po takvom kukuruzu i ona ga konzervira i moze da stoji koliko hoces nece se pokvariti cena tog postupka je ista kao i cena susenja s tim da kazu da ovo svinje bolje jedu

Surdonja
27-09-11, 16:36
@ Bobocan koji preparat je u pitanju i nisam najbolje razumeo koji kukuruz svinje bolje jedu. Da li si koristio to sredstvo. @Makisa ja kukuruz u zrnu drzim na tavanu, iznad garaza, nikad ga nisam susio i nikad se nije upalio. Naravno nisam ga ni vr'o sa 20%vlage vec sa 13-16, ove godine to ne bi trebao biti problem

Makisa
27-09-11, 18:30
@Surdonja Normalno nisam ni ja mislio da ga vrsem sa 20% vlage, uglavnom ga berem u klipu sa 15-17%. Nego drugar koji ima berac i koji mi bere hoce da kupi heder za kukuruz za njegovog Zmaja 142, a nikad do sad sam brao sve u klipu pa ne znam da nece da se upali ako ga stavim na tavan.
A sta mislite koliko bi kostalo da se izgradi silos za oko 20 tona? Hteo bih da odmah u njega skladistim kukuruz i da ga povezem puznim transporterom do mlina na mesaoni.

Surdonja
27-09-11, 19:03
@ Makisa to za 20% sam napisao zato sto pre par godina kukuruz na nekih 7kj nije hteo da otpusti vlagu, pa smo morali da ga beremo. Znaci susara je jako dobra stvar i ponekad neizbezna. Cena silosa je oko 50 evra po toni koliko sam se ja raspitao, a ta cena se pominje i na forumu(+transporteri). Sto se tavana tice, ja nikada nisam imao problema, ali kod mene su ispod garaze, znaci nema znojanja ploce. Kod prijatelja kome je ispod svinjac, obavezno svake godine mu se zalepi za plocu 1-2 cm do betona mada on i dalje dize gore. Mislim da bi se i taj problem resio sa hidro i termo izolacijom, o kojoj se trenutno raspitujem, zbog gradnje novog objekta, jer ne zelim uludo da ulupam novac a na kraju da nema funkciju. Ako imas dovoljno veliko dvoriste(koje ja nemam) moj predlog je betonski silos.

bobocan
27-09-11, 21:35
@surdonja u pitanju je schaumanova neka kiselina ne znam tacno naziv nisam je koristio jer mi je prosle godine bila vlaga dosta mala inace ta kiselina moze da konzervira kukuruz i do 30% vlage i navodno da taj kukuruz svinje bolje jedu od ovog sto je vestacki susen u susari

Makisa
28-09-11, 00:39
@Surdonja Hvala na informaciji pretrazicu malo forum. Sto se tice izolacije mislim da bi to moglo da pomogne jer znam koliko izolacija utice na znojenje bocnih zidova, dok nisam uradio izolaciju javljalo se znojenje zidova i budj u radionici koja je se nalazi do svinjca. A sto se tice dvorista imam dosta prostora, ali planirao sam da veci deo tog prostora (a i novca) iskoristim za gradnju silo jame i hangara za smestaj bala i mehanizacije, tako da videcu sta mi je najbolja solucija.

@bobocan Ako stvarno svinje bolje jedu mislim da vredi da se raspitam za to sredstvo. Resio bih vise problema odjednom Lkl{{

talianu
28-09-11, 05:46
@surdonja u pitanju je schaumanova neka kiselina ne znam tacno naziv nisam je koristio jer mi je prosle godine bila vlaga dosta mala inace ta kiselina moze da konzervira kukuruz i do 30% vlage i navodno da taj kukuruz svinje bolje jedu od ovog sto je vestacki susen u susari

http://www.paxel.rs/wp-content/uploads/2011/06/bonsilage-mais.pdf

To je za konzerviranje siliranog kukuruza!!!
Nemoj ni slučajno da probate da naprskate kukuruz i ostavite tako.
Da je neko izmislio takvu vrstu konzerviranja kukuruza u zrnu to bi bilo revolucionarno otkriće i milioni sušara u svetu bi otišlo u penziju a uštedela bi se ogromna količina energije.

Surdonja
28-09-11, 06:25
@ bobocan hvala na informaciji, ali mislim da se taj preparat koristi samo kad je vlaga 30% i kukuruz se pakuje u plasticne vrece i koristi kao silaza od zrna. Ne znam da sauman ima tako nesto, a bas sam pre neki dan pricao sa njihovim distributerom, u svakom slucaju hvala. @makisa nema ma cemu. Pogledaj u temi "kako sam izgraditi skladistni prostor za kukuruz..." jedan clan je napravio cetvrtasti silos u verziji sam svoj majstor, pa mozda ti je gradnja takvog objekta jeftinija. @talianu slazem se sa tobom u ovoj konstataciji i dalje nista bez susare.

filipkc
28-09-11, 21:12
evo mojega silosa kapaciteta 40 tona
http://img838.imageshack.us/img838/5070/slika0095e.jpg
e da zanima me dal mora najlon dole iti,do sad sam ga stavljao ali več je sav potrgan pa ga ove godine nisam stavio,jel može biti kakva pizdarija?

branko
28-09-11, 21:13
Ko je proizvođač i kolika je bila cena?

bobocan
28-09-11, 21:40
http://www.paxel.rs/wp-content/uploads/2011/06/bonsilage-mais.pdf

To je za konzerviranje siliranog kukuruza!!!
Nemoj ni slučajno da probate da naprskate kukuruz i ostavite tako.
Da je neko izmislio takvu vrstu konzerviranja kukuruza u zrnu to bi bilo revolucionarno otkriće i milioni sušara u svetu bi otišlo u penziju a uštedela bi se ogromna količina energije.

to postoji a ko ne veruje nek dodje da pogleda ima par ljudi ovde kod mene sto to rade a mogu vam dati i broj od saumanovog menadzera pa da ga nazovete da se uverite znam o cemu pricam a sto se tice siliranog zrna znam sta je to jer smo to radili godinama i silirali 10 vagona zrna u betonske silose za bikove.

talianu
29-09-11, 00:03
Bobocan,nije poenta da li neko veruje ili ne. Ja lično nisam niti čuo niti video tako nešto a veruj da bi voleo da imam tako nešto jel mi treba da ne bi istu muku mučio svake godine.
Raspitaj se još jednom ali detaljno pa nam prenesi zaključke>:({

Surdonja
29-09-11, 08:18
@bobocan nije da ne verujem, samo nikada nisam cuo do sad. Izgleda mi isuvise lepo, da bi bilo istinito (mada tehnologija iz dana u dan sve vise napreduje). Raspitaj se molim te koji je naziv preparata, to bi pomoglo mnogima.

ZORAN.BNS
29-09-11, 09:57
To sa siliranjem kukuruza sa kiselinom se radilo kod nas pre dvadesetak godina na farmi tovnih junadi.Jedini problem je bio što je to radjeno na otvorenom i pokriveno nailonom i balama slame u koju su se zimi naselili miševi pa izgrizli nailon i voda je prolazila u kukuruz a tamo gde je nailon ostao čitav taj se kukuruz trošio i u leto. S obzirom da je bilo doista davno zaboravio sam kakva je to kiselina bila. Inače sada kod nas siliraju kukuruz sam sa tridesetak posto vlage- samelju ga i dobro nagaze i pokriju. Takvom silažom hrane se svinje godinu dana.Bitno je samo da nema vazduha.

cika_jova
29-09-11, 10:44
филипкц

које су димензије силоса ?

Surdonja
29-09-11, 11:27
@ ZORAN.BNS znmo mi za te nacine spremanja silaze. Promaklo ti je da nam je bobocan predlozio neko sredstvo koje isusuje kukuruz(umesto susare), a mi za to sredstvo nismo culi. Oko toga je polemika.

ZORAN.BNS
29-09-11, 17:50
Mislim da jena predhodnoj strani rekao da ga ta tečnost konzervira a ne da ga isuši >:D Neko nije dobro pročitao

Surdonja
29-09-11, 18:17
@ Zoran.bns upravu si jeste napisao konzervira, moja greska. Ali ako sam ja dobro shvatio, a mislim da jesam, mada ne mora da znaci, tim preparatom koji je on predlozio poprskao bi se kukuruz koji ide u silos ili na tavan i taj kukuruz bi se koristio posle kao prekrupa za ishranu, a ne kao silaza. Pozdrav

dejan 77
29-09-11, 18:59
Bobocan,nije poenta da li neko veruje ili ne. Ja lično nisam niti čuo niti video tako nešto a veruj da bi voleo da imam tako nešto jel mi treba da ne bi istu muku mučio svake godine.
Raspitaj se još jednom ali detaljno pa nam prenesi zaključke>:({ta stvar postoji preko 20 godina i zvao se luposil zrno 25 %vlage se naprska i nema kvarenja to je za stocnu upotrebu .i ima mnogo prednosti kao napr bolja svarljivost itd

Surdonja
29-09-11, 19:31
@ Dejan 77 hvala sto si nam resio nedoumice! Raspitacu se o preparatu, ove godine nece trebati, ali mozda u buducnosti hoce. Je l' si ga ti koristio? Kako se prska sa njim, ja kukuruz skladistim u visinu 1-1.2 metra da li samo poprskam odozgo ili po slojevima? Ili kako vec

filipkc
29-09-11, 19:47
Ko je proizvođač i kolika je bila cena?
neznam niti tko je proizvođač niti cijenu,ali znam da smo ga kupili novog i dovežen je iz italije
to je bilo prije 10 godina

MOMOSARIC
29-09-11, 22:05
To i ako postoji iz nekog razloga se ne koristi.Naprimer ako svako zrno treba da bude tretirano eto razloga za neekonomičnost.
Ali evo ipak deklaracije na NJemačkom ,radi ga naravno BASF, ima i tabela o doziranju zavisno od vlage i koliko želimo da stoji.

http://www.getreidekonservierung.de/produkte/Luprosil_mobil_Db_14_05_07.pdf

Surdonja
29-09-11, 22:18
Bilo bi dobro kad bi neko rekao nesto iz iskustva, ko ga je koristio.

talianu
29-09-11, 22:26
E hvala svima ,sad smo rešili nedoumicuo Lkl{{,
Za konzerviranje kukuruza vlage 22% potrebno je oko 1% sredstva.
na 100 kg kukuruza treba litra ,Još da saznamo cenu i odma će mo rešiti misteriju šta je isplativije.

branko
29-09-11, 22:46
Jeftinije je ložiti sušaru za kukuruz sa sojinom slamom.

Surdonja
29-09-11, 22:55
I ja mislim da je jeftinije. Jedjno je problem sto nemam susaru :) . Pa dok se ne nadje neki evric za tu investiciju, moram da se snalazim.

nikola92
02-10-11, 19:34
Pozz svim . . interesuje me zna li neko koja je cene susare za kukuruz i psenicu, a da se lozi na psenicnu slamu

dejan 77
02-10-11, 23:34
radjeno je tako sto je na trakama za istovar postavljanje dizne koje su nanosile film sredstva na kukuruz ,i da potrebno je da preparat bude nanesen na skoro svako zrno.ali ni to nije problem samo zavisi koja je cena preparata jer on ima i druge prednosti a to je bolja svarljivost ,nedostatak budji miko toksina i ostalih stetnih stvari koji se razvijaju u kukuruzu. a skladistarima je lakse da rade konvencionalno jer ti sve platis a oni na svakoj operaciji zarade i pricaju jel znas koliko kosta susara i koliko kosta plin, a oni do 18 % ni ne pale susare nego guraju na hladno.

Zvonimir_H
18-10-11, 16:39
:D

Da li neko ima postavljene silose?
Da li su kupljeni gotovi, ili sopstvene konstrukcije i izrade.

U Kovačici i Padini ljudi oblože koševe sa nekom folijom i unutra sipaju rinfuz kukuruz.
Naravno, za takav način skladištenja zrno ne sme imati više od 17% vlage, tako da seju kukuruz do FAO 400.

Takođe, da li neko ima neku vrstu sušare za žitarice? ^-^
Pozdrav Branko. Moj otac kupuje sušaru i interesira za ovakvu kakva je tvoja.Molim te reci mi koliko te koštala, kolko stane u nju i koliko te dođe financijski jedno sušenje. Hvala

Surdonja
01-11-11, 01:23
sirov tj.vlazan kukuruz moras susiti ili postoji tekucina koja se sprica po takvom kukuruzu i ona ga konzervira i moze da stoji koliko hoces nece se pokvariti cena tog postupka je ista kao i cena susenja s tim da kazu da ovo svinje bolje jedu
danas naidjoh na ovo i odmah sam se setio nase nedavne diskusije.

"Sveze, jos vlazno zrno za ishranu stoke, obradjeno sircetnom, mravljom ili propinskom kiselinom, moze se cuvati bez prethodnog susenja i do godinu dana. Kiselina ubija klicu zrna i sprecava razvoj mikroflore.
Kako su ogledi pokazali, stoka radije jede vlazno, na ovaj nacin konzervisano zrno nego suseno. Prilikom sitnjnja vlaznog zrna ne stvara se prah kao od suvog zrna, od cega mogu nastati oboljenja disajnih organa zivotinja
Jos jedna pogodnost ovakvog konzervisanja zrna ima znacaj. Berba je moguca u bilo koje vreme(ako masine mogu izaci u polja) i moze se poceti nedelju-dve pre uobicajenog roka. Aranija berba, kao sto je poznato, smanjuje gubitke zrna i daje hranljiviju slamu ili kukuruzovinu.
Tehnologija i specijalni uredjaj za obradu vlaznog zrna kiselinama rezultat su rada Saveznog naucnoistrazivackog instituta za mehanizaciju poljoprivrede Sovjetskog Saveza."
Ovo sam nasao u Poljoprivrednom kalendaru iz 1983. godine

dalibor79
20-11-11, 15:38
Cuvajte se raznih "firmi koje prodaju silose" da nebi kao i ja bili za koliko toliko novca nasamareni treba birati prodavce silosa samo po preporuci prijatelja ili komsija koji su vec radili sa njima sve ostalo .... treba obratiti paznju. licno ruzno iskustvo imam sa firmom himel iz subotice

marko22
20-11-11, 17:18
licno ruzno iskustvo imam sa firmom himel iz subotice
Jel to oni sto prodaju sadnice brusnice?

branko
20-11-11, 17:23
Pozdrav Branko. Moj otac kupuje sušaru i interesira za ovakvu kakva je tvoja.Molim te reci mi koliko te koštala, kolko stane u nju i koliko te dođe financijski jedno sušenje. Hvala

Sušara je koštala 7800 evra.
Unutra stane jedna zmajevka kukuruza.
cena susšenja zavisi od početne vlage kukuruza. Uopšteno za svaki % isušene vlage potrebno je 5 do 6 bala sojine slame, ili 10-tak korpi čokanja. Baliranje je ,35 evra po bali + prevoz i utovar/istovar + ložač.

GANGA
20-11-11, 18:08
Cuvajte se raznih "firmi koje prodaju silose" da nebi kao i ja bili za koliko toliko novca nasamareni treba birati prodavce silosa samo po preporuci prijatelja ili komsija koji su vec radili sa njima sve ostalo .... treba obratiti paznju. licno ruzno iskustvo imam sa firmom himel iz subotice
Ako rešiš da ideš kod gos. Segedinčeva obavezno se javi da i ja idem da mu odnesem "original" gume od selektora ali nek izvinu administratori k..va neće ni na telefon da se javi ako imaš neke brojeve pošalji na pp možda postoji i mogućnost naplate jer nešto mašina drži kod drugih.

Nedjooo
16-12-11, 19:55
druze pozz susara ti je stvarno extra,svaka cast.....hocu da te pitam jel dovoljna jacina motora koji pogoni turbinu za vazduh,tj jel ti dovoljno to 4 kw ili treba jace...ja pravim susaru i kontao sam da postavim motor od 7 kw ali izgleda da nema potrebe...

Milos Mitic
25-12-11, 15:23
pozdrav,
milos je ovde, zanima me ima li neko iskustva sa susarama za lekovito bilje, planiram da napravim ili kupim jednu za pocetak :)
dobro bi mi dosao bilo kakav savet oko toga, u selu imam dosta prostora za susenje lekovitog bilja i pecuraka . mozemo i da uspostavimo saradnju ako ima zainteresovanih.
pozdrav :)

Peter
27-12-11, 00:56
[QUOTE=Peter;272000][quote=ivicasarita ]
Pozdrav.
Pitanje za Petera- tvoji silosi i susara su kad se ide iz Despotova za Pivnice pre ulaska u selo sa desne strane? I radio ih je covek iz Subotice?

Pozdrav svim forumasima!
Hteo bih da ispravim Petera, a nadam se da mi on nece zameriti. Te silose mu nisu radili ljudi iz Subotice nego firma MONT-1 iz Backog Jarka, odnosno ja. (www.xxxxx.com (http://www.mont-1.com) ako krsim pravila foruma molim admina da izbrise sporne delove posta). Razlog zasto ga ispravljam lezi u tome sto ne zelim da se nekome pripisuju moji radovi, da neko gradi karijeru i stice nove poslove na moj racun ili da se meni pripisuju poslovi koje su drugi uradili.
Jos jednom, pozdrav svim forumasima!
Izvinjavam se majstore nisam hteo nikome da pripisem nikakve zasluge, verovatno sam na brzinu odgovarao pa sam napisao da je sve radio covek iz Subotice.
Verujem da ce biti dovoljna cinjenica da smo sa vasim radom jako zadovoljni, dok iza majstora iz subotice je bilo dosta posla, da se isprave greske koje je napravio.
Jos jednom, izvinjenje >:({

talianu
27-12-11, 02:09
E sad, a što te nema onda u referencama?
http://www.mont-1.com/index.php/reference

Peter
27-12-11, 02:14
Evo...
http://www.mont-1.com/index.php/proizvodi/silosi-skladistenje
3. slika

madella
27-12-11, 11:47
Pozdrav svima. Evo jedno dosta jeftino resenje za uskladistenje susenog kukuruza. Na 500m2 mozete uskladistiti od 50 do 100 vagona kukuruza. u zavisnosti od visine do koje tovarite zitarice. Vredi razmisliti. Pozz

---------- Poruka napisana u 11:47 ---------- Prethodna poruka je at 11:43 ----------

http://i42.tinypic.com/19qq2q.jpgPozdrav svima. Evo jedno dosta jeftino resenje za uskladistenje&nbsp;susenog&nbsp;kukuruza. Na 500m2 mozete uskladistiti od 50 do 100 vagona kukuruza. u zavisnosti od visine do koje tovarite zitarice. Vredi razmisliti. Pozz

Farmer II
27-12-11, 11:55
@madella to je visoki plastenik, jel tako? Od cega su uspravni zidovi? Na podu je svuda stavljena najlonska folija, kako planirate utovar ovog kukuruza ili eventualno eleviranje?

Zar nece taj plastenik da se greje sam od sebe, posto je sav u najlonu, nema provetravanja?

MOMOSARIC
27-12-11, 11:59
Jako zanimljivo rješenje ,sa obzirom da ako se recimo proda žito može se koristiti plastenik za sadnju nečeg.
Ali trebalo bi konkretno znati:

koja visina bi morala biti da se uvozi prikolica ili se naknadno stavi konstrukcija ?
šta se ventilacijom jer ipak ima otpuštanja vlage (il nema?)
šta sa rizikom skladištenja tolkog žita ako naidje neko nevrijeme ili sl?
dali je isplativo ako je to samo skladište sa obzirom na rok upotrebe folije?
što reče farmer zar neće da se grije plastenik a za skladištenje žita je najbolje što hladnije?
Jel neko ima konkretno iskustvo jer je zanimljivo?

talianu
27-12-11, 12:08
Mi poslujemo jos malo pa 20godina, kada bi napisao sve reference bilo bi ih preko 500 sigurno. Ali prihvatam kritiku, ispravicu i dodati jos neke sa kojima smo saradjivali. Te reference koje su napisane su velike "kuce" sa kojima poslujemo i dan danas pa sam to smatrao bitnijim.
Hvala Peter, drago mi je da ste i dalje zadovoljni nasim proizvodima jer zadovoljan kupac je najbolja reklama.
Ja se izvinjavam ako sam nekog uvredio.Nije mi to bila namera.
mont-1 kako se kreću cene po toni skladišnog prostora,znam da zavisi od opreme ali probaj izvući neki prosek.

---------- Poruka napisana u 12:08 ---------- Prethodna poruka je at 12:05 ----------

Momo ,meni ipak deluje štap kanap rešenje.
Može ovako privremeno ako je frka ali dugoročno nikako.

MOMOSARIC
27-12-11, 12:18
Ma da nebi to bilo nešto.
Eh da je nabaviti ovako nešto , jel neko nekad vidio nešto slično?
http://www.youtube.com/watch?v=aKKDaZP3uzI

i (http://www.youtube.com/watch?v=aKKDaZP3uzI) pražnjenje:
http://www.youtube.com/watch?v=1XcuVZysipo

mont-1
27-12-11, 12:26
niste uvredili, samo odogvaram na komentar.
prosek je prakticno ne moguce izvuci. to je kao kad bi pitali prodavca automobila koliko kosta auto po konjskoj snazi, e nije isto zastava i mercedes s klase.
ima mnogo opcija i za same silose i za transportere, i za preciscavanje zitarice,kao i za susenje. Trebate odrediti sta vama treba koji kapacitet i vrsta skladisnog prostora,koji kapacitet transportera i ako zelite preciscavanje isto koji kapacitet i kvalitet ciscenja. i onda odredit neku najbolju opciju koju mozete priustiti.

talianu
27-12-11, 13:57
Napisaću vam šta mi treba ali na pp.Da ne bude reklama.Pozdrav

madella
27-12-11, 16:47
Pitanja su na mestu. Cele godine sam objekat isusivao, po meni ne mi se mogla koristiti dvonamensi i za povrtlarstvo. Suseni kukuruz 14% vlage bez problema moze da se na ovaj nacin skladisti 6-7meseci dole najlon gore najlon. Objekat je 6m visine, ne ulazi se traktorom , utovar i istovar se vrsi sa jednim puznim transporterom. Gore je dvoslojna folija koja izdrzi sve vetrove , sneg i traje sa sigurnoscu 5-6 godina. zamena traje 1 radni dan. Ova jesen je bila susna sa puno suncanih dana, sa otvorenim krajevima bez problema kukuruz stoji u odlicnom stanju. Moglo bi se staviti crna folija ali je nepotrebno. Ovaj objekat stoji u mom dvoristu tako da je isprobana stvar. Drago mi je da ste odmah reagovali, svakoga interesuju mogucnosti skladistenja, da robu ne izpusta iz svojih ruku. Jeste, mozda se cini da je stap kanap resenje, ali, sluzi i za otprilike 15.000e mozete dici objekat gde sa sigurnoscu mozete uskladistiti 1000t . Ovo resenje nije za zadruge , ali za privatna domacinstva mogu posluziti, jer skladisnog prostora nikad dosta. pozz

mont-1
27-12-11, 19:45
jeste razumno tako skladistiti privremeno u slucaju da vec imate taj objekat prazan. investirati u takvu improvizaciju nije razumno, jer bi se za 30-40 000e mogla napraviti dva silosa po 50 vagona sa transporterima i biti mirni dugi niz godina. a da ne spominjem koje sve mogucnosti i sigurnost mozete imati sa silosima.

madella
28-12-11, 10:13
Pozdrav. Lepo je imati silose, ali ni to nije resenje bez mana. Ove dodini svi su imali problema sa metalnim silosima, zbog kondenza vode. Da ne bi bilo dvoumice oko izgradjne silosa iznecu vam podatke sa zvanicnog predracuna.
1.Metalni silos tipa SBH 760-12 Symaga od 522t-- 13.200e plus 18%pdv komad 1 2. Koficasti elevator 28m 12.300 3. puzni transporter za praznjene 2200e 4. Skele, potpore, prelazni elementi stalak za elevator 3000e 5 Gradjevinski radovi , betoniranje temelja silosa, montazerski radovi elevatora ,elektricarski radovi 25000e. I tako mi dodjemo na cifru od 58oooe sto je za jedan silos sa neoophodnom opremom za punjenje i praznjenje. Nema jos usipnog kosa, koja kosta kao jedan plehani silos. Zvanicna gragyevinska dozvola sa svim papirima kosta oko 10000e ili vise. Nisi zabo ni asov evo gradjevinske inspekcije, bar kod nas. Tako da najmanje kosta plehani silos, a ostalo sto vuce sa sobom to je puno. Mozse se tu i tamo usparati ako vi odradjujete neki deo, ali onda nemate nikakve garancije od proizvodjaca ako se desi neka havarija silosa. Pozdrav svima

mladen87
28-12-11, 11:07
Sta ce ti koficasti elevator od 28m?

nikola_VUK
28-12-11, 11:19
Ako sam ja dobro shvatio ovo je silos od 522 tone, mora da je ogroman!

mont-1
28-12-11, 11:22
te cene su prejake.cija je to ponuda agrokonsova? silos jos ok. ali cene transportera su jako velike,predpostavljam da su i transporteri symagini-sto ne vredi taj novac sigurno.
sto se tice gradjevinskih radova, ja znam da je jedan moj investitor platio betonsku podlogu za silos od oko 30vagona(da ne trazim sada koji je tacan model bio,isto symagin silos) 1500e, znaci sam temelj za taj silos plafon 3000e. e sad ako ste uracunali i jos i prijemni bunker, i prilazne puteve onda ok. za elektricarske radove se ne moze tako reci sturo. jer elektro radovi se mogu uraditi da imate dole 5prekidaca, a mogu i da sedite kod kuce i gledate na kompijuteru temperaturu mase,vlagu,palite,gasite....

madella
28-12-11, 13:58
Cene su Agrokonsova, znaci temelj silosa, materijal plus gradjevinski radovi, montaza silosa i elevatora i komandni ormar, znaci kljuc u ruke. Znaci bez usipnog kosa, bez puteva bez kompjuterizovane kontrole silosa itd. to je plus jos ohhhoo. I oko ove cene nema ni malo mogucnosti da se malo spuste.... po njima.

dalibor79
28-12-11, 17:10
moj silos http://i40.tinypic.com/5o9g68.jpg 250t zita

Miloš D.T
28-12-11, 17:26
Koliko te izašao?

dalibor79
29-12-11, 18:52
8600e je samo ovaj metalni deo bez betonaze i koficastog elevatora koji su zavisi od duzine,silesfor italija to je ona firma sto je bila na sajmu imali su svoj silos od 5 vagona cena mu je bila oko 3000

mladen87
29-12-11, 20:21
a koliko je para bila jama,temelj i elevator?>:({

bato87
29-12-11, 20:39
moj silos 250t zita

Tako se radi kod vas, a ovako kod nas, inace slikano u jednom obliznjem selu
http://i40.tinypic.com/2efpz68.jpg

dalibor79
29-12-11, 22:00
e nemam pojma druze znam samo da smo potrosili 18 kubikatucanika za tampon i 24 kubika sljunka i cementa za taj sljunak nemam pojma tacno koliko i 1 majstora ostalo je rodbina prijatelji i 2 pomocnika a koficasti je iz uvoza polovan 2500 e

Miloš D.T
30-12-11, 11:30
A kako ćeš levirati žito?Dali može stajati određeni period(više od 6 meseci u jednom mestu)?

Goran G.
30-12-11, 21:16
nemas vrata na silosuLkl{{
odlicna fotografija stavio sam je u arhivu>:({

dalibor79
30-12-11, 23:39
u onaj usipni kos smo iz centra silosa ubetonirali cev 250mm koja ima klapnu i pusta zito (prirodnim putem na dno usipnog kosa a ubetonirana je jos jedna koja je pored ove u dnu i koja vodi do koficastog elevatora tj hrani koficasti sa puznim transporterom stavicu slike da vam bude jasnije(slikovitije) a koficasti je na zemlji po meni i iz price majstora koji je bio na odrzavanju srem mlinova ako dodje do nekog problema sa koficastim mnogo je lakse nego kada je donjii deo koficcastog u zemlji tj ispod nivoa ako dodje da mora da se ispusti zito iz koficastog zbog bilo kog razloga imma vise prostora za rad ...itd. a silos ima svoju pbetonskku plocu debljine 50cm u kojoj se nalaze kanali za ventilaciju koja se kaci na jedan ventilator koji sluzi i za provetravanje zita svaka velicina ima odgovarajuci ventilator(turbinu ili turbine za vazduh)

---------- Poruka napisana u 23:39 ---------- Prethodna poruka je at 23:19 ----------

http://i43.tinypic.com/2dvub28.jpg
http://i43.tinypic.com/30muwzo.jpg

mont-1
31-12-11, 00:14
A kako onda vrsis punjenje elevatora iz bunkera?
bolje je sigurno da je van rupe i zbog vode, jer su u rupe uglavnom pune vode. a vadjenje zitarice iz elevatora se jako retko desava ako je na pogon elevatora stavljen motor sa kocnicom ili jednosmerni lezaj. to guranje puza u posebnu cev je resenje koje mi uvek primenjujemo, a video sam da neki to ne rade, jer ako se desi neka havarija na puzu, vi mozete bez problema izvuci puz i ako je silos pun, resiti problem i vratiti puz nazad.

mladen87
31-12-11, 17:32
Jako dobro resenje sa puzom unutar cevi!moj prijatelj je imao problem sa puzom dok je silos bio pun,muke tantalove dok ga nisu izvadili!
Dalibore koliko redi armaturne mreze si stavljao u temelj?jesi radio neku izolaciju ispod ili na temelju da ne vuce vlagu i kvari sloj zita do betona?

dalibor79
31-12-11, 19:05
stric mi je radio na u mlin sremu 20 godina pasmo malo od njega malo od njegovih kolega malo iz svoje glave skockali ideje o punjenju i praznjenju silosa,nekazem da je ovo najbolje ali po mmeni za mene jeste zato sta bilo da se desi dal kvar koficastog elevaora ili nestanak stuje ili ovog 1 puza sto hrani elevator,sve moze na zemlji da se popravi i ocisti nemora nigde da se silazi a i ceo puz se lako vadi iz svog lezista bez obzira dal je silos pun ili ne,sto je po meni mnogo vazno.Sto se tice armaturnih mreza otislo je 9 kom za sve i za usipni kos. asto se tice izolacije jos nije uradjena cim sine sunce u planu je

madella
03-01-12, 15:34
http://www.youtube.com/watch?v=Vb5I-katmsU&amp;feature=player_detailpage Pozdrav. Dobro je resen usipni kos kod Vas Dalibore, gde ne smetaju visoke podzemne vode. Ja sam svoj usipni kos morao dici jer je kraj elevatora uvek stajao u vodi, pa sam resio na ovakav nacin.

mont-1
03-01-12, 16:19
moze se resiti i sa izradom metalnog "bazena" koji se ubaci u bunker i voda ne moze uci.naravno mora pre montaze koficastog transportera. radili smo to desetak puta i nije nikada bilo problema, samo se mora i od gore dobro zatvoriti da li betonskom plocom ili limenim opsivom kako ne bi bio oslobodjen ulaz za kisnicu.
Na bilo kakvu upotrebu puznog tranportera u transportu zitarica treba ici samo ako nema drugog resenja, jer puz jako lomi.
Upravo iz tog razloga predlzem vlasnicima susara sistema "konskilde" da ukoliko je moguce vertikalni transport idu sa elevatorom,a ne vertikalnim puznim transporterom jer su tu najveci lomovi zbog velike brzine, inercijalne sile i malog zazora izmedju spirale i cevi.

MOMOSARIC
07-01-12, 19:40
A šta ako se ide sa dosta većim zazorom ?

mont-1
07-01-12, 23:12
ako idete sa vecim zazorom onda smanjite lom,ali smanjite i kapacitet drasticno. ako preterate sa zazorom nece raditi.

Dr.Gruja
10-01-12, 22:29
Danas sam video Daliborov silos, odlično urađen posao! ::svaka cast::

dalibor79
12-01-12, 19:27
ako neko ima balerinu(poluotvoreni puzni transporter) za silos sa ravnim dnom neka okaci slikeLkl{{pozzz svima

Deni
12-01-12, 19:41
@dalibor79 dal si mislio na ovo:

http://www.dodaj.rs/f/3N/hR/2wNaNtlw/dscf2895balerina.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1e/TO/4PBCT0q8/dscf2894balerina.jpg

dalibor79
13-01-12, 16:12
http://www.youtube.com/watch?v=Vb5I-katmsU&amp;feature=player_detailpage Pozdrav. Dobro je resen usipni kos kod Vas Dalibore, gde ne smetaju visoke podzemne vode. Ja sam svoj usipni kos morao dici jer je kraj elevatora uvek stajao u vodi, pa sam resio na ovakav nacin.
pozdrav druze ,mislio sam na ovo valjda

tomtom
02-03-12, 05:24
Dali ovi svi veci silosi imaju ovakav sistem gdje zitarica kruzi stalno u silosu? I ako silos ima ovakav sistem dali je potrebno imati susaru i suziti zitaricu?
Kako se moze izracunati koliko se tezine gubi kad se zitarica osusi dali ima neka tabela?

---------- Poruka napisana u 05:24 ---------- Prethodna poruka je at 01:39 ----------

Jos nesto me interesuje, ja ito mislim da bi betonski silos bio jeftiniji i bolji od metalnog. Samo nisam siguran kako bi se ponaso u slucaju nedaj boze zemljotresa:). Pozdrav.

Nedjooo
23-06-12, 18:05
danas pustena u rad susara za zitarice,pravljena licno,kapacitet 10 tona...slike uskoro..:D

bojcetic
23-06-12, 19:13
@nedjooo
Obavezno slike okaci! Verujem da dosta nas ovde ima slicne zelje da napravi u svojoj radinosti.

Nedjooo
23-06-12, 21:54
bice slike za koji dan,dok stignem od posla sve...a samo vam mogu reci spremite dosta novca i zivaca..:DDDali ipak vredi..

Dr.Gruja
07-07-12, 08:00
Daj slike!!!

dragan82
12-07-12, 23:44
Da li psenica moze da se skladisti u silosima za silazu ROTAVER ?

talianu
13-07-12, 00:12
Ako misliš na one što ih ima u Švajcarskoj plavi visoki mislim da su od poliestera onda ne vidim razlog zašto ne bi mogla samo da je vlaga optimalna.

dragan82
13-07-12, 00:18
Pa da , tacno na njih mislim. Juce sam nabavio telefon fabrike , da ih pozovem i da ih pitam, da li moze zrna kukuruza i psenice ili ne. A vec sam se raspitivao za transport.

Farmer II
13-07-12, 07:18
Da li su ti plasticni jeftiniji od metalnih?

dragan82
13-07-12, 07:41
http://www.rotaver.ch/

Nebi znao da odgovorim na to pitanje koji su jeftiniji. Po nekad ima ovde u oglasima daju dzabe te silose . Ali nikada nisam iso da vidim u kakvom su stanju ti sto su dzabe.

Nedjooo
16-07-12, 09:06
ljudi izvinite stvarno u poslu sam,uletim samo nekada preko tel na forum,branje povrca i razvozenje mi uzima svo vreme....cim uhvatim vremena postavicu...tenutno je psenica u njoj,polako je trosimo za mjesaonu i bice tu do kukuruza odnosno ako ga bude ikako..

dalibor79
20-07-12, 14:25
pozdrav kolege jedno pitanje sto se tice skladistenja zitarica sta je prece, meriti tempreturu ili meriti vlagu u njima naravno da je oboje ali od ovo dvoje sta mislite sta je prece

Boris_PA
20-07-12, 14:55
pozdrav kolege jedno pitanje sto se tice skladistenja zitarica sta je prece, meriti tempreturu ili meriti vlagu u njima naravno da je oboje ali od ovo dvoje sta mislite sta je prece po meni vlaga je prece 99%...temperatura i ne bas ali vlaga je zlo

Goran G.
20-07-12, 21:05
a kako ces izmeriti vlagu na dubini od 10 met.?
potrebno je i temp. meriti jer ako je porasla moze da se razvije zizak a mogla je i vlaga da skoci pa se roba pali

zico78
21-07-12, 21:34
ako vlaga poraste ili je uskladjen sa velikom vlagom mora porasti i temparatura kod mene sa vlagom od 13,5-14% na deponi od 4m visine nije bilo problema a na istoj sa vlagom od 15 i vise pocelo se malo grijat i moro sam ga samo pretocit transpetrrom da se malo rastrese i nije bilo problema vise ubrzo sam ga i prodo

mikulaš
21-07-12, 23:44
pozdrav kolege jedno pitanje sto se tice skladistenja zitarica sta je prece, meriti tempreturu ili meriti vlagu u njima naravno da je oboje ali od ovo dvoje sta mislite sta je prece
To tije potpuno isto, dali ćeš u skladištenim žitaricama koje već stoje duže od 1meseca na istom mestu meriti vlagu ili temperaturu, samo pri skladištenju treba gledati na vlagu i meriti istu, a na uskladištenim žitaricama je puno lakše meriti temperaturu. Ja sam na mom silosu za male pare stavio merače temperature one sa sondom po 700 dinara i produžio samo kabal i zasad radi odlično. U svaku ćeliju sam stavio po dve sonde na dubini od 2,5m i 5,5m a po sredini ćelije a displeri sam stavio u elektro orman i zasad mi deluje ovo kao odlično rešenje. Naravno vlagu merim pri skladištenju i dosad imam iskustvo sa kukuruzom i pšenicom da do 16% vlage nikad nisam imao problema.

Nedjooo
31-07-12, 18:46
http://img28.imageshack.us/img28/1475/image001pv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/image001pv.jpg/)http://img220.imageshack.us/img220/665/image007pzy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/220/image007pzy.jpg/)http://img689.imageshack.us/img689/5610/image008xbx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/image008xbx.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

---------- Poruka napisana u 18:46 ---------- Prethodna poruka je at 18:43 ----------

eto slike po obecanju,sve je rucni rad mene i mog dede.moje ruke a dedino iskustvo...moram jos da je ofarbam i to je to...

zico78
31-07-12, 21:59
Nedjooo jesij isprobo susaru kolika ti je pec cime ces susit plin ili drva ja sam tako nesto napravijo od 25.t kapaciteta susim na drva slama panjevi itd. i pec je pravlena ima kapacitet od 120.kw a ta tvoja mi izgleda da nema vise od 30. koliko sam mogo sa slike da vidim a to je malo za susenje kukuruza uzme puno vremena kad je velika vlaga.

Nedjooo
31-07-12, 22:30
zico78 cini ti se ima 75 kw,na slici je manja posto sam slikao losijim tel.isprobana je,susicu na drva,isto kao i ti,moja ima oko 15 t kapacitet mozda malo manje,sto mi odg jer ih ima dosta u nasem kraju pa ce to biti vise za sopstvene potrebe

talianu
31-07-12, 22:40
Neđo kad nađeš vremena uslikaj malo detaljnije taj razmenjivač toplote.Imam i ja sve spremno za sušaru samo me muči razmenjivač toplote.

Nedjooo
31-07-12, 22:43
hocu druze,napravicu jos slika ovo sam ionako na brzinu jer sam slab sa vremenom a obecao sam da cu postaviti...uglavnom bice u narednih par dana..>:({

zico78
31-07-12, 23:39
zico78 cini ti se ima 75 kw,na slici je manja posto sam slikao losijim tel.isprobana je,susicu na drva,isto kao i ti,moja ima oko 15 t kapacitet mozda malo manje,sto mi odg jer ih ima dosta u nasem kraju pa ce to biti vise za sopstvene potrebe
meni je izgledaja mala zato sam te pito lijepo odradjeno sta si stavijo okolo jeli ti sitna mreza ili performirani lim. i ja sam pravijo za sopstvene potrebe smo malo vecu tako da po zavrsetku mogu je koristit ka dijo skladistenog prostora

Nedjooo
01-08-12, 20:59
zico78, lim je ali je debeo bas sam ga tesko motao...ja sam zbog prostora pravio toliku,a koristicu je i kao skladisni prostor,ali planiram i da nabavim jedan silos u austriji ili italiji,pa da uvezem za skladistenje zrna...

zico78
01-08-12, 22:19
koji kapacitet toga uvoznog i koja cijena ja sam prosle godine gledo da kupin sebi bilo puno para pa sam sazido udarijo izolaciju od vlage imo sam nekog materijala kostalo me oko 3000.km za kapaciteta 80.t i 25 u susaru malo vise od 100.t ove sam godine mislijo pravit jos jedan od 120.t ili kupit ali sam odusto jer kakva je godina necu imat dovoljno da se napuni.

Nedjooo
02-08-12, 12:05
kapacitet planiram oko 70 tona,pa izadje me sve ukupno oko 2000 e tako sto sam do sada gledao...ali videcemo mozda ima i jeftinije,a i susa nas ubi pa izgleda da nece ni trebati..

oldtimer
04-08-12, 00:04
Danas sam zvao neke prodavce silosa iz uvoza, i uglavnom, najpovoljnije sam nasao 100 tona, 6000 eura. E, sad nesto me muci, kaze taj lik, da isto toliko para treba i za temelj. Precnik silosa je oko 5 metara, i sad znam da tu ide malo drugaciji temelj, ali da li bas toliko to kosta???

Kris80
04-08-12, 00:10
Tako sam i ja čuo koliko para gore,toliko i u zemlju.>:({

zico78
04-08-12, 00:17
ma gluposti ja sam u svoj temelj stavijo malo jaci beton okolo ispleo korpu od 4 sipke 12. unutra izravnjo teren nabijo sa zabom i stavijo matu 15x15x8 prelijo betonom od 12 do 15cm. i to je to stavijo u njega 80.t i prezivijo je temelj i ploca a isto je 5x5.m ti malo pojacaj za 100.t ali mislim da opet nece preci 2000.€ raspitaj se malo ljudima koji se razumiju u te stvari

Kris80
04-08-12, 00:26
@zico78 Da ne bude nesporazuma cena koštanja temelja za silos je ta cena kad ti oni rade,al imaju i opciju oni ti daju projekat i ti uradiš sam(normalno proćeš jeftinije).I normalno oni se tu ograde(projektant),daju ti takve materijale da ugradiš da ne može ni Nato da ga sruši.>:({

zico78
04-08-12, 00:36
to je moguce i stavi sebi u đep 2000€ i zaradi na silisu jos 1000 oni misle ako smo mi seljaci da neznamo matematiku mislim da je to velika cijena moj predlog sazidaj kao ja sebi i ostace ti para a imat ces isti kapacitet zapremine

Nedjooo
04-08-12, 01:09
oldtimer zajebi to i pasos u dzep i u italiju i kupi sebi silos...naci ces ga za dzabe ako budes uporan i snalazljiv....i imaces viska para u dzepu..

oldtimer
04-08-12, 01:19
Razmisljam sta bi bilo najpametnije... Imam podno skladiste, tj 2 sobe za nekih 10ak vagona robe, ali je dosta komplikovan istovar. Utovar je ok, istovar ide kantama. Nije ni to strasno, sva coveka napune zmajevku za 40ak minuta, ali voleo bih da resim problem skladistenja malo bolje. U opciji su mi ovi silosi iz uvoza, ili da pravim metalne, osmougaone silose sam, ili mozda osmougaone zidane.
Da li je neko sebi pravio silose od cigle, ili radio kalkulaciju koliko bi to kostalo. To mi je najjednostavnije, i imam neku ideju kako da resim i punjenje, i praznjenje, i eleviranje sa dva puzna transportera...

Kris80
04-08-12, 02:36
Kolega ako imaš mesta u dvorištu moj predlog je podno skladište,ipak je to dvonamensko,a silos je samo silos.>:({

oldtimer
04-08-12, 03:09
Pa jeste, ali ipak ne moze ni to podno skladiste da mi sluzi za bilo sta drugo osim za smestaj zitarica.Pod pretpostavkom da bih skladistio psenicu od jula, do aprila-maja, i kukuruz od oktobra, do juna-jula-avgusta, retko kad bi to skladiste bilo prazno, a jos bih imao problem kako da odvojim zitarice, pa plus standardni problemi oko utovara-istovara, provetravanja...Ne bih isao na podno skladiste, mislim da su silosi najoptimalnije resenje, jedino da napravim pravi izbor, i naravno da sakupim novac...

Kris80
04-08-12, 03:23
Nisam mislio gledajući na samo jednu godinu,nego npr. dojadi ti skladištenje pa objekat možeš iskoristiti za mehanizaciju,radionicu,farmu itd.,da ne lupam.Ko zna šta će biti aktuelno za 3,5,10 godina...>:({

oldtimer
04-08-12, 03:34
Da, tu si u pravu. Bilo silosi, bilo supa, to sto sam zamisio nece kostati ispod 30000, tako da treba dobro razmisliti, analizirati, i onda odluciti.

Kris80
04-08-12, 03:46
Jeste velik izdatak da praviš bilo šta,al ako uloviš jednu godinu sa cenom robe što je u njemu,vrati ti se uloženo dok si reko ašov...Ja dajem prednost silosima kad se nema prostora u dvorištu jer ih možeš dići u vazduh koliko želiš,al ako se ima mesta definitivno podni magacin.Nisu baš ni silosi sjajni,čujem od onih koji imaju,hoće i tamo da se zalepi roba na zidove,kondenzacija,na sastavima prokišnjava itd...>:({

NikolaMF
06-08-12, 11:32
danas kupljena sušara za kukuruz,slike kad je dopeljamLkl{{

Betonski Silosi
14-08-12, 16:14
Danas sam zvao neke prodavce silosa iz uvoza, i uglavnom, najpovoljnije sam nasao 100 tona, 6000 eura. E, sad nesto me muci, kaze taj lik, da isto toliko para treba i za temelj. Precnik silosa je oko 5 metara, i sad znam da tu ide malo drugaciji temelj, ali da li bas toliko to kosta???
Nece biti da to toliko kosta. Ili niste dobro razumeli ili...neznam sta je u pitanju. Visestruko je to manji iznos.

mont-1
17-08-12, 09:43
Pa pitanje je kako se radi temelj. ako uzmete sami na svoju ruku i odradite kako mislite da je dovoljno izace vas mnogo manje. kao primer navoscu jedne moje investitore koji su uradili temelj za silos sirine 6.10m za 1500e. u silos staje 270tona. a ako se radi posteno temelj,da traje 100godina i da se ne bojite da li ce potonuti jedan kraj, puci temelj i slicno, sto podrazumeva i ispitivanje zemljista cena je oko 5-6000e

Nece biti da to toliko kosta. Ili niste dobro razumeli ili...neznam sta je u pitanju. Visestruko je to manji iznos.

Betonski Silosi
17-08-12, 15:30
Pa pitanje je kako se radi temelj. ako uzmete sami na svoju ruku i odradite kako mislite da je dovoljno izace vas mnogo manje. kao primer navoscu jedne moje investitore koji su uradili temelj za silos sirine 6.10m za 1500e. u silos staje 270tona. a ako se radi posteno temelj,da traje 100godina i da se ne bojite da li ce potonuti jedan kraj, puci temelj i slicno, sto podrazumeva i ispitivanje zemljista cena je oko 5-6000e

Normalno da netreba {nesme} raditi temelj na svoju ruku, ali moj komentar se odnosio na silos od 100 t a vi govorite o 270t sto je velika razlika.

mont-1
17-08-12, 20:27
jeste,staticki proracuni predloga za betonski temelj koje mi dajemo(a dobijamo ih direktno od proizvodjaca silosa) su radjeni na najvecem opterecenju za taj precnik. tako da bi se mogla neka proporcija napraviti pa umanjiti "jacina" temelja u slucaju da se neko usudi raditi na svoju ruku. moj predlog je uvek posteno uraditi i mirni do veka.

Betonski Silosi
17-08-12, 21:13
Potpuno se slazem, samo sto ima onih koji se bas i nerazumeju nesto posebno u ovu problematiku pa rade tako da investitoru isteruju nepotrebno pare iz dzepa samo da bi oni bili sigurni. Zato sam i komentarisao da za silos od 100t nemoze kostati temelj 6000e

Spajki
17-08-12, 23:04
Kad ste vec tu,jer ova tema nije aktivna bas svaki dan imam jedno pitanje.Koja je cena limenog silosa sa metalnim konusom i krovom od 200m3 ili oko 150t,ili limenog sa izradom zidanog,betonskog konusa.Gledam cene nekih polovnih silosa pa bih malo da uporedjujem cene,da li uvoziti tako nesto ili ne.

Betonski Silosi
17-08-12, 23:19
Kad ste vec tu,jer ova tema nije aktivna bas svaki dan imam jedno pitanje.Koja je cena limenog silosa sa metalnim konusom i krovom od 200m3 ili oko 150t,ili limenog sa izradom zidanog,betonskog konusa.Gledam cene nekih polovnih silosa pa bih malo da uporedjujem cene,da li uvoziti tako nesto ili ne.
Moj odgovor je ne. Zasto? Znam neke ljude koji su dobili dzabe, SAMO da ih demontiraju prevezu carine, pa tek onda vide da je to krs. Gledao sam 2 takva silosa naduvana kao zaba, curi zito na svakom savu i na kraju to izadje na visoku cenu. Moj savet je beton ili nov metalni.

Spajki
18-08-12, 08:55
Za ovo kazu da je u njima stajao cement tako da ne znam realno stanje.Kad dobijem slike mozda cu i otici da ih vidim.Imam tri silosa od cementa samo im je zapremina 25m3 i odlicno me sluze vec 17 godina.Ne znam kakvi su ovi veliki sto su na rasklapanje,moracu da proverim.

mont-1
19-08-12, 13:18
u principu bi ti za cement silosi mogli da se doteraju ispeskare prefarbaju i da vas sluze dugi niz godina. ali treba napraviti neko poredjenje jer silosi danas nisu skupi pa vredi videti sta je pametnije.

Spajki
05-09-12, 21:51
Pozdrav ljudi,imam neke konkretne informacije pa da cujemo i ostala misljenja.Silos je koristen za skladistenje cementa,precnik je cini mi se 5 ili 5,5m,visina jednog segmenta je 1,5m znaci visina valjka je 12,5m +konus.Kazu da je to silos za 300t cementa.Ja sam dosao do zapremine silosa od (oko) 270m3 ako mu je precnik 5m,sto je oko 216 tona robe(psenica).Pitanje je sta vi mislite o ovakvom silosu u raskopljenom stanju,franko adresa kupca sa istovarom za 10000 evra?Sledeci su troskovi farbanja,sklapanja(oko 4000 srafova novih)podizanja, za koje jos neznam cenu ni priblizno.Ne zurimo nigde,imamo vremena.

http://i.imgur.com/k5Wyf.jpg
http://i.imgur.com/St3we.jpg

mont-1
06-09-12, 11:54
apsolutno neopravdano.
na tu cenu od 10 000 dodajte jos 5000e, koliko ce vas izaci peskarenje, temeljno i zavrsno farbanje, vijcana roba, zaptivne mase, usluge montaze i dizalice....
gradjevinske radove morate svakako raditi tako da to necu ni spominjati.
za 10 000e vi mozete dobiti nov pocinkovani silos skladisnog kapaciteta 300t. Naravno u cenu je ukljucena montaza i montazni materijal.

tomasevic
07-10-12, 22:33
jel ima neko mozda da prodaje susaru za duvan T 78

dragan82
07-10-12, 22:36
duvan se susi pod supu , ako oces poslacu ti slike da vidis kako to rade svajcarci . ja nisam cuo da ima susara za to.

ddragan
08-10-12, 12:37
Mislim da je pametnije da neko od duvandjija okaci sliku kako se to radi kod nas pa da ti pokazes Svajcarcima kako se to radi.

mucobieno
08-10-12, 20:34
duvan se susi pod supu , ako oces poslacu ti slike da vidis kako to rade svajcarci . ja nisam cuo da ima susara za to.
Pod supom se susi sorta berlej, a sve ostale kod nas se suse u susarama.

dragan82
08-10-12, 20:45
Nisam do sad cuo da oni ovde u CH suse duvan u sucarama , oni imaju visoke hangare u kojima kace taj duvan , i tako ga suse. Slabo se ja razumem u duvan .

FL
01-12-12, 11:38
Da li ima neko iskustvo sa uvezenim polovnim metalnim silosima?Naizgled povoljna cena.
http://www.polovniautomobili.com/oglas2623721/silosi_od_30_do_1000_tona/

stevapaor
01-12-12, 12:20
Ako ovaj silos od 30 tona kosta ovoliko ja odo odma da ga kupim
:lol:

Darko Dren
01-12-12, 14:33
Ja sam kontaktirao tog coveka iz Sapca. Uvozi ih iz Francuske. Ti silosi su bez krova, i tamo su stajali u halama i hangarima. Cena je uglavnom oko 20 evra po toni. Tako da od 100 tona izadje oko 2000 evra. Ali kad se tome dodaju betonski radovi, pa konstrukcija krova, kosi puzni elevator za praznjenje, duvaljka ili puzni za punjenje, pa ventilator... to onda izadje dosta skuplje...

miroslav78
02-12-12, 13:09
a u kakvom su stanju ti silosi ?

Darko Dren
02-12-12, 14:08
U dobrom su stanju, jer su stajali u halama, tako da nisu bili izlozeni spoljasnjim uticajima. Visine su uglavnom do pet metara.

markanNo1
03-12-12, 16:58
susara od jednog prijatelja http://upload.slike.com/thumbs/PZmTN.jpg (http://upload.slike.com/slike/PZmTN.jpg)

- - - - - - - - - -

http://upload.slike.com/thumbs/sMVkv.jpg (http://upload.slike.com/slike/sMVkv.jpg)

- - - - - - - - - -

http://upload.slike.com/thumbs/Vg3JA.jpg

Milos M.
03-12-12, 17:12
Na kom principu ovo funkcionise? Ne mogu da ocenim jel uduvava vazduh unutra il je nesto drugo.

Nedjooo
03-12-12, 17:45
uduvava vruc vazduh koji zagrijava ona pec..imam i ja slicnu susaru..isti princip

markanNo1
04-12-12, 07:40
pec je na drva a jak ventilator uduvava vazduh u susaru .

petar88
24-02-13, 20:23
Zna li neko koja je cena koficastih elevatora od 60t/h po duznom metru?

talianu
24-02-13, 20:36
http://transporteri.rs/
Nazovi ove pa pitaj imao sam negde katalog i cenovnik ali ne mogu ga naći.
Ja sam pitao na sajmu cenovno su bili prihvatljivi ali se ne sećam tačno cene.

mark3
18-03-13, 15:55
Zna li neko koja je cena koficastih elevatora od 60t/h po duznom metru?

Idi do pazove i pitaj majstor Zivotu

mister bin
13-04-13, 21:24
Prošlogodišnji početak izgradnje silosa.
Posle setve sledi nastavak radova.
Dve su ćelije po 35 tona.
http://www.dodaj.rs/f/45/Fd/4Etn1Nrt/015.jpg

- - - - - - - - - -

uduvava vruc vazduh koji zagrijava ona pec..imam i ja slicnu susaru..isti princip
Nedjo, obecao si jos slika tvoje susare.
Planiram, pored silosa koje radim da napravim i susaru.
Svidela mi se tvoja pa te molim da das jos slika i glavne mere;
precnik susare i visina perfororanog dela.
snaga motora,
precnik puza i broj obrtaja.
Daj i skicu, ako mozes, vertikalnog preseka

Darko Dren
01-07-13, 23:08
Evo šta se kod mene gradilo prethodnih nedelja...
Počelo se od ravnjanja terena, razmeravanja i iskopa...

http://www.dodaj.rs/f/30/MX/1NOctxYs/1/img0814.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1F/hU/h7OXrsy/1/1.jpg

zatim, postavljanja oplate za okno kofičastog elevatora i betoniranje kosina usipnog koša...

http://www.dodaj.rs/f/2G/3g/RhX69Tc/1/2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3T/qm/2aLO61n2/1/3.jpg

Betoniranje okna, usipnog koša, temeljne ploče silosa i malterisanje...

http://www.dodaj.rs/f/2f/3U/282YRi2z/4.jpg
http://www.dodaj.rs/f/G/Kc/fEpBsnZ/1/5.jpg
http://www.dodaj.rs/f/T/H9/4oG5vZMf/1/6.jpg

To je bio naš posao, a preostale radove izvela je ekipa iz Bačkog Jarka.

http://www.dodaj.rs/f/3P/kA/4kXQcV9z/7.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2y/gL/1kuqdXqf/8.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2q/N7/3vSlY57I/9.jpg
http://www.dodaj.rs/f/45/aA/P4n3ZKp/10.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2b/MK/4sW0zxu0/11.jpg
http://www.dodaj.rs/f/j/Qf/8IyOhLz/12.jpg

Silos je kapaciteta oko 65 tona pšenice, kofičasti elevator 10-12 t/h i pužni transporter na dnu silosa (od centra do kofičastog).
Dogodine će se postaviti još jedan istog kapaciteta.
Sad da vreme dozvoli, pa da se puni pšenicom...

nikt
01-07-13, 23:21
Колико новаца ово до сад кошта.?!

Darko Dren
01-07-13, 23:29
Ovo do sad košta nešto više od 11000 evra. Do jeseni planiram da izbetoniram plato ispred veličine 14*6 metara i taj prostor da natkrijem celicnom konstrukcijom.

Mačvanin 82
02-07-13, 00:32
Darko
jel silos nema konus? i koje su mu dimenzije,napisi ako ti nije problem. pozdrav

dalibor79
03-07-13, 00:07
sve je odlicno samo koficasti nisi trebao ukopavati u zemlju u sllucaju zagucenja bilo cega bolje da je na zemlji lakse se cisti i otklanja kvar a dopremanje si mogao napraviti putem puza do koficastog, to je moje misljnje,inace lep silos

mont-1
03-07-13, 15:18
s obzirom da smo mi odradili taj objekat mogu i ja da odgovorim :)
Silos nema metalni konus, cena metalnog konusa je tu negde kao i cena silosa. moze se napraviti u betonu konus sto je dosta dobra varijanta jer veoma malo ostane zitarice da se nabaci na puz,a ujedno se i malo poveca kapacitet silosa. za ovaj silos je podloga ravna, vidi se na fotografijama, tako da ce se nakon izvlacenja puznim transporterom ostatak morati nabaciti lopatom.
Precnik silosa je 4.6m.
sto se tice komentara za ukopavanje stope elevatora ja tvrdim sa sigurnoscu da je ovo bolja varijanta a evo i zasto:
ukoliko stopa ide gore uvodimo jos jedan transporter,a cilj je svakako da bude sto manje transportera iz vise razloga. puzni transporter svakako treba izbegavati sto zbog njegove same konstrukcije, sto zbog smanjenja loma. takodje cena odrzavanja puznih transportera u odnosu na koficasti je visestruko veca, istina da je ovo mali sistem i to ne igra ulogu ali sigurno nije zanemarljivo. ukoliko se ceo sitem uradi kako treba nece biti nikakvih havarija,zagusenja i slicno. ovaj sistem je zasticen sa svih strana,kapaciteti transportera su usaglaseni i na svakom transporteru je ostavljena mogusnost dodatnog stelovanja protoka kako bi se izbegla eventualna zagusenja.

Betonski Silosi
03-07-13, 21:50
"Evo šta se kod mene gradilo prethodnih nedelja...
Počelo se od ravnjanja terena, razmeravanja i iskopa..." Darko Dren (http://poljoinfo.com/member.php?7869-Darko-Dren)

Gradnje je bilo i kod mene proslog meseca i to izgleda ovako:
http://s16.postimg.org/cdzjiq9ep/Fotografija0502.jpg (http://postimg.org/image/cdzjiq9ep/)
Dva su od prosle godine a sada dogradjeno jos dva, kapacitet 130 tona po komadu, ukupno 520 tona.

Tomo VS
03-07-13, 22:02
Ljudi svaka vam cast ovo je lepo videti i silosi su nasa buducnost za neko ozbiljno bavljenje poljoprivredom,e sada jedno strucno pitanje koliko treba debeo beton da bude za podlogu i kolike stope da bi bio stabilan na primer betonski silos od 5m u precniku i 5-6m u visinu?

Betonski Silosi
03-07-13, 22:53
Ljudi svaka vam cast ovo je lepo videti i silosi su nasa buducnost za neko ozbiljno bavljenje poljoprivredom,e sada jedno strucno pitanje koliko treba debeo beton da bude za podlogu i kolike stope da bi bio stabilan na primer betonski silos od 5m u precniku i 5-6m u visinu?

Hvala. Moji silosi su u precniku 4m visoki 13m. Za tu visinu od 5-6 m nebi bio pozeljan veci precnik zbog ispustanja zrna. Za plocu,zavisi od terena, visine silosa...mogu vam to izracunati za par dana.

dalibor79
04-07-13, 12:18
sto se tice komentara za ukopavanje stope elevatora ja tvrdim sa sigurnoscu a i moj stric koji je otisao u penziju kao sef odrzavanja sremskih silosa(RUMA) da je losija varijanta ukopavanje stope elevatora glavni i veliki razlog doci ce nakada da se mora ispustiti psenici ili ce doci do zagusenja onda tu psenicu moras ocistii ai sta god da radis bolje da ti je na zemlji nego u zemlji ovi sistemi koji su u zemlji nemozes posteno ni da se okrenes dok u slucaju kada je stopa koficatog elevatora na zemlji mozes prici sa bilo koje strane mi smo odradili isto sa jednim puznim transporterom jednu celiju po nasem sistemu ,dok je blizu nas radjeno tako kako je kolega mont-1 radio .kada je sve postavljano dosao je direktor firme silesfor g.Mile zakic koji je uradio silosa po srbiji i bosni i okolini ....dosao je do zakljucka kao i mi da je mnogo bolji ovaj nas sistema sa koficastim na zemlji.izvinjavam se ali morad da prokomentarisem da je puzni transporter jeftiniji od koficastog bar 5 (pet) puta tako i da mu je cena odrzavanja daleko manja ali se slaze i da treba da ih ima sto manje po mogucstvu ne vise od jednog zbog loma zrna mada koji je dobro odradjem lom je zanemarljiv (minimum )

mont-1
04-07-13, 18:31
ja ne bi voleo da ova nasa prepiska predje u neku raspravu, nego komentarisanje,iznosenje sopstvenih iskustava pa cemo svi izvuci po neki zakljucak sta je bolje za nas.
nije to sada otkrivena topla voda, mi ovo privatno radimo 20godina a u privatni posao smo krenuli nakon 20godina inzenjerskog rada u ovoj struci. znaci skoro 4decenije smo svakodnevno po silosima, imamo na hiljade izvedenih objekata po celoj vojvodini,srbiji,crnoj gori,makedoniji,bosni, hrvatskoj,rusiji...
prica sta je za sta bolje je apsolutno apsurdna jer je svaki objekat prica za sebe.
mi koji se bavimo ovim bi mnogo vise od vas voleli kad bi to moglo da bude sve na koti nula jer bi nam posao bio mnogo lepsi i cistiji. ali ne moze...
puzni transporter iz prijemnog bunkera do stope elevatora koja je na koti nula je primenljiv samo za ovako male prijemne bunkere. za dugacke bunkere jedina mogucnost da stopa bude na koti nula je redler sa labudovim vratom. sto opet nije najsretnije resenje.
ako hocete vise mesta kod stope elevatora, pa napravite vece okno. zatrpavanje stope se na nasim transporterima moze desiti samo ako pukne gurtna, sto se veoma veoma retko desava. u celoj karijeri svega par puta. transporter mora biti zasticen od zatrpavanja stope ili kocnicom na motoru, ili jednosmernim lezajem. retko ce se desiti da vi morate zaustaviti elevator u toku rada i da morate prazniti napunjenu stranu,ako se to desi, polako otpustate zastitu i vracate metar po metar i cistite dole.
zbog cega bi ja voleo da je stopa gore? pa zbog podzemnih voda. vecina skladistara hoce da na pocetku zetve ukljuci elevator i da radi,a da ga mesecima nije ni pogledao. stopa koja je bila u vodi nekoliko meseci,ciji su lezajevi korodirali nece raditi kad se stisne dugme.
ja i dalje tvrdim da je darkov sistem sasvim dobar, izbegao je jedan transporter, jedan manje potrosac i jedan manje moguci problem, a problema sa podzemnim vodama nema. vreme ce pokazati da li je greska napravljena.

dalibor79
04-07-13, 20:06
bas tako kolega ja iznosim svoje misljenje u mojoj realizaciji sa idejama mojim i moga strica koga sam gore pomenuo u vas rad nemam potrebe da sumljam jer nisam saradjivao sa vama a inace svako dobro vam zelim kako u radu tako i privatno >:({. nemojte me pogresno shavtiti ali ako se nesto godinama radi na neki nacini (po nekom sietemu nekom principu )koji je neko nakada osmislio nemora da znaci da je i tako najbolje iz svakog nacina rada moze da se izvuce nesto dobro a i da se vidi koje su mane a koje su dobre osobine ,kao i sto ste gore naveli vlaga i voda u oknu po meni koji i nema bas mnogo iskustva (priznajem ) ali slusajuci i radeci sa stricem koji je penziju stekao na tim stvarima imam svoje misljenje i tvrdim da je bolje ako se moze na neki nacin napraviti da koficasti bude u nultoj tacki(gde je to i kako izvodljivo) (mozete pogledati par stranica unazad kako smo mi to odradili) nekazem da smo izmislili toplu vodu ,nego odradili onako kako smo milisli da je najbolje, da bi do zastoja koficastog doslo moze i usled nestanka struje a ako je koficasti dugacak u pun psenice nema sanse da bude pokrenut dok se sistem ne isprazni (itd. ) >:({ svako dobro vama i svim kolegama

mont-1
04-07-13, 20:28
e to sto ste spomenuli za pokretanje pod opterecenjem je bas dobro da i ostali nesto nauce.
kod pogona elevatora za tok snage ja uvek predlazem elektromotor sa direktno nasadjenim reduktorom pa perifleks spojnicom do pogonskog bubnja na glavi elevatora. snaga motora se uvek malo predimenzionise bas zbog toga da bi mogao da startuje nakon nestanka struje. ta varijanta je za vecinu inostranih proizvodjaca skupa i izbegavaju je. izmedju ostalog i zbog toga ja tvrdim da su vecina transportera proizvedena u srbiji bolja od svih inostranih.
uglavnom inostrani proizvodjaci stavljaju elektro motor pa preko remenog prenosa do pogonskog bubnja. ta varijanta za proizvodnju je neuporedivo jeftinija,ali kada dodje do ovakve situacije da se treba pokrenuti pod opterecenjem izlazi na videlo sta je bolje. kajisevi ce proklizati i sistem stoji.

North ARMY
05-07-13, 13:01
24 celije po 500tona svaka.
http://www.dodaj.rs/f/16/H6/YQiYXpN/13070042.jpg

SrećkoNS
10-07-13, 21:54
"Evo šta se kod mene gradilo prethodnih nedelja...
Počelo se od ravnjanja terena, razmeravanja i iskopa..." Darko Dren (http://poljoinfo.com/member.php?7869-Darko-Dren)

Gradnje je bilo i kod mene proslog meseca i to izgleda ovako:
http://s16.postimg.org/cdzjiq9ep/Fotografija0502.jpg (http://postimg.org/image/cdzjiq9ep/)
Dva su od prosle godine a sada dogradjeno jos dva, kapacitet 130 tona po komadu, ukupno 520 tona.

(http://poljoinfo.com/member.php?7869-Darko-Dren)Jako lepo. Darko Dren (http://poljoinfo.com/member.php?7869-Darko-Dren) je napisao koliko ga je stajalo do sada silos, pa me zanima i ako vi možete reći koliko košta jedan ovakav, kao sa vaše slike, vidim da ste već pisali da su dimenzije 13m visine i 4 širine, što bi trebalo da je duplo veći kapacitet od Darkovog, a da li je i cena duplo veća !?

Betonski Silosi
10-07-13, 22:16
Objekti su razliciti, kod Darka je sa transportom zrna, ali opet se moze napraviti neko poredjenje. ova 4 su izasla oko 26000 pa vi sami mozete izracunati koliko kosta skladistenje po toni ili vagonu. U svakom slucaju nije duplo veca cena nego naprotiv. Ako vas zanimaju detalji moze na PP.

IMT577dv
13-07-13, 01:00
http://www.polovniautomobili.com/oglas2623721/silosi_od_20_do_2000_tona/
Jel se isplati kupiti nesto ovako za 30-40t za cuvanje svoje potrebe ?? Znacilo bi mi ovako nesto za smestaj kukuruza i jecma, jer ne mogu da povecam povrsine pod tim kulturama (i ako mi je potrebno da bih sto manje kupovao) dok ne obezbedim gde cu da skladistim.

Dejan.T
24-07-13, 11:14
izgradnja silosa u Crepaji

Kapacitet je sad 18000 tona ima dve susare i dva usipna 120tonska oprema. Inace ja sam jedan od zaposlenih u tom silosu.

kika.nina
27-09-13, 19:10
Ne sumnjam u iskustvo kolege mont 1 ali da iznesem svoja iskustva za 18 god. rada na silosu i sušari.Kofičasti elevator relativno često može da stane u radu i to ne samo kad pukne traka, mnogo češći uzrok je otpadanje kofice koja zatvori izlaznu cev,krupna nečistoća (kukuruzovina,slama,repa ,ugalj,ključ 19...),zatim blato ako je elevator ukopan.Često monteri opreme idu na varijantu kako je njima lakša izvedba a kasnije rukovaoci "vade oči".Još jedna sitnica:kod nove opreme sve besprekorno radi ali kad radite sa opremom iz 1968 god kao ja onda svašta možete da očekujete.

Vlasto
09-10-13, 15:03
http://www.polovniautomobili.com/oglas2623721/silosi_od_20_do_2000_tona/
Jel se isplati kupiti nesto ovako za 30-40t za cuvanje svoje potrebe ?? Znacilo bi mi ovako nesto za smestaj kukuruza i jecma, jer ne mogu da povecam povrsine pod tim kulturama (i ako mi je potrebno da bih sto manje kupovao) dok ne obezbedim gde cu da skladistim.

Da li si mozda zvao za te silose, i koliko kosta jos oprema? jer i ja planiram da uzmem dva takva silosa po 30 tona..

Kićo
17-10-13, 01:02
Na kojoj temperaturi sušite kukuruz i do koliko max Celzija se grije zrno da bi vlaga bila 13-14%? Nisam nikad ranije sušio i sa prvom turom sam izgleda malo pretjero, vlaga je 11,6 a zrno sam malo "prepalio". Ili sam naglo kreno sa sušenjem tj sa visokom temp ili sam dugo drzao (do 62°C). Kako vi sušite?
Ovo je prinova kapaciteta 17t samo trebace vremena da naucim raditi s njom

[IMG]http://imageshack.us/a/img33/5337/hb6.JPG

kika.nina
17-10-13, 22:06
Suviše faktora utiče na sušenje(ulazna vlaga,spoljna temperatura,hibrid...)da bi se jednostavno odgovorilo.Zlatno pravilo je da se ide sa nižom temperaturom duži vremenski period tako da može vlaga iz unutrašnjosti zrna da dodje na periferiju.Naravno to ne može u nedogled jer utiče na kapacitet sušare.

steve73
22-12-13, 08:50
ovako je prosao jedan silos juce u Malom Idjosu

http://www.dodaj.rs/f/22/ZQ/3QC9455M/xgetimgqimagewidth488aim.jpg

diklofen
22-12-13, 09:07
To je zato što danas svaki limar pravi silose.E moji drugari u celoj staroj SFRJ je smelo da radi samo 4 firme a danas ih toliko pravi silose u svakoj opštini.

zombie_666
22-12-13, 09:35
Na prvi pogled, ovaj silos nema obruče već samo ukrute po visini (gledam onaj čitavi). Pošto se obruči kao ukrute rijetko stavljaju unutar silosa, male su šanse da ih je uopšte imao i to bi bio sasvim logičan razlog zašto je silos bukvalno "eksplodirao". Ukrute po visini su jeftine ali nemaju nikakvu nosivost. Obruči koštaju više jer ih treba mnogo (velika masa a čelik je danas skup) a i njihova izrada je teža jer treba savijati profile (obično U-profile) ukrug a savijanje uglastih profila (U-profil, kvadratna ili pravougaona cijev) je vrlo nezgodno. Zbog toga je logično da se na njima štedi ali silos zbog toga nije nizašta.

Betonski Silosi
22-12-13, 15:35
Na prvi pogled, ovaj silos nema obruče već samo ukrute po visini (gledam onaj čitavi). Pošto se obruči kao ukrute rijetko stavljaju unutar silosa, male su šanse da ih je uopšte imao i to bi bio sasvim logičan razlog zašto je silos bukvalno "eksplodirao". Ukrute po visini su jeftine ali nemaju nikakvu nosivost. Obruči koštaju više jer ih treba mnogo (velika masa a čelik je danas skup) a i njihova izrada je teža jer treba savijati profile (obično U-profile) ukrug a savijanje uglastih profila (U-profil, kvadratna ili pravougaona cijev) je vrlo nezgodno. Zbog toga je logično da se na njima štedi ali silos zbog toga nije nizašta.
Sta reci... Lim 0,8mm bez obruca... Visina poprilicna, gledao sam ih i "naduvane kao zaba" ipak "armirani beton je armirani beton".

Tomo VS
22-12-13, 17:01
Sta reci... Lim 0,8mm bez obruca... Visina poprilicna, gledao sam ih i "naduvane kao zaba" ipak "armirani beton je armirani beton".
I armirani beton zna da popusti,70godina proslog veka jedna celija na Vitalu je bila explodirala otac mi prica suncukreta je bilo svugde inace silose u Vitalu su rusi radili i kada su dosli na uvidjaj samo su se hvatali za glavu i pitali koliko ih je streljano zbog toga?!

prnjavor3
23-12-13, 17:28
biće komadare rakije

mister bin
31-12-13, 19:48
Punjenje silosa

http://img28.imageshack.us/img28/3563/mw1h.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/7024/51e6.jpghttp://img194.imageshack.us/img194/9430/q829.jpg

spasoje
02-01-14, 12:26
Dobar silos .Ovaj neće ikad pući.

toni velja
02-01-14, 18:52
http://img28.imageshack.us/img28/1475/image001pv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/image001pv.jpg/)http://img220.imageshack.us/img220/665/image007pzy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/220/image007pzy.jpg/)http://img689.imageshack.us/img689/5610/image008xbx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/image008xbx.jpg/)

uploaded with imageshack.us (http://imageshack.us)

---------- poruka napisana u 18:46 ---------- prethodna poruka je at 18:43 ----------

eto slike po obecanju,sve je rucni rad mene i mog dede.moje ruke a dedino iskustvo...moram jos da je ofarbam i to je to...
koja e goleminata na dupkite na perforiraniot lim

nikt
13-01-14, 23:22
Ево где ја "изгубих" време и потроших новце у 2012 и 2013 години и још није готово.
http://i39.tinypic.com/2n9kx28.jpg
http://i41.tinypic.com/fd63x2.jpg
http://i42.tinypic.com/219dks7.jpg
http://i42.tinypic.com/21absrt.jpg
http://i43.tinypic.com/2nrqcd4.jpg
http://i44.tinypic.com/2cet7h5.jpg
http://i40.tinypic.com/10qm3rb.jpg

igordulic
13-01-14, 23:27
Super izgleda,jel ce ovo sa strane biti skladiste za zrnastu robu?

nikt
13-01-14, 23:30
http://i40.tinypic.com/23kc1u8.jpg
http://i43.tinypic.com/taow2p.jpg
http://i44.tinypic.com/2ngzltf.jpg
http://i39.tinypic.com/rt10fc.jpg
http://i41.tinypic.com/2qwiomu.jpg
http://i42.tinypic.com/121zp5j.jpg
http://i41.tinypic.com/30bpg81.jpg

igordulic
13-01-14, 23:38
Ti si bas teo fosne da stavljas ? kolko te izadje ovo skladiste? S obzirom da ima stubova na pretek tj. da su dosta gusti nebil bile dovoljne i obicne daske i izmedju lim kao na onim drvenim silosima?

nikt
13-01-14, 23:47
Димензије:
Основа=10,20x13,50
Висина 5,20
Висина стубова 4,50
Запремина силоса котарки(2x90 кубика)до горе кад завршим.
Плус подно
Имам сав материјал,без мојих руку (11500 евра)

Sava Bata
13-01-14, 23:51
odlican objekat sve pohvale

bojcetic
13-01-14, 23:54
Pitanje je okasnilo. Sve je napisao sto me je zanimalo. Svaka cast!>:({

Kićo
14-01-14, 15:58
Svaka cast i mene ceka ovako nesto

Šanana
16-01-14, 12:35
Bome krasan objekat, svaka čast!!!

kinez
16-01-14, 12:55
http://i40.tinypic.com/23kc1u8.jpg
http://i43.tinypic.com/taow2p.jpg
http://i44.tinypic.com/2ngzltf.jpg
http://i39.tinypic.com/rt10fc.jpg
http://i41.tinypic.com/2qwiomu.jpg
http://i42.tinypic.com/121zp5j.jpg
http://i41.tinypic.com/30bpg81.jpg

jel mi poznate ove fosne il mi se ciniLkl{{

nikt
16-01-14, 17:47
kinez:Хвала на помоћи!
Јесте,јесте то је та фосна из Нове Вароши.Нигде нисам могао да нађем по дрварама петметарску фосну а нађох је на Пољо.инфо.Форуму!

KAMENI
16-01-14, 21:03
nikt Svaka čast za tvojih ruku delo>:({ Znači šupljinu planiraš za podno skladište ?

nikt
16-01-14, 23:00
Шупљина за подно складиште Само морам још настрешницу на једну воду са чела 6x13,50 да не наноси снег и кишу и да могу на миру да истоварам а да не мислим о времену.Онда би то било то што сам замислио.
Ево овако од прилике.
http://i39.tinypic.com/2qsxp2c.jpg

vladj
07-05-14, 23:03
Da li neko nesto zna o ovim silosima? Kakvog su kvaliteta, i da li silos (koji me zanima) od 30t vredi 700 eura? Ako je neko kupovao od ovog prodavca voleo bih da cujem kako je zadovoljan silosem.

http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/1280032_AGRITEC_Silosi-za-zitarice_2001_god

Mačvanin 82
08-05-14, 23:12
oni su jedini koji uvoze silose a nece da ih montiraju kad kupis,dok svi ostali to rade,pa ti sad malo rszmisli zasto je tako...
inace ima u sapcu jos jedan koji to prodaje mogu ti dati broj na PP ako hoces

nikt
05-07-14, 01:02
Стигао и пужни транспортер=9 метара ,пречник 220 милиметара,мотор 7.5kw http://img.tapatalk.com/d/14/07/05/u4ytedez.jpg

sasa22
05-07-14, 06:37
Ako se sme pitati, zasto bas 220mm?

nikt
05-07-14, 21:44
Производе две величине 175 и 220 мм,ја узео већи!

BOKIBOLE
07-07-14, 13:55
nikt, koliko je koštao pužni transporter?

nikt
07-07-14, 22:54
1700 европљана

Kićo
11-09-14, 22:20
Silos je stigao a i temelj je gotov samo da stane ova prokleta kiša

http://www.igreklik.com/slike/images/07118284201208174612.jpghttp://www.igreklik.com/slike/images/56914579579886969358.jpghttp://www.igreklik.com/slike/images/81152574442048043908.jpghttp://www.igreklik.com/slike/images/59334799653959736934.jpg

pocerina
17-09-14, 22:25
Hocu da pravim neki mini silos za hranu svinjama, pa me interesuje jel zna mozda neko koliko kilograma jarme moze da stane u bure od 200 L , a koliko zrna kukuruza ?

Toza
17-09-14, 22:33
Sipaš jarmu u kofu od 10 l izmeriš i onda izračunaš. Bar ja tako radim,kofa 10 l odprilike 7 kg jarme.

Kićo
17-09-14, 22:33
Jedna danasnja

http://www.igreklik.com/slike/images/78936653650600928801.jpg

Toza
17-09-14, 22:42
Jedna danasnja

http://www.igreklik.com/slike/images/78936653650600928801.jpg

Koja je zapremina silosa,koliko te košta to zadovoljstvo ?

john
17-09-14, 22:43
Hocu da pravim neki mini silos za hranu svinjama, pa me interesuje jel zna mozda neko koliko kilograma jarme moze da stane u bure od 200 L , a koliko zrna kukuruza ?
Za kukuruz znam da stane (bar kod mene) oko 160kg kukuruza a za jarmu ne znam

pocerina
17-09-14, 22:52
JArme bi trebalo onda da staje sigurno 200 kg, posto se vise sabije nego kukuruz...

Kićo
17-09-14, 22:53
Zapremina je po papirima 496 kubika ili 390 tona. Tako kazu italijani. Kostalo je oko 7 hiljada eura podloga i silos sa svom opremom 17700 plus montaza i prevoz iz Italije. Sve skupa oko 26.

Sutra se dizu jos tri reda lima i to je to.

MONTOYA
17-09-14, 22:55
Čime ćeš ga puniti,jel u planu kofičasti?

john
17-09-14, 22:56
To ne znam ali probaj sistem koji je rekao Toza izmeri u jednu kantu pa pretvori u zapreminu od 200l i trebalo bi da imaš približnu meru

MONTOYA
17-09-14, 22:56
JArme bi trebalo onda da staje sigurno 200 kg, posto se vise sabije nego kukuruz...
Sumnjam da će stati toliko,bez tabanja verovatno 150-160kg

Toza
17-09-14, 23:02
Zapremina je po papirima 496 kubika ili 390 tona. Tako kazu italijani. Kostalo je oko 7 hiljada eura podloga i silos sa svom opremom 17700 plus montaza i prevoz iz Italije. Sve skupa oko 26.

Sutra se dizu jos tri reda lima i to je to.

Pametna investicija,malo skupa ali će se isplatiti. Koj sistem će biti za punjenje silosa ? Treba to napuniti Lkl{{

Kićo
17-09-14, 23:09
Nisam mogao sada isfinancirati taj kako se kaze koficasti ili sa lopaticama, traze 400e plus pdv po metru(a kod nas je pdv 25%). Nosi puz duzine 15,5 metara, motor 7,5kw. Ako u buducnosti kraj njega dodje jos jedan onda cu morati napraviti i taj koficasti, puno je bolje rijesenje. Investicija jeste skupa samo jos je skuplje kad mi svake jeseni na otkupima "zavrnu" veliki dio moga rada i znoja a samo iz razloga nedostatka skladista. Racunam da ce se otplatiti najdalje za 3 godine.

Toza
17-09-14, 23:29
Isplatiće se sigurno,dal za 3 il 5 nije ni bitno,važno da si rešio problem skladištenja na duži period,sem toga mož i uslužno da skladištiš robu .

Spajki
21-09-14, 01:09
@Kico,kako ces prazniti silos?Mozes li uslikati taj deo ako je zavrsen?

pocerina
21-09-14, 11:46
Sumnjam da će stati toliko,bez tabanja verovatno 150-160kg

SAd kad sam se preracunao, stajace oko 140-150 kg.... TAbanja nece biti, posto planiram da navarim 3 bureta jedno na drugo, koja ce stajati na nogarama, a ispod ce biti levak za ispustanje hrane, a punice se uz pomoc puza....

Kićo
21-09-14, 21:19
Gotovo je sa montazom jos treba namontirati istovarni puž i balerinu.

http://www.igreklik.com/slike/images/31791230702030454121.jpg

savato
22-09-14, 20:12
Ima li neko informaciju koliko moze da bude kosta polu-kip platforma za kipovanje prikolica,(jedna strana dize)recimo duzine 10 metara.Verovatno bi za to bila potrebna 3 klipa a kipovala bi samo prikolice ne i kamione!Ko radi to a da je dobar i ne preterano skup zna li neko?

German hunting terrier | Jagdterrier