Rideau овца је селектована на:
• велику плодност • поуздан пренос гена плодности • производњу млека • брз прираст •
Одрасле Ридо овце одгаје 3 или 4 јагњета без потребе дохрањивања млеком-легло јагањаца за 50 дана прелази укупну тежину од 100 кг по овци.
Rideau је створен у Истраживачком центру за животиње у Отави, 1980. године.
Раса је углавном сачињена од Источно-фризијске овце, Финског ландраса и Сафолк расе. Ридо овце су високе, средње тешке, главе и ногу су необрасле вуном, која је углавном бела, бронзана или са црним тачкама. Вуна је осредњег квалитета, а квалитет меса је изнад просека.
Просечан проценат јагњења: 250-300%
Просечан дневни прираст: 0,37 кг/дан
Тежина одрасле овце: 85 кг
Tежина одраслих овнова: 110 кg
Раса је природно врло плодна, полну зрелост постиже пре 7 месеци. Генетика Ридо оваца је идеална за добијанје мелеза због изразитих приплодних одлика. Успешно је укрштана са већином најзначајнијих раса. Ридо је познат и по производњи млека, што је доказано у огледима спроведених на Унивезитету Минесота (прилог: Ридо-мужа). У могућности су да произведу 100 до 200 литара млека у лактацији (до 120. дана). Код дојења јагањаца, просечна тежина легла за 50 дана након јагњења, у зависности од броја јагањаца износи:
Двојке: 50 - 65 кг, Тројке: 65 - 90 кг, Четворке: 75 - 110 кг.
Удео генетике раса оваца које су учествовале у стварању Ридоа:
- фински ландрас (раностасност и плодност)
- сафолк (товност, најбоља конверзија хране)
- источно-фризијска овца (плодност и млечност)
- Дорсет (вансезонско парење и товност)
- шропшир (товност, квалитет вуне)
ИСТОРИЈА РАСЕ
Ридо овца је једна од три расе канадских оваца, које је у потпуности створене и одгојене у Канади. Друге две расе су Outaouais и Канадска овца. Ридо овца је развијена у организацији “Agriculture Canada” која функионише као део “Истраживачког центра за животиње“ (Animal Research Centre-ARC) у Отави. Када су ове три расе оваца “предате на коришћење” Удружењу канадских одгајивача оваца 1988. године, оне су носиле префикс ARCOTT, што је скраћеница за Animal Research Centre Ottawa. Од 1988. године, ова раса је опште позната као Ридо, Outaouais и Канадска овца.
Ридо раса је развијена у истраживачком програму, који је, пре свега, имао за циљ да развије технике и процедуре за оптимално коришћење селекцијских мера и укрштања у циљу развоја врсте овце која даје високи економски повраћај кроз интензивну и одрживу производњу јагањаца. Истраживачки центар такође је имао за циљ да уклони ограничавајући фактор сезонске полне активности, смањи интервал јагњења, повећа величину легла и побољша ефикасност прираста јагањаца за клање. Ридо је посебно направљена раса оваца са цијем да повећа плодност стада.
Развој Ридоа почиње 1968. године. Између 1968. и 1974. године, Сафолк, Шропшир и Дорсет стада пореклом из ”Agriculture Canada” центра, комбиноване су са увеженим расама Источно-фризијске овце и Финског Ландраса. Источно-фризијска овца је крупна и млачна раса, која у просеку има два јагњета по јагњењу и коришћена је да повећа плодност и млечност Ридоа. Фински Ландрас је коришћен да побољша плодност и раностасност, односно, да омогући што ранији улазак Ридо овце у пубертет. Од 1974. године, у Ридо расу више није увођен нови генетски материјал других раса оваца. Од 1974. до 1977. године, број грла унутар расе је повећаван, са минималним излучењем, како би се проширила генетска основа. Од 1977. до 1986. године, Ридо је селекционисан на високу плодност и потенцијал за вансезонско јагњење, све у циљу повећања профитабилности стада. Од 1986. године, Ридо је био удаљен најмање 6 до 7 генерација од оригиналне врсте, односно, од када је популација била затворена за унос нових гена (од 1974. године).
У 1988. и 1989. години, Ридо раса је предата одгајивачима, члановима «Асоцијације Канадских одгајивача оваца», ради формирања нуклеус стада. Укупно је 400 Ридо оваца пуштено у стада широм Канаде. Све овце и овнови који су предати у фармску овчарску производњу били су генетски стабилизовани, удаљени 9 до 12 генерација од оригиналног изворног стада из 1974. године. Од 1989. године, популарност Ридо овце рапидно расте, тако да је у 1997-ој било 1396 оваца под контролом ”Програма за унапређење овчарства” (”Sheep Flock Improvement Program” - SFIP), само у држави Онтарио.
ПОДАЦИ О ПРОИЗВОДНИМ ОДЛИКАМА РИДО РАСЕ
У 1989. години, 107 оваца из 6 стада је био праћено u SFIP-у. У 2002. години, под контролом био је 2308 оваца из 23 стада. У 1997.години у SFIP-у на Ридо расу односило се 33% записа од свих оваца обухваћених контролом. Пораст броја оваца које су биле под контролом последица је особености Ридоа да ојагњи и одгоји најтеже легло јагањаца од било које друге расе која је под програмом контроле, као и повећаног захтева одгајивача комерцијалних стада.
Ридо овце би требало користити у комерцијалним стадима како би се побољшале мајчинске карактеристике. Под мајчинским карактеристикама подразумева се доб при првом јагњењу, интервал јагњења, смањење степена ремонта, број рођених, број залучених, мајчински инстинкт, млечност како у влажним тако и у аридним подручјима. Ридо се сматра изузетном расом за побољшање материнских особина јер надмашују преформансе свих горе наведених карактеристика.
Ридо овце се не користе за побољшања прираста или меснатости трупа. Ове особености су вискоко наследне и у ту сврху треба користити терминалне овнове раса као што су Сафолк, Хемпшир, Тексел или Оксфорд. Плодне расе треба коритити у комерцијалним стадима како би се произвеле шиљежад за даљи приплод. Терминалне расе треба укрштати са високо-продуктивним овцама како би произвели јагањце за клање.
Побољшање плодности доводи до повећања килограма одгојених јагањаца по овци како по јагњењу, тако и по години. Ово повећање у плодности довешће до знатног повећања укупног прихода по овци. Ридо овца произведе око 38% више јагањаца од следеће најпродуктивније расе. Већи део овог повећања прихода се може прерачунати у профит, јер прво јагње које овца произведе ће углавном «покрити» трошкове узгоја и исхране оваца. Према томе, овце које су у стању да одгоје јагањце које теже око 25 кг телесне масе на сваких 315 дана биће знатно продуктивније од раса које то нису у могућности.
ПРОМЕМЕ У МЕНАЏМЕНУ (ОДГОЈУ)
Морају се начинити промене у одгоју како би се омогућило да Ридо овце испоље максимални потенцијал у производњи јагањаца. Када овце имају овако високу производњу, од изузетног је значаја да се обезбеди одговарајућа исхрана. Од посебног је значаја квалитетна исхрана у високој сјагњености и током лактације. У просеку 50% Ридо оваца носи три јагњета или више током сјагњености, а преосталих 40% носи двојке (Табела бр. 1).
Табела бр. 1: % Дистрибуција јагњења у стадима под контролом
Година Једно Двојке Тројке Четворке и више јагањаца
1993. 10,0 39,5 33,2 17,3
1994. 8,9 40,1 35,7 15,3
1995. 11,2 42,6 32,4 13,8
1996. 8,7 38,5 35,7 17,1
1997. 9,6 39,9 34,7 15,8
2000. 12,1 39,7 33,2 15,0
2001. 11,0 36,5 34,2 18,3
2002. 11,4 39,5 32,6 16,5
Просек 10,4 39,5 34,0 16,1
Важно је да се количина и квалитет исхране битно побољша у касној гестацији у целом запату. Стадо оваца се може прегледати ултразвучним апаратом како би се утврдио број фетуса по овци и стадо раздвојило и храњено према потебама. Додатна, појачана исхрана стада пре јагњења ће осигурати здравље и енергичност тек ојагњених јаганајца путем квалитетније и обилније производње колострума.
Када се јагње роди, врло је важно да се обезбеди довољна површина стајског простора, како би се правилно учврстила веза мајке и јагањаца. Потребно је обезбедити најмање 6 м2 по ојагњеној овци. За време лактације овце би требало издвојити у зависности од броја јагањаца, старости оваца и оцене телесне кондиције. Овакав начин груписања ће помоћи у много ефектнијем искоришћавању хране. Битно је да се јагањцима омогући снабдевање са веома укусном храном све већ са две недеље узраста. Рано увођење оброка за јагањце омогућиће овцама да одгаје више јагањаца.
ЗАШТО КОРИСТИТИ РИДО ОВЦЕ?
Ридо се може користити код сваког произвођача који хоће да побољша новчани прилив у овчарству. Када се генетика Ридоа уведе у стадо, број одгајених јагањаца ће се повећати, као и производња млека, без обзира на производни систем.
Ако се овце укључе у убрзани програм одгоја и припуста, интервал јагњења ће такође бити смањен. Ридо овце су се изузетно добро показале у интензивном систему узгоја, уколико се стаду омогући да се јагњи 5 пута за 3 године или 3 пута у 2 године. Просек интервала јагњења опада и број залучених јагањаца по овци расте како се долази до стабилизације величине стада, јер ће овце-првојагњенке заузимати мањи удео у стаду. У већини Ридо стада у Канади постоји велики број младих оваца зато што се стада увећавају. У стаду са стабилним бројем оваца, интервал јагњења креће се око 280 дана или 1.3 јагњења по овци за годину дана, а стопа залучења јагањаца је 210% и више. Овакав кратак интервал јагњења у комбинацији са високим процентом одгојених-залучених јагањаца допушта одгајивачима оваца да производи јагањце за тржиште чак и сваког месеца у години. У сваком случају, неоходно је да фармер одгоји овце по плану и адекватно их храни, како би омогућио да овце достигну овај ниво продукције.
Ридо овце ће такође дати добре резултате уколико се јагње једном годишње. Тада ће број рођених по јагњењу бити и већи, па фармер мора бити спреман да руководи овако високим процентом јагњења. Ридо овце добро напредују када се јагње на пашњаку. Неке старије овце могу имати проблема да се побрину за четири и већи број јагањаца када се ојагње на пашњаку. Дакле, врло је битно да се овце пажљиво надгледају приликом јагњења. Ридо овце имају довољно млека када су на доброј паши и одгајиће тројке без потребе за додатком концентроване хране. Препоручује се да се јагањцима на трави обезбеди концентровани оброк, што осигурава добар прираст када долази до прада производње млека мајке.
У комерцијалним стадима, најефикаснији начин да се уведе Ридо генетика јесте куповином Ридо овнова. Када је Ридо ован укрштен са овцама уобичајене плодности (нпр. меснатим типом оваца), мелези у првој генерацији ће, у већини случајева, повећати број јагањаца за 30-40% у односу на матични запат. У већини стада долази до повећања броја јагањаца при јагњењу на 180% до 200%. Овакав ниво продукције могу бити оптимални за велика, бројна стада који су заснована на испаши, са ограниченом могућношћу посвећивања фармера и допунске исхране. Овај проценат јагњења је довољан да се мајка сама постара за одгој јагањаца.
Када се комерцијални произвођач прилагоди повећаној производњи прве генерације мелеза са Ридо овцом а тежи ка још већем броју јагањаца, удео генетике Ридо овце на 3/4 повећаће број јагањаца на 220 – 230%. Постепен пораст плодности (броја јагањаца по овци) повећањем удела генетике Ридо оваца у стаду је добра стратегија зато што омогућава одгајивачу оваца да се прилагођава како расте плодност, задржавајући угинућа јагањаца на минимуму. Ридо овце могу се користити у било ком стаду независно од начина производње и држања како би побољшали мајчинске особине стада, а нарочито: могућност одгоја јагањаца, матерински инстинкт, број залучених јагањаца и повећање млечности.
U SRBIJU CE DOCI-2 zenke i muzijak direktno iz kvebeka,radit ce se osemanjavanje vestacko i embriotransfer ce se pokusati.ako cene semena budu razumne trudit cu se bit cu medju prvima koji ce probati oplemenjivanje sjenicke ovom rasom i probati mix romanova-rideau da vidimo kako ce se pokazati u praksi ove super majke

.
Референце:
1. Ontario Sheep Flock Improvement Programs, Annual Report 1993-1997.
2. Research and Technology for increasing the Efficiency and Output of Lamb Production Systems, Technical Bulletin 1987-11E, Agriculture Canada.
Писао: Bill McCutcheon. Grand Valley, ON May 1998. Ажурирано у Априлу 2004. линк:
http://www.rideausheep.org/index.php