Strug i alati za obradu metala

Attila

Član
Učlanjen(a)
14 Nov 2010
Poruka
2.399
Lokacija
Neuzina, Opština Sečanj
Kupili neki stariji strug da imamo za neke sitne poslove. Interesuje me gde da uzimamo noževe i koji su bolji sa promenljivim pločama ili gde je lemljeno. Svaki savet je dobro došao jer nemam nikakvo iskustvo za korišćenje. I koji su noževi za koju operaciju.
 
Sta ste kupili..koju masinu? ubacite koju sliku
Ukratko cu ispricati moje iskustvo na samom pocetku..
Kupio sam prvi strugic za tepsiju ribe,sa malo nozeva,burgija i jednom novom glavom 250mm sa tri pakne i kontra paknama..sama vrednost glave je presla cenu strugica(zato je i kupljen)... odmah sam ga i prodao za iste novce...

Kasnije sam kupio daleko ozbiljniju masinu Potisje US-22 za cenu od 1000e uz masinu sam dobio celu njenu fabricku opremu plus dva slomljena noza...
Krenule su muke... kazem muke jel masinu imas-alat nemas..od ranije sam bio upoznat sa strugarijom jel sam radio kod prijatelja na ozbiljnijim masina Potisje 631 i pa25 ali su se celi poslovi radili sa 5-6 nozeva jel se radi serija...
Obilazio sam vasare redovno(sad malo redje) i kupovao sve sto sam nasao...kako na regularnim tezgama tako i sa trave od brace...
vremenom sam skupio mali skromni komplet osnovnog alata u sta upadaju ureznice.nareznice,burgije,zabusivaci,stirija nozevi,nozevi sa letovanom plocicom,nozevi sa izmenljivom plocicom,rapid nozevi i sa tim radim svakodnevno i naravno dokupljujem stalno,pracenje oglasa svakodnevno...jel polako prelazi u bolest hehe
Kako novi poslovi dolaze tako dolaze i potrebe za novim alatom...
Po meni veoma bitna stvar je da odmah na pocetku imas uz sebe nekog normalnog strugara koji ce da te posavetuje, pomaze i uvede u posao...
Kazem normalnog jel mene su svi okolni majstori odgovarali,vikali da sam lud sto to kupujem,od tog ne moze da se zivi itd...kad sam kupio nevalja ti ovo nevalja ti ono...pa kad sam krenuo da radim onda je prica bila ne mozes to tako...onda vremenom skontas da oce samo da te yajebu i da su sprcali 30 godina rada u firmi gde je strugao na normu za koju je imao brigadira koji mu je sve objasno,ostraca koji mu je ostrio alate...pa kad slomi ili mu se istupi noz on uzme drugi i boli ga uvo... a takav isti kad mu das nesto sto nije radio on se hvata za glavu kuka strenje...a o ostrenju da ne govorim... toliko su mi nebuloza ispricali na pocetku da je neverovatno..
Recimo dosta kupujem ruske nozeve sa lemljenom plocicom od kojih naprimer kupis 10 i 4 su dobro naostreni 6 nevalja...pa ih ostris sam i probavas....kasnije kad malo udjes u stos to ide...koliko sam samo kupio polovnih nozeva da bi video kako ih je neko naostrio itd itd

Konkretno meni puno pomaze clan Mirosti koji je u tom poslu....za svaku nejasnocu znam da cu dobiti kako strucni tako i prakticni savet i na tome sam neizmerno zahvalan

Javite mi se porukom..radu cu vam dati brojeve telefona ljudi od kojih sam kupovao i kupujem alat...

Toliko od mene za sad....bilo bi dobro da ova tema se nastavi jer ima dosta ljudi na forumu koji su strugari ili imaju potrebu za strugarima....
 
Strugar sto mi radi je takav da bolje on uradi nego sto ja zamislim. Za neke ozbiljnije stvari treba dobro znanje i veliko iskustvo, a za sitnice se ne isplati. Mnogi su kupili strugove za svoje potrebe pa su brzo odustali jer nemaju vremena kada je sezona od posla i gore navedenog, po meni bacene pare.
 
Nije bila neka cena prodavcu je bilo hitno da proda pa sam lupio neku cenu posle kako da se ostavi. Radna dužina 850mm prolaz kroz glavu je 30mm i visina od stola do sredine je 170mm. Nema nigde lufta glava ne baca ni malo.


IMG-20191228-085650.jpg
[/URL]





---


 
Poslednja izmena od urednika:
Po meni ako se nesto koristi nisu bacene pare...meni su mesecno troskovi struganja bili do 200e nekada i vise...i to bas na sitnice..... vecito treba nesto..a i novi delovi u mom poslu oko testera,trimera,kosilica uvek treba neka prepravka...jel boze zdravlja ovi nasi uvoze zamenske delove zadnje klase...verovatno je i sa traktorskim delovima takva situacija....
Napisao sam moje iskustvo sa strugarima...imam jednog koji mi je na raspolaganju 24/7 ako mi negde zapne...ostali mogu da se pokriju usima...
daleko od tog da nema virtuoza na masini ali su sad vec retki.....pravi majstori su vec stariji mnogi vise nece da rade...ko je ucio od takvog majstora taj sigurno zna znanje...a ovi sto su kao najbolji fudbaleri,rukometasi dobili posao u nekoj firmi i posle radili 5 operacija 30 godina po firmama...takvi neznaju ni poravnati pakne a kamoli nesto drugo....mnogo puta sam se susretao sa situacijom da se cupaju za glavu i govore <sta sad da radim>
zato mi je sve i presudilo da se okrenem tom sportu...
ako mislis necim da se bavis tom se moras i posvetiti kako fizicki tako i novcano....i ovde su dosta ljudi kupili masine ali umesto da ulazu u alat.materijal masine....oni ulazu u sebe...svako jutro njemu suza 3 promila... itd itd


attila
takav strugic sam video kod jednog automehanicara....majstor je na njemu obradjivao diskove,dobose...samo mi se cini da je kod njega bio vislji.i napravio je automatski posmak.....inace korektna masina za svoje potrebe..caurice,platne klinove itd

kod mene to izgleda malo drugacije







kad budem imao vremena slikacu,ovo su slike kad sam kupio i kad je zavrseno osvezavanje...

sad bas nije tako jako cisto :)
 
Kao prvo moras da vidis koja je dimenzija nosaca,i da li ako staviis max dimenziju.nece da visina prelazi preko centra,mislim da ne mogu biti veci nozevi od 16x16.
po meni najbolje da odes subotom na bubanj potok ili najlon i tamo pazaris..ako zelis da narucis preko tel,ja dosta uzimam od ovog coveka...racunaj da jedan nosac za plocice ove 16x16 kosta od 1800din pa nagore..ploceice komad od 2e pa nagore.nadju se neki koji prodaju i na komad...evo ti broj jovica dudukovic J&M alati
 
evo malo o nozevima...nadam se da cu ti pomoci...jel ja nisam skolovani strugar ali radim taj posao,ako sam nesto preskocio nadam se da ce neko dopuniti od majstora
verujem da bi skolovan strugar to lepse,bolje i strucnije objasnio...

izmedju ostalog ima jako puno vrsta nozeva...objasnicu neke opste tipove...koje uglavnom svi koriste...ako nekog vise zanima moze potraziti literaturu na netu...gde ima svega,stirija,vidia,rapid,plocice itd


nozevi se dele na dve grupe:
-nozevi za spoljasnju obradu
-nozevi za unutrasnju obradu

nozevi za spoljanju obradu se dele na
-nozevi za ceono struganje
-nozevi za odsecanje i usecanje
-nozevi za uzduzno struganje
-nozevi na navoje
nozevi za unutrasnju obradu se dele na
-nozevi za struganje sa prolaznu rupu
-nozevi za struganje za slepu rupu
-nozevi za usecanje(seger prstenove,zlebove)
-nozevi za struganje navoja

postoji jos jedna grupaa to su fazonirani nozevi..koriste se kako za spoljasnju tako i za unutrasnju obradu

dole na slikama su uglavnom nozevi sa letovanom plocicom jel ih koristim najvise...ima i nesto nozeva sa promenljivom plocicom ali njih slabo koristim jel ih nemam tj kupujem stalno i polako se uvodim u obradu sa njima...

nozevi za ceono struganje...levi i desni


nozevi za odsecanje/usecanje



nozevi za uzduzno struganje levi i desni



nozevi za navoje



nozevi za unutrasnje struganje



fazonirani nozevi...tipa za remenice,kanale itd


nozevi sa plocicom



atila nadam se da sam ti makar malo pomogao
 
Napravicu ti i video snimak..da vidis kako idu operacije...od crteza do gotovog proizvoda...

tole zr.....jeste....mali morando tako su ga krstili adini majstori..davne 1963 ....duzine 1m..prolazom 45....i obradom 440mm bez skidanja mosta...sa skidanjem valjda 600mm nisam vadio...vece stvari radim na drugom strugu
ako bog da uskoro dolazi i veliki morando..ali o tom potom...
 
Kolege neka su vam srecne masine.

Zna li neko nesto o strugovima "TITO SKOPLJE"? Precnik obrade 400, skida se most, prolaz kroz vreteno valjda 45. Ako se ne varam pun norton. Nisam se do sad sretao sa tim strugovima pa me zanima bukvalno sve.
 
Nisam bio siguran posto sam pre 30ak godina na slicnom radio praksu u skoli a posle se susretao samo kada mi je neki majstor nesto pravio.
Atila naj lakse ti je da nadjes nekog srednjoskolca koi je zavrsio sa skolovanjem da ti proda par strucnih knjiga.
 
Kolege neka su vam srecne masine.

Zna li neko nesto o strugovima "TITO SKOPLJE"? Precnik obrade 400, skida se most, prolaz kroz vreteno valjda 45. Ako se ne varam pun norton. Nisam se do sad sretao sa tim strugovima pa me zanima bukvalno sve.

Ako ti je od pomoci strug je nosio oznaku us400,prolaz 45,konus mk4.motor 5.5kw,pun norton,glava fi 200...nije se vadio most...bar ne na tim sto smo imali u skoli
kao srednjoskolac sam imao praksu na takvom strugu...prvomajski tes 1 i potisju us51..bio je tamo i morando sa 90 prolazom...ali to nisu dali nama da diramo zbog 11kw motora...puno struje trosi
 
I kakav je u poredjenju sa US 51? Znam da je manji, ali uopsteno. I koliko bi mogo da vredi u solidnom stanju samo sa steznom glavom i siljkom?
 
Nazad
Vrh