Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Ne znam, ja malo jesam... Ko zna, mozda pomogne...

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk
 
Ову воћарову мрежу и ја стављам. Имао сам на три мрежице оштећења од зеца и на два мало начете коре у пет зима. Ове мрежице треба везати да не спадну од снијега. Код мене ако нису везане прве године их скину сусједске овце.

- - - - - - - - - -

младе воћке треба везати за колац јер се снијег скупља на мрежи па може да извали воћкицу.
 
Ову воћарову мрежу и ја стављам.
Ма не ваља ова мрежица. Колико видим то је пластика која је мекана и нема влакна. Поента код фасадне мрежице је што је оштра и боде на крајевима (значи кад је гризе). Кад прегризе мрежицу има да избоде нос и уста и више му неће пасти на памет да је дира. Кад сам је први пут постављао нисам користио рукавице и три дана су ми бриделе руке без обзира на прање и мазање. Код мене је 100% ефикасна а зеца има. Пуцају ловци ал' су прецизни до мојега. Рекао сам да ми више не пуцају по вућњаку јер ће ми више штете направити сачнма него зец. Имам лансер за глинене голубове који избацује и "зеца" па сам им понудио пре почетка ловне сезоне да мало вежбају али нико није хтео да "џаба" троши патроне.
 
Ja sam prosle godine u krec stavljao riblje brasno i nisu zecevi ni pipnuli a pre toga su grickali koru,a bilo ih je vidjao sam ih u vocnjaku,da li je slucajnost ili nije neznam...mislio sam i ove godine tako okreciti ali je problem sto nigde ne mogu da nadjem riblje brasno.
 
Istu takvu vocarsku mrezicu i ja nadjoh (samo crne boje) rasteze se, jako prekticna za mlade prut sadnice ali cena mi nikako nije odgovarala pa sam se odlucio za fasadnu plavu mrezicu. Jeftinije i prakticnije kod sadnica sa prevremenim granama...
 
Toliko o tome da zecevi ne vole da glodju orahe, ili da napadaju sadnice samo kad padne sneg i nemaju sta drugo da jedu. Kako li je tek kad su gladni , da vole orahe i da nema ograde.
Od 73 sadnice ostecene su 24 , uglavnom uzduzno oguljena kora sa jedne strane, ali ima i nekoliko teze ostecenih. A lesnike nije pipnuo


viewer.php
[/URL][/IMG]

seD8LzX.jpg
 
Naravno da ih napada zec. Mislim da sam pisao o tome, jer sam i sam imao par oštećenja, a bilo bi ih i više da ostale nisu bile zaštićene.
Ne brini sada, ništa strašno, preživeće, kao i moje što su, samo mesto oštećenja zaštiti Zapi voskom i što pre nabavi zaštitnu mrežicu ili nešto sl. Ako je nemaš, do proleća improvizuj plastičnim flašama, ništa im neće škoditi.
I evo, neka i tvoj primer posluži svima.. Ponovo su priče rekla-kazala, tečini saveti , i ostalih iskusnih rodjaka, komšija i prijatelja napravile štetu nekome.
Kada čujem ono tipa "orah je ljut i ništa ga ne napada" baš, baš popizdim.. I postanem ljut kao i orah
 
Poslednja izmena:
Definitivno što sam svojim očima video, ali ne želim da savetujem, je to da moj zemljak već u drugom zasadu kajsija maže rastopljeni ovčiji loj po kori sadnica i nijedan problem sa zečevima i srnama nije imao.
Ipak, mrežice su najsigurnija stvar.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Definitivno što sam svojim očima video, ali ne želim da savetujem, je to da moj zemljak već u drugom zasadu kajsija maže rastopljeni ovčiji loj po kori sadnica i nijedan problem sa zečevima i srnama nije imao.
Ipak, mrežice su najsigurnija stvar.

Sent from my m2 note using Tapatalk

Mrezice su stavljene isti dan kad smo primetili, spremili smo rolnu i heftalicu jos za vreme sadnje, al rekoh ajde drugi put cemo , imamo fore do snega, i bas sam ljut na sebe jer je za stavljanje mrezice trebalo manje od dva sata posla, jedno 15 ljudi mi reklo da nece na orahe, a od srna smo se obezbedili ogradom. Slupas pare na ogradu od 700m i padnes na glupost od 1000din. Imamo kupljenu i bodljikavu zicu koja ce ici po dnu ograde, bas zbog zeceva, ali to je bilo vise ideja zbog lesnika
Poprskali smo odmah i bakrom radi dezinfekcije, a vosak cemo prvom prilikom. Jel ima Zapi vosak na vece pakovanje? Onaj od 200-300gr dobijes polupraznu teglicu a kosta fino
 
Mrezice sam nabavio u rasadniku, koristio sam ih i ranije u podizanju vocnjaka.
Nije bilo bas ovolikih ostecenja (mada sada se radi o tresnji, a ranije je bila sljiva).
Mozda je najbolja ideja da se stavi ta mrezica koja je ostra, trebalo bi da ih odvrati.
 
ne znamo kako je usla srna (ograda 1.8-1.9m), ali nije mogla da izadje. Trojica su je jurili sat vremena ka kapiji ili da preskoci, ali nije vredelo.
pozz


1_tmb_85405943_srna.jpg
[/url][/IMG]
 
Pozdrav, neko je pomenuo da se kora mladih oraha premaze ovcijim lojem... To je u mom kraju od davnina poznat recept za zastitu od glodara. Samo je pozeljno da loj bude ustajao, tj. sto duze je ukvaren i sto jace zaudara to bolje. Steta sto to neko nije napisao pre nego sto je covek posadio. Oce da napadaju cak i orah kad nema nista bolje u blizini. A inace su se zecevi dosta namnozili (moje zapazanje) valjda zbog toga sto se brdske njive ne obradjuju kao pre DOSa.
 
Juče sam obišao voćnjak pre najavljenih padavina. Na jednoj kajsiji koja je visoko kalemljena na džanarici sam primeto oštećenje kore na visini od 10-ak cm od mrežice. Izgleda malo čudno, nepravilnog oblika kao da je kora svučena. Ne vide se tragovi od zuba. Prošlog proleća kad me je posetio zeka oštećenje je izgledalo drugačije to je bilo lepo izgrickano, pravilno. Ostale sadnice u redu... sadnice koje su takođe visoko kalemljene na džanarici nisu dirane, na stenleju nisu dirane... Ta jedina kajsija u celom voćnjaku... ostale voćke ništa...

Nisam siguran za jedan badem da li mu je izgrickana grančica jer sam i neke grane kratio kad sam ga sadio.

U podnožju jedne mlade šljive je neka živuljka kopala sve do korena, moguće je da su to psi verovatno divlji. Lovci prolaze tuda ali ne čini mi se da bi se toliko zadržavali da im psi kopaju... sad ko će znati...
 
Hvala Gorski. Greška je što nisam sklonio čačkalice na vreme. Te čačkalice su mi bila proba s obzirom da je ta vinogradarska breskva izrasla u sred bašte u delu gde su bile jagode. Jagode se bile raširile gde god staneš zgaziš na neku... Sad smo to sredili i proredili... Tu sam eksperimentisao i sa čačkalicama i sa uvrtanjem grana. Ta sadnica ima tri godine i tek sam je prošle jeseni presadio u voćnjak. Ne dajem mnogo nade da će se primiti. A i ako se primi kalemiću ili nektarinu ili breskvu a možda je i ostavim...

Interesantno je da zečevi nisu grickali sadnicu dunje iako je nezaštićena i jednu sadnicu jabuke takođe. Al to su sejanci pa će da izrastu iako budu oštećene.
Stavljao sam mrežice za fasadu ali sam ponegde mogao da stavljam i višlje od 50-60 cm. Negde sam stavljao i duže (višlje). Nikako da probam ono što je napisao Oktopod o uvijanju mrežice oko šipke i polivanje vrelom vodom. Mislim da bi tako mrežica zadržala formu kao uvijena tuba i da bi i zadržala taj oblik jer je plastika. Onda ne bi imalo protrebe za heftanjem kineskim heftalicama i municijom jer nisu kvalitetne. Ja sam negde već morao da (pre)vezujem žicom ali ni to nije trajno rešenje. Žica će istruliti...
 
Meni su u vocnjaku starom 2 god, sad usao u trecu zecevi ili srne dosta stabala naceli, ogulili. Kako da ih regenerisem? Jel postoji nesto za to? Gde mogu da kupim taj vosak i kako se zove? I sta radim sa njim, jel samo on ide na ta mesta ili se mozda rastvori sa vodom, ili kako vec, pitam zato sto nemam pojma. Mrzezicu cu da stavim sad, kad vec nisam pre. Hvala i pozdrav
 
Nazad
Vrh