Soja 2016

Vendy koja je grupa zrenja.

Vendy i Laura su I grupe zrenja a Fantast II.Gledao sam na jednoj njivi Fantast je dugo bio zelen,mislim da su imalu i problema u vršaju zbog toga.

- - - - - - - - - -

Evo još jednog rezultata sa ogleda do koga sam došao,u pitanju je sever Bačke;

sejano 11.04.na oranje uz jesenje đubrenje MAP 157 kg/ha i 140 kg NPK 15:15:15,pred setvu 75 kg/ha UREA.Žetva 18.09.2015.Zemlja 4,3% humus, P 33; K 26: PH 7,5%.
Sadržaj N-NO3(08.03.2015.G.) 0-30cm: 11 ;30-60 cm 34; 60-90cm 48; 90-120cm 35

1.NS ZITA 3.046 kg
2.NS FANTAST 3.038
3.ZP LAURA 2.969
4.NS TRIJUMF 2.940
5.RA VENDY 2.903
6.NS RUBIN 2.855

Mislim da je odmene dosta,za sada!
 
Interesuje me kakva je sorta soje BELGA? kako se pokazala prose godine,kakve su karakteristike i gde se moze nabaviti seme?
 
100 kg/kj Map-a. Svaka 3-4 god. bez djubrenja! Sejem je u monokulturi i do 10 god.!

kako je to moguće??

jel se koristi neka zaštita??

nisam još sijao soju, osim par kvadrata 2014g al planiram posijati ove za probu na 2 jutra

sijao bi pneumatskom na 70cm, i koliko razmak u redu, sa pločama od 120 rupa, ili da uzimam od 96 rupa????

soja bi bila prva reprodukcija, od proizvođača RWA
 
Najbolje bi bilo da su ploče sa jednim redom rupa, a što se tiče razmaka zavisi od sorte dali se grana ili ne.. Za prvu grupu zrenja 2,8 cm.
 
vidim da se sklop kreće od 500 000 do 600 000 zrna po hektaru, znači treba sijati kako pišeš na 2,8cm a to se može postići sa jednim redom rupa, ako se mjenja lančanik sa 24 na 16 zuba, al to sam htio izbjeći
 
Uzmi ploče sa 120 rupa pa ne moraš da menjaš zupčanik na glavi ali moraju biti široka creva inače nema ništa od vakuma i držanja semena na pločama.Seje se preporučeni broj isejanih zrna po ha za svaku sortu ponaosob a samim tim se i razmak između zrna razlikuje.
 
Jeftinije je da se uzme novo ''biciklo'' tj jednosmerna spojnica koja ima oba lancanika nego kupiti nove ploce.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ploce sa dva reda rupa kod nas nema ispod 1000din. A spojnica je prosle godine bila oko 25 eura.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Trenutno nemam nikakve ploče za soju, pa razmišljam koje uzeti, moja je sijačica olt psk, nju niti jednu nisam vidio sa uskim crijevima, dok kod nodeta su skoro pola-pola

onda je najbolje uzeti sa 120 rupa,

promjer rupe 4 ili 4,5mm????

i nema problema, kada posijem soju, nema nikakvih prepravki za druge kulture, osim zamjena ploča, a ploče sam uzimao od 7 do 8,5€
 
u originalu bi trebale biti 4,5mm, tako piše u uputstvu za sijačicu, al mislim da sam vidio da prave i sa 4mm rupama
 
@ivanz
Sasvim je moguce sejati soju u monokulturi vise godina bez ikakve zastite, osim zastite od korova koja je neophodna
Ja sejem sa Nodetkom, siroka creva, ploce sa 120 rupa.
Matic ti je dao pravi odgovor o preporucenom broju zrna po ha sto znaci da sve zavisi koju sortu soje sejes.
Konkretno ako uzimamo za primer sortu Trijumf preporuceni broj zrna po ha su 400.000 zr. po ha. Da bi postigao taj sklop ako je setva na 48-50 cm medjurednog razmaka, razmak u redu bi trebao biti na 5 cm. Kad se uzima u obzir da nikad ne mozes imati 100% klijavost zrna, pozeljno je smaniti razmak u redu na 4.4 cm.
 
Ploce sa dva reda rupa kod nas nema ispod 1000din. A spojnica je prosle godine bila oko 25 eura.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Moze cak i da ne menja spojnicu,nego samo lancanik koji je prisarafljen sa 3-4 sarafa,sto je jos jeftinije.

Mada posle prelaska sa jednorednih na dvoredne sto se mene tice nema vise vracanja.
 
Na to sam i mislio. Samo mora promeniti spojku. Na kandzastoj mislim da to ne moze. Ja imam onu noviju jednosmernu sa kuglicama i na njoj samo odvijem veliki lancanik i skratim lanac za po dve spojnice.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Trenutno nemam nikakve ploče za soju, pa razmišljam koje uzeti, moja je sijačica olt psk, nju niti jednu nisam vidio sa uskim crijevima, dok kod nodeta su skoro pola-pola

onda je najbolje uzeti sa 120 rupa,

promjer rupe 4 ili 4,5mm????

i nema problema, kada posijem soju, nema nikakvih prepravki za druge kulture, osim zamjena ploča, a ploče sam uzimao od 7 do 8,5€

Kod zamene ploca od 120 rupa,moras podici skidace semena do kraja i bilo bi dobro skinuti usmerivace semena:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh