Sjetva talijanskog ljulja

Franko

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2021
Poruka
46
Lokacija
Podravina
Nakon što je prošli četvrtak posiliran kukuruz nećak je navozio gnoj, zaorao i danas smo krenuli sa sjetvom talijanskog ljulja























 
Jel radite za krmu ili semensku proizvodnju? I dali znate koja je cena kod vas merkantilnog semena sto se proizvede sa njive?
Ja odustajem ove godine, cena ne prati skok ostalih ratarskih kultura, nesto mizerno je otisao gore. Da ne pricam sto mi je izmrzlo proletos 28kj. Lepo nicanje u jesen, jeste malo kasnije posejan (krajem oktobra) al je bio kao tepih i onda onaj mraz u februaru kao djavo dosao i jebao mu kevu za vjeki vjekova, nije se opravio ni malo.
 
Oni ga siju za krmu tj. sjenažu jer im treba godišnje oko 400 bala sjenaže. Višak sjemena prodaju od jedan euro po kg do euro dvadeset centi ovisno o ponudi i potražnji .
 
Zavisi o dosta faktora, njima je se kreće oko 35 euro centi +/- 10% , ali imaju godišnje oko 500 000 litara sa stajskim prosjekom blizu 9 000 po kravi., plus da je večina mehanizacije kupovana uz subvencije EU od 50 pa do 90% . A kako su imali i prije dosta mehanizacije ali starije prodajom iste su kupovali druge strojeve. Znam da su za strojeve za zbrinjavanje gnoja ( cisterna, prikolica, mikser, prednji utovarivač za Fendta, teleskopski utovarivač ) i još jedno gnojište dobili 90% povrata tako da ga je nova prikolica za gnoj koštala nekih 4 do 5 000 eura a on je za staru dobio 8000, slično je bilo i za teleskopski utovarivač.. Fendt i veći Deutz su kupljeni uz ako se dobro sječam 70% subvenicija (brat je prebacio OPG na sina pa je to bilo za mlade poljoprivrednike) a imali su JD 7720 i Fendt 312 . Ali zato imaju stare aute 😂😂 jer sve ulažu u strojeve.
 
Samo se preore.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ma nije nestao samo je umro

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh