STIPS

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
počinje opasno da me žifcira...
AKTUELNOSTI: Pocela setva suncokreta
Datum: 02/06/09 Poslao ministarstvo

U Srbiji je pocela setva suncokreta ali su, zbog niskih temperatura zemljišta, za sada tom kulturom zasejane vrlo male površine, izjavio je upravnik Odeljenja za suncokret u novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Vladimir Miklic.

Prethodnih godina su u ovom periodu bile zasejane vece površine, kazao je on i dodao da je u Negotinskoj krajini tempo setve ozbiljniji i zasejane su vece površine, dok su u Vojvodini setveni radovi obavljeni na vrlo malim površinama.
Miklic je kazao da se nije zakasnilo sa setvenim radovima i da optimalan rok za setvu pocinje 1. aprila i dodao da se malo zadocnilo sa nabavkom semena, jer su poljoprivrednici kasno odlucili šta ce da seju.
Naveo je da se procenjuje da ce ovog proleca suncokretom biti zasejano oko 160.000 hektara.
izvor:(Beta)

a da ne pičam o nelogičnostima kod cena žitarica. za suboticu prošle nedelje stoji da je cena kukuruza u rinfuzu na pijaci 14 din a džakiran da je 10 din.
 
Bogami kod mene ga tradicionalno ima dosta.Kod nas se desava da neke parcele u 4 godine 3 godine budu zasejane suncukretom.
 
Pre jedno dva meseca sam bio na predavanju koje je drzala neka gospodja zaboravio sam joj ime iz STIPS-a.
Trajalo neka dva sata pricala o paradajzu i sl. Na kraju pita da li verujemo njihovim informacijama, a mi svi cutimo onako vise iz kulture nego zbog slaganja, sramota da joj kazemo da laze. Ja joj kazem kako nisu bas najtacnije cene koje oni iznise, pa mi je objasnila kako dolaze do cena. Na primer odu na stocne pijace i pitaju posto utovljene svinje prodavac trazi 160 din. i to je cena za tu nedelju, a klanice placaju najvise 120-130din. Pa sad vidite koliko oni grese oko cena (namerno ili slucajno) znaci uvek je u pitanju trazena cena a ne ona po kojoj se trguje (realna). :udri:
 
Nazad
Vrh