Vučna sila traktora

@dr Dule
Odlicno odabrana tema i clanci u njij.Ovo me vraca na studentske dane.Vremenom se dosta stvari pozaboravljalo, pa nije na odmet malo ponoviti.Povremeno cu dopunjavati ili objasnjavati Vase postove, ne da bih Vas omalovazavao nego da bi neke stvari pojasnio.Uvek je dobro ujediniti praksu i teoriju jer jedno bez drugog slabo funkcionise.Samo toko nastavite i jos jednom nemojte mi zameriti ako pojasnjavao Vase postove. ::svaka cast::
 
@panonstib,
kolega, kakvo crno zameranje. samo napred, temu i jesam postavio da bi o njoj diskutovali (objasnjavali, dopunjavali, kritikovali...). voleo bih da se jos ljudi ukljuci, ne zbog neke moje licne promocije, taman posla, nego da bi konacno odgonetnuli tajne sastavljanja agregata, izbora rezima rada i eksplotacije polj. masina uopste. :ppozdrav:
 
Dr Dule,jedna molba za Vas:
Ako može da nam što detaljnije objasnite teoriju oko raspodele mase traktora na prednjem i zadnjem mostu.Koji bi to idealan odnos bio,kao i koja je to ukupna masa spram snage motora.
 
Dr Dule,neznam iz kojih razloga je stala najbolja tema na forumu,koju obožavaju mnogi članovi foruma :cao:
 
Da li je moguce da je ovako dobra tema zakucala? Dr.Dule javi nam se sto pre jer nam treba malo suhe teorije,pogotovo nama mladjima koji se jos ucimo :D
 
Parni traktor je jedno 5 puta tezi od JD. U natezanjima masa dolazi do izrazaja.
 
koju vucnu silu u kN ima traktor tezine 4tone i snage 100ks? napr belarus 892, koja mu je maximalna vucna sila na ravnoj zemljanoj podlozi i u malom stepenu prenosa?
 
koju vucnu silu u kN ima traktor tezine 4tone i snage 100ks? napr belarus 892, koja mu je maximalna vucna sila na ravnoj zemljanoj podlozi i u malom stepenu prenosa?

Па на основу прве формуле коју је цењени зачетник ове теме оставио:

F=Ge*f
F=4000*10 (9,81)*0,52 (стрњиште)=20800N = 20,8KN

Ово је сила која може да се искористи за трактор те масе и наравно концепције 4x4.
Вероватно он својом снагом располаже већом силом на точку, можда теоретски да се "провуче" обртни момент кроз трансмисију па на основу радијуса точка да се израчуна са чиме располаже, и то је сигурно веће од ове добијене вредности, али може се искористити можда на бетону, на земљаној површини не.
 
evo jednog pitanja. da li imt 549 moze podnijeti 14-ke gume, posto mu je prva spora a druga brza za oranja?
 
Mene zanima dali Se na 549 na standardnu felnu moze staviti 13.6 guma ? Trenutno nosi 12.4. . trsba mi u transportu da bude brzi i manje skakuce. Traktor ne ore

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Da malo skratim nepotrebnu iženjersku teoriju, za običnog korisnika je važno to, da Traktor ,,Vuče tj da sila vuče ne zavisi snage motora (Motor je bitan elemenat jer on pogonska jedinica koji samo daje Snagu preko zamajca menjaču dalje reduktorima i na kraju pogonskim točkovima). Već da sila vuče zavisi od mase traktora i obrtnog momenta momenta i to ne na motoru već na točku !! koji obezbeđuje menjač i reduktori što u menjaču što u glavčinama točkova tzv Planetarni reduktor. U tu svrhu upravo i dolaze raznorazne vrste tegova što na prednjem mostu, što na zadnjem i punjenje guma sa vodom. A za menjače rangovi brzina i same brzine. Manja brzina =Veći moment na točku i obrnuto.

A eksploataciono to izgleda ovako: Kod težih poljoprivrednih radova oranje recimo, traktor treba da je opterećen sa tegovima upravo zbog Pomenute sile vuče, jer će tada biti upravo najbolja iskorišćenost jer je sila adhezije (prijanjanja veća od sile klizanja) samim tim i biće manje klizanje (šlajfovanja), naravno ako nije blato do kolena.

Takođe bitan elemenat koji povećava adhezionu silu pogotovo kod konstrukcije 4x2 je podešenost hidraulika, bitno je da ima pravilno podešen plivajući položaj, o tome neću jer to piše u svakom uputsvtu za rukovaoce. Jer i sam hidraulik ako recimo naiđemo na malo tvrđe podiže oruđe i preko toplinga prenosi silu (time i masu na zadnje točkove kod 4x2) i time još više povećava masu trakora, što uglavnom bude dovljno da savlada novonastalo opterećenje.
 
Nazad
Vrh