Traktorska bušilica za rupe namenjene sadnji voćaka

Imam jedno pitanje za poznavaoce. Treba da izbušim oko 5000 rupa za voćke i hoću da kupim traktorsku bušilicu, ali me neki poznanici ubeđuju da ću sa tolikom količinom rupa totalno upropastiti traktor, lamelu i sl. Koje je vaše mišljenje, da li je neko bušio veću količinu rupa i kako se to odrazilo na traktor. A evo i bušilice koju planiram da kupim http://www.kupujemprodajem.com/Traktorska-busilica-27873443-oglas.htm?filter_id=85415
 
Mi smo pobusili u cugu oko 3500 rupa za voce od toga 3000 fi 50 to za traktor i nije nekakav napor sve tako reci na leru odradio. Traktor je bio Europard 454.
Jedino sto smo uspijeli obataliti je zupcanik na reduktoru svrdla onda smo za dalje pozajmili od jedne babe svrdlo, smjesno zvuci ali ta baba sada vec pokojna je imala profi svrdlo sa puznim reduktorom odnos cini mi se 1:6, sila od svrdla.
Koliko kosta ovo iz oglasa? Neznam kolike rupe treba busiti, ali za vece rupe mi ovaj reduktor iz oglasa nekako ne ulijeva povjerenje.
 
U dobro uzoranoj i uredjenoj njivi ovakve busilice rade ekstra, za ledine i neobradjene parcele nisu. Mada ako je parcela ravna mozda je lakse ustvari dosta je brze plugom pa saditi u razor.
 
Ove druge na prvim slikama imaju puzni reduktor sto je po meni daleko bolja opcija jer se u obicnog zupcanik lako okrnji. A nije dobro sto je svrdlo fiksno vezano za reduktor, trebalo bi da ima nekakav osigurac u slucaju da zapne za nesto.
A sve zavisi sta se sadi, ako ide gusto kao jabuke onda moze u brazdu, ali ako se ide na veci razmak kao sto idu sljive, kruske, visnje, tresnje itd onda su bolje rupe. I sto vece to bolje, bar fi 50
 
Na kojoj podlozi?
Ako je na sjemenjaku metar bi moglo biti pogusto.
Vidim da hoces saditi krusku na 3ha, moja dobronamjerna preporuka prepolovi tu povrsinu sa jabukom. Kruska je veoma zahtjevna.
A vidim da trazis i traktor, neznam kolike su finansiske mogucnosti, ali ako se moze idi na duplaka sa bar 40ks i sto zatvorenijom kabinom.
 
Hvala kolega, ne bih mešao kulture. Meni se više dopada kruška, po meni je isplativija i svakako upotrebljivija, čak i ako ode u drugu ili treću klasu. Podloga je naravno dunja za tu gustinu, a videćemo koja, zavisi od analize zemljišta, najverovatnije BA-29. Jabuka mi se ne čini ništa manje zahtevnom. A što se traktora tiče, moraću da se zadovoljim nekim standardnim izborom, jer za bilo koji traktor koji ima pristojnu kabinu i duplak je moraš izdvojiti 20-ak hiljada E :)
 
Neznam kako se kruska ponasa na dunji, ali mi imamo 3ha na sejancu, nebih nikome preporucio. U odnosu na jabuku 5 puta vise posla, da hoce da rodi sve bi bilo super ali ona skroz slabo radja iako joj se sve da. Da smo bar kada smo sadili jos ova 2 ha posadili jabuku i da je sve bila treca klasa bilo bi vise zarade nego sa kruskom, jer jabuka radja redovno i solidno.
Sto se tice traktora imas Fotone 45ks za oko 13.5 hiljada http://poljoinfo.com/showthread.php?326-FOTON/page22

Ps. posadi pola jabuku da bi imao od cega da zivis dok cekas da kruska rodi
 
Pa na sejancu dosta kasnije prorodi, to nije ništa novo. Inače, moj komšija ima 3 ha kruške i skroz je zadovoljan. Posla ima oko svake voćke, a to da oko kruške ima pet puta više posla nego oko jabuke - to nisam čuo do sada.
 
Kod nas je prvih godina solidno radjala za svoju starost, ali zadnjih par godina kilavo. Dobro je ako komsija ima da mozes vidjeti kako sta treba.
Kazem kod nas je na sejancu i ima puno vise razvodjenja grana i rezidbe u odnosu na jabuku.
 
Lepo ali i verovatno skupo ! Moje iskustvo ako nekome koristi :Na obelezenoj parceli , tackano krecom ,dnevno ( prosecno 8 rs ) busio sam od 500-600 rupa.
Traktor 539 odradi bez problema , ja se umorim . Busilica kupljena od momaka iz Begaljice i do sada za 4 godine , meni i drugima , izbusio
sam preko 8000 rupa bez kvara.
 
Pokusavaju da skratim dosadne jesenje kisne dane napravih sebi novu igracku sa kojom(neocekivano)izbusih 150rupa za potrebe kazana:icon_pidu:,a ujedno je i ruka za dizanje tereta il kako ko vec to zove.
Ima par nekih sitnijih mana koje se daju israviti,al sve u svemu ja prezadovoljan:cool2:,jer sam bio ubedjen da ce umesto u njivu kod cigana na kamion.




.



 
Prva mana nisi trebao da je kačiš ne mesto za topling nego napravi viljušku i kači je na kućište diferencijala. Malo po malo i razjebaćeš balansnu oprugu ovako bušeći i dižući teret
 
Mislim da to nebi trebalo da bude problem i kod mene se tu kači, do sad sam izbušio ukupno oko 3500 rupa bez problema. Jedina "mana" je ta piramida od U profila, čim svrdlo naiđe na nešto tvrđe moguće je da se uvrne u zemlju kao šraf a poluge drže na određenoj dubini u tom trenutku piramida se odmah krivi. Posle par krivljenja i varenja napravio sam novu piramidu od debelozidnih cevi 40x40 pa izvario dve zajedno tj napravio materijal 80x40 i od toga iskroijo i izvario piramidu, od tada nema problema.

- - - - - - - - - -

Postavljao sam slike na prošloj stranici ali se sada nevide.
 
Ti mozda nisi imao problema ali znam ko jeste dizao ploču hidraulika dva puta do sada dok je bušio. A on još ima i kuku za utovar.
A i kad napravis na viljušku kao što je na poluautomatskoj kuki nemoze da ti šeta levo desno i nemoze da se uvija toliko.
 
Nazad
Vrh