Pušnice za dimljenje mesa

Trebalo bi da zidam pušnicu nagodinu vjerovatno , klasičnu naravno , pa razmišljam nešto , zašto se podrazumjeva da se gradi u pravugaonoj osnovi , zar nebi bilo lakše zidati u krug u obliku silosa a i zanimljivo bi bilo za vidjeti .
Pravis onako kako ti mislis da je najbolje.
Obavezno namestis kameni filter.
 
Jel šuma kukuruzovina?Nekada se u ovom delu Srema samo tako i dimilo+čokanji.Lokalna mesnica je pre 10+godina kupovala čokanje za dimljenje mesa jer daju ekstra boju i aromu.

E to ne balirana kukurzovina(nije ni bilo balirki),vec na ogrizinu...a ogrizina je ono sto ostane u valovu,sami stapovi sto stoka i konji nece da pojedu...
Ko sto su divanili da je i najbolji rostilj od cokova(cokanja)...al ne bilo kojih vec od onih "koristenih"
 
Momo. Lakše je raditi sa pravouganom osnovom. I građevinski elementi su pravouganog oblika. Problem je i u krovnoj konstrukciji. Nije ne izvodljivo ali je komplikovanije.
Jedino da imaš veliko vinsko bure pa ga preurediš.
 
Ovaaaaaj... ove godine sam dimio po prvi put sa dudom i odusevio se! Mi u istocnoj srbiji radimo samo brzo dimljenje, ne znam kakav bi bio za ove vojvodjanske varijante, ali za ovo je ispao ekstra... Inace, curetinu sam dimio... I boja i miris i ukus je fantastican!
 
Наш ћира
f7ca4083c1942a300a8dd44ca85c2da9.jpg
d04cbf676c8ea1dfbf022b2710605a91.jpg
b1e917a10ccb11d6ce810490e77b2acb.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Bas tako. Vise mu dodje kao pecenje.
Gresis nije ni problizno pecenju, slanina bude kao barena , a meso ukusno sa smekom dsrveta od slive .. susenje traje sa lozenjem oko 15h i do sutra ostajeu pusnici da se ohladi . u medjuvremenu se vade kosti i pecenice da se ne presuse. nema zilavosti i prepecenog mesa, samo lepo odimljeno i osuseno
 
Gresis nije ni problizno pecenju, slanina bude kao barena , a meso ukusno sa smekom dsrveta od slive .. susenje traje sa lozenjem oko 15h i do sutra ostajeu pusnici da se ohladi . u medjuvremenu se vade kosti i pecenice da se ne presuse. nema zilavosti i prepecenog mesa, samo lepo odimljeno i osuseno
Ti gresis. Bez ljutnje,ali nemoj da mi pricas kako mi na istoku radimo. Ipak sam ja sa istoka,a ti malo dalje.:ppozdrav:
 
Moj deda recimo zalozi ujutru i onda lozi ceo dan i celu noc bez prekida i meso bude osuseno. Bude bas dobrog ukusa. Ne deluje kao da je peceno, ali su komadi za susenje manji. Mada ja mislim da ima i do toga sto su njemu svinje stalno pustene i jedu travu, zir, razno voce i sasvim malo mekinje i prekrupu.
 
Pa koliko ga ložiš da bi osušio za tako kratko vreme ? ja u mojoj sušari ložim 10 do 12 dana direktno ispod mesa koje je okačeno na 2,5 m visine ,loženje traje oko 10 sati dnevno i to izgleda ovako
1_216427611_IMG_20161214_130737.jpg
Gresis nije ni problizno pecenju, slanina bude kao barena , a meso ukusno sa smekom dsrveta od slive .. susenje traje sa lozenjem oko 15h i do sutra ostajeu pusnici da se ohladi . u medjuvremenu se vade kosti i pecenice da se ne presuse. nema zilavosti i prepecenog mesa, samo lepo odimljeno i osuseno
 
Ove pusnice gde mi osusimo za 15 sati, lozenja i celu noc idalje pod temperaturom koja postepeno opada ,a ujutru je jos uvek topao vazduh,imaju samo dva luftera i kod nas se stvara temperatura koja se ne gubi kao kod tebe
 
Nazad
Vrh