Zasusivanje krava

Igorvet

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2011
Poruka
190
Lokacija
Beograd
Kako zasusujete vase krave?
Da podelimo iskustva i ako ima da zajedno otklonimo greske ako ih ima.
 
Sa 210 dana steonosti pocinjem sa umanjvanjem obroka,kod nekih ide lakse kod nekih teze ,ali uglavnom zasuse (minimum 45 dana pred teljenje).
 
Zasusenje je nesto sto me uvijek nervira, jer malo kad se desi da to ide lagano i na vrijeme, prvo jos ni nauka ni struka nemogu da se dogovore koji je to period 45 ili 60 dana potrebno za zasusenje, i jos kad moj kolega veterinar kaze "spusti je na 3 litre dnevno i zasusi" kao da je to masina koja ima rucicu gasa pa je podesi. sve u svemu vec dvije godine kad je zasusim, stavim injektore za zasusenje, u suhostaju dajem obrok koji ce da jede kad se oteli ali sa umanjenom kolicinom proteina uz davanje sano prenate.
 
Drago mije da član Igorvet otvori ovu temu jer čitajući njegove postove mnogo sam naučio,pa se nadam da nam kaže nešto i o zasušenju krava jer mi je to problem.Nadam se da će i ostali članovi koji se bave mljekarstvom podijeliti svoja iskustva ili da nas malo utješe.Što napisa djendrag pošto smo iz iste republike meni može pomoći samo neka ručica ili ventil pa da zavrnem,po mogućnosti prije vimena. Moj ćale jednom reče u naši krava najveće vime kad su zasušene.
 
Znacaj zasusenja krava ima dve strane.Prva je da se odmori mlecna zlezda i spremi za novu laktaciju,a druga je razvoj ploda jer se u zadnja dva meseca tele razvije 50% sto znaci da u prvih 6 meseci steonosti plod se sporije razvija i nakon 6 meseci tezi oko 6 kg,a u zadnja 2-3 meseca masa teleta dostize i do 40kg.
Sto se tice samog postupka zasusivanja,postupak treba obaviti prisilno i naglo.7-10 dana pre planiranog zasusenja kravi ukinuti koncentrovanu i zelenu hranu i davati samo livadsko seno i vodu s`time sto se broj muza ne smanjuje.Nakon zadnje muze u u svaku sisu se nubacuje antibiotik u injektoru radi prevencije mastitisa.Ono sto posebno napominjem je da se pre zasusenja treba odraditi CMT,da se slucajno nebi zasusila krava koja ima mastitis nego da se mastitis izleci pre zasusenja.
 
Pozdrav kolege, da kazem i ja moj nacin zasusivanja a vi me ispravite ako gresim negde:)
Obicno ih zasusujem sa punih 7 meseci ako je sve normalno,a 15-ak dana pre odnosno sa nekih 190-ak dana smanjujem koncentrat,ukidam lucerku i silazu,a ostaju na livadskom senu i obicno se naglo oseti smanjenje mleka,sto strucnjaci kazu zbog stresa od naglo promenjene ishranei da kazem da u tih zadnjih 15-ak dana imaju samo jednu muzu,posle zadnje muze ubacujem injektore i to je kraj!
Posle nastavljam jos 15ak dana sa istim rezimom ishrane i posle toga jedu hranu koju ce jesti posle teljenja,a kolicina zavisi od same kondicije krave!
:ppozdrav:
 
I mi u 7 mjesecu smanjimo hranu i dajemo najlošije sijeno bez silaže, nemam livadskog sijena samo lucerku koju sušimo i baliramo i uvijek neka pokisne 7 do 10 dana i izgubi sav kvalitet, krave do tad imaju oko 15l mlijeka sa tom ishranom padnu na 8l mlijeka i tu ostaju nikako da padne dalje, mužu smo preskakali 1 na dan pa svaku 3 mužu dok nekako ne zasušimo.Jednom zovnem našeg veterinara da dođe da zasušimo kravu on mi kaže da istjeram ćaleta iz štale,jel kad god dođe ćale polaže stoci ja zovnem drugog on mi rekao da kravi dajem samo slamu i vodu poslušo ja njega ,1dan krava neće slame samo pije vodu, 2 i 3 dan oće obadvoje 4,5,6,7 dan samo jede slamu neće vode 8 dan zovem opet našeg vet. krava malaksala jedva stoji on joj nešto dao i rekao da počnem normalno da hranim ali ona nije htjela da jede samo da preživi do oteljaja omršavila najmanje 100kg a kad se otelila tele nije više imalo od 30kg,3 dana nije ustalo a krava 5 dana nakon oteljaja imala litru mlijeka,kasnije se sve dobro završilo telac bio dobar.
 
Nazad
Vrh