Zaštita voća u precvetavanju

Ima vec napravljeno takvo sredstvo, sa piretroidom i neonikotidom, tako da se i to nekad koristi... U principu neonikotidi unistavaju "sisajuce" insekte, sto ce reci gusenice/larve/vasi i slicno, dok malo slabije ili uopste ne unistava imaga... S druge strane piretroidi unistavaju dosta stvari, dosta bolje imaga tj odrasle jedinke, pa se eto to kombinuje...U sustini ce ta kombinacija da unisti sve zivo od insekata sto bude tu u trenutku prskanja i par dana posle...
E sad, ja licno nisam za vikendase da koriste te takozvane "broadband" insekticide koji uniste sve (ne znam naziv na srpskom za to), posto ako se radi 1-2-3 prskanja godisnje, onda se oslanjaju generalno na prirodne predatore da smanje broj stetnih insekata u toku godine, pa zato treba izbegavati piretroide koliko se moze... Jeste, slazem se, deluju u maloj koncentraciji, jeftini su, pobiju skoro sve stetno, ali mislim da su losiji izbor za varijantu manjeg broja prskanja... Treba birati vise one insekticide koji konkretnu stetocinu ciljaju, a sto manje su stetni na korisne predatore...
Dacu primer sta je moguce da se desi... Piretroid unisti dosta korisnih predatora koji unistavaju lisne vasi, pa znaju one da se pojave cesto posle prskanja sa njima (ako se koristi redukovan broj prskanja), onda uniste dosta predatora za stetne paukove/grinje pa i oni znaju da se namnoze, pogotovu toplih i suvih godina...
Mada opet, ko ima par stabala, i ako unisti predatore na svojim, doci ce verovatno sa komsijinih kad tad, ili tu sa nekih okolnih stabala, pa to mozda i nije toliko kriticno...
Jedna od stvari koje sam primetio kod mene, a vec sam pricao da kod mene u zasadima koji se intenzivnije obradjuju (nebitno na vocnu vrstu) generalno ima dosta stetocina, ali za stabla koja se vrlo blago rezu (sto ce reci odgovor stabla je blag, nema puno jakih leotrasta tzv vodopija), da je i manji napad stetocina... Naravno, pricam o stetocinama lista (pa i bolestima lista), raznim smotavcima grana i slicno. Sto se plodova tice, oni budu napadnuti isto ili vrlo slicno kod intenzivnih i kod tzv slabo prskanih stabala (crvljivost recimo nema veze sa rezidbom)..
Moj predlog, da se smanji broj prskanja, je raditi minimalnu rezidbu, sto manje to bolje, i po mogucstvu vise leti posto to smanjuje bujnost.. Ne moze se ocekivati dosta krupnih plodova tako, ali se smanjuje broj prskanja, kome je to bitno eto jedne metode kako smanjiti broj prskanja uz minimalne stete...Naravno, ima tu jos gomila stvari koje mogu da se kombinuju..
Umereno djubrenje da ne bude prebujan rast, relativno odrzavanje zemlje (da ne bude trava do brade preko cele godine, makar kosidba da se radi, posto se dosta stetnih insekata razvija u zemlji ili travi ispod stabala, pa im treba smanjiti reproduktivni potencijal), koncentrisati se na stetocine ploda (lisce i lastari nisu toliko bitni u ekstenzivnom gajenju), videti pracenja nekih poljoprivrednih sluzbi, i prskati po njihovoj preporuci za kriticne momente (posto vikendas ne verujem da moze redovno na par dana da prati stanje stetocina i sam proceni prag stetnosti)...
Najbolja metoda po meni za vikendase (i sve one koji nece da prskaju, nebitno na kolicinu stabala) je ko sto sma i pre rekao, ako ti treba 100kg plodova i to moze da rodi na 5 dobro odrzavanih stabala, onda posaditi 15-25 stabala, i ne prskati uopste (mada, za neke stvari ,ko kovrdzavost breskve, mislim da metoda totalnog izostanka prskanja nece moci u vecini godina, ima tu mozda jos par stvari koje mogu da se dese da skoro sav rod bude unisten, na primer sljivina osa u nekim krajevima i slicno) pa onda moze da se uradi 1-2 prskanja, koji su namenjeni konkretnoj stetocini koja najvise stete napravi, i praskati u prvom trenutku kad je prskanje najefikasnije tj najvise stetocina se unisti...
Ovo je OK logika za voce koje se jede, ako je za preradu, kakvu god da je, onda ni to ne mora (rakiji, sokovima i marmeladama ne smeta crvljivost ili krastavost)...
 
Ima vec napravljeno takvo sredstvo, sa piretroidom i neonikotidom, tako da se i to nekad koristi... U principu neonikotidi unistavaju "sisajuce" insekte, sto ce reci gusenice/larve/vasi i slicno, dok malo slabije ili uopste ne unistava imaga... S druge strane piretroidi unistavaju dosta stvari, dosta bolje imaga tj odrasle jedinke, pa se eto to kombinuje...U sustini ce ta kombinacija da unisti sve zivo od insekata sto bude tu u trenutku prskanja i par dana posle...
To i jeste mi bio cilj... Mada za tresnju ne znam kolko je pametno sto sam oprskao... Tonus ima 14, mankogal 21 a za cipkord pise 28 dana karenca za voce... Mada nigde ne pise moze i za tresnju cipkord.... Ona posle 20. pocinje da zri a za normalno jedenje posle 1. mada ova godina malo kasni cini mi se...
Druga stvar napisali mi na bocici 5ml na 10l a u uputstvu na netu pise 3ml... Ja isao sa 3ml
 
Poslednja izmena:
Ako jedes par dana pre tog 28og dana od prskanja, operi ga dobro, potopi malo plodove u vodi da budu i trebalo bi da bude prihvatljivo.. Ako bude vise kise, sprace ga i ona kolko tolko... Sreca pa nije sistemik, ostace samo na povrini plodova pa mozes dosta tj vecinu sto ostane da operes, tresnja se lako pere, mnogo lakse od jagode na primer...
Evo ti link gde kazu da moze i pranje sa vodom i sircetom(rastvor) da pomogne pa prbaj i to, ne moze da skodi ako nista dugo:

I nemoj vise a njim da prskas ako ne mozes da ispostujes karencu...
Za prskanja pred berbu se koriste insekticidi sa 7 ili maks 14 dana karence (imas onaj spinosad/spinetoram ili karbaril/sevin na primer, oni deluju na tresnjinu muvu OK i na neke gusenice cini mi se)..
Ja nisam ni znao da ti sad prskas rane tresnje sa prepratom koji ima karencu 28 dana (mada to je karenca za jabuku i krusku, ne pise eksplicitno za tresnju koliko je, ali je verovatno ista)..
Moras da pazis na te stvari ubuduce, ko sto rekoh gore, oko prskanja postoji gomila problema na koje treba obratiti paznju (doza, vreme primene, mesanje, broj dana do branja itd), tako da ako to pazljivo ne pratis, bolje ne prskaj, nek ima koliko ima plodova, nego da napravis neku stetu...
Sreca u nesreci je da je poluvreme raspada cipermetrina izmedju 2.5 i 5 dana, tako da ce za 20 i nesto dana prilicna kolicina da nestane, verujem (tj nadam se) da si nekom rucnom prskalicom radio pa nisi bas okupo vocke (nije curelo niz lisce na zemlju) posto si stavio najjacu preproucenu dozu (doza ide od 1.5 do 3ml na 10l vode za jabuku i krusku po uputstvu) i da ce biti ok za 20+ dana, uz ovo gore pranje s sircetom ako mzoes, za svaki slucaj...
Da zakljucimo, ako jedes posle prvog, mozes da jedes, ako mozes operi ih, ali s obzirom na situaciju, nece biti kriticno i ako pojedes neku bez pranja (bice kisa), ali drugi put batali prskanje sa cipkordom i slicnim prepratima pred branje i koristi spinosad/spinetoram ako moras, oni su za takve stvari (em su malo otrovni za ljude, em deluju samo na tresnjinu muvu, ko sto i treba)...
Ako oces da jedes pre prvog juna, onda obavezno pranje i ispiranje...
Na tvom mestu ja ne bi prskao nista mesec dana pre berbe, za svaki slucaj...
 
Au mealy al se ti razumes, svaka cast... Celo vece sam razmisljao dal da idem i cipkordom, a na kraju odlucio jer kao ajde kompletnije prskanje plus valjda ce neka kisa da smanji karencu... Mada prognoze nisu obecavajuce za kisu... Reko sam mojima da ne pipaju tresnje pre 1. juna... A mislim da i ova godina kasni, jabuka mi kasnila sa cvetanjem 5 dana...Znam po slikama koje imam prethodne, 2,3 godine..
 
Decis za muvu tj crvljivost a i vaši, karenca 14 dana. Kod mene to samo na junskim sortama za majske ne treba.
Tonus u precvetavanju te ne razmisljas o karenci.

A da, rezidba tj bujnost utice na pojavu bolesti i insekata, narocito vaske vole ostro orezano kad izbuja grana

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Može li neko da mi objasni procenat mešanja raznih preparata sa vodom.
Ono što me zbunjuje je to što proizvođaći u većini slučajeva navode koliko preparata ide po hektaru.
Ja bih da napravim smesu u kanti od 10l i kako po tome da izračunam !?
Druga stvar koja me interesuje je koliko otprilike voćki mogu ili smem da isprskam sa
10l smese, da li treba kupati ili samo orositi listove ili grane.
Koje su kante tj dizne najbolje za prskanje i raspršivanje za nas hobiste koji imamo nekoliko ari pod voćem?
 
Pa uglavnom je to po hektaru na 1000l vode. Recimo za funguran je preporuka oko 3kg ja sam jagode prskao prskalicom od 10l u koje sipam 30g funguran...
 
Ja isto tako racunam.
Pri cemu prvo odredim kolicinu aktivne supstance 1 kg na hektar odgovara 10 gr na ar.
Ako nista ne kaze na koliko litara vode ppredpostavljam da je 1000 litara na hektar onda je to na 10 litara na ar.
Ako navede 600 litara na hektar onda ta aktivna supstanca ide na 6 litara.
 
Od voća imam pretezno šljivu i po koju jabuku , višnju, breskvu i krušku. Šljiva i breskva su precvetale i njih ću da prskam acord+mankogal+dimetogal a pošto imam još nekih insekticida kao : Konfuzija, Nurel D, Volley, Cipkord i funficida : Nota 75 wg, dakoflo 720sc, delan, chorus, signum - koju bih jos kombinaciju mogao da napravim od toga ako mi zafali nečega od tri pomenuta
 
Poslednja izmena:
Za sljivin smotavac u precvetavanju koliko mi je poznato najefikasniji je dimetogal, a ako ti nestane
njega mozes nurell d pa ako i njega nestane onda cipkordom .

U precvetavanju protiv trulezi za sljivu i brskvu mislim da je dobar chorus, a ako si vec prskao chorusom onda uzmi signum.
A signum mozes pred zrenje protiv trulezi ploda i boletsi skladistenja

Tako da bih ja u precvetavanju za sljivu isao chorus+ mankogal + dimetogal ili nurell d

Akord je za mnoge stvari i kazu da je mnogo dobro sredstvao i mozes ga za jabuke posle cvetanja
a i za sljive za jedno 25 do mesec dana.

Inace ja sma od prosle godine uveo jos jedno prskanje iskljucivo zbog vasi, koje su mi se zadnje tri godine uzastopce pojavile
pa sam onda dodao sredstvo za bolesti. To prskam jedno 25 dana posle cvetanja sljive.

Naravno jedno od misljenja koje ces cuti.

Pozdrav
 
Upravo bio u lokalnoj polj. apoteci da uzmen ,,nešto" za prskanje u precvetavanju
i dobio sam Signum +Kaiso WG za precvetavanje a sam Signum ako je u punom cvetu
Na pitanje za Akord +Mankogal + Dimetogal kaže da je to malo starije da je sad ,,ovo" nova kombinacija
 
Upravo bio u lokalnoj polj. apoteci da uzmen ,,nešto" za prskanje u precvetavanju
i dobio sam Signum +Kaiso WG za precvetavanje a sam Signum ako je u punom cvetu
Na pitanje za Akord +Mankogal + Dimetogal kaže da je to malo starije da je sad ,,ovo" nova kombinacija

Prijatelju Kaiso ti je isto sto i Grom ili Karate zeon , kontaktni insekticid,
ima nesto kracu karenecu i obicno se preporucuje se u zavrsnim prskanjima voca.
Ostajem pri tome da je DIOMETAT najefikasniji za sljivinu osu, to je sistemik kazu specijalno pravljen za osu,
a posle njega preporucuje se i NUrelld i Decis .

Signum moze, ali se isto tako pogotovu za kosticavo voce i nize temparature preporucuje , Chorus ili Neon aktivna susptanac ciprodinil.
Mislim da je signum skuplji i mislim da je on bolji za trulez plodova a ne za moniliju laxu.

Akord je odlican istemika ali za sljivu ui precvetavanju mislim da ne mora , dovoljan je mankogal aktivna supstanca mankozeb ili ditation ili metiram

Pusti prodvace, ima sugorno onih sto to ti prodaju ono sto imaju i ko zna sta mozda gledaju da ti uvale

Ja im jednom trazio nesto za plamenjacu loze i krompira a kazem necu ridomil gold tim sma prskao i ta kao sto je sklou zavrsila
kaze mi evo ti Alijansa ( isto to samo Galenikino).

Treba nam neko kompetetniji od prodavaca .
 
Da li smem da mešam Dimetogal (pošto ga nemam dovoljno) sa Nurelle d? I koliko treba Akorda na nekih 80-100l vode.
 
Da li smem da mešam Dimetogal (pošto ga nemam dovoljno) sa Nurelle d? I koliko treba Akorda na nekih 80-100l vode.
Dimetogal je Sistemin ako se ne varam, a Nurelle D ima hlorpirifos (organofosfat, isto ko dimetoat u Demetogalu) i cieprmetrin (to je piretroid) i u sustini mogu da se mesaju (svi su kiseli preprati)... Licno nisam tako nesto mesao posto nikad nisam imao potrebe, ali pretpostavljam da nemas dovoljno samo jednog od tih preprata (Demtogal cini mi se), pa hoces da stavis otprilike duplo manju dozu Dimetogala i Nurelle-a na odredjenu kolicinu vode... Ako to radis, mislim da je OK i mozes tako da uradis ako nemas drugi izbor, ali sledece prskanje izbegavaj sa poludozama i takvim kombinacijama da radis nego probaj da nabavis jedan preprat u punoj preporucenoj dozi... Sustina doze je kolikko dugo traje zastita (tj koliko dana ce biti aktivne materije na listu i plodu), ako ides sa takvim poludozama, sledece prskanje treba da uradis malo ranije nego sto bi radio da prskas punom dozom (Ak osma unom ides na 14 dana recimo, onda sa ovom poludozom idi sledece ne kasnije od 10 dana), to je sustina, za ostalo ne bi trebalo da bude problema...
Akord ide od 0.3l do 1l na hektar pa vidi sta ti odgovara, za koje je voce, koliko je staro i slicno...To bi znacilo nesto kao 30g na 100l vode pa do maksimum 100g na 100l vode... Evo ti sajt sa uputstvom pa pronadji za tvoje voce koja je doza adekvatna...
 
Nazad
Vrh