Strug i alati za obradu metala

Koliko se sećam, poslednji put kada sam pitao, u Adi, samo brušenje kliznih površina postolja i razbušivanje konjića je koštalo oko 800€.
Navojno vreteno sa navrtkom poprečnog suporta košta oko 24000 din. Sređivanje poprečnog i malog suporta, zavisno, dali se i koliko tuširaju klizne površine, kreće se oko 100-300€. Ovo se odnosi za Morando strugove za koje ima delova i sa kojima su majstori(kojih je preostalo jako malo) familijarni. Sređivanje menjača, kvačila, kočnica, zavisi šta se radi može izaći poprilično. Farbanje sa gitivanjem teško da može ispod 300€.
Dakle, puni remont i dovođenje struga u deklarisano radno stanje može preći 2k€, i potrajati i do 45 dana.

Aco, nebih komentarisao taj dobar strug sa svim alatom od 1000 evrića, jer ga je verovatno prodavao neko ko ga nije kupovao.
Ne sporim da to negde ima, ali naići na to je zaista u domenu naučne fantastike.
Ja celo vreme u vidu imam strugove srednje klase morando, ade i slični, možda si ti mislio na neke lagane strugove..
 
Veruj Mirosti da ga je prodavao covek koji ga je kupio i po njegovim recima dovuko davnih dana cak iz Niksica. Naravno on je radio na njemu. Jedino sto je lagan strug, zato sam gore pod navodnicima napisao "dobar", jer vecina gleda vece, masivnije strugove pa je pitanje sta je za koga dobro. Inace je strug POBEDA, ali ne one bas stare pobedice, vec novija neka. Ne znam koji je tacni naziv. Uglavnom za te pare sa opremom i alatom sve ful, ne gleda se mnogo kako se zove.
 
Poslednja izmena:
Brkin, sve si lepo objasnio, samo se ne slazem sa ovim da nema dobra masina ispod 4000-5000 evra i da se oglasi pune masinama.
Sad da vam kazem da za vecinu nas "dobra" masina sa komplet opremom i alatom moze da naleti za samo 1000 evra, verovatno mi ne bi verovali. Medjutim, imao sam priliku da naletim na tako nesto, a i drug jedan bio samnom pa mi je on svedok jer mi mnogi ne veruju.
Inace se masine svakodnevno pojavljuju na oglasima, ali sve sto ima neku nizu cenu, nebitno u kakvom je stanju, ode u roku od par dana. Zato mora da se reaguje bukvalno odma i nocu da se ide u kupovinu ako treba.
Pre dve-tri nedelje su bila na Kupujem prodajem dva manja struga u izuzetnom stanju ali su nestali sa oglasa za dan-dva.
 
Lucky, da ne shvatis pogresno da je to bio manji strug tipa oni hobi. Ovo je radna duzina 1m, tezina oko 1t.

Mirosti, to si upravu. Jos sam zeznuo tog druga sto smo zajedno bili da gledamo jer bi ga on kupio ako ja ne kupim. Ja dok sam se odlucio do uvece strug vec otiso.
 
Aco to nisi smeo da propustis..odmah treba reagovati....jel ti za start treba alata za najmanje 500e...ne kazem da nema..treba biti uporan u trazenju... i naravno najlepse se prodaje tazbina :)
remont komplet mog malog moranda na nevidjeno su iz Valjeva majstori dali ponudu do 2300 plus merne letve 500e i novi tos amerikaner 200mm 220e....
 
Ja sam malo u ovoj tematici, spingla i matica za poprecni su 100 evra, skoro sam uzeo od decka u Zrenjaninu sve spingle i matice za Potisje pa 631p ili ti pa30.
Pun remont struga za 2000 evra ne moze da se uradi da valja, samo lezajevi glavnog vretena kostaju preko 1000 evra da valja. U menjacu ima jos dosta lezajevi ća, plus lamele 400-500 evra, spingle, matice. Razbusivanje konjica, pa izrada nove pinole ili hromiranje pa Brusenje. Zaboravili smo na norton i suport, Brusenje klupe, gitovanje, farbanje, rad za remont. Tako da smo bas daleko od 2000 evra za remont da se uradi kako valja.
Prvi strug sam sa caletom kupio pre 6 godina i bio je Potisje pa631p stariji model prekidaci dole prolaz 63. Radna mu je bila 1m, kupljen od decka koji je od oca nasledio radionicu, uzeli smo ga sa dosta obicnih nozeva i burgija, placen 2800evra. Posle godinu je prodat za iszžte pare bez nozeva i burgija. Kako se posao razvijao prodamo ga i kupimo opet 631p ali prekidaci gore rupa 90, radna duzina 1500mm. Mehanici je bio u dobrom stanju ali estetski los. Placen je 6300 sa priborom i 300 prevoz iz pazara za bg, ja sam ga sam smirglao, gitovao farbao. Ubio sam se od smirglanja i gitovanje, tako da to ne bi radio u ludilu za 300 evra. Taj strug prodat za Pazar za 5800
Sasvim slucajno pojavi se pre 2 godine u adi kod firme jugodin ada 2m prekidaci gore 90 rupa za 6000 sa priborom, pazario ga ja i cale sto je bila stvarno dobra cena, a stanje odlicno, radio u azotari subotica. Njega sam prodao za 2 dana za 6100posle godinu ipo rada
U novembru mesecu u Zrenjaninu pojavi se opet ada 3m sa 90 rupom prekidaci gore, stanje odlicno pribor komplet za 6300, stanje odlicno.
Moze se naci dobra masina za normalne pare, ali mora se stalno gledati oglasi i odma u kupovinu, nema mnogo razmislja ja.
Trenutni stanje u radionici pa 631p 3 m 90 vreteno i pa 631p 1,5m 63 vreteno
Za linetu fi 400 sam dao 600 evra i zlata vredi, sa jednim poslom se otplatila, a linetu do 240 sam platio 400 evra, te velike nam trebaju za cilindre
Cena alata kad bi se sracunala i mernih instrumenata dosta premašuje samu cenu struga, plocice knux za indukciono Kaljenje klipnjace kostaju 70 evra kutija. Mikrometre trokraki od 20 do 100 su placeni 2400 evra. Ako hoces kvalitetno da radis posao mora se dati na alat i merne instrumente, pecurke su dosta skupe.
Zvao sam adu da pitam koliko je remontovan strug, od 3m sa 90 rupom 24 000 plus pdv, od pribora planska, prazna flansna, stabilna i pokretna lineta
Malo udavi, ako ima neko voljan da postavi slike mojih strugovi i glodalica, poslao bi slike na viber
 
'Si ti kupovao te špingle sa navrtkama za poprečni suport ili otac? Pretpostavljam, plaćali ste to kešom, ne na račun?
Ja sam u zadnjih dve godine nabavio tri seta i ni jedan nije bio ispod 19000. Naravno, legalno plaćeno na račun. Iz Ade.
Opet, sa druge strane, strug se može ofarbati pristojno za 300€, ali da radi lakirer koji to radi rutinski. Ti nemožeš da se takmičiš sa njim koliko god se trudio..
Ove ostale cifre i trgovačku akrobatiku nebih komentarisao..
Što se tiče remonta, naveo sam da se neka opšta popravka nemože završiti bez bar 2000, nisam naveo gornju granicu.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Tacno na svasta moze da se naleti samo mora covek to da prati i naravno da ne okleva.
Pre mozda dve godine rece mi drug da ima covek dobar strug na prodaju i da je komplet sa alatom i opremom 4000 evra. Posto znam coveka znao sam da ga kupio kod mene iz jedne propale fabrike gde je taj strug obradjivao samo plastiku za neke njihove potrebe i to povremeno. Znaci strug pucka. Meni to mnogo i nisam ni hteo da idem da gledam bez obzira koliko dobar bio. Uglavnom pre par meseci taj covek umro i dodje kod mene jedan rodjak koji je radio u tu propalu fabriku i prica mi kako sam ja trebao da kupim taj strug jer je skoro nov. Reko mnogo mi bilo 4000 evra, jes kaze, nije uzeo ni 3000 evra za njega. Eto, neko je doso povoljno do struga sa opremom i alatom. Strug je valjda neki prvomajski ili potisje osrednje velicine, nov stigo u fabriku 80-ih godina.
 
Mirosti sad gledam racune, ja sam narucivao. Poprecni 11 200, konjic 9400, mali sport 8000. Cene su bez pdva sa komplet spinglama i matica a.
Trebaju mi doci Masin bravari krajem februara da urade geometriju suporta, natusiraju i zamene spingle i matice.
Potpuni remont za 2 nemoze ali pristojno stanje to moze, retko ko ima para da plati ful remont.
Cuo sam od majstora da kada izadje iz fabrike klizne staze su Kaljenje i imaju oko 60 rokvela. Kada se prebrusi i skine 3,4,5 deseti skida se tvrdoca i spada na cetrdesetak rokvela i vise nije to to.
Fabrika daje toleranciju od 2 stote na radnoj duzini, ja sam moj isprobao posle stelovanja kutije i konjica, na 1m je 4 stote razlika.
Bez kirnera na 250mm spolja je stota ipo, na tu duzinu u rupi je 3 stote. Objasnjava li su mi majstori i ta razlika je zbog ne jednako habanih unutrašnjih i spoljnih strana primi, to mogu dotera ti al ne znam kako da objasnim.
To mi je i vise nego dobro, za tacnost i posle Kaljenja imam kikindu 750mm.
Na klipnjacama i cevima koje uglavnom radimo nema duze obrade od 150mm tako da je ovo skroz zadovoljavaju e, racunajuci da strug nije remontovan a stariji je od mene, 87godine, mada ruku na srce nije ubijan u 3 smene, nije mnogo radio
Osim ade za te pare bi jos jedino razmatrao rasu vdf, bas lakoradan strug, samo nema stabilnost kao pa ada
Ima na kp solidnih ada, ali su niske i cene oko 4000
 
Jos nesto, nisam trgovac. Nego jednostavno kad naleti nesto bolje od masine koju trenutno imam i vece, menjam je za moju. Sto je normalan sled dogadjaja
 
Za morando su delovi malo precenjeni,svesni su prodavci da su jedini...meni sad kad je bio kvar pocetkom godine kog god zvao kvacilo od 400-550e polovno ili 150e polovne lamele.....za moj tip struga nema novo(izumrla vrsta)..takodje i lezajevi,lezajevi glavnog vretena oba nova 750e u FAGu..dok recimo za pa631/63 prednji do amerikanera 450e zadnji nisam pitao ali verovatno ne bezi ni on puno nego prednji...

pisao sam gore ponudu kompletnog mehanickog sredjivanja od firme iz Valjeva...u tu kombinaciju nije ulazilo struja,farbanje,pumpa za emulziju,halogena lampa,remenje,ulje i remont motora..te stvari sam sam resio...
.meni je trebalo brusenje komplet svih staza,sredjivanje konjica,sredjivanje suporta(nove spingle i matice)..pretres menjaca...u menjacu je trebalo promeniti zupcanike za brzi/spori hod i sklapanje/centriranje...za to sve je bio predracun 2300e
 
Veliki problem kod remonta je i vreme.
Ko nema drugi strug, čekanje od par meseci će ga koštati dobrih živaca.
Neračunajući novac za remont koji uopšte nije zanemarljiv, raspoloživi mašinbravari su vrlo deficitarni, skoro da su vrsta u izumiranju..
Kvalitetno tuširanje, neznam dali ima više od 5 ljudi u Srb koji su u formi.
 
To mi je i vise nego dobro, za tacnost i posle Kaljenja imam kikindu 750mm.
Људи, па кол'ко је на крају то било фабрика стругова код нас!?

'Ај "Првомајска" и "Потисје" - то просто не кможеш да не знаш, па онда чујем за неке македонске, па зрењанинске и ево сад неки кикиндски! Па то ће да испадне да смо имали више фабрика алатних машина него шећерана. Да није и "Далмастрој" правила стругове, онако успут, да не дангубе радни људи? А глодалице, је л 'то само "Провомајска" радила? :oops:
 
Ima alat na struju tzv. električni šaber, ali glavnina posla se ipak obavlja ručno.
Znači, na sve klizne površine se ravnaju na taj način, usput formirajući komore za mazivo.
Ovako izgleda električni alat:
 
Mislim da jedan moj prijatelj ume da radi tuširanje.Pre izvesnog vremena je ravnao blok od MTZ 50.Inače radi u firmi koja radi remont strugova i ostalih mašina.
 
Nazad
Vrh