Zatvaranje zimske brazde

Nije pametno uopšte ići na njivu.Nije ni vreme niti su uslovi da se sad bakćeš sa ne izmrzlim i ne nakislim gurdvama.
juce popodne sam stao pored puta i gledao malo ta oranja nije da tu mraz nije uradio nista, a hodajuci po njivi nije se bas navatalo na patike.Moja dilema je mtz spremac mnogo ugazeno dobar ucinak, ili imt539, drljaca (ili mozda kembrdz)malo gazeno a malo i uradjeno.Imam jednu njivu od 4kj gde je oranje katastofa.Nebih radio sve, samo to
 
Šta god sad radiš ugazićeš. A ako zemlja smrzne lomićeš nešto na setvospremaču, ili drljači.
 
neznam šta je ali do pred setvu niko ne ulazi u njivu
pa ni veliki uređeni kompleksi sa najjačim prinosima koji imaju agronome stručnjake itd
 
Brazda se zatvara u rano proljece, cim se moze traktorom u njivu. Ljudi nemaju iskustva s losim oranjem, pa sad poravnavaju "zatvaraju" ne nadaju se jake zime i iskren da budem i mene bi brinulo, jer kod nas jos uvijek nema snijega a temperature jedva da su u minus usle...

Kod nas je zemlja laka i oralo se jako fino, tako da ja brige nemam niti jedne, ali nema smisla zatvarati brazdu odmah poslije oranja, jer ce preko zime takva zemlja slabije upijati vlagu nego samo poorana njiva, i na proljece ce se vec razviti kapilare preko kojih ce se voda i ovako i onako isparavati.

Ne diras takvu zemlju do sjetve, i onda ti je svejedno...


Kako mi se cini da ljudi mjesaju pojmove kad se radi o ravnanju njive, usitnjavanju velikih gruda i zatvaranju brazde. To su dva vrlo razlicita pojma ako se mene pita i zaravnavanje i lomljenje gruda ima nekog smisla sad (tanjuranje) ali zatvaranje brazde u pravom smislu je bacanje novaca i goriva u ovo doba godine.
 
za repu ima smisla ali samo zbog poravnavanja zemljišta ali ostale kulture za sada beskorisno.
Po padavinama koje su ušle u zemljište nema ni govora o zatvaranju brazde.Kod nas u prigrevici unazad 60 dana čitavih 60 litara po kvadratu što čini ni trećinu od ukupnih količina padavina u zimskom periodu. i sada ajd da to sačuvamo.
Pa ako bude pržilo ko i ove godine neće nas ni to spasti...
 
evo sta kazu neki od proizvodjaca semena

Ukoliko je izvršeno zatvaranje brazde
u jesen, predsetvenu pripremu u
proleće potrebno je izvršiti u jednom
prohodu, na dubini od 5-7 cm, tako
da se oformi setveni sloj sa tvrdom
podlogom i rastresitim slojem iznad,
da bi seme bilo posejano na optimalnu
dubinu i u neophodnu vlagu. Ova
mera treba da se izvrši neposredno
pre setve (par sati), sa ciljem da poravna
površinu parcele i ravnomerno
rasporedi vlagu po površini, kao i da
uništi rane korove. Predsetvena priprema
se može kombinovati sa unošenjem
đubriva.
Postoji mogućnost da je operacija
zatvaranja brazde izostala u jesen i
tada predlažemo nešto dublju predsetvenu
pripremu do 10 cm (u zavisnosti
od kvaliteta oranja i stanja
zemljišta) i to tanjiračom u januaru, ili
februaru (što ranije, u zavisnosti od.....

kad god sam po ovom postupio nije omanulo. Danas sam obisao neke njive.Ako me sutra gosti ne sj.... prvi prolaz drljacom krece.A sto se tice grudava, neverovatno koliko je priroda odradila svoje.I jos jedna opservacija, gruberisane njive,mnogo bolje za sad izgledaju.Ja za sada nemam tu alatku u arsenalu, ali sam prolazio pored njiva uvazenog clana "Bubu" koji je, ako smem reci dosta eksperimentisao sa nacinima obrade na svojim parcelama, za gruberom se crni dok su oranja 2-3cm u dubinu "bela"
 
Danas kod Kaća ne da je suvo nego za ne poverovati.Moglo bi se komotno raditi ,a da ripne budu čiste ko suza.Ni sam nisam verovao kada sam video.
 
Mi ćemo sutra probati da zatvorimo brazdu. Palimo 539 i kačimo setvospremač. Probaćemo prvo oranje da poravnamo, a posle ako bude moglo izgruberisanu njivu za repu.
 
Po ovome sto sam video, gruberisane njive netreba dirati, samo pred setvu.E sad, jedino ako je nesto za repu
 
LJudi imajte strpljenja tek je zima pocela moze tojos i da zakisi pa i sneg dosta da padne.U tom slucaju na uradjenim njivama moze voda da ostane,i uvek se kasnije prosuse nego one koje se rade na proljece.Nisu ta oranja bas tako losa da se mora sad ici.Slavite slave odmarajte sve ce to vreme odraditi umesto vas.
 
Danas obilazio atar, mogu reči da mraz uradio svoje,grudve raspadaju...
 
Nazad
Vrh