Zdravinjska svinja, stara autohtona rasa Krusevackog kraja

Jedan par prasadi ostao i na prodaju :)

---------- Poruka napisana u 17:52 ---------- Prethodna poruka je at 17:30 ----------

I naravno da mozes da dodjes da ih vidis uzivo :)
 
Utovljeni vepar je bio star oko 2,5 g i težak oko 25kg, kastriran je sa 1,5g. Imao je dva kazana masti po 50kg i malo mesa s obzirom na kilažu ali to je karakteristika rase. Na tanjiru je izgled i boja mesa.
1yac0p.jpg
 
pozdrav da pitam kad bi se tovile ove naše autohtone do 120kg koncetratom kakav bi bio utrošak hrane naspram meso slanina.koliko kg hrane za 1 kg prirast.zači sve klasično samo druga rasa,interesuje me prvenstveno zbog resavku nekako mi ima najbolje odlike meso slanina.ovi gore se uklapaju i po 150 din kg s koncetrat izvodio li je neko matematiku.mesto landrasa ubaciš resavku i na kraj godinu kolješ.još nešto ćale kad priča kad je bio dete još oseća mast moravke na grudvice u ustima kad bi znali s kakav slast je opisuje
 
Ja mislim da se to ne isplati. Nemanja zna bolje ali ja bih to hranio sa nekom smesom jecma, ovsa i malo kukuruza i naravno, dodavao bih travu kosenu, detelinu, tikve, cicoku i sta jos naleti a potrudio bih se i da imaju neki ispust. Pa kad poraste za godinu, godinu i po klati. Ja planiram to da gajim iskljucivo za svoje potrebe i neku skromnu, eventualnu prodaju gotovih proizvoda za one koji znaju da cene. Inace zarade tu ne verujem da moze da bude osim za nekog ko moze da ih pusti na par hektara da vrsljaju.
 
pozdrav da pitam kad bi se tovile ove naše autohtone do 120kg koncetratom kakav bi bio utrošak hrane naspram meso slanina.koliko kg hrane za 1 kg prirast.zači sve klasično samo druga rasa,interesuje me prvenstveno zbog resavku nekako mi ima najbolje odlike meso slanina.ovi gore se uklapaju i po 150 din kg s koncetrat izvodio li je neko matematiku.mesto landrasa ubaciš resavku i na kraj godinu kolješ.još nešto ćale kad priča kad je bio dete još oseća mast moravke na grudvice u ustima kad bi znali s kakav slast je opisuje

А зашто ти питаш за математику, ваљда је родољубље битније? Ееее мој јужњак... лако је бити злурад на туђ рачун.

Колико сам ја разумео оно што људи који их имају причају и пишу (а доста сам читао и слушао), ове примитивније расе не реагују добро на интензиван тов, тј. имају мали прираст при таквом режиму исхране. Уз то, много више имају сланине у тавом узгоју. Зато батали чување њих, ако планираш да им трпаш концентрат. Боље онда узми неки од ових новијих хибрида. Да се разумемо, бар сам ја тако размишљао.

Узгред, ја сам моју крмачицу (полуфајферицу) већ почео да пуштам да шета, а тек је 7 дана код мене. Само иде около и рије, пасе и скупља старе орахе и љуске, опало старо воће и печурке. А већ је питомија од мојих керова. Ваљда и то има неку цену, а не само дневни прираст, је ли јужњак? Ако будем повећавао сточни фонд у категорији свиња, врло лако може да се деси да падне и нека Здравињска, уз Немањину помоћ
 
rze rze brzotrze,gledaj ovako ja sam čisto gradsko dete da mi nije ta vikendica video bi zemlju samo u saksije ali volim zemlju selo tamo sam čuvao ovce i svinje i ponovo ću da čuvam ja neidem svaki dan kamo sreće da sam ja u selo pukla bi mini farma koza momentalno svinje bi bile sigurno u tovu i prasilja.ja sam napravio hranilicu u kojoj staje 150kg hrane i pojilicu i svaki 4 dana sam išo one svinje su bile bez nadzor i uklapao sam se s celokupnu kupovnu hranu.kokoške tamo stoje da bi imao obavezu da idem da ne opusti njiva i ostalo.za ovce kakav sam demoralisani stav porodice imao ostavi ostavi ostavi kad sam prodao imao sam pare u džep,ali zato moje dete na mene nije reaguvalo do 8 meseci.znači moram da uklapam prema mojim mogućnostima,kad bi ostao bez posla pravac vikendica a ne kod privatnika da secam gajbe za 100e.sve zivotinje sam zavoleo pored trkačkih konja a tamo se veoma polaze na genetiku na ishranu na higijenu na zdravlje da izvušeš maksimum iz toga što radiš znači tamo u vikendicu da izvučem maksimum s moje mogućnosti i trenutnog stanja.a šta kazeš na ovo
 
Шта кажем на шта тачно? Какве везе има све то што си написао, са ониме што сам ја написао? Питао си за исплативост држања Моравке или Ресавке у условима интензивног това и ја сам ти изнео своје мишљење, формирано на основу онога што сам слушао и читао, као и на основу свог врло ограниченог искуства. Што се мене тиче, држи и слонове и нилске коње, ако желиш или имаш интерес. Ти си на другој теми реаговао на прилично непријатан и злурад начин, а ја нисам хтео да се настављам са тобом пред "сусједима". Како си тамо почео да држиш слово, човек би рекао да имаш бар омању фарму домаћих раса и да пишеш из неограниченог искуства, кад оно... Зато уживај!
 
rze rze brzo trze gladaj nisime razumeo ja ne mogu da čuvam nešto što se muze nešto što zahteva 24h kontrolu,meni odgovaraju svinje ,čuvao sam prasilje prasiće tovjenike,i sve je to bilo u lancu jedno drugo da preklopi i na kraj zarada.a što kazeš autohtona zar nije greota da je zatvorim i da tovim znam ja šta je ispust i sunce i korenje i trava...bio mi je naum umesto landrasa ali sve odpada tvojim izlaganjem a i nema ga nemanja i on da da svoje mišljenje.ja tamo imam idealne uslove za ispust nikome štetu nemogu da nanesem šuma zir kolko hoćeš znači neiskorišćeni potencijal.ludi me vide u njive tj.parcele s ovce nikad mi niko nije reč reko zato što mu vršim uslugu on nemora da radi a meni obilan izvor hrane.sad marta ponovo krećem u kolo tova.zato se raspitujem ništa ti ja neuzimam za loše zato što mi daješ potrebne informacije,dali si me sad razumeo.iskorišćavanje neiskorišćenog ti se neuklapaš ovaj se neulapa onaj se neuklapa drugim rečima ako tebi nije rentabilno meni jeste jer sam ja u tom okruzenju.e sad zamisli što imam svi ti potencijali ida imam neograničeno slobodno vreme
 
Zdravinjka može na koncentratu dok je prase i baš lepo napreduje do 20-30kg, posle nisam siguran šta se dešava i kakav je prirast. kod mangulice za kg prirasta masti je potrebno 7kg kukuruza a za kg prirasta mesa 4kg.
Zdravinjka sa godinu dana sa dobrim startom bude 80kg,
prijatelj je klao nazimicu od 80kg hranjenu ječmom, imao baš malo masti. Koliko je pojela to nzm.
120 kg postižu zdravinjke sa 1,5godina.
Moravka i resavka su malo masnije od zdravinjki i možda malo lošije napreduju, pogotovo ako se prasad ne dohranjuju koncentratom do 2okg i zaostanu malo.
 
Nazad
Vrh