Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Ja sam tu fasadnu mrezicu heftao 14-16 puta. I sta se desilo. Zec posto nije mogao da je svuce progrize je i prstenuje mi jednogodisnju kajsiju. Najcudnije je sto se to desilo prosle godine u oktobru kad je jos uvek bilo trave na sve strane. Zasto je zapeo bas za tu sadnicu nije mi jasno.
 
Mozada je bio zec na dve noge::lose::Koliko heftas zafisi od duzine mrezice tj. duzine stabla(bas sam izmislio vruću vodu:haha:)ja sam heftao na 1dm=jednom heftam.:cao:
 
Da li je neko premazivao stabla govedjim lojem kao zastitu od srna? Ne mogu da nabavim ovciji pa bih koristio govedji.
 
Na lesniku jesenas posadjenom su mi polomljene kako tanje tako i poneka malo deblja grancica.Sumnjam na vrane i fazane!Da li je neko imao ovakvog iskustva?i kako se odbraniti?

- - - - - - - - - -

Na solidnom broju sadnica sam imao i roda!A posto sam vidjao vrane i fazane,sumnjam na njih!
 
Na lesniku jesenas posadjenom su mi polomljene kako tanje tako i poneka malo deblja grancica.Sumnjam na vrane i fazane!Da li je neko imao ovakvog iskustva?i kako se odbraniti?

- - - - - - - - - -

Na solidnom broju sadnica sam imao i roda!A posto sam vidjao vrane i fazane,sumnjam na njih!
Probaj da vezujes najlon kese i da stavljas trake od VHS kaseta. To ih mozda uplasi.
 
Upali mi zečevi u šlivik koji je sadjen prošle jeseni i napravili haos,dosad sam radio zaštitu kunilendom i bilo je uspešno ali njega više nema. Šta sad koristiti a da je uspešno, ima li neko iskustva?
 
Ja sam koristio uzeglu mast i divljac vise ne pipa sadnice,a nikakvih problema nisam imao.(susenje stabla i slicno)
 
Ponovo sam, po ko zna koji put prošao temu ali nisam našao podatak (a sve sam mislio da je neko pisao i da sam čitao) o tome kako izgleda kada zec pregrize grančicu. Na jednoj breskvi sam našao pregrižene tri grančice ali je to urađeno kao da je korišćen skalpel. Prvo sam mislio da je neko odsekao grančice za kalemljenje ali kasnije sam pronašao pored stabla grančice. Neverovatno kako precizan rez ukoso nekih 2cm kao žiletom.
Da li je to zec?
 
Kod mene samo zeceva ima , nema srna i ostalih zivotinja koje mogu da cackaju stabla i rez je otprilike kao sto si napisao.
Moje misljenje je da zekan samo secne granu , kao sto ti kazes ravan rez i grancica ostane tu pored stabla.
Kada gricka stablo , ne ljusti koru po duzini ili u krug, vec samo izgricka jedno mesto.
 
Grane koje moze da dohvati zekan mi je glodao koru a tek onda presekao a i nije bas ravan i cist rez vidi se rad zubima. Dok na mladom stablu gricka pupoljke a koru gricne i povuce traku u vis koliko moze po par desetina cm pa onda odkine.
 
jel neko razmisljao da umesto prezice primeni "hard kor" resenje:
5 delova plasticne roletne spojiti u krug oko stabla ?!

Mislim da je ok resenje jer kroz to ne moze nista da gricne stablo, u rano prolece "čuva" stablo od sunca da ne krene prevremeno,
a ima i rupice za ventilaciju?

Sta kazu iskusni, osim da ti treba 5 x #stabala, ali to nije problem za mene...


Da pitam i lude koji imau ogradu, da li ima neko resenje, jeftino, protiv potkopavanja?
Da li srna moze da preskoci 2m?




hvala


edit
evo izguglao sam nesto
samo mi se cini da ovo unutra sto je stavljao da nije najpametnije kad se zavuce voda....

 
Poslednja izmena:
Koliko dugo moze da izdrzi jedno to premazivanje sa mascu?jel dovoljno jednom za celu zimu ili mora vise puta?
 
Moze celu zimu da izdrzi i onda u prolece ponovo mazanje,ali nemoj da mazes celo stablo vec samo malo pipni sa cetkom.
 
Nazad
Vrh