Stočni grašak.Koje seme sejati?

Sad nesto razmisljam posto je povezan i kada se kosi ima rasipa jel bi tu pomogao mozda sto za uljanu repicu sa bocnim kosama?
 
Sad nesto razmisljam posto je povezan i kada se kosi ima rasipa jel bi tu pomogao mozda sto za uljanu repicu sa bocnim kosama?
Možda bi blo dobro da se proba žetva na taj način. Nijviše prosipanja zrelih mahuna se i dogadja zbog bočnog povlačenja bijaka ( i po 15-ak metara levo i desno). Postoji mogućnost da dodje do zagušivanja graška na tim bočnim kosama jer je on tada mekan i jako žilav.
 
Samo ti namesti na heder podizače i, kao što kaže Rale, našteluj kombajn za soju i nema problema.
Najveći gubici su na vitlu kad raspali po mahunama i rastresa seme. Smanji obrtaje vitla i kosi malte ne po rosi.
 
Jel ima ko grasak za siliranje? kakva je situacija?
25052012158.jpg

25052012157m.jpg



Evo par slika iz baste sve se mislim kako naraste onda jesenji ako je ovoliko naraso jari,samo me muci koji usev uzeti za oslonac psenicu,ovas tritikale ili nesto cetvrto..
I kad dodje do siliranja prosusivati ga ili kositi i odma nositi u silojamu.
 
ja sam posejao sa ovsom 0,8h 4 marta,juce sam bio u obilazak i nisam verovao da je izraso do 140 cm.planiram da ga kosim za nekoliko dana da provene 1 dan pa u jamu samoutovarnom prikolicom koja ima samo 5 noza,kako cu to da ugazim nemam pojma.
 
Ajde ako mozes poslikaj malo dok budes radio da i mi ostali vidimo :)
kazi mi u kojoj je fazi ovas? sto sam cito na internetu kao nije dobro da dodje do cvetanja.. i da treba da se prosusi a kao ako bude u mlecnoj fazi i grasak ako ima skoro sve mahune treba odma raiti bez cekanja,e sad koliko je to tacno Bog sam zna..
p.s.ugazice se ne brini,samo nemoj da ti se onda jako prosusi jer predpostavljam da nece biti jako sitni komadi pa jos ako bude suvo jos gore ce biti,mada ako kazes da ces jedan dan cekati to ce biti ok.
 
to sad sto planiram da radim niko nikada nije ni cuo u mojoj okolini a kamoli video,tako da nemam koga da pitam bilo sta na tu temu sve sto znam je sa interneta,ali tako je bilo sa kukuruznom silazom pre nekoliko godina ija sam sad zadovoljan nadam se dacu da uspem sa senazom.
 
To je malo kod nas problem sto se slabo radi,ja sto sam vidio vidio sam na hrvatskom forumu tamo dosta njih to radi u bale i onda uvijaju u foliju,al kod njih je to dosta prije zazivelo nego kod nas,kod nas je retko i sad bas da se vidi da to neko radi dok tamo svaka druga kuca koja drzi malo vise stoke.Mi smo radili od deteline pre nedelju dana pa sad videcem kakva ce biti,pa onda planiram ove godine tj.nagodinu probati i sa graskom,pa onda citam na sta naletim na netu.
 
Jel se ko priprema u ovu susu da seje grasak,ja sam jos u nadi da ce biti neke kise koja bi zadovoljila donekle neku obradu i da to uspe da isklija.
 
Posadio sam pre nedelju dana trešnje, pa bih kao zelenišno đubrenje posadio stočni grašak koji bih kad procveta zatanjirao pa zafrezirao ili možda i poorao. Zanima me ako se neko bavio ovime koja je sorta dobra ili je svejedno, kao i da li da bacam seme samo međuredno ili svuda pa i oko sadnica trešnje?
 
Posejes seme koje budes imao gledaj da je prolecni, najvise je rasprostranjen junior(namenjen za proizvodnju zelene krme i zrna dok su ostali kao moravac i jezero namenjeni za zrno pa mi onda logicno deluje da ce junior dati vise mase) on ima nesto sitnije zrno pa zato ide i manje kg po ha.
Seme posej tamo gde ces moci proci sa tanjiracom i frezom,plugom, znaci ostavis mesta oko sadnice da je ne povredis kad budes vrsio obradu zemlje
 
ok, hvala, ja mogu oko voćaka motikom i motokultivatorom, sad ima 60 sadnica a sledeće jeseni oko 140 na 43 ara, a volim da radim, nije mi teško jer mi je to hobi, pa me zanima da li je korisno posaditi i oko sadnica ili ne valja zbog konkurencije sadnice i graška za vodom i hranljivim materijama?
 
Svakako je da ce biti konkurencije za vodom ,hranom i cak suncem posto grasak naraste 1-1,5m(ako ne polegne) a koliko ce to sve da smeta vocki stvarno ne znam(a nece taj grasak ni biti puno na njivi da bi mogao u vecoj meri da naskodi) mada bih ja oko vocke ostavio kocku pola ili metar kvadratnih slobodnog prostora gde bi radila motika a ostalo grasak posto preko njega treba preci tanjiracom par puta da se dobro usitni da se moze frezirati(posto ce da zapetljava moticice) ili poorati
moram da napomenem da nisam radio nikada zelenisno djubrivo pa pitaj i iskusnije,mislim da ima tema zelenisno djubrenje
 
Ако се грашак оврше, да ли слама, или већ како се зове, може да се искористи као храна за стоку....
 
Nazad
Vrh