Suncokret 2022

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Olalija, da li se pod primarnim poslom racuna onaj gde se vise zaradi ili gde se vise vremena potrosi?
 
Imam jednu parcelu gde je bio Sumiko ove godine opet mora suncokret zbog rasporeda parcela,njiva je čista nema armatura samo se plašim samoniklog.Da li je neko radio u takve parcele Bakardi da li ga pulsar plus tuče? Ili pak da pojem gomno i posejem kukuruz,deo atara nije za kukuruz .
Probaj suncokret, psenica, uljana repica, psenica pa suncokret opet i tako ukrug gde nije za kukuruz
 
Za tako čestu setvu suncokreta moraš ići prskanje pred cvetanje, Piktor ili nešto slično i pojačati Kalijum, do skora se uopšte nije vodio suncokret kao veliki potrošač kalijuma a u stvari jeste...
Ja radio ogled sam za sebe pola njive fungicid amistar a pola ne na izgled bilo slicno ali razlika bila kada se uslo u njivu nisam merio ali se videli po bunkeru a da se to vidi bar 200kg po hektaru...
 
Ja se pitam kakva bi bila razlika u prinosu sa djubrivom i bez grama djubriva, tj da li se i djubrivo uopste isplati razbacati.....
 
Kako mislis ne opravdava amistar sam isao 0,8litra po hektaru svaki fungicid ti izadje od 3500dinara do 4000 dinara po hektaru. Ako mislis da ces da sacuvas prinos za 1000kg. Tesko. Ali i 200kg da sacuvas ima ekonomska isplativost.
Piktor koji je najbolji je 5100 po hektaru. Možda je Goran u pravu. Povećaš prinos malo više od cene preparata, kad uračunaš prskanje, amortizaciju i najvažnije HIPERPRODUKCIJU zbog koje pada cena suncokreta, definitivno se ne isplati...Ako je njiva zaražena ili krene truljenje glava pa umesto 1300-1400 kg /kj dobiješ 2000 kg onda Ok...
 
Kod nas otprilike 50% ne radi ni gram đubriva 30% rade azot u proleže a 20% rade i osnovno i prihranu.
U ono što sam upućen a to je nas 5 drugara +pašanac da se desi da i bez žubriva može da prože veoma solidno ,generalno prosek se razlikuje u koristi žubriva ali nije samo poenta kako će proći nego kakvu zemlju ostaviš za ubuduće,tako da dugoročno ja ne bih preporučio bez ni jednu godinu ni jednu kulturu da se preskače.Samo je količina u pitanju.
 
Dušane o tome bi se imalo malo duže diskutovati, to bi trebalo da se radi ogled bar na 10 godina, ja imam neku vrstu ogleda tog tipa na jednoj parceli (nije moja) da se ne koristi nikakvo đubrenje sem zaoranih žetvenih ostataka mada se kukuruzište uglavnom upali a sojište zaore i mogu da kažem da je prinos na strani onog ko đubri a kad bi stavili na papir (troškovi) verovatno ne bi bila puno veća zarada na redovno đubrenom ili neđubreno uopšte mada to zavisi dosta i od kultura koje se gaje.Soja na primer manje oscilira na nedostatak đubriva u odnosu na kukuruz, pšenicu, repu ali to bi trebalo raditi analizu na više godina.Što reče kolega talianu treba voditi računa da i posle nas treba neko da živi od te zemlje mada ni preterana upotreba đubriva nije dobra zato bi trebalo svremena na vreme odraditi npk analizu da znaš na čemu si a ne da bukvalno bacaš pare bespotrebno.
 
Piktor koji je najbolji je 5100 po hektaru. Možda je Goran u pravu. Povećaš prinos malo više od cene preparata, kad uračunaš prskanje, amortizaciju i najvažnije HIPERPRODUKCIJU zbog koje pada cena suncokreta, definitivno se ne isplati...Ako je njiva zaražena ili krene truljenje glava pa umesto 1300-1400 kg /kj dobiješ 2000 kg onda Ok...
Piktor je cena bila 8200 litar a ide od 0,3 do 0,5. U banatu je radjeno sa njim ogled imali su 200kg na jutro vise gde je radjeno to mi drugar rekao. Ja pricam kako bilo kod mene. Ove godine cu raditi sav suncokret fungicidom jer vec par godina isprobam po malo tako da vidim da radi posao nekad manje nekad vise. Uvek sacuva prinos za cenu preparata a nekad ga udvostruci racunica se svodi na kraju. A sto se tice prskanja sa 65l vode na hektar isprska se danas bas mnogo.
 
Piktor je cena bila 8200 litar a ide od 0,3 do 0,5. U banatu je radjeno sa njim ogled imali su 200kg na jutro vise gde je radjeno to mi drugar rekao. Ja pricam kako bilo kod mene. Ove godine cu raditi sav suncokret fungicidom jer vec par godina isprobam po malo tako da vidim da radi posao nekad manje nekad vise. Uvek sacuva prinos za cenu preparata a nekad ga udvostruci racunica se svodi na kraju. A sto se tice prskanja sa 65l vode na hektar isprska se danas bas mnogo.
Prskali smo 3 dl/jutru jer nemamo odgovarajuću prskalicu i traktor da uđemo u poslednjem momentu.Ja sam na plusu od 70 kg po jutru, imaš godine kad uopšte ne bude bolesti, kad je suvo leto. Povećavaš prinos ali ne i zaradu. Treba da bude obrnuto...Sa 70 kg nemaš ni za preparat. Jesi ti ovo sa 65 litara vode hteo da uračunaš vodu u troškove?
 
Ja sam na plusu od 70 kg po jutru, imaš godine kad uopšte ne bude bolesti, kad je suvo leto. Povećavaš prinos ali ne i zaradu. Treba da bude obrnuto...Sa 70 kg nemaš ni za preparat. Jesi ti ovo sa 65 litara vode hteo da uračunaš vodu u troškove?
65 litra vode ide po hektaru iz prskalice od 1300l isprskam 20hektara kazem da dosta moze da se isprska za 1 dan nisu to neki troskovi.
 
Na 200 kg plusa zbog preparata ( nema šanse da to ostvariš po jutru petogodišnji prosek) ti si u zaradi od Sebastijana do 1000 dinara po jutru max. Ako može neke slike ili snimci tih njiva podeljenih na pola, kointrola i prskano fungicidom, ono što neki nesrećnici kažu: Ovu njivu sam prskao, ovu ne, razlika 300 kg/kj je isto Sebastijan. Mora da budu isti uslovi!!! Svako povećanje prinosa koje ne prati zarada ti je hiperprodukcija i pretnja padu cene suncokreta. Nadam se da ne moram 5 puta da ti pišem jedno te isto. Bolje je 2000 kg po 45 dinara nego 3000 kg po 30 din. Naravno, ako ti je cilj da se hvališ ispred prodavnice onda je bolja varijanta dva...
 
Na 200 kg plusa zbog preparata ( nema šanse da to ostvariš po jutru petogodišnji prosek) ti si u zaradi od Sebastijana do 1000 dinara po jutru max. Ako može neke slike ili snimci tih njiva podeljenih na pola, kointrola i prskano fungicidom, ono što neki nesrećnici kažu: Ovu njivu sam prskao, ovu ne, razlika 300 kg/kj je isto Sebastijan. Mora da budu isti uslovi!!! Svako povećanje prinosa koje ne prati zarada ti je hiperprodukcija i pretnja padu cene suncokreta. Nadam se da ne moram 5 puta da ti pišem jedno te isto. Bolje je 2000 kg po 45 dinara nego 3000 kg po 30 din. Naravno, ako ti je cilj da se hvališ ispred prodavnice onda je bolja varijanta dva...
200kg na hektar ti pricam, nema sta ko da se hvala niko nije spomenuo prinose prica je o tome dali se isplati fungicid. Nemamo mi zemlju kao vi u vojvodini da bi pricali o nekim prinosima.
 
Prskali smo 3 dl/jutru jer nemamo odgovarajuću prskalicu i traktor da uđemo u poslednjem momentu
Немам ни ја трактор и прскалицу за улазак у последњем моменту, ал' ми се чини да у највише случајева немам ни за први моменат, који је, колико знам, за "Амистар", кога сам гледао пре неколико година, почетак бутонозације (када је сунцокрет барем на око 1,2 м). Који је најранији термин за прскање сунцокрета овим осталим фунгицидима?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh