Suva šljiva

Da li neko ima iskustva sa susenjem cacnske najbolje?
Pricao sam jednim vocarem iz Valjeva, kaze da je ove godine izuzetno dobro prosao sa njom, zbog krupnoce.
 
Ja sam ove godine sušio najbolju, doduše samo par kolica za probu ali sam zadovoljan. Što se vremena sušenja tiče bila je u sklopu stenleja u tunelu i vreme sušenja je ostalo isto. Šljiva je bila izuzetno krupna i plašio sam se da će ostati nedosušena kad dođe do izlaza, međutim nisam imao tih problema. Kao sušena se ne razlikuje od stenleja, ja sam ih pomešao, ima istu crnu boju, a krupnoća je izuzetna. Moja preporuka u svakom slučaju, ja ću naredne sezone obavezno sušiti i lepoticu, barem neku manju količinu, jer je imam dosta a mislim da će ići korektno, jedini uslov je da mora da bude dobro zrela da ne bude crvena i kisela nakon sušenja.
 
Mi vec drugu godinu susimo lepoticu, veoma je mala razlika, neprimetna u odnosu na stenlej, a vreme susenja isto. Odogovara nam sto dolazi pre svih ostalih sorti, pa imamo vremena da je susimo.
 
Par postova prebaceno:
http://poljoinfo.com/showthread.php?t=453

Kao sto sam napisao prilikom otvaranja ove teme, ovde pisite iskljucivo o susenju sljive, sorte, iskustva, cene.... Sve vezano za susare u gore pomenutu temu!!!

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kod Cacanske najbolje kospica se teze odvaja u odnosu na Stenlj ili ljepoticu. Probao sam sa susenjem i rodne moj zakljucak da ima jako dobar ukus kospica se lijepo odvaja ima lijepu boju i kraci period susenja . Kod nje je jako bitno da je dobro zrela kako bi imala dobru boju i manji procenat kiselosti.
 
Suva šljiva od prošle godine, ko nije prodao, a u mom kraju ima puno takvih, trenutno 1.1-1.15 eura, što ne pokriva troškove. Uz to jako malo se i kupuje. Mislim da će ove godine i šljiva za sušenje biti malo plaćena, nažalost, jako puno ljudi su se opekli jesenas sa cenom od 30+ din za svežu, a kasnije suvu dali na 1.1-1.3 eura, ko kako. Maksimalna cena je bila oko 1.65, ja sam moju u decembru dao po 1,55 i zadovoljan sam kako sam prošao.
 
Nije puno bolje ni kod nas, a i nema nešto otkupa trenutno, još je rano. Etivirana sa izbijenom koskom 180-190 dinara.
 
Juče čujem da je trenutna cena 80din. Ostala je prošlogodišnja, sve su prilike da ce ostati i od ove godine.
 
Zanima me koju koncentraciju kalijum sorbata pravite za potapanje suve šljive prilikom konzervisanja?
5% na 10 sekundi mi nekako mnogo...
 
Pozdrav! Hocemo da se bavimo susenjem voca za prodaju. Ne znamo nista o tome, svaka informacija bi dobro došla. Kakva su ulaganja, postupak, sta je sve potrebno? Poceli bi sa susamom kapaciteta od 100 kg i sa sljivama
 
Nazad
Vrh