Zaštita jagoda

Imam ponudu za signum i switch ekstra povoljno. Koga zanima neka se javi na pp

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Ako se jagoda blagovremeno preventivno zaštiti od truleži signumom i switch-om, njoj kiša ništa ne može.Ja sam najbolju jagodu imao 2014 kad su bile one silne poplave,brao sam je po kiši jer je padala nekoliko dana i nisam imao pola kg trulih,a bile su neviđeno krupne. Samo osnovna preventiva i nema brige,to je moje iskustvo.

A ta osnovna preventiva signumom i switchom, koliko puta ideš i kada ?
 
Ako se pojavi botritis, u bilo kojim uslovima, to je samo zato sto zastita nije odradjena kako treba. Ako zasticena kvalitetno i na vreme, moze lezati u vodi i nece joj nista biti. Stojim iza ovog sto sam napisao.
Ljudi stede na preparatima pa kad krene botritis onda udri da se spasi sta moze, ali onda dzabe

Za dobru zastitu potrebna je dobra prskalica automizer ja koristim ledjni jeste da potraje ali isplati se. Ove god. pravim tj. Prepravljam traktorsku prskalicu na nju postavljam usmerivace i ventilator tako da ce raditi na principu ledjnog automizera.

- - - - - - - - - -

Kad napravim postavicu slike. Inace signum i swich sam kupio pre mesec dana u svakom slucaju hvala.
 
Ovih par dana kao da se sve usporilo u razvoju, hladan vetar ovde vec par dana. Jel moze bor da ide i kada je pocelo cvetanje ili samo pre cvetanja?
 
Moze i kad je pocelo, ali bolje pre

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Da li je kasno da prskam sa ridomilom ove nedelje,već je počelo cvetanje?
Mislim da si to trebao raditi posle jedno sedam dana kada si dao bakar. Sada nisam siguran vec ide Quadris. Neka odgovor daju iskusniji jer Ridomil karenca je 21 dan. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Imam neke crne bube, jedu list. Da li da sasijem aktaru, posto je u cvetu ili ako ima neki drugi preparat, da mogu pcele da rade svoje?
 
Mozda je bilo malo prejako kad sam napisao da fungicidi za botritis nemaju ucinak kao sto mislimo ,jer da je to tacno ovaj forum nebi imao smisao postojanja...ali , recimo,prosle godine sam imao 29 zastita krastavca za 65 dana i kad sam pitao na jednom predavanju, agronoma, zasto poslije ridomila moram raditi zastitu poslije 2 dana , on nije imao odgovor....malo ko od nas zna da triazoli nemaju ucinkovitost,to su oni preparati tipa SCORE...e sto se tice botritisa, na njega utice mnogo stvari,da sad ne nabrajam,vlaznost ,provjetravanje,mnogi sade jedan red jagode na onoliku sirinu folije,a ja cu poslusati Nebojsu pa cu iduce godine saditi 4 reda na foliju jer je botritis apsolutno nemoguc ako se napravi prava zastita...kondiji gljive botritisa su prisutni u okolini jagode i kako god zastitili cvijet oni mogu i direktno napasti plod jagode...zato mislim da bas nije isto saditi jagodu kod mene gdje ima 50 hektara i na nekom brdu gdje covjek ima parcelu a u okolini nema jagode ni 50 km...eto toliko,neka se niko ne naljuti,ali moje iskustvo sa nekim hemijskim preparatima nije bas pozitivno...
 
Mozda je bilo malo prejako kad sam napisao da fungicidi za botritis nemaju ucinak kao sto mislimo ,jer da je to tacno ovaj forum nebi imao smisao postojanja...ali , recimo,prosle godine sam imao 29 zastita krastavca za 65 dana i kad sam pitao na jednom predavanju, agronoma, zasto poslije ridomila moram raditi zastitu poslije 2 dana , on nije imao odgovor....malo ko od nas zna da triazoli nemaju ucinkovitost,to su oni preparati tipa SCORE...e sto se tice botritisa, na njega utice mnogo stvari,da sad ne nabrajam,vlaznost ,provjetravanje,mnogi sade jedan red jagode na onoliku sirinu folije,a ja cu poslusati Nebojsu pa cu iduce godine saditi 4 reda na foliju jer je botritis apsolutno nemoguc ako se napravi prava zastita...kondiji gljive botritisa su prisutni u okolini jagode i kako god zastitili cvijet oni mogu i direktno napasti plod jagode...zato mislim da bas nije isto saditi jagodu kod mene gdje ima 50 hektara i na nekom brdu gdje covjek ima parcelu a u okolini nema jagode ni 50 km...eto toliko,neka se niko ne naljuti,ali moje iskustvo sa nekim hemijskim preparatima nije bas pozitivno...

Kažeš da je botritis "apsolutno " nemoguć ako se napravi prava zaštita. Ali, šta je to prava zaštita ? Ja nemam u okolini 5 km nigdje veće količine jagode, i interesuje me šta je prava zaštita za botritis ?
 
Kažeš da je botritis "apsolutno " nemoguć ako se napravi prava zaštita. Ali, šta je to prava zaštita ? Ja nemam u okolini 5 km nigdje veće količine jagode, i interesuje me šta je prava zaštita za botritis ?
nisam ja to rekao vec prije mene u komentarima

- - - - - - - - - -

nisam ja to rekao vec prije mene u komentarima
jbg pogrijesio sam forum....ovo je trebalo biti u zastiti jagode
 
Kažeš da je botritis "apsolutno " nemoguć ako se napravi prava zaštita. Ali, šta je to prava zaštita ? Ja nemam u okolini 5 km nigdje veće količine jagode, i interesuje me šta je prava zaštita za botritis ?
ja sam prosle godine izuzetno dobro zastitio jagode od botritisa. Povrsina 2ha je u pitanju dvoredna sadnja imao sam 75% jolly 25%clery. U pocetku cvetanja sam radio zastitu traktorskom prskalicom i koristio sam merpan. U punom cvetanju radio sam sa ledjnim atomizerom od villagera koji isto vreme duva vazduh i prska plod. Vecina ljudi radi to obicnim prskalicama ali svi tamo poprskaju list a ne plod. Ali ako radis radis zastitu ti moras poprskati plod i cvet i celu biljku. Jer i switch i signim i teldor ti je kontaktni fungicid a ne sistemicni. I trece prskanje sam radio isto atomizerom samo sto sam koristio switch umesto signuma. Ja u celoj berbi nisam imao problema sa botritisom. Bez obzira da li dodje kisa ili ne tu zastitu mora da se uradi. I jos jedan stvar sto je jako bitno. PRE KISE!!!!!! nemojte sacekati da doje kisa pa posle prskati. Bolje spreciti nego leciti ;) i naravno treba ici sa puno vode.
 
Ja sam radio svaki put zastitu sa traktorskom prskalicom stim da je svako sledece prskanje islo sa vise vode i jacim pritiskom.Dizne su mi tk 11003.Traktor imt 560,brzina treca sporohodna pritisak 5 do 6 bara.
 
Nazad
Vrh