Strug i alati za obradu metala

Važi, Krematore, kume ti ćeš to tek da radiš, što bi rekao Bora Todorović u Maratoncima..
Pa stavljaj i nanotehnologiju..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
I kod mene su 6206. Novi spremljeni (timken). U cauru sto spusta pinolu su gore 7204 a dole 6005.
Ne zurim, iskren da budem. Malo po malo i kad je zavrsim da ne bude lufta. Nek ona radom zaradi taj luft a ne nemarom i zurbom u startu. Isuvise sam sa zurbom unistio stvari.
Taman naucim jos stosta sto nisam znao. To mi je vrednije od svih para i svog gvozdja celika.
 
Kod mene je u pinoli dole aksijalni 20, pa na njemu 6204 i u gornjem delu pinole još jedan 6204. Duplim navrtkama se našteluje da ide bez zazora.
Eventualni zazor možeš imati samo između pinole i glavnog kućišta. Kod mene je tu oko 5-7 stotih, kad stavim gustu mast, izgubi se..
Veruj da nije bitan mali zazor..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Malo sam radio ovih dana. Prvi utisci su dobri. Još da nabavim malo boljeg alata biće bolje.
695e69818193d62c6d1e340dfce2e076.jpg
8e13fb49846b50bd67f94ba3b5b62a44.jpg
869c7ea1f5d6e1c25a8874c871f64683.jpg


Послато са 5044Y помоћу Тапатока
 
imam držač za okrugle alate( MK3) izvadio sam čauru i ubacio osovinu potrefilo se, inač bi pravio neke biksne. Nij bilo idealno ,ali je ispalo dobro.
 
Pozdrav majstorima, zanima me kakva je situacija u vašim krajevima sa radionicama za mašinsku obradu i uopšteno obradu metala?
Da li ima dobrih majstora ili izumiru kao dinosurusi (ne bih da uvredim bilo koga :) )?
Mladi definitivno ne žele da se posvete ovim i sličnim poslovima , makar u mom kraju...
 
U mom kraju slabo ima radionica, a i majstora uopste. Dobrih majstora skoro i da nema. Najvise od svega mrzim sto je doslo do toga da niko nema nikakvu odgovornost. Ako nesto ne odradi kako treba ili dok to radi upropasti nesto drugo i pravi se mutav i nikom nista. To je postalo najnormalnije.
 
Većina mladih ne želi ničem više da se posveti oim isključivo zajebanciji da izvinete. Eventualno neki tašna, mašna poslić u beloj košulji. To su sve velike i nedodriljive persone već.. Teško nama kakva vremena dolaze, ni za šta više neće biti ozbiljnog i stručnog kadra. Uvek ima izuzetaka, ali su oni vrlo, vrlo retki.. Kućno vaspitanje i lažni ideali.
 
Tako sam i mislio, situacija je svuda ista...mladi totalno nezainteresovani da "isprljaju" ruke i fino zarade ... posvećenih majstora sve manje, izdvajaju se samo firme koje rade serijsku proizvodnju i cnc obradu. Mada koliko primećujem , i to malo radionica/majstora što postoji , toliko posla imaju i traženi su da fizički ne mogu da postignu sve da odrade. Tu je definitivno lepa prilika za pokretanje nekog privatnog posla (makar ovde kod nas na severu)...
 
Zanati izumiru..tu nema sta vise da se prica...strucnog kadra je jako malo...taj i koji zna da radi ili ga je uhvatio virus "bolimekurcizam" ili je sa suzom tri promila....
mi u zapadno backom okrugu smo jos i dobri....uzevsi samo apatinsku opstinu sa selima ima oko 20tak strugara...manjih vecih nebitno..ali skoro svi rade punim gasom...posla je sve vise bar u sferi obrade ....sad i ove poljo masine stare po 10tak godina su polako krsevi..delovi sto se kupuju po vasarima su skart i to je jedino dobro za strugare glodace....uvek platna klin caura matica osovine zavari prevari

ko hoce da radi sad moze..posla ce imati...ali je i problem sto niko nece..od moje generacije nas par ima sto nas hrani zanat i 10 prstiju ostali jbg truba.
 
Da li je neko od iskusnih kolega pravio nonijus za uzduzni suport ? Verujem da prekaljenim majstorima to i nije neki posao, ali me zanima da li je neko voljan da ispise par smernica za izradu istog ?
Strug je Prvomajska Tes 1 , 1956. godiste, jako dobro ocuvan, radi besprekorno... pa bih zeleo da odradim nonijus kako bi rad na njemu bio jos laksi...
 
raso88 imas dve opcije

prva skuplja da ubacis merne digitane letve..... set za metarski strug je bio oko 350-400e

druga varijanta je da ga pravis sam.....izmeris koliko jedan krug suporta pomeri suport...lupam 25mm....onda uzmes jedan komad lupam fi 100... i po spoljasnjem obodu obelezis 25 tacaka na istu udaljenost da bi dobio milimetre....pa onda delis svako polje na pola..da bi dobio 0.5mm pa onda svako polje na 5 delova da bi dobio desete...kasnije sve obelezis i namontiras i eto
ako neces da meris po obimu onda nek ti neko tih 25mm na kompu razvuce na duzinu obima fi 100 materijala i ostampa... pa zalepis pa obelezis

to i mene ceka samo nikako vazda moje zadnje...ali nadam se ove zime cu
 
На мом стругу је 75mm по кругу. Добре су дигиталне мерне летве али је скупо, ко више ради уреду.

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh