Strug i alati za obradu metala

Jan 750 ili 1000mm? Ima li sta od pribora i kamenja, koliko te izasao?
U masinstvo sam relativno skoro usao, pre 4 god, i dosao do zaključka koliko sam para dao za strug 8 000 eur, toliko ide i za alat, merni instrumenti su otrov skupi. Gledam da obicne nozeve izbacuje iz upotrebe, imam dosta nozeva i cuvam ih zbog mogućnosti preostravanja gde sa plocicom ne mogu prici. Uzducno, poprecno, obrada u rupu, kopanje kanala u rupi, rezanje spolja i unutra sve sam uzeo sa plocicom. Jeste da sam lepe pare izdvojio ali mi lakse. Ali definitivno treba imati i vidiju.
A glodalica je posebna masina, izuzetno skup alat za nju, pogotovo ako kupujes u radnji. Primer, vidija glodalo 10,12,14,16,18,20 300 evrica, u svaku stane.
Ne radim uslugu samo moje potrebe za odrzavanje masina. Za sad sam vise nego zadovoljan. Ada 631p 90 prolaz 2m radna, 3 glodalice, jedna ug1, 2 alg 200, 1 dalmastroj mk4, 2 dalmastroj mk3. Rusch trakasta testera 320 sece, dubilica 200mm hod, ovih dana stize jos jedna ada 631p 1.5m 63 prolaz. Kao sto je jan napisao preporuka za Jovicu iz surcina
Moj zaključak ko jednom krene da radi sa alatnim masinama nema stajanja
 
ne lupajte gluposti.kakva knjiga,da moze da se nauci iz knige sta ce skole i fakulteti!!pa nema te knige iz koje mozes nauciti praksu i rutimu,i da,jedna je teorija sto pise u knjizi.a drugo kad se primeni u praksi..
 
@marko80 750mm ima sve od prateceg alata,i jos treba da odem da uzmem Mapos uredjaj za kontrolu,to je bilo na njoj montirano..kaparisao sam drugu masinu,i bilo je problema sa covekom,nikako da mi isporuci skoro meseca,na kraju mi dao ovu...92god,bila je u IMT-Knjazevac pa prodata u Suboticu.jako malo jd radila..
 
I kakav je u poredjenju sa US 51? Znam da je manji, ali uopsteno. I koliko bi mogo da vredi u solidnom stanju samo sa steznom glavom i siljkom?

Meni je taj us400 uvek bio privlacniji...najvise sam za njim proveo.... doduse bio je i remontovan....a i nekako ,i je tad bio jednostavniji
US 51 mi se tad cinio kao grdosija,,ali je vecito drndao sa brzinama..... neki dan sam radio na nekom us 51 i ide...malo nezgodno jel sam navikao na morando,,,ali verovatno kad bih morao bi se navikao,,
US51 nebih uzeo samo zato sto ima caure u glavnom vretenu
Za cenu nemam pojma,,,cene saraju ima ih svakakvih
Skolski us400 je otiso za 1500e sa fabrickom opremom i kasetnim nosacem sa 10 kaseta...ali je stvarno bio dobar,,po meni mu je mala cena

Marko-koja je cena 631.... trazim sebi ali neznam cenovni orijentir....cene su svakakve
Takodje preporuka za Jovicu...

Jan uz duzno postovanje ali ne bih se slozio,jel bez knjiga nema ni skole ni fakulteta...meni konkretno su dve knjige puno pomogle...jebiga u skolu za strugara nisam isao.raditi moram a da deljem od prilike necu..pred znanje sam imao neko,,,,ima veoma dobrih knjiga gde moze dosta da se nauci o geometriji alata,ostrenju,brzinama,izboru alata,mernim instrumentima...milion formula za racunjanje svega..samo je pitanje ko hoce a ko nece da cita,,,

Verovatno tebi ovo pisanje deluje smesno jel si profesionalac sa puno iskustva...ali pocetniku svaka informacija puno znaci..ako hoce malo ozbiljnije da radi...ako ce da kupi masinu da se kaze da je ima i da mozda jednom napravi klin za fergusona...za to mu netreba knjiga...oderace ga kao zeca da upada u poteznicu i cao
Po mom misljenju u praksi se stice brzina,rutina...knjiga je ta koja daje osnovne postavke a praksa te postavke doteruje i prilagodjava....treba i jedno u drugo...

Ko hoce nek potrazi knjige
MASINSKA OBRADA--obrada metala rezanjem...Dr.Inz Pavle Stankovic
REZNI ALATI--dipl.inz.profesor Andjelic Radoslav
 
Jan pitanje u vezi glodackih radova. Koristis li vidia glodala, skoro sam radio desetku nuteve Duzine 15 cm u fi 35, materijal
4732.4. Obicno trebinjsko glodalo zatupi za
jedan ipo nut, svasta sam probao, od 200 do 600 obrtaja, rucno i automatski posmak brzi sporiji, ma isti klinac. Na kraju odem kod jovice i uzmem 6-7 vidia glodala 20 eur jedno. Uradio sam 34 komada sa jednim glodalo, brzina izmedju 500 i 600, ne znam tacno i posmak oko 150. Odusevila me za nuteve. Hocu da uzmem vidiju do 20 ali su bas skupa. Jedino sto su dosta krta.
Jucerasnji problem, u ploce ini 20 mm trebao sam da izglodjem cetvrtka 70x70mm. Posto nisam dovoljno iskusan sa glodalicom, mislio sam da mogu da obelezim cetvrku sa glodalom, na coskovima da izbusim i da nastavim da glodjem u krug da mi na kraju ispadne cetvrtka 50x50. Na prvoj sam lepo to uradio ali je druga krenula da me keca, kada sam izbusio rupe po coskovima i obelezio cetvrku uzeo sam sesto pero glodalo 16 stavio na 300 obrtaja i nisam krenuo da glodjem u krug nego sam krenuo da skidam celu cetvrku, znaci na kraju mi nije ostala cetvrtka sve sam glodalo skinuo.
Jan kako bi ti ovo uradio? Kakva iskustva imas sa vidia glodalica, na kojim brzinama koristi koje glodalo otprilike. I koja najcesce kupujes?
 
javvecinom koristim cacanska i jugoalatova i to vecinom dvopera,jer puno radim zatvorene nutove.kupujem obicno od Jugoslava iz rakovice po 0,5 e/mm i zadovoljan sam,odrade bas dosta...4732 manje koristim ali nisam imao problema,jedino sto malo gore nagura pucnu,koju moram posle oturpijati,vidim napisao si da koristis posmak 150...mislim da je to puno,ja na UG1 koristim najmanji 8,5 ili 10,a na GUK1 12,5 ili 16,to su najmanji obrtaji od 315 do 800,uz dobro hladjenje,vidia glodala ne koristim,jer nemam potrebe,to smo koristili kad sam radio kod jednog i kad smo navarivali osovine,pa se popravljali zlebovi za kajle,
a za ovu plocu,ne znam kako izgleda,ali verovatno bi je najbrze odradi tako sto bi je iseko na laseru,
 
Svim pocetnicima sa strugovima bih preporucio da na YT prate majstore istocnog bloka. Ja posto nisam skolovan za strugara, ali sam kroz skolovanje proso i to imao sam neko predznanje i praksu, ali su mi razni snimci bas pomogli. Naravno i knjige znace cak sam skoro kupio neke, ali kad covek nesto gleda i proba to je najbolje. One fensi majstore sa zapada ne gledam jer su dobro opremljeni, a istocnjaci rade uz pomoc stapa i kanapa i tu mogu da se pokupe razne cake.
 
Potvrđujem. Ljudi prave sve i svašta u garaži sa osnovnim alatima koje uglavnom i mi imamo kod kuće.
Kad sam pravio postolje za bušilicu jedino sam kod njih nalazio neki snimak koji je od pomoći, šta mi vrijedi onaj amerikanac koji ima bar deset velikih mašina u hali od 500 kvadrata.

Mada moram priznati da su od rusa stručniji pakistanci. Oni za mašinsku obradu koriste samo macolu, fleksu i ponekad bušilicu. :D
 
ne lupajte gluposti.kakva knjiga,da moze da se nauci iz knige sta ce skole i fakulteti!!pa nema te knige iz koje mozes nauciti praksu i rutimu,i da,jedna je teorija sto pise u knjizi.a drugo kad se primeni u praksi..
Kolegaa ja se u potpunosti slazem da je praksa ,,mama,, za nauciti ali ako covek nema nikakvo pred znanje knjiga ili prirucnik mogu poprilicno da pomognu. Pogotovo kada je izbor nozeva ,brzina i slicno u pitanju.
 
e pa vidis,ja ne pisem ovo iz stomaka,vec po recima profesora,(nhram nikad bio neki djak.ali iz svih strucnih predmeta sam slusao.i imao 5)7 Milana Egelje..i kad sam kasnije uporedio praksu i to sto pise u knjigama,nema uez jedno sa drugim.,evo jedan najprostiji primer..recimo u knizi je nacrtan radius na nozu za zavrsnu obradu..ajd izuci osovimu na oko 500mm,i radi takim nozem da ti ne vibrira...
 
Jan na tako malom posmak koliko ides u dubinu, ja uglavnom po 1mm.
Jedina stvar zbog koje pizdim na glodalicu je ciscenje spona, ubi me ciscenje, pa izduvavanje da ne ostane trunka
 
iskreno nirpam se susretao sa nesto puno knjiga,pisem za knjige koje sam ja imao u srednjoj skoli.(Tehnologija obrazovnog profila za metalostrugara)93-97god.i to nije bila nikakva knjiga,jbg,iz te smo mi ucili...i nije imala veze sa vezom...
marko.idem dubinu iz jednog prolaza...recimo zljeb 8 dubina 4,1'.
zljeb 10-4,7mm12-4.9itd..
 
Ali ti nije zasmetalo da opet ispljuješ i nauku i knjige i sve odakle se zaista stiče realno znanje?

To što si pitao za radijus i vibracije, pogledaj u knjigama dr.Joka Stanića, pa ćeš videti da knjige ne greše nego ih ti pogrešno tumačiš/shvataš(ako ih uopšte čitaš knige tog tehničkog nivoa).
Konkretno Stanićeva knjiga 'mašinska obrada', je napisana isključivo bazirana na osnovu radioničke provere režima obrade i teško da će neki samozvani ekspert naći neslaganja sa praksom. Potrošeno je nekoliko decenija da bi se došlo do realnih podataka, i sada kad neko kaže da to ne važi, šta reći?
Da ne govorim o zapadnim stručnjacima koji tu teoriju dovode do granica mogućeg.
Sad bi trebalo za CNC mašinu dovesti nekog proslavljenog majstora da postavi režime i izvrši izbor alata za, recimo, posredno vratilo menjača? Tu i oni potkovani teorijom i iskustvom, debelo se češi iza ušiju..
Sve mašine na kojima radiš i alati koje koristiš su bazirani na teoriji mašinske obrade i zamislili su ih i patentirali ljudi koji su izučili dosta teorije, i podcenjivati takvo nešto je u najmanju ruku neozbiljno.
Pravilan pristup je da se u školi nauči potrebna teorija i terminologija, a u radionici da se stekne rutina ili što bi neki rekli praksa.
Nagledao sam se zadnjih dvadesetak godina, odkako je prestalo kompletno školovanje, totalno neukih 'majstora' koji znaju samo to što su mogli videti tamo gde su radili i ništa drugo. Ali im nije smetalo da se samoproglase ekspertima od kojih ne postoji bolji.
Stari kompletni majstori sa širokim poznavanjem teorije i prakse nažalost isčezavaju, a ovi koji su sada na raspolaganju debelo šepaju baš iz nepoznavanja nekih teoretskih stvari pa i obične srednjoškolske matematike. Pogodni su obično za 'punioce' cnc mašina.
Ja sam, recimo, spao na samo dva majstora u ovom delu Srbije, koji su u stanju prema crtežu naštelovati mašinu i obrusiti zupčanik. Tu se podrazumeva debelo poznavanje teorije a i matematike..
Nažalost zašli su već u osmu deceniju..
Mladi u crtež uglavnom bledo gledaju..
 
Ne citam,jer se sve resava u hodu..i nije sve po teoriji kako pise.dzabe se sad raspravljamo.
 
Jan na tako malom posmak koliko ides u dubinu, ja uglavnom po 1mm.
Jedina stvar zbog koje pizdim na glodalicu je ciscenje spona, ubi me ciscenje, pa izduvavanje da ne ostane trunka

Sa glodalom uvek ides na maksimalnu dubinu koliko je moguce, da bi koristio celu ostricu alarta, a ne da tupis samo vrh, realno je da koliki je precnik alata toliko ides i u dubinu, sem ako nisu glodala ispod ~ 6mm precnika i neki tvrdji materijal za obradu. 1mm je u vecini slucajeva malo i za glodacku glavu a za glodalo je premalo...
 
Nazad
Vrh