Trešnja

Jel ima iko od tih sto otkupljuju (mislim na ozbiljne otkupljivace, ne nakupce za prodaju po Srbiji) pakericu sa masinom za klasiranje plodova ili vi morate da ih klasirate?
 
U Ritopeku danas propast, opet zavrću sa izvozom i kojekakvim glupostima ne bi li oborili cenu i uzeli trešnje za jeftino.

U međuvremenu u Turskoj trešnje 3 dolara za kilogram u veleprodaji, Maroko se rasturio sa izvozom u aprilu sa 64.000 tona izvoza crvenog voća i to na tržište EU i Rusije (malina, trešnja, godži bobice...), iz Argentine dovlače voće jer ga nema dovoljno.

Izgleda da postoji jedna individua koja vedri i oblači i kontroliše čitav izvoz ne bi li zaradila na obaranju cene na domaćem tržištu.
 
Imdividua je predsednik a cilj je da maksi i slicni lanci proizvode i prodaju plod.

Od danas nema vise izvoza, ne rade otkupi, Ritopek Vinca ko se kako snadje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Која је ово трешња? Јуче у Крушевцу на пијаци 500 дин./кг. Укусна, крупна, одлична. Не види се добро на слици, али ове што су баш узреле су баш тамно црвене.

DSCI1490.jpg

DSCI1493.jpg

DSCI1499.jpg
 
Ne ljudi moji, ludo vreme je došlo...

Kuma i kum u gradu zarade mesečno oko 110 hiljada dinara, sa SREDNJOM stručnom spremom. On je vozač, ona medicinska sestra.
To je oko 55.000 evra za 5 godina.

NETO!!!

I nema grada, mraza, generalne, nove freze, atomizera, neoprašivanja, registracija raznih, problema sa radnicima, neplaćanja robe, bolestima, žilogrizima i raznim čudesima!

Pitanje je koliko voća danas u Srbiji treba da ima prosečan voćar i koliko sreće da bi sa suprugom mogao da ostvari tu NETO dobit na PETOGODIŠNJEM nivou?

Nije to dobro, taj odnos, ludo vreme je došlo...
 
Ja cenim od jedno 10ha prosecnog voca da moze porodica od 4 clana da zivi od toga (znaci red velicine oko 15-20 hiljada evra godisnje ciste NETO zarade)... Kazem da zivi, ne i da obradi sama, moraju za neke stvari da plate radnike...
Ne racunam maline i slicno voce (jagode i sl), nego ovo ostalo, ukljucujem i tresnju i sljivu i jabuku i lesnik i vecinu ostalog... A ludo vreme je zbog zelenasa koji se dogovore za otkupnu cenu, i to ti je sto ti je, svi placaju isto ne konkurisu jedna drugom, njima odlicno, a ti ako hoces, prodaj im, ako neces, briga ih, naci ce se ko hoce da im proda i jbg...Sve polazi od drzave, zakona i svega, kad toga nema, onda svako radi kako mu se moze, a u zadnje vreme mu se bas bas moze izgleda :(
 
Da zivi ne moze niko, da prezivi ocigledno moze.

Pod živi se kod nas pocelo da smatra samo za osnovne potrebe, racune hranu i odecu kad dotraje, da li bi imali novca i da odu na letovanje (pa nek je u nei ritopeki za 185 eur dvoje u septembru busom rezervisano u februaru na sajmu turizma) , kamoli nesto vise sto je u danasnjem drustvu postalo normalno a ne luksuz.

50 soma okvirno koje navodi Radasin su za mnoge u gradu pojam, ali imaju i na more da odu i to van okvira buljarica i drugog prstena.

Da se spustimo na minimalac od 30 soma, to mogu da poverujem da po coveku godisnje petogodisnje ima neko domacinstvo. A to je opet petogodisnje, znas ti kad je penzija... A i koju ce penziju taj da ima

Nema ljudi, izgubilo smisao. Na stranu drzava i politika i sto nema plasmana, evo opet kisa ceo dan kad treba burlat da berem, dzabe i 5 evra kilo ove godine opet vreme ne da, eno nocas i grad koji po Srbiji.

Drzite se vi vasih dvorista sto se tice vocarenja, tacnije do 50 ari ali da je dvoriste, sve sto moras da ides negde, nekakva njiva, to je sve crn posao.

I to sto gajite ne tripujte, lagano i osnovno pa sta priroda podari, bez besomucnih sati redovne rezidbe kopanja djubrenja, nista im nece fali, prve dve tri godine ekstra paznje posle cao.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Која је ово трешња? Јуче у Крушевцу на пијаци 500 дин./кг. Укусна, крупна, одлична. Не види се добро на слици, али ове што су баш узреле су баш тамно црвене.

DSCI1490.jpg

DSCI1493.jpg

DSCI1499.jpg

Možda Early Lory http://www.vivaizanzi.it/en/products/3/crop/cherry/19/breed/early-lory-1789-nv/285 bitan je oblik lista, položaj plodova na grani, da li su solo trešnje ili plodovi stoje u grupicama... Ovako sa slike može samo da se nagađa.
 
Imdividua je predsednik a cilj je da maksi i slicni lanci proizvode i prodaju plod.

Od danas nema vise izvoza, ne rade otkupi, Ritopek Vinca ko se kako snadje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

nemam ja nista protiv da se jaca domaca privreda, al nek bude cena normalna.
mora da se formira sto vise zadruga, ovako pojedinacno tanka prica.

Probali to u RTS-u, i ne ide, poneli testeru na elektrini pogon ;-)
ma cekacu ako ne bude vajde da malo zadebljaju da
Ovako?
b639f857923675861fe1d9b59075fd0a.jpg


Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока

pa da, prosto ko samar
sto kaze oktopod, samo osnovno
kupujem ja aminokiseline i italpolinu :nono:
 
Mislim da vadjenje ne bi trebalo da dolazi u obzir u vecini slucajeva, mnogo se para da da se podigne zasad i da ga cekas 5-6 godina da samo pocne da rodi, bolja je varijanta u ovakvim uslovima preci na ekstenzivni uzgoj, sto manje ulaganja, samo minimalna obrada (malo rezidbe, 1-2 prskanja i eventualno malo kosenje trave i berba) i ko moze to sam da radi (ko ima manje povrsine, recimo ispod 50 ari ili malo vise, mislim da je to mnogo bolja varijanta od vadjenja)...
E sad, za vece povrsine, ko i uvek, treba racunica da se vidi koja je to minimalna cena da se isplati da se bere uopste (moje racunice kazu da pri prosecnom prinosu od oko 10t (primera radi), proizvodjacka cena se krece oko 100-120din po kg (sve ukljuceno, i zemlja, i amortizacija masina, sav rad (i moj i radnika), transport i na kraju isporuceno otkupljivacu), ali naravno sve to zavisi mnogo sta se sve isplacuje (ako su sve masine kupljene od neceg drugog, ako imas svoju zemlju, radnike moras da placas ako imas preko 1 hektara najverovatnije) onda moze porizvodjacka cena da padne nize, ali ne verujem da je bas mnogo nize od 100, ali se ipak nekako prezivi)...
U svakom slucaju, ja nisam za krcenja (osim nekog zasada u veoma losem stanju, ali to vec i nema veze sa cenom tresnje)...Ili makar videti troskove, uporediti sa otkupnom cenom, pa ako su troskovi mnogo veci od bruto dohotka, onda budak ne gine, ali mislim tj nadam se da jos nismo dosli u taj stadijum (nadam se i da necemo, nije nicije bilo doveka da vedri i oblaci).
 
za VASOVCA Neznam sta te nateralo na ovaj korak jedino da nisi pogresio asortiment a mislim da si ipozurio sa ovom odlukom sta se dogodilo
Regina i Kordija,godinama ih cekam kad ce da rode i uvek im nesto fali zimski mraz ,prolecni mraz,lose oprasivanje,vetar...
A i da berem tresnju na euro 27-28 mm neka hvala...
Kada sam podizao zasade tresanja,dobro znam da je cena bila 2,20 eura i isla je svaka koja nemoze da prodje kroz grlic od plasticne flase,jer tad nisam imao merice,uzmem subler pre neki dan izmerim grlic 18mm.Dal se smanjio grlic ili nas neko debelo zajebava?Moze tresnja da se nagura na 28+ sa vodotopivim djubrivima kroz sistem al to kosta 2500do 3000 eura po hektaru,pa gde smo mi tu?
Pogledajte samo ovu godinu u kojoj je rod desetkovan,pa opet zajebavaju sa otkupom,šta bi bilo da je rod u fulu nesmem ni da zamislim.

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Dodatni problem sa kalibrom je sto se svi pravimo vazni sa kalibrom prve dve tri godine roda, posle da se ne lazemo 20 posto maks po stablu je velik kalibar, 50 posto srednji, a 30 sitniji i to u najboljem slucaju.

Nema te rezidbe niti se kome to isplati da bi imao sve full kalibar, a na stablu 20 kila umesto 70 od kojih opet 15-20 kila bude pun kalibar.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nema ljudi, izgubilo smisao....
Drzite se vi vasih dvorista sto se tice vocarenja, tacnije do 50 ari ali da je dvoriste, sve sto moras da ides negde, nekakva njiva, to je sve crn posao.

I to sto gajite ne tripujte, lagano i osnovno pa sta priroda podari, bez besomucnih sati redovne rezidbe kopanja djubrenja, nista im nece fali, prve dve tri godine ekstra paznje posle cao.

bolja je varijanta u ovakvim uslovima preci na ekstenzivni uzgoj, sto manje ulaganja, samo minimalna obrada (malo rezidbe, 1-2 prskanja i eventualno malo kosenje trave i berba) i ko moze to sam da radi (ko ima manje povrsine, recimo ispod 50 ari ili malo vise, mislim da je to mnogo bolja varijanta od vadjenja)...

Uboli ste poentu 1/1.
 
Mnogo jak marketing je odradjen za Kordiju i 95 posto ljudi je to stavljalo u zasad na rec a to je najgora sorta tresnje koju sam ja video duplo golo .Ni Regina nije na mene ostavila toliko jak utisak koliko se pisalo o njoj i reklamiralo. Sto se tice isplativosti tresnje kao vocne kulture vidim da je nastupilo razocarenje kod proizvodjaca tresanja u Srbiji a i dalje tvrdim da je tresnja NAJISPLATIVIJA vocna vrsta trenutno i UBEDLJIVO NAJEFTINIJA ZA ODRZAVANJE .Skoro je emitovana emisija o isplativosti belog luka i strucni ljudi iznose podatak koliko je zarada po hektaru i sve je to tacno ALI TREBA HEKTAR BELOG LUKA DA SE OKOPA MOTIKOM VISE PUTA A KICMA JE IZUZEZNO OSETLJIVA zatim i HEKTAR KROMPIRA NIJE LOS ZA ZARADU ALI SU DZAKOVI POTESKI I MOZE DA SE DOBIJE KILA a nije lose za gajenje ni JABUKA NI KRUSKA ALI MORA DA SE PRSKA BOJNIM OTROVIMA 20 PUTA a te hemije mnogo kancerogene a i skupe a za sadnju VINOGRADA SE OTIMAJU POVADISE OCI da nije Makedonskog grozdja ne bi znali u Sumadiji kako izgleda grozd pa da podvucemo VASOVAC je izvadio ali on je ozbiljan proizvodjac i domacin covek on ne bezi od rada medjutim sve ove zalopojke aktuelne trenutno po Srbiji i o nekom padu adrenalina necemo da pricamo jer ce sutra tresnja na svim lokalnim pijacama biti 250 dinara a Beograd i Novi Sad ili Sandzacki region necu ni da pominjem to ce biti u plafon ali uvek neki biser izbaci sliku tresanja iz Rejkjavika ili Bremenhavena i onda pacijenti kada vide zasvetle im oci kao macka kada vidi slaninu zaboravljajuci tog momenta da je plata u tim zemljama 3000 dolara ili eura i onda nemogu da se smire krece depresija a celokupni troskovi proizvodnje u Srbiji ako ne racunam ove ljude sto imaju protiv gradne mreze i sisteme kap po kap znaci zasade tipa TRIMER VARIJANTA to nije limunada nego limunadica pa kojiko samo znam ljudi koji zive na zapadu a imaju ozbiljne zasade tresanja .Nece se ni nijedan zasad izvaditi bice mrmljanja raznoraznog ali vadjenja nece biti a neka bog pozivi i ove cigane sto ljudi RASTERECUJU ovo nase jadno trziste jer da nije njih bilo bi garezi gore nego u kotlarnici .Godinama je kilo tresanja skuplje nego kilo jagnjetine ili prasetine ziva vaga ,BICE SVE SAMO MALO OPTIMIZMA
 
Nazad
Vrh